İtalya Sertifika Programları

İtalya Sertifika Programları

İtalya Sertifika Programları

İtalya sertifika programları genellikle bir lisans veya yüksek lisans programından mezun olmuş, alanıyla ilgili uzmanlaşmak isteyen çalışanlar ya da farklı bir sektörde çalışan ancak kariyerini bir başka alanda sürdürmek isteyen profesyoneller tarafından tercih edilmektedir. Esnek başlangıç tarihleri ve çeşitli eğitim sürelerinde alınabilen bu sertifika programları birçok farklı alanda oluşturulmuştur. İtalya’da sertifika programları, lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren kurumların yanı sıra, alanında uzmanlaşmış birçok kuruluş tarafından da verilmektedir. İngilizce ve İtalyanca dillerinde eğitim alabilen öğrenciler ilgilendikleri alana göre değişen eğitim sürelerinin sonunda alacakları sertifika ile kariyerlerine yeni tecrübeler ekleyebilmektedirler. İtalya’daki sertifika programları uzun bir akademik eğitim yerine, kısa süren eğitimlerle mesleki yeterlilikler edinip, iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler için uygun programlardır. Bu eğitimler üniversite düzeyindeki derece programları ile eşdeğer yeterlilikler sunar ve dünya çapında tanınırlar. Birçok farklı alanda eğitim verilen İtalya sertifika programları süreleri 2 haftadan başlayıp 2 yıla kadar uzayan programlar şeklinde değişiklik göstermektedir.

Neden İtalya’da Eğitim?

 • İtalya; Avrupa’da akademik eğitim denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biridir. Üniversitelerinin başarıları, akademik çalışmalara verilen önem, eğitim altyapısı, araştırma olanakları gibi birçok sebep, öğrencilerin İtalya’da eğitim almak istemesinde önemli ölçüde rol oynamaktadırlar. Dünyanın en eski üniversitesi olarak bilinen, Batı yüksek öğreniminin temelini oluşturan, hala başarılı bir şekilde eğitim vermeye devam eden ve dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında gösterilen Bologna Üniversitesi (Universita di Bologna) İtalya’da yer almaktadır. Dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi listesinde 30’a yakın İtalyan üniversitesi bulunmaktadır. Bu özelliği ile ilk 500 içerisinde en fazla üniversite bulunduran 3.Avrupa ülkesidir. Ayrıca İtalya’nın en büyük teknik üniversitesi ünvanına sahip olan ve yine dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi içerisinde bulunan Milano Politeknik Üniversitesi (Politecnico di Milano) de İtalya üniversiteleri arasında önemli bir yere sahiptir.
 • İtalya; eğitim dili İngilizce ve İtalyanca olan birçok üniversiteyi bünyesinde barındırmaktadır. Bazı programlar tamamen İngilizce olarak düzenlenmişken bazı programlar her iki dilde de verilmektedir. Bu da uluslararası öğrenci oranının İtalya içerisinde artmasına neden olmuştur. Birçok farklı ülkeden gelen öğrenciler İtalyan kültürü içerisine uluslararası programlarda eğitim alma şansına sahip olmaktadırlar.
 • İtalya; birçok UNESCO Dünya Mirası alanına sahip bir ülkedir. Avrupa’nın en çok turist çeken bölgelerinden biri olan İtalya, tarihi ve kültürel mirasları ile ziyarete gelenleri kendisine hayran bırakan bir yapıya sahiptir. Limon ağaçları ile meşhur Sorrento; dillere destan kanalları, derin tarihi dokusunu her köşe başında hissettiren masalsı sokakları ve geniş meydanları ile Venedik; moda dünyasının ve mimarinin başkenti Milano; “Gerçek İtalya” şeklinde tasvir edilen ve bir açık hava heykel müzesini andıran yapısıyla Floransa; “tarihin yazıldığı yer” şeklinde betimlenen ve her sokağında ayrı bir tarih yatan eşsiz Roma, İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencileri daha gitmeden önce bile heyecanlandırabilmektedir.
 • İtalya; lisans, master veya sertifika programlarında eğitim alınabilecek en uygun Avrupa ülkelerinden biridir. Özellikle Mimarlık, Tasarım, Moda, Sanat ve Aşçılık üzerine sertifika eğitimi almak isteyen öğrenciler için biçilmiş bir kaftandır. Gucci, Prada, Dolce Gabbana, Missoni, Fendi, Salvatore Ferragamo, Pucci gibi birçok ünlü moda firması İtalya’da kurulmuştur. Lamborghini, Ferrari, Fiat gibi Avrupa ve dünyada büyük bir Pazar payına sahip olan otomobil markaları, İtalya’dan çıkmıştır. Rönesans’ın doğduğu topraklar olarak bilinen İtalya’da modern dünyanın temellerinin atıldığı birçok ünlü sanat eseri bulunmaktadır. Bu eserlerin İtalya’da üniversite eğitimine katkısı çok büyüktür. Bu köklü okullarda eğitim almış yazar, ressam, filozof birçok insan dünyanın gidişatını değiştirecek bir devrimi başlatmışlardır. Rönesans ruhu hala İtalyan üniversitelerinde canlılığını korumaktadır.

İtalya’da Sertifika Programları Bölümleri

Eğitim hayatına yurtdışı tecrübesi katmak isteyen, çalıştığı alanda uzmanlaşmak isteyen ya da farklı bir alanda kariyer isteyen öğrenciler için İtalya’da düzenlenmiş olan sertifika programlarından bazıları;

 • Moda ve Sanat,
 • İşletme ve Yönetim,
 • Havacılık,
 • Mimarlık ve Tasarım,
 • Ekonomi ve Pazarlama,
 • Eğitim/Öğretim,
 • Mutfak Sanatları/Gastronomi,
 • Arkeoloji,
 • Performans Sanatları,
 • Hukuk,
 • Uluslararası İlişkiler,
 • Mühendislik

şeklinde sıralanabilmektedir. Yukarıda yer alan popüler programlar dışında birçok farklı alanda uzmanlık eğitimi verilen sertifika programları bulunmaktadır. ELT Yurtdışı Eğitim, bu programları ve eğitim alacağınız kurumları belirleme konusuna öğrencilerine danışmanlık yapmaktadır.

İtalya’da Sertifika Programları Vizesi ve İtalya’da Çalışma İzni

İtalya’da sertifika programlarına eğitim alacak olan öğrenciler, eğitim alacakları program ve programın süresine bağlı olarak farklı vize türlerine başvuru yapmaktadırlar. Çeşitli sürelerde verilen İtalya öğrenci vizesi evrakları ve randevuların alınması konusunda ELT, öğrencilerine ücretsiz danışmanlık ve rehberlik yapmaktadır. İtalya’da uzun dönemde akademik eğitim alan öğrenciler haftalık 20 saatten fazla olmamak üzere yarı zamanlı çalışma iznine sahip olmaktadırlar. Ancak sertifika programlar bu akademik eğitimin kapsama alanına girmemektedir. Bu nedenle İtalya’da sertifika programı eğitimini bitiren öğrenciler, İtalya içerisinde iş buldukları taktirde çalışma iznine başvurularını yapıp, onaylanırsa eğer çalışabilirler.

İtalya’da Sertifika Programları Ücretleri

İtalya’da sertifika programı ücretleri aldığınız eğitimin süresine, eğitimin türüne ve eğitim aldığınız kuruma göre değişiklik göstermektedir. Her bütçeye uygun sertifika programları için ELT size donanımlı danışman kadrosuyla rehberlik yapmaktadır.

İtalya Sertifika Programları Başvuru Süreci ve Başvuru Evrakları

İtalya’da sertifika programlarına başvuru koşulları, başvuru yapılan kurum ve eğitim alınacak olan programa göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak öğrencilerin bir lise veya lisans diplomasına ve eğitim diline bağlı olarak İtalyanca veya İngilizce dil yeterliliklerini IELTS veya TOEFL gibi uluslararası olarak kabul görmüş sınavlar ile kanıtlamaları gerekmektedir. İtalya sertifika programları başvuru evrakları aşağıdaki gibidir;

 • Lise veya Lisans Diploması,
 • Not dökümü / Transkript,
 • Özgeçmiş / CV,
 • Pasaport,
 • Doğum Belgesi,
 • Dil Yeterlilik Kanıtı (İtalyanca veya İngilizce),
 • Niyet Mektubu / Referans Mektubu,
 • Başvuru Formu (ELT tarafından hazırlanacaktır),
 • İtalya Sertifika Programları Konu Alanları