Amerikada Staj

Amerikada Staj

Amerika’da Turizm Stajı – Tourism Internship USA

Internship USA programı ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı resmi kuruluşlar tarafından düzenlenen ve denetlenen bir kültürel değişim ve kariyer geliştirme programıdır. Program kapsamında yabancı üniversite mezunlarına, eğitim aldıkları alanla ilgili alanlarda profesyonel, tam zamanlı, maaşlı ve sigortalı olarak çalışma izni verilir. Programa katılan adaylar resmi sponsor kuruluşun onayladığı bir işletmede, önceden belirlenen ve taraflarca kabul edilen bir eğitim planı (training plan) kapsamında çalışırlar.

Turizm Stajı Eğitim Planı (Training plan)

Her işletme görevlendireceği stajer için bir eğitim planı hazırlamak ve bunu uygulamakla yükümlüdür. Eğitim planları toplam süreye göre belirli aşamalara ayrılır ve her bir aşamada aday o işletmenin farklı bir departmanında görev alarak ilgili iş alanında geniş bir deneyim sahibi haline gelir. Eğitim planları adayların staj süreçlerinden maksimum eğitimsel ve deneyimsel faydayı sağlaması için oluşturulur ve bu eğitimin hedefine ulaşması ve kontrolü için bir yönetici (supervisor) görevlendirilir. Adayların eğitim aşamalarındaki görev ve sorumlulukları, çalışma koşulları vb detaylar eğitim planında yazılıdır. Taraflar eğitim planına uygun hareket etmekle yükümlüdürler.
Örnek eğitim planları görmek için tıklayınız.

Amerika’da turizm stajına kimler katılabilir?

Amerika’da turizm stajına katılmak için aranan temel koşul turizm işletmeciliği alanında üniversite eğitimi almış olmak ve eğer mezuniyetin üzerinden 1 yıl ve daha fazla süre geçmişse en az 2 yıllık iş deneyimine sahip olmaktır. Yeni mezun adaylarda, mezuniyetten sonraki ilk yıl içinde staja başlamak şartıyla iş deneyimi şartı aranmaz. Katılacak adayların, çalışacakları pozisyona göre en az Intermediate seviyede İngilizce konuşabilmeleri gerekmektedir.

Amerika’da staj programı katılım süresi

Programın maksimum katılım süresi 12 aydır. Genellikle işletmeler bu süreyle eleman isterler. Bu nedenle daha kısa sürelerle staj yapmak isteyen adaylar için ABD uygun bir seçenek olmayabilir. Kısa süreli yaz stajı yapmak isteyen adayların ise work and travel USA programını değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz. Turizm bölümünde okuyan öğrencilerimiz bu programa katılarak dönemsel staj ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Çalışma koşulları ve gelir

Amerika’da turizm stajı yapan adaylar çalıştıkları pozisyona, deneyimlerine ve yeterliliklerine göre değişen ücretler alarak çalışırlar. Bu ücretler saatlik 9 – 16 USD arasında değişebilir. Adaylar genellikle aylık 1.300 – 1.800 USD civarında gelir elde ederler. Amerika’da staj programı adayların çalışarak Amerika’daki tüm masraflarını karşılayabilmelerine ve tutumlu olurlarsa biraz da para biriktirebilmelerine olanak sağlayan verimli bir mesleki gelişim programdır.

Amerika’da diğer alanlarda staj olanakları

Internship USA programı kapsamında birçok farklı alanda staj yapılabilir ancak ELT sadece Turizm stajı üzerine uzmanlaşmakta ve çalışma yapmaktadır.

Konaklama çözümleri

Bazı işverenler çalıştıracak oldukları stajer adayların kalacakları yerleri ayarlarlar. Bazıları kendi bünyelerinde bu ihtiyacı karşılarken bazıları da işyeri dışında ev, yurt ya da otel kiralayarak çalıştırdıkları adayları yerleştirirler. İşverenler bu hizmet karşılığında adaylardan aylık 250-450 USD arası bir ücret talep ederler.

İşveren kuruluşun konaklama çözümü önermemesi durumunda ise ELT adaylara gidecekleri yerde uygun konaklama seçeneklerinin belirlenmesi için danışmanlık desteği vererek adaylara bu konuda kolaylıklar sağlamaktadır.