Mimarlık

blank

Yurtdışında Mimarlık Okumak

Türkiye’de Mimarlık eğitimi sonrası bu alanda yüksek lisans yapmak, akademik kariyer ve piyasa için son yıllarda çok önemli hale gelmiştir. Birkaç yıl öncesine kadar sadece belirli üniversitelerde alınabilen mimarlık masterı günümüzde onlarca farklı üniversite verilmekte, ancak bu üniversitelerin çoğu yeni açılmış vakıf üniversiteleri olduğu tam olarak oturmamış müfredat, eğitim sistemi ve akademisyen sayısından dolayı bu alanda eğitim almak isteyen öğrencileri tatmin edememektedir.

Ülkemizde verilen Mimarlık yüksek lisans eğitimlerinin bir çoğunun Türkçe olması, mezunların kariyerlerini lokal alandan uluslararası alana taşıyamamalarına sebep olmakta, piyasadaki mezun mimar sayısı rekabeti artırmakta ve gün geçtikçe yabancı dil bilen ve farklı projelerde çalışabilecek uluslararası deneyimi olan mimarlara olan ihtiyacı artırmaktadır.

Yurtdışında alınacak Mimarlık yüksek lisans eğitimi, Türkiye’de alınan lisans eğitimi sonrası farklı mimari alanlara aşinalık sağlayacak, dünyanın bir çok farklı ülkesinden onlarca öğrenciyle aynı projelerde çalışma şansı sunacak, İngilizce ya da Rusça gibi dillerde eğitim alarak alt yapınızı fazlasıyla geliştirmenize olanak sağlayacaktır. Yine yurtdışında alacağınız eğitim süresince özellikle Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edebilecek, dünyanın en güzel ve popüler şehirlerinin mimarilerini yerinde inceleyerek bakış açınızı zenginleştirebileceksiniz. Aşağıda yurtdışında Mimarlık alanında master eğitimi alabileceğiniz bazı popüler ülke ve üniversiteleri görebilir, seçeneklerinizi çoğaltmak için size en yakın ELT ofislerinden ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

ÜLKE ÜNİVERSİTE BÖLÜM YILLIK EĞİTİM MALİYETİ
Macaristan Budapeşte Teknik Üniversitesi Mimarlık 3.500 Euro
Macaristan Pecs Üniversitesi Mimarlık 7.600 Euro
Polonya Varşova Teknik Üniversitesi Mimarlık 4.000 Euro
Polonya Poznan Teknik Üniversitesi Mimarlık 4.000 Euro
Polonya Wroclaw Teknik Üniversitesi Mimarlık 4.000 Euro
Çekya Çek Teknik Üniversitesi Mimarlık 4.300 Euro
Ukrayna Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Mimarlık ve Kentsel Planlama 1.800 USD
Almanya Wuppertal Üniversitesi Mimarlık 250-500 Euro
İngiltere University of Liverpool Mimarlık 17.850£
İngiltere London Metropolitan University Mimarlık 16.330 £
İngiltere Newcastle University Mimarlık 21.000£
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank