ACT Sınavı

ACT Sınavı

ACT yani American College Testing, lise mezunu veya liseden mezun olacak öğrencilerin yükseköğretime geçerken girebilecekleri sınavlardan bir tanesidir. Bu sınav ile Amerika ve Kanada’da yer alan 4 yıllık kolejlere ve üniversitelere başvuru yapılabilir. Yükseköğrenimine yurt dışında devam etmek isteyen öğrenciler ACT sınavına ve benzer sınavlara aynı zamanda katılım sağlayabilirler.

1959 yılından beri yapılan test SAT sınavından farklı olarak öğrencilere fen bölümünde de sorular sormaktadır. SAT sınavı sırasında ana dili İngilizce olan öğrenciler daha başarılı olmaktadırlar. Anadili İngilizce olmayan öğrenciler ACT sınavları sırasında daha başarılı olacaklardır. SAT sınavı geniş İngilizce kelime bilgisine dayanırken ACT daha matematiksel bilgiye dayalıdır. ACT sınavında verilen yanlış cevaplar öğrencinin skorunu etkilemez. Genel bilgi ve becerilerin etkili bir biçimde test edilmesi amaçlanmıştır. ACT sınavında sorulan sorular müfredat ağırlıklıdır.

ACT sınavında sorular doğrudan sorulur, öğrencilerin kafasını karıştıracak şekilde değildir. ACT sınavında başarı öğrencinin zamanı iyi değerlendirmesi ve matematiksel hesaplamaları kolayca yapabilmesi ile başarılabilmektedir. Öğrencilerin ACT sınavına okullara başvuru yapmadan 2 ay önce girmeleri iyi olacaktır. ACT sınavları sınavın yapıldığı tarihten 2 ila 8 hafta sonrasında açıklanmaktadır. Bu da öğrenciye başvuru için gerekli süreyi tanıyacaktır.

ACT başvurusu online olarak, ACT resmi web sitesi www.act.org adresinden yapılabilmektedir. Öğrenci, web sitesinden üyelik oluşturarak sınav başvurusunu gerçekleştirmelidir. Başvuru sırasında sınava girmek istediğiniz tarihi, sınav türünü, sınav merkezini seçer ve profil fotoğrafı kullanarak kaydınızı tamamlarsınız. ACT sınavına katılmak için herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. ACT sınavına bir kişi en fazla on iki defa katılabilmektedir.

ACT sınavı bölümleri yazma bölümüne de katıldığınız takdirde beş bölümüdür. Öğrenciye, İngilizce, matematik, fen ve okuma ile ilgili sorular yönetilir. Toplam soru sayısı 215’dir. Sınav yaklaşık 3 saat sürmektedir. Eğer yazma bölümüne de katılacaksanız süre 3.5 saat olacaktır. Yazma bölümü isteğe bağlı olsa da birçok üniversite bu bölüme katılım sağlanmasını istemektedir. Bu nedenle yazma bölümüne de başvuru yapmanız yerinde olacaktır. Soru dağılımı; 75 İngilizce, 60 matematik, 40 okuma ve 40 fen sorusu olacak şekilde belirlenmiştir. Sınavda sorular test şeklindedir. İngilizce bölümünde öğrenciye 40 dilbilgisi ve 35 kelime bilgisi sorusu yöneltilir. Matematik bölümünde cebir, geometri ve trigonometri soruları yer almaktadır. Okuma kısmında 20 tane sosyal ve doğa bilimleri ile 20 tane sanat ve edebiyat soruları yer almaktadır. Fen bilimleri bölümünde, 12. Sınıfa kadar lise eğitiminde alınan temel fen bilgisi soruları yer almaktadır. Kompozisyon bölümünde verilen bir konu hakkında öğrencinin İngilizce olarak bir deneme yazması istenilmektedir. Her bölüm kendi içerisinde 1-36 puan arasında puanlandırılmaktadır. Yazı kısmı 2-12 puan arasında puanlanacaktır. Sınav günü öğrencinin yanında; sınava giriş belgesi, fotoğraflı kimlik, 2 adet kurşun kalem ve silgi ile hesap makinesi bulunmalıdır.

ACT sınav sonuçları, web sitesi üzerinden açıklanır. Bunun dışında herhangi bir açıklama sistemi bulunmamaktadır. Kompozisyon içeren sınavlar sınav tarihinden 5 ila 8 hafta sonrasında açıklanacaktır.

ACT sınav ücreti yazma bölümü olmadan sınava girecek öğrenciler için 42.50$’dır. Kompozisyonlu sınav ücreti ise 59.50$’dır. Uluslararası kayıt yaptıran öğrenciler ek olarak 41$ daha ücret öderler. Sınav ücreti kayıt sırasında kredi kartı ile yapılmaktadır. ACT Sınavı yılda 6 kez yapılmaktadır.

Türkiye’de ACT sınav merkezleri şu şekildedir:

  • Ankara Türk Amerikan Derneği
  • Bursa Ted Koleji
  • İstanbul MEF Okulları
  • İstanbul Avusturya Lisesi
  • Tarsus Amerikan Lisesi
  • Antalya Maraton İngilizce Kursu
  • İzmir Gelişim Lisesi
  • İzmir Işıkkent Lisesi