Çekya’da Çekçe Hazırlık

Avrupa’nın en zengin kültürel birikime sahip ülkelerinden eski adıyla Çek Cumhuriyeti yeni adıyla Çekya, uluslararası öğrencilere sunduğu kaliteli üniversite eğitimiyle son yıllarda uluslararası eğitimde adından sıkça söz ettirmektedir.

Avrupa’da hem kaliteli hem de ekonomik olan bir ülkede eğitim almak istiyorsanız, Avrupa’nın merkezinde olan Çekya tercih edebileceğiniz en iyi ülkelerden biridir. Çekya’da TIP’tan mühendisliğe, ekonomiden işletmeye birçok bölümü Çekçe okuyabilirsiniz. Üniversitelere başvuru için lise mezuniyetiniz yeterli olacaktır. Çekçe bilmiyorsanız, bir yıllık Çekçe Hazırlık Programına katılarak bölümlere geçiş sağlayabilirsiniz.

Çekya; kaliteli eğitim sistemi ve başarılı akademik kadrosu ile Nobel ödülü almış önemli bilim adamları yetiştirmiş birçok üniversiteye sahiptir.

Çekya’da Çekçe eğitim ücretsizdir. İlk yılınızda alacağınız Çekçe hazırlık eğitimi ücretlidir ancak lisans ya da master eğitiminizin başlangıcından bitimine kadar herhangi bir ücret ödemezsiniz. Yine Çekya’da köklü birçok üniversite İngilizce eğitim alabilirsiniz. İngilizce eğitim ücretleri yıllık 300€ ila 4500€ arasında değişmektedir.

Çekçe Hazırlık

Çek Cumhuriyeti’nde devlet üniversiteleri Çekçe bölüm okumak isteyen öğrenciler için Çekçe hazırlık eğitimi sunar.

Hazırlık eğitimi süresince Çekçe derslerin yanında üniversitenin düzenleyeceği sınav için de bir sınav hazırlığı verilmektedir.

Çekçe hazırlık eğitimi öğrencilere yoğun iki yarı yıl dönemi sunar. Program, öğrencilerin dil becerilerini hızlı bir şekilde geliştirmek için tasarlanmıştır. Konuşma yazma gibi derslerle öğrencilerin gerçek hayatta kendilerini sözlü ve yazılı şekilde ifade etmelerine olanak sağlar.

Çek hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler ücretsiz bölüm geçiş hakkına sahip olur.

Hazırlık eğitimleri ayni zamanda İngilizce bölümler için de mevcuttur.

Çekya Üniversiteleri

Başta Prag şehri olmak üzere Brno gibi farklı şehirlerde de yer alan köklü Çek üniversiteleri dünyanın en eski üniversiteleri özelliğini taşımaktadır. Prag şehri Avrupa’nın en fazla ziyaret edilen, tarihi dokusu hiç bozulmamış kültürel mirasları günümüze kadar taşıyan şehirler arasındadır.

Genel olarak lisans eğitimi üç yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir.

Orta Avrupa’nın en eski üniversitelerine sahip olan Çekya, Charles Üniversitesi gibi köklü ve başarılı bir üniversiteye de ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite özellikle Tıp ve Mühendislik  alanlarında kaliteli bir eğitim ve araştırma geçmişine sahiptir.

Çek Cumhuriyetinde Üniversite okumak için, Çek dilinde verilen lisans ve yüksek lisans programları ücretsizdir. Çek Cumhuriyetindeki özel üniversitelerde ise yıllık öğrenim ücretleri senelik program türlerine göre 500 – 6000 Euro arası değişmektedir. Çekya’da üniversitelerin hazırlık eğitimleri 1 yıl, lisans eğitim programları üç yıl, master (yüksek lisans) programlarının öğrenim süreleri ise ortalama iki yıl sürmektedir.

Bunun dışında, Çek Teknik Üniversitesi Prag’da kurulmuş olan Avrupa’nın en eski ve en büyük teknik üniversitelerinden biridir. Mühendislik bölümleri ile dünya sıralamalarında yer edinmiş üniversiteler arasında gösterilmektedir.

Prag Ekonomi Üniversitesi Çekya’nın ekonomi alanında en büyük devlet üniversitesidir. Uluslararası İşletme, Ekonomi gibi bölümleri çok uygun maliyetlerle okuyabileceğiniz Prag Ekonomi Üniversitesi, birçok bölümü Çekçe dilinde ücretsiz olarak sunmaktadır.

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 1000’e giren üniversiteler arasındadır. Devasa bir kampüse sahip okulda genellikle uygulamalı bilimler eğitimi verilirken İşletme gibi alanlarda da eğitim alınabilir. Yıllık eğitim ücretlerinin 300€ gibi çok uygun seviyelerde olduğu üniversite, aynı zamanda muhteşem kültürel ve sosyal olanaklar sunmaktadır.

Çekya Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. ELT, Çekya’da YÖK’ün tanıdığı sıralama kuruluşlarında en az en iyi 1000 üniversite arasında yer alan köklü ve kaliteli devlet okulları ile çalışmaktadır.

Neden Çekya’da Üniversite Eğitimi?

Avrupa’da eğitim almak isteyen öğrenciler için, Çekya’da üniversite eğitimi almak için birçok sebep bulunmaktadır.

  • Çekya’da üniversite ücretleri ve sosyal yaşam masrafları oldukça ekonomiktir. Yaşam maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygundur. Devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir.
  • Çekya’da alacağınız üniversite eğitimi için Türkiye’de herhangi bir sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır. İstediğiniz tüm bölümlere sınavsız kabul alabilirsiniz. Sadece lise diplomanızla Avrupa’da üniversite eğitimi alma şansına sahip olarak Çekya’da dilediğiniz bölümü sınavsız olarak okuma şansına sahip olabilirsiniz.
  • Çekçeniz yetersiz ise Çekya’da 1 yıllık Çekçe hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Hazırlık eğitimiyle birlikte eğitim almak istediğiniz bölüm ve Çekya ile ilgili geniş bir birikime sahip olacaksınız.
  • Çekya, Avrupanın işsizlik oranı en az olan ülkesidir. Mezuniyet sonrası öğrencilere çalışma olanağı vererek öğrencilerin ülkede kalma devamlılığını sağlıyor.
  • Çekya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler tüm Avrupa’da serbest dolaşım hakkına sahip olur ve farklı ülkeleri ve kültürleri tanımak için büyük bir fırsat yakalar.

Çekya üniversiteleri ve Çekya’da eğitim konularında detaylı bilgi almak için tıklayınız