İSKOÇYA DİL OKULLARI

Her sene 30 binin üzerinde uluslararası öğrenci dil eğitimi için İskoçya’yı tercih etmektedir. Ülkede her ihtiyaca ve her bütçeye uygun dil okulu seçeneği bulunmaktadır. İngilizce dil kurslarının yanı sıra üniversiteler bünyesinde dil dersleri verilmekte ve özel dil okulları tarafından öğrenciler yetiştirilmektedir. Ülkede çok çeşitli akredite edilmiş dil merkezi yer almaktadır. İskoçya’da dil öğrenmek isteyen yetişkinler, çocuklar, öğrenciler, profesyoneller, turistler ve gezginler için geniş program seçenekleri mevcuttur. Okulların ve bölümlerin büyüklükleri birbirinden farklıdır. Bazı okullar tüm yaş gruplarına ve farklı çeşitte kurslar sunarken, bazıları belirli yaş gruplarına, öğretim yöntemlerine veya İngilizce’nin özel kullanım alanlarına yönelik kurslar sunmaktadır.

İSKOÇYA HAKKINDA

İskoçya, Britanya adasının en kuzeyinde yer almaktadır. İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya Birleşik Krallık ülkeleri olarak adlandırılmaktadırlar. İskoçya, güneyden İngiltere’ye komşudur. Doğusunda; Kuzey Denizi ve batısında Atlantik Okyanusu bulunmaktadır. Kendi kültür ve geleneklerine son derece bağlı olan İskoçya, henüz bağımsız bir ülke olmasa da kendilerine ait parlamentoları, bayrakları ve başkentleri bulunmaktadır. Tutkulu ve sıcak insanlar olarak tanınan İskoçlar, geçmişe bağımlı olmaları ve tarihi dokuyu koruma çabalarıyla bölgeyi güçlü ve renkli bir kültür bölgesi haline getirmişlerdir. İskoçya, muhteşem kır manzaraları, canlı kozmopolit şehirleri, spor, sanat ve eğlence alanında düzenledikleri etkinliklerin yanı sıra sosyal alanda çok aktif bir ülkedir.

İngiltere’den sonra nüfusu en kalabalık Birleşik Krallık ülkesi olan İskoçya’da 5,5 milyonun üzerinde insan yaşamaktadır. Ülkede İngilizce, İskoç Cermencesi ve İskoç Galcesi olmak üzere üç farklı dil konuşulur.

İskoçya’nın başkenti Edinburg, Orta Çağ’dan kalma tarihi binaları, kaleleri ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir şehirdir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan İskoçya’da iklim diğer Britanya ülkelerine göre sert ve soğuk geçmektedir. İngiltere’ye oranla yağış ortalaması daha yüksektir. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu aylarda ortalama sıcaklıklar 15 ile 20 derece arasında değişmektedir.

Londra’da Edinburg’a ve diğer İskoç şehirlerine tren ve otobüslerle ulaşım imkanı bulunur. Birleşik Krallık’ta ulaşım hızlı ve uygun fiyatlı seçeneklerle sunulur. Londra’dan İskoçya’ya uçak biletleri önceden rezervasyon yapılması halinde 10 – 20 pound civarındadır ve trenden çok daha ucuza gelir. Türkiye’den Edinburgh’a seyahat yaklaşık olarak 4 saat sürmektedir. İstanbul’dan başkent Edinburg’a direkt seferler bulunmaktadır.

Ülkedeki en eski üniversitelerden birisi olan Glaskow Üniversitesi, Avrupa’daki en büyük ve prestijli eğitim kurumları arasında gösterilmektedir. Başkent Edinburg’un adını taşıyan Edinburg Üniversitesi ise 2010 senesinde uluslararası üniversiteler arasında dokuzuncu seçilmiştir. Avrupa’daki ilk yapay zeka araştırma merkezi bu üniversite bünyesinde kurulmuştur. Dünya üzerindeki ilk klonlanmış hayvan olan Doly Edinburg Üniversitesi’ne bağlı Roslin Enstitüsü’nde klonlanmıştır. Alexander Graham Bell, Charles Darwin, David Hume gibi ünlü isimler Edinburg Üniversitesi’nin mezunları arasında yer almaktadır.

İSKOÇYA'DA DİL EĞİTİMİ

İskoçya’nın en önemli dil okulları Edinburg ve Glaskow şehirlerinde yer almaktadır. Aşağıda ELT aracılığıyla eğitim alabileceğiniz en iyi İskoçya Dil okulları yer almakta.

İSKOÇYA DİL PROGRAMLARI

İskoçya’da yüzlerce dil okulunda İngilizce eğitim alma olanağına sahip olabilirsiniz. Herhangi bir kurs programını tercih etmeden önce İngilizceyi hangi amaçla öğreneceğinizin tespitini yaparak, programınızı bu doğrultuda tercih etmelisiniz. Genel olarak dil eğitimi tercihleri aşağıdaki gibidir:

Genel ve Yoğunlaştırılmış İngilizce (General and Intensive English)
Genel ve yoğunlaştırılmış İngilizce seçeneklerinde genellikle tam zamanlı kurslar haftada 15 ile 25 saat dersler şeklinde sunulmaktadır. Bu kurslar; konuşma, dinleme, okuma ve yazma gibi dilin her alanında İngilizcenizi ilerletmenize yardımcı olacaktır.

Temel İngilizce (Foundation)
Bu program yüksekokul veya üniversitede bir eğitim programına devam edebilmek için hazırlık yapan öğrencileri kapsamaktadır. Temel kurslarda genel itibariyle akademik amaçlı İngilizce ve seçilen akademik ya da mesleki eğitim birleştirilir. Temel kursu tamamlamak bir üniversite programına başvuru yapmak için gerekli olan koşullar arasında yer alabilir.

Özel Amaçlı İngilizce (English for Specific Purposes/ESP)
İş ortamında İngilizceyi doğru kullanabilmek ve etkili bir iletişim kurabilmek için düzenlenen bu kurslar; tıp, hukuk, yönetim, hemşirelik, oyunculuk, mimarlık, çağrı merkezi işi, turizm, gazetecilik gibi birçok alanda mesleki olarak sunulmaktadır. Program hemen her tür işyerinin gereksinimlerini kapsamaktadır.

İş İngilizcesi (Business English)
İş yaşamında veya seçilen meslekte uygun biçimde İngilizce konuşabilmek için hazırlanan bu kurslar, sunum yapmak, toplantılar ve diğer iş ortamlarında dili en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Özellikle yöneticiler tarafından tercih edilen bu programlar, iş ortamında ihtiyaç duyulan tüm standartları öğrencisine sunmaktadır. İş İngilizcesi programları genel itibariyle yoğunlaştırılmış programlardır.

Yetişkinler için tatil (Adult vacation)
18 yaş üzeri için olan bu programlarda seçilen bir etkinliğin tadını çıkarırken dil öğrenebilirsiniz.

Genç öğrenciler için tatil (Young learner vacation)
Bu program 8 ile 17 yaş arasındaki öğrenciler için düzenlenmektedir. Bu kurslar sportif, sosyal ve kültürel etkinliklerle birlikte sunulabilmektedir.

English Plus
Bu programda İngilizce bir sınıf ortamında değil işi yaparken öğrenilmektedir. English Plus kursları İngilizce öğrenmenin yanı sıra farklı bir beceri ve hobi geliştirmeyi de içermektedir. İş idaresi, sanat ve tasarım, yemek pişirme, turizm işletmeciliği, futbol, golf gibi mesleki ve akademik bir alanda veya kişinin ilgi alanında eğitim alırken pratik İngilizce öğrenmesini sağlamaktadır.

Evde özel ders (Home tuition)
Bu programda öğrenciler öğretmenin evinde, ailesinin bir parçası olarak birebir kurs alarak İngilizce öğrenmektedir. Evde özel ders programları, İngilizcenizi tamamıyla otantik bir ortamda geliştirmenizi sağlamaktadır.

Bire bir kurs (One-to-one)
Bireysel İngilizce kursu almak isteyenler için de İskoçya’da seçenekler bulunmaktadır. Bu programlar öğrencinin tercih ettiği kadar gün ya da hafta için tamamıyla bireysel olarak düzenlenir. Birebir kurslar diğer kurslarla da birleştirilebilir.

İngilizce öğretmenleri için kurs (Courses for teachers of English)
İngilizce öğretmenleri için düzenlenen bu programda; öğretmenin gelişimi ve yeterliliği sağlanmaktadır. Kurslar lisansüstü sertifikadan doktora derecesine kadar verilebilmektedir. Öğretmenler için bilgi tazeleme kursları, metodoloji ve dil, çağdaş kültür, yaratıcı öğretim teknikleri, derste multimedya kullanımları gibi konuları içermektedir.

Sınavlara hazırlık (Examination preparation)
İngilizce yeterlilik sınavlarına hazırlanan öğrenciler için verilen bu kursla; sınavlarda uygulanması gereken teknikleri öğrenerek, öğrencinin sınavda başarılı olması sağlanmaktadır.

Akademik Amaçlı İngilizce (English for Academic Purposes/EAP)
Akademik bir ortamda İngilizce kullanmak isteyenler için tasarlanan bu programla; tartışma, not tutma, akademik okuma, araştırma ve yazma gibi alanlarda öğrencilere beceri kazandırılmaktadır.

İSKOÇYA'DA ÖĞRENCİ OLMAK

Özellikle Edinburg şehrinde ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır. Otobüs şoförlerinden ihtiyaç doğrultusunda günlük ya da tek gidişlik bilet temin edilebilir. Şehirde bisiklet kullanımı son derece yaygındır ve bisiklet için uygun yollar mevcuttur. Ancak Edinburg’un inişli çıkışlı bir yapıya sahip olması yokuşlarda zorlayıcı olabilir.

İskoçya’da sağlık sistemi ücretsiz olarak sunulmaktadır. Sadece diş hekimlerine ücret ödenmektedir. Sağlık sisteminden faydalanmak için kayıt yaptırılması gerekmektedir. Akredite kurs sunan eğitim kurumlarının birçoğu öğrenciler için kalacak yer de ayarlamaktadır. Öğrenciler için öğrenci yurtları, mobilyalı apartman daireleri, pansiyonlar ve beş yıldızlı otellere kadar değişen konaklama seçenekleri bulunur.

İSKOÇYA EĞİTİM VİZESİ

İskoçya’ya gidebilmek için Birleşik Krallık vizesi alınmalıdır. Eğitim almak için gidecekler eğer ülkede 6 aydan az kalacaklarsa ziyaretçi öğrenci vizesi, 6 aydan daha uzun süre kalacaklarsa öğrenci vizesi almalıdırlar. ELT danışmanları, öğrencilerine ücretsiz olarak profesyonel vize danışmanlığı vermekte ve vize sürecinde daima yanınızda olmaktadır.

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank