GRE SINAVI (Graduate Record Examination)

GRE SINAVI (Graduate Record Examination)

GRE SINAVI (Graduate Record Examination)

 

GRE (Graduate Record Examination), İngilizce eğitim veren tüm üniversitelerde, Türkiye dahil olmak üzere, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. Yapı itibari ile SAT sınavını anımsatan GRE; General Test ve GRE Subject Test olarak iki farklı sınavdır. İlk olarak 1949 yılında Educational Testing Service tarafından düzenlenmiştir. Öğrencilerin sözel, sayısal, yazma ve düşünme becerilerini ölçmektedir.

GRE General Test

Bu sınav 3 saat sürmektedir ve bigisayar tabanlıdır. Sayısal, Sözel, Analitik olarak 3 farklı bölümden oluşur ve sorular çoktan seçmelidir. Bunlara ek olarak bir de Kompozisyon veya Makale Yazma diyebileceğimiz 2 sorudan oluşan bir bölüm daha bulunmaktadır. Öğrenciler bu bölüme  45 + 30 dakika toplamda 1 saat 15 dakika vakit ayırmalıdır. İlk bölümde öğrencilerden verilen konu üzerine yorumlar yapmaları, ikinci bölümde ise bir argüman üzerinde akıl yürütmeleri bekleniyor. Sınav, 800 üzerinden notlandırılır. Kompozisyon bölümü ise 6 üzerinden değerlendirilir.

GRE Subject Test:

Sekiz bilim dalı üzerinde lisansüstü yapmak isteyen öğrencilerin yeterliliğini ölçmek için yapılmaktadır. Bazı okullar General Test ile beraber Subject Test’i de şart koşmuşlardır.

GRE Subject Test Alanları:

 1. GRE Subject; Hücre ve Moleküler Biyoloji, Biyokimya
  180 test sorusu içerir. %36 biyokimya, %36 moleküler biyoloji ve genetik, %28 hücre biyolojisi sorularından oluşur.
 2. GRE Subject; Biyoloji
  5 şıklı 200 test sorusundan oluşmaktadır. %34 ekoloji ve evrim, %33 organizma biyolojisi ve %34 hücre ve moleküler biyoloji sorularından oluşur.
 3. GRE Subject; Kimya
  130 test sorusu içerir. %15 Analitik Kimya, %25 Anorganik Kimya, %30 Organik Kimya ve %30 Fizikokimya sorusundan oluşur.
 4. GRE Subject; Bilgisayar Bilimleri
  70 test sorusundan oluşmaktadır. %40 Yazılım ve sistem, %15 Bilgisayar mimarisi, %40 teori ve matematik, %5 diğer bilgisayar konuları sorularından oluşur.
 5. GRE Subject; İngiliz Edebiyatı
  230 test sorusundan oluşur. %50 edebi analiz, %25 kültürel ve tarihsel şartlar, %15 yazar ve eser bilgisi, %10 edebiyat teorisi sorularından oluşur.
 6. GRE Subject; Matematik
  66 test sorusundan oluşmaktadır. Lisans derecesine eşdeğer zorluktadır. %50 temel matematik bilgisi, %25 cebir ve %25 geriye kalan matematik konuları sorularından oluşmaktadır.
 7. GRE Subject; Fizik
  5 şıklı 100 test sorusundan oluşmaktadır. %20 mekanik, %18 elektromanyetizma, %9 optik ve frekans, %10 termodinamik ve statik, %12 kuantum mekanik, %10 atom fiziği, %6 izafiyet teoremi, %6 Laboratuvar yöntemleri ve %9 diğer konulardan sorulardan oluşmaktadır.
 8. GRE Subject; Psikoloji
  5 şıklı 205 test sorusundan oluşmaktadır. %40 doğal ve deneysel psikoloji, %43 sosyal bilimler ve %13 diğer konulardan sorulardan oluşmaktadır.

GRE sınavı çoktan seçmeli üç bölüm; sayısal, sözel, analitik ve kompozisyon bölümlerinden oluşur. Kompozisyon bölümünde öğrenci adayına 2 soru sorulur. İlk soru bir konu ile alakalı yorumlamalardan oluşur ve 45 dakika süresi vardır. İkinci sorudaysa bir konu ile ilgili fikir yürütülmesi istenen 30 dakika süreli bir bölüm bulunmaktadır.

GRE sınavı belirli bir süre dâhilinde öğrencinin odaklanmasını, becerilerini ve problem çözme yetkilerini ölçmeyi hedefler. Sözel ve sayısal bölümlerin sınav sonucu açıklamaları sınavın yapıldığı tarihten hemen sonra açıklanır. Kompozisyon bölümünün sonucu ise resmi sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra yapılır. Sınav, 200 ile 800 puan arasında değerlendirilir.

Online GRE sınavı ücreti: Amerika Birleşik Devletleri’nde sınava katılacak olanlar için 105, Diğer ülkelerden sınava katılanlar için 130 dolardır. Sınav tarihi değiştirmek için öğrenci 40 dolar ödeme yapmak zorundadır.

GRE Subject Test sınav ücreti: Amerika Birleşik Devletleri’nde sınava katılacak olanlar için 130, Diğer ülkelerden sınava katılanlar için 150 dolardır. Sınav tarihi değiştirmek için öğrenci 35 dolar ödeme yapmak zorundadır.

GRE Subject Essay Sınav Ücreti: Amerika Birleşik Devletleri’nde sınava katılacak olanlar için 50, Diğer ülkelerden sınava katılanlar için 60 dolardır. Sınav tarihi değiştirmek için öğrenci 40 dolar ödeme yapmak zorundadır.

GRE sınav ücreti; havale, banka çeki, Eurocheck ve VISA, MASTERCARD, American Express kredi kartları ile ödenebilmektedir.