Ukraynada Üniversite Okumak

Ukraynada üniversite okumak son yıllarda en çok tercih edilen seçenekler arasındadır. Ukrayna üniversiteleri, Avrupa Birliği ülkelerince denk olarak kabul edilmektedir. YÖK, Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve Ukrayna üniversitelerinden alınan diplomalara denklik vermektedir.

Ukrayna Üniversiteleri

Ukrayna, üniversite bakımından oldukça zengindir. Ülke, Doğu Avrupa’nın en önemli üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Sovyetler Birliği döneminde ülkenin önde gelen üniversitelerine ve akademik kadrolarına sahip olan Ukrayna, bu geleneği ve mirası günümüzde de sürdürmektedir. Ukrayna üniversiteleri; akademik kadroları, başarıları, buluşları ve potansiyelleri ile dünyaca ün yapmıştır. Kiev Politeknik, Taras Schevchenko, Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi gibi üniversiteler dünyanın her yerinden binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Neden Ukrayna'da Üniversite?

YKS derdine son! Lise diplomanızla kayıt olup, Ukrayna üniversitelerinde istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz.
Üniversite sınavını kazanamamaktan korkmanıza artık gerek yok. ELT size Ukrayna üniversitelerinde istediğiniz bölümü okumanız için mükemmel bir destek veriyor. Ukraynada üniversite eğitimi için sınav şartı aranmıyor. İlk yıl hazırlık eğitiminin ardından istediğiniz üniversitede, dilediğiniz bölümü okuyabilecek, üniversite mezunu olmanın gururunu siz de yaşayabileceksiniz.

Ukraynada alınan üniversite diplomaları hem Avrupa Birliğinde hem de Türkiye’de tanınıyor! Diplomanıza YÖK denkliği alabilirsiniz.
Avrupa ülkelerinde üniversiteler arası tanınma, işbirliği ve öğrenci değişimini mümkün kılan Bologna anlaşmasını imzalayan ülkelerden biri olan Ukrayna’da alacağınız diplomalar tüm Avrupa’da geçerli. Bologna anlaşmasını Türkiye de imzaladığı için diplomanız Türkiye’de de geçerli olacaktır. Türkiye ve Ukrayna arasında gelişen ikili ilişkiler sonucunda YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir.

Hem üniversite mezunu olun hem de İngilizce ve Ukraynaca dillerini öğrenerek donanımlı hale gelin!
Ukrayna’da eğitiminizi dilerseniz Ukraynaca dilerseniz İngilizce olarak alabilirsiniz. Özellikle günlük yaşamda birbirine çok yakın olan Rusça ve Ukrayna dilleri aktif olarak kullanıldığından, Ukrayna’da eğitim alan öğrenciler bu iki dile de hakim olarak mezun olmakta ve Türkiye’de bu özellikleri ile büyük avantaj elde etmektedirler. Bunun yanın sıra Ukrayna’da İngilizce üniversite eğitimi alma fırsatınız da bulunmakta.

Başkent Kiev’de, Kharkiv’de ya da Odessa’da hazırlık eğitimi alın, ister hazırlık eğitimi aldığınız üniversitede ister başka üniversitede devam edin!
Ukrayna’da ELT olarak sadece bir çok şehirde üniversiteye yerleştirme yapmamıza rağmen yoğun olarak Kiev’e, Kharkiv’e ve Odessa’ya yerleştirme yapıyoruz, Kiev’de yerleştirme yaptığımız üniversitelerde alacağınız İngilizce veya Ukraynaca hazırlıktan sonra dilediğiniz üniversiteye geçiş yapabileceksiniz. Hazırlık aldığınız süre boyunca okuyacağınız bölümü ve üniversiteyi seçmek için zamanınız olacak.

Ukrayna Üniversite Fiyatları

Ukraynada üniversite eğitimi Türkiye’den bile ekonomik!
Bu kadar kaliteli bir akademik potansiyeli çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle dünyaya açan Ukrayna’da üniversite okumak gerçekten de çok cazip. Ukrayna’da hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabileceklerdeki seviyede olup, hatta birçok bölgemize kıyasla, Türkiye’den bile ekonomiktir. Ukrayna’da üniversitelerin büyük bölümünde okul harcı ve yurt dahil toplam yıllık maliyet ortalama 1.900 – 4.500 USD arasındadır.

Çok Uygun Maliyetlerle Ukraynaca ve İngilizce Hazırlık Paket Programları!
Ukrayna’da eğitim dili çoğunlukla Ukraynaca olduğu için öğrencilerimiz ilk senelerinde Ukraynaca hazırlık eğitimi almaktadırlar. ELT, öğrencilerine 3 farklı şehirde ve üniversitede hazırladığı ve tüm detayları düşünülmüş Ukraynaca hazırlık paketlerini sunmaktadır.

Ukrayna'da Üniversite Eğitimi

Ukraynaca Hazırlık Paketleri

Ukrayna’da üniversite eğitimi almak istiyor fakat Ukraynaca dil hazırlık eğitimi almaya ihtiyaç duyuyorsanız, öncelikle Ukrayna’nın en saygın üniversitelerinde hazırladığımız ve tüm masrafların düşünüldüğü eğitim paketlerinden birine başvurup Ukraynaca hazırlık eğitimi alabilir daha sonra dilediğiniz bölüm ve üniversitede lisans eğitiminize başlayabilirsiniz.

ÜniversiteŞehirAçıklama
Odessa Politeknik ÜniversitesiOdessaEn uygun fiyatlı ve en çok tercih edilen Ukraynaca hazırlık kursu
Odessa Tarım ÜniversitesiOdessaOdessa Şehrinde Tarım üzerine eğitim alabileceğiniz en iyi üniversitelerden birinde Ukraynaca Dil Eğitimi
Odessa Mühendislik ve Mimarlık AkademisiOdessaİnşaat Mühendisliği ve Mimarlık alanında eğitim veren okulda bir akademik yıl süren Ukraynaca kursu
Odessa Beşeri Bilimler AkademisiOdessaKurulduğu günden bugüne kadar sürekli gelişim sağlayan Odessa Beşeri Bilimler Akademisi paketi çok uygun maliyetlerle
Odessa Denizcilik ÜniversitesiOdessaDünyanın en iyi denizcilik okullarında biri olan Odessa Denizcilik Üniversitesinde Ukraynaca dil kursu
Odessa Denizcilik AkademisiOdessaUkrayna’nın Denizcilik alanında eğitim veren en ünlü kurumunda Ukraynaca Dil Eğitimi
Kiev Taras Shevchenko ÜniversitesiKievUkrayna’nın en iyi devlet üniversitelerinden birinde hazırlanmış detaylı paket
Kiev MAUP ÜniversitesiKievModern bir yapıya sahip. Hem özel hem de devlet üniversitesi özelliği taşımakta. Ukraynaca dil eğitimi imkanı sunuyor.
Kiev Politeknik ÜniversitesiKievUkrayna’da mühendislik alanında en prestijli üniversitelerden biri
Kharkiv Karazin ÜniversitesiKharkivUkrayna’nın en iyi beş üniversitesinden biridir ve kaliteli eğitim verilmekte
Kharkiv Politeknik ÜniversitesiKharkivKharkiv’de kaliteli mühendislik eğitim veren kurumda bir yıllık Ukraynaca Kursu
Sumy Tarım ÜniversitesiSumyUkrayna’nın Tarım üzerine en iyi eğitim veren devlet üniversitelerinden birinde hazırlanmış detaylı Ukraynaca dil eğitimi paketi
Sumy Devlet ÜniversitesiSumyÖzellikle Ukrayna’da TIP eğitimini uygun maliyetlerle almak isteyen öğrencilerin tercihi
Kharkiv Milli Radyo ÜniversitesiKharkiv1930 kuruluşlu, elektronik üzerine uzmanlaşmış üniversitede uygun  maliyetli Ukraynaca kursu
Kharkiv Devlet Biyoteknoloji ÜniversitesiKharkivBirkaç farklı üniversitenin birleşmesiyle yeni kurulmuş modern bir okul

İngilizce Hazırlık Paketleri

Ukrayna’da İngilizce üniversite eğitimi almak istiyor fakat İngilizce seviyenizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız, öncelikle Ukrayna’nın en saygın üniversitelerinde İngilizce hazırlık eğitimi alabilir daha sonra dilediğiniz bölüm ve üniversitede lisans eğitiminize başlayabilirsiniz.

ÜniversiteŞehirAçıklama
Odessa Politeknik ÜniversitesiOdessaEn uygun fiyatlı ve en çok tercih edilen İngilizce hazırlık kursu
Odessa Beşeri Bilimler AkademisiOdessaGüney Şehri olan ve saygınlığıyla tanınan bu üniversitede alabileceğiniz İngilizce Hazırlık kursları
Kharkiv Karazin ÜniversitesiKievUkrayna’nın en iyi beş üniversitesinden biridir ve kaliteli eğitim verilmekte
Kharkiv Politeknik ÜniversitesiKharkivKharkiv şehrinde kaliteli bir mühendislik eğitimi veren kurumda alabileceğiniz İngilizce Hazırlık Paketi.
Kiev Politeknik ÜniversitesiKievUkrayna’daki Mühendislik alanında eğitim veren en prestijli üniversite olan Kiev Politeknik Üniversitesinde alacağınız İngilizce Hazırlık kursu.
Kiev Taras Shevcenko ÜniversitesiKievUkrayna’nın en iyi devlet üniversitelerinden biri olan Taras Shevchenko’da İngilizce Hazırlık paketi.
Kharkiv Milli Radyo ÜniversitesiKharkivYıllık herşey dahil sadece 2820$’a İngilizce hazırlık kursu
Kharkiv Devlet Biyoteknoloji ÜniversitesiKharkivUkrayna’daki en uygun maliyetli İngilizce hazırlık kurslarından biri

Ukrayna Üniversiteleri

Ukrayna üniversiteleri, hem Ukraynaca hem de İngilizce dilinde eğitim sunmaktadır. Ukrayna’da üniversite okumak için hazırlık eğitimi almanız gerekiyorsa yukarıdaki Ukraynaca hazırlık ya da İngilizce hazırlık paketlerimizden birini tercih edip daha sonrasında dilediğiniz üniversitede, istediğiniz bölümde eğitiminize başlayabilirsiniz.

ÜniversiteŞehirAçıklama
Kharkiv Karazin ÜniversitesiKharkivUkrayna’da özellikle TIP, Diş Hekimliği ve Eczacılık için en çok tercih edilen üniversite
Kiev Taras Shevchenko ÜniversitesiKievUkrayna’nın en kapsamlı, köklü ve saygın üniversitelerinden
Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi (NAU)Kiev1933 kuruluşlu okul, bilgisayar ve uçak mühendisliği alanında Ukrayna’nın en iyisi
Kiev Politeknik Üniversitesi (KPI)KievUkrayna’da mühendislik eğitiminde ön plana çıkan en prestijli üniversitelerden
Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi (MAUP)Kievİşletme ve Ekonomi alanlarında ön plana çıkan modern bir özel üniversite
Odessa Ulusal Denizcilik AkademisiOdessaUkrayna’nın dünyaca tanınan en önemli denizcilik akademisi
Odessa Milli Politeknik ÜniversitesiOdessaÖzellikle master programlarında çok kaliteli devlet üniversitesi
Odessa Milli Ekonomi ÜniversitesiOdessaEkonomi alanında kaliteli eğitim veren Ukrayna devlet üniversitesi
Güney Ukrayna Pedagoji ÜniversitesiOdessaPsikoloji ve eğitim bilimleri alanlarında ön plana çıkmış üniversite
Odessa Mühendislik ve Mimarlık AkademisiOdessaMimarlık ve inşaat mühendisliği alanında lisans ve master eğitimi veren teknik üniversite
Odessa Milli Mechnikov ÜniversitesiOdessaUkrayna’nın küresel çapta tanınmış, saygın üniversitelerinden biri
Sumy Devlet ÜniversitesiSumyUkrayna’nın en iyi beş üniversitelerinden biri

Konaklama Seçenekleri

Ukrayna’da hemen hemen birçok üniversitenin yurdu bulunmakla beraber yurtlar Türkiye’deki öğrenci yurtlarına nazaran daha az konforludur. Genellikle 3-4 kişilik olan yurt odalarının ücretleri kişi başı yıllık 500$ ile 1500$ arasında değişmektedir, yani çok ucuzdur. Ukrayna’da lisans ya da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerimizin bir kısmı üniversite yurtlarında konaklamayı tercih ederken bir kısmı da ev kiralayarak konaklama yoluna gitmektedir.

Kiev’de ev kiraları diğer şehirlere oranlara biraz daha yüksek olmakla beraber Türkiye’de büyükşehirlerde yaşayan öğrenciler için alışılageldik fiyat aralıklarında durmaktadır. Şehir merkezine uzaklığı, evin genişliği, yaşı ve konforu gibi kriterler göz önüne alındığında iki odalı bir evin aylık kirası 250$ ile 750$ arasında değişecektir. ELT, öğrencilerine hem üniversite yurdu başvurusu hem de ev kiralama, kira kontratı çeviri ve imza, emlakçı işlemleri gibi prosedürlerde bire bir yardımcı olmakta, Ukrayna’daki ilk günlerinizde karşılaşacağınız tüm süreçlerde geniş bir danışmanlık hizmeti vermektedir. ELT, hazırlık paketleri içerisinde 1 akademik yıllık yurt konaklamalarını da öğrencilerine sunmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ukrayna üniversitelerinin birçoğu YÖK tarafından tanınmaktadır ve mezunları denklik başvurusu yapabilirler. ELT, Ukrayna'da sadece YÖK'ün tanıdığı üniversiteler ile çalışmaktadır. Ukrayna'da eğitim alacağınız üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığını e-devlet üzerinden sorgulayabilir, dilerseniz ücretsiz olarak ELT şubelerinden öğrenebilirsiniz. Tanınma ve Denklik farkı, denklik kritleri gibi detayları incelemek için YÖK denkliği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
Ukrayna'da eğitim birçok Avrupa ülkesine göre oldukça ekonomiktir. Ukrayna üniversitelerinin yıllık ücretleri 1.000 ila 4.500 USD arasında değişmektedir. TIP, Diş Hekimliği, Eczacılık ve bazı mühendislik bölümlerinin fiyatları oldukça ekonomiktir. İşletme, Turizm ve Dil Bilim bölümleri ise daha da ekonomiktir. Ukrayna'da eğitim dil genel olarak Ukraynaca, Rusça ve İngilizcedir. Ukraynaca bölümlerin yıllık ücretleri İngilizce bölümlere göre daha düşüktür. Ukrayna üniversiteleri, bölümleri ve yıllık ücretleri hakkında detaylı bilgiye Ukrayna'da eğitim sayfamızdan erişebilirsiniz.
Evet, Ukrayna'da dilerseniz Ukraynaca, dilerseniz İngilizce hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Öğrencilerimiz için özel olarak oluşturduğumuz hazırlık paketlerinde Türkiye'de ve Ukrayna'da alacağınız birçok hizmet bulunmaktadır. Hazırlık eğitimi bir yıl sürer ve eğitim sonunda dilediğiniz üniversitede istediğiniz bölüme başvurma hakkınız vardır, zira Ukrayna'da hazırlık eğitimi ve sonrasında alınacak sertifika tüm üniversiteler tarafından tanınmaktadır.
Ukrayna'da Ukraynaca ya da İngilizce hazırlık eğitimi almanız mümkün. Öğrencilerimiz için oluşturduğumuz hazırlık paketlerinde üniversite ücretinden yurt konaklamasına, çeviri ve vize ücretlerinden Ukrayna'da havaalanı karşılamasına, okul kaydı, yurt yerleşimi, şehir oryantasyonu ve Ukrayna'daki ilk yılınız boyunca ELT ofisleri aracılığıyla alacağınız hizmete kadar herşey dahildir. Ukrayna'da hazırlık paket ücretleri 3.400$ ila 4.600$ arasında değişmektedir. Bu ücrete ek olarak sadece aylık cep harçlığına ihtiyacınız olacaktır.
Ukrayna'da başladığınız üniversite eğitimine teorik olarak Türkiye'de devam edebilirsiniz. Bunun için geçiş kurallarını sağlamanız gerekmektedir. Eğitim alacağınız bölüme göre Türkiye'de üniversite sınavına girip girmediğiniz, aldığınız puan, herhangi bir bölüme yerleşmiş olmanız, Türkiye'de geçiş yapmak istediğiniz üniversitelerin kabul şartları gibi birçok kriteri incelemeniz gerekir. İstatiksel olarak Ukrayna üniversitelerinden Türkiye'de üniversitelere geçiş oranı son derece düşüktür.
Ukrayna'nın başkenti Kiev'dir. Kharkov, Odessa ve Sumy diğer önemli şehirlerdir. Kiev ülkenin en büyük, denize kıyısı olmayan Kharkov ikinci büyük ve sahil kenti olan, bol turist çeken Odessa ise beşinci büyük şehridir. Dilerseniz hazırlık eğitimini aldıktan sonra farklı bir şehirdeki üniversiteyi tercih edebilirsiniz. Odessa üniversiteleri, Türk öğrenciler tarafından en fazla tercih edilenlerdir.
Ukrayna, eski Sovyetlerin ve doğu blokunun eğitim üssü olarak yüzlerce üniversiteye sahip bir ülkedir. Çok köklü eğitim kurumlarını barındıran Ukrayna'da en çok bilinen ve tercih edilen okullar: Taras Shevchenko Üniversitesi, Kharkiv Karazin Üniversitesi, Kiev Politeknik Üniversitesi ve Odessa Politeknik Üniversitesi'dir.
Ukrayna TIP okumak isteyen adaylar için ücretler yıllık 4.000$ ile 4.600$ arasında değişmektedir. Ukrayna'da dilerseniz Ukraynaca dilerseniz İngilizce TIP eğitimi alabilirsiniz. Ukrayna'da İngilizce TIP ücretleri Ukraynaca bölüme göre bir nebze daha yüksektir. Ukrayna'da TIP eğitimi için en çok tercih edilen okul Kharkiv Karazin Üniversitesi'dir.
Ukrayna'da yüzlerce üniversite bulunmakla beraber ELT'nin çalıştığı okulların birçoğu, YÖK'ün tanıdığı ranking (sıralama) kuruluşlarında ilk bin üniversite içerisinde yer almaktadır. Ukrayna'da eğitim alacağınız üniversitenin YÖK tarafından tanınması, denklik başvurunuz için yeterli olacaktır. Denklik ve tanınma konusunda detaylı bilgi almak için YÖK Denkliği sayfamıza göz atabilirsiniz.
Ukrayna üniversitelerinin taban puanları yoktur, zira Ukrayna'da üniversite okumak için Türkiye'de YKS sınavına girmeniz gerekmemektedir. Ukrayna üniversitelerine lise diplomanız ile başvurabilir, alacağınız hazırlık eğitiminin ardından dilediğiniz bölüme başlayabilirsiniz. Yurtdışında genel olarak birkaç ülke hariç hiçbir ülkede üniversite eğitimi için taban puan ve YKS sınavına girme zorunluluğu yoktur.
Evet, Ukrayna'da dilerseniz İngilizce dilerseniz Ukraynaca dilinde Diş Hekimliği eğitimi alabilirsiniz. Ukrayna'da Diş Hekimliği fiyatları yıllık 3.800$ ile 4.300$ arasında değişmektedir ve eğitim 5 yıl sürmektedir. Yabancı diliniz yeterli değilse, ilk yılınızda hazırlık eğitimi alabilirsiniz.
Ukrayna'da üniversite eğitimi almak için en çok tercih edilen bölümler TIP, Diş Hekimliği, Mühendislik, Mimarlık, Denizcilik, Rusça – İngilizce Tercümanlık, Turizm ve Gemi Kaptanlığı gibi bölümlerdir. Bu bölümlerin birçoğu hem İngilizce hem de Ukraynaca okunabilir. Ukrayna'da üniversite okumak için YKS'ye girme zorunluluğu yoktur. Ukrayna üniversiteleri not ortalaması konusunda esnektir, lise diploma notunuz çok yüksek olmasa bile birçok bölüme rahatlıkla başvurabilir ve kabul alabilirsiniz.
Ukrayna'da üniversite okumak için lise mezunu olmanız yeterlidir. Yabancı diliniz yetersiz ise ilk sene hazırlık eğitimi almanız gerekir. Ukrayna üniversiteleri, TIP gibi belli başlı bölümler hariç giriş sınavı yapmamaktadırlar, yani hazırlık eğitiminizin ardından lise diplomanız ve diğer evraklarınızla doğrudan bölüm başvurusu yapabilirsiniz.
Ukrayna üniversiteleri eylül –kasım aylarında ders başı yaparlar, Ukrayna üniversitelerine başvuru şubat ayında başlar, ağustos ayına kadar devam eder. Başvuru evraklarının hazırlanması, başvuru, kabul, vize ve yolculuk gibi süreçler ve ayrıca erken kayıt indirimleri göz önüne alınarak başvuru ne kadar erken yapılırsa o kadar avantaj sağlanır.
Ukrayna'da yüksek lisans ücretleri, eğitim alacağınız bölüme göre yıllık 1.800$ ile 3.500$ arasında değişmektedir. Ukrayna'da yüksek lisans yapmak için lisans mezunu olmanız yeterlidir. Yabancı diliniz yetersizse ilk sene alacağınız hazırlık eğitiminin ardından yüksek lisans eğitiminize başlayabilirsiniz. Ukrayna üniversiteleri yüksek lisans başvuruları, şubat - temmuz ayları arasında yapılmalıdır.
Ukrayna'da yüksek lisans eğitimi iki yıl sürmektedir. Yabancı dil seviyeniz yeterli değilse bir yıl hazırlık eğitimi almanız gerekecektir. Ukrayna'da tezli ya da tezsiz yüksek lisans programlarını tercih edebilirsiniz, her iki programda da eğitim süresi iki yıldır.
Ukrayna'da üniversite okuyacak öğrencilerimizin vize çeviri ücretleri ve vize başvuru ücreti ELT tarafından karşılanır, evraklar size atanacak özel bir danışman ile beraber hazırlanır. Öğrencilerimiz konsolosluk ya da aracı kuruma gitmezler, vize başvuru süreçleri de ELT tarafından yürütülür. Ukrayna eğitim vizesi için üniversiteden alacağınız kabul mektubu, sağlık raporlarınız ve diplomanız gibi belgeler gerekmektedir. ELT, Ukrayna öğrenci vizelerinde %100 başarı oranına sahiptir.