TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

TOEFL Nedir?

TOEFL, ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizceyi üniversite seviyesinde kullanma ve anlayabilme yeteneklerini ölçen ETS tarafından uygulanan bir dil sınavıdır. Dünyada en çok geçerliliği olan İngilizce yeterlilik sınavı olarak kabul edilir ve 130’dan fazla ülkede bulunan binlerce üniversite ve kurum tarafından tanınırlığı vardır. Bu sınav 1998’den önce kağıt üzerinde yapılmaktaydı, şimdi ise bilgisayar üzerinde yapılmaya başlandı.

TOEFL IBT (Internet Based Test) adı verilen sınav sırasında sorular zorluk derecesine göre ayrılmakta TOEFL soru bankasından otomatik olarak seçilerek ekranda birer birer görünmektedir. Adayın her soru için bir cevap hakkı vardır ve geri dönüp cevabını düzeltmesi mümkün değildir. Aynı şekilde soru atlayamamaktadır. İlk soru her zaman orta derecede zorlukta olmakta, takip eden soruların seviyesi adayın bir önceki cevabına göre belirlenmektedir. Adayın seviyesini belirlemek için bilgisayar birkaç tane çok zor ve çok kolay soru sormaktadır. Adayın herhangi bir soruyu yanlış cevaplaması halinde puanı düşmekte, bir sonraki soru daha kolay gelecek bir zorluk seviyesinde olmakta, bir soruyu doğru cevaplaması halinde ise puanı yükselmekte, bir sonraki soru daha zor gelecek bir seviyede olmaktadır. Böylelikle adayın puanı test içerisinde değişmektedir. Ancak sınavın sonunda bilgisayar, adayın gerçek puanını belirlemektedir.

IBT TOEFL (Internet-Based TOEFL) dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinizi akademik anlamda değerlendirir. Tüm bölümler konuşma dahil bilgisayardan yapılmaktadır. Bu sınav 120 puan üzerinden olup, her bölüm 30 puan üzerinden değerlendirilir. 4 bölümün toplamı genel TOEFL skorunu oluşturur. Sınava bir çok kez girilebilir, tek koşulu girilecek iki sınav tarihi arasında en az 12 günlük ara olması gerekmesidir.

TOEFL IBT neredeyse her hafta yapılmaktadır. Yılda 40’a yakın bir sayıda ve Türkiye’de Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul (Asya ve Avrupa), İzmir, Kastanomu, Kayseri, Kocaeli, Malatya ve Mersin gibi bir çok şehirde uygulama merkezleri bulunan bu sınav toplamda 3,5 saat sürmektedir ve fiyatı 185 USD’dir.

TOEFL ve IELTS Arasındaki Genel Farklılıklar

TOEFL bilgisayar tabanlı ve Amerika temellidir, IELTS ise kağıt üzerinde (bilgisayar tabanlısı da bulunmaktadır) ve İngiltere temellidir.

TOEFL’da sorular şıklı yani çoktan seçmelidir, IELTS’de ise boşluk doldurma, paragraf eşleştirme veya doğru yanlış soruları bulunmakta ve daha açıklayıcı cevaplar istenmektedir.

TOEFL IBT’in tek bir sınav çeşidi vardır, IELTS ise Academic ve General diye iki farklı sınav türü sunmaktadır.
TOEFL 120 üzerinden, IELTS 9 üzerinden hesaplanır.
TOEFL 3,5 saat sürerken, IELTS 2 saat 40 dakika sürmektedir.