Odessa Ulusal Mechnikov Üniversitesi

Odessa Ulusal Mechnikov Üniversitesi, köklü geçmişi ve modern eğitim anlayışı ile Ukrayna’nın önde gelen üniversitelerinden biridir. Kuruluşundan bu yana gösterdiği gelişim, üniversiteyi dünya çapında saygın bir konuma getirmiştir.

Üniversite, Ukrayna’da şeref ödülüne sahip sayılı yüksek öğrenim kurumlarındandır. Verdiği eğitim kalitesi ile dünyanın sayılı üniversitelerinden olmayı da başarmış olan Odessa Ulusal Mechnikov Üniversitesi, sahip olduğu geniş bölüm yelpazesi ve sosyal olanakları ile dikkat çekmektedir.

Üniversitenin sunduğu eğitim programları, teorik bilginin yanı sıra pratik uygulamalara da büyük önem vermektedir. Öğrenciler, laboratuvar çalışmaları, araştırma projeleri ve staj imkanları sayesinde, akademik bilgilerini pratiğe dökmekte ve iş dünyasına hazırlanmaktadırlar. Bu yaklaşım, mezunların iş piyasasında daha rekabetçi ve başarılı olmalarını sağlamaktadır.

Odessa Mechnikov Ulusal Üniversitesi akademik kadrosu, alanlarında uzman, deneyimli ve saygın öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Bu öğretim üyeleri, öğrencilere sadece akademik bilgi aktarmakla kalmayıp, aynı zamanda onların bireysel ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulunmaktadırlar. Üniversitenin eğitim felsefesi, öğrencilerin sadece bilgi edinmelerini değil, aynı zamanda kritik düşünme, problem çözme ve liderlik gibi beceriler geliştirmelerini de hedeflemektedir.

Odessa Milli Mechnikov Üniversitesi Bölümleri

BölümEğitim Dili
Odessa Ulusal Mechnikov Üniversitesi Lisans Programları
EkonomiRusça
Uluslararası EkonomiRusça
BiyolojiRusça
TarihRusça
TercümanlıkRusça
Rus Dili ve EdebiyatıRusça
Ukrayna Dili ve EdebiyatıRusça
İngiliz Dili ve EdebiyatıRusça
Alman Dili ve EdebiyatıRusça
Fransız Dili ve EdebiyatıRusça
İspanyol Dili ve EdebiyatıRusça
FelsefeRusça
MatematikRusça
Fizikve enerjiRusça
FizikRusça
MuhasebeRusça
RadiofizikRusça
Bilgisayar MühendisliğiRusça
Organik KimyaRusça
HukukRusça
EkolojiRusça
Modern Tarih BölümüRusça
ArkeolojiRusça
TurizmRusça
BiyolojiRusça
MikrobiyolojiRusça
İnsan ve Hayvan FizyolojisiRusça
ZoolojiRusça
Genetik ve Moleküler BiyolojiRusça
KimyaRusça
Jeoloji MühendisliğiRusça
AstronomiRusça
GazetecilikRusça

Yüksek Lisans Bölümleri

BölümEğitim DiliÜcret
EkonomiRusça2750$
Uluslararası EkonomiRusça2200$
BiyolojiRusça3000$
TarihRusça2700$
Rus Dili ve EdebiyatıRusça2500$
Ukrayna Dili ve EdebiyatıRusça2250$
İngiliz Dili ve EdebiyatıRusça2750$
Alman Dili ve EdebiyatıRusça2750$
Fransız Dili ve EdebiyatıRusça275$0
İspanyol Dili ve EdebiyatıRusça2750$
FelsefeRusça2250$
MatematikRusça2700$
Bilgisayar MühendisliğiRusça3200$
Organik KimyaRusça3000$
HukukRusça2750$
BiyolojiRusça3000$
MikrobiyolojiRusça3000$
KimyaRusça3000$
Jeoloji MühendisliğiRusça2250$
AstronomiRusça2250$
GazetecilikRusça3200$

Odessa Milli Mechnikov Üniversitesi Fiyatları

Odessa Ulusal Mecnikov Üniversitesi ile Türkiye’deki üniversiteleri kıyasladığında hem eğitim kalitesinin yüksekliği, hem de eğitim giredleri açısında büyük bir fark olduğu görülecektir. Türkiye’deki vakıf üniversitelerin yıllık ücretleri Odessa Ulusal Mecnikov Üniversitesine göre oldukça yüksektir. Türkiye’de istediğiniz bölümü kazanamayıp dershaneye kayıt yaptıran öğrencilerin, dershanelere bir yıl ödeyecekleri ücret, Odessa’da tüm üniversite masraflarına neredeyse denktir.

Odessa Ulusal Mechnikov Üniversitesi’nin her yıl açıklanan dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk elliye girebilen sayılı üniversitelerdendir. Üniversitenin herhangi bir bölümünde okumanın yıllık toplam maliyeti bir öğrenci için ortalama 2.000-2.500 $ arasında değişmektedir. Rusça veya İngilizce dilinde eğitim alınmak istenirse okul ücreti yaklaşık 1.200 $ Dolar artmaktadır.

Hazırlık sınıfı ile okutulan bölümler ve İngilizce bölümünün maliyetinin 2.500 $ olduğu üniversitenin diğer tüm bölümlerindeki fiyatlar ortalama olarak 1.600-2.000 $ olarak belirlenmiştir. Üniversite kampüsü oldukça geniştir. Toplam 95.000 m² alana kurulmuş olan üniversitenin kampüsü tam bir sosyal kompleks şeklindedir. Kampüs içerisinde sağlık tesisleri, spor salonları, stadyumlar, tenis kotları, restaurantlar, kitapçı ve birçok mağaza yer almaktadır.

Türkiye’den Ukrayna’ya gitmek isteyen öğrenciler bu üniversitede herhangi bir sorunla karşılaşmamaktadırlar. Tüm sosyal alan ve dinleti alanlarının düşünülerek inşa edildiği üniversitenin şehir dışından ve uluslararası öğrenciler için yurt imkanı bulunmaktadır. Aylık 30 $ civarı ücretler ile bu yurtlarda kalmak mümkündür.

Odessa Mechnikov Üniversitesi’nde eğitim alan öğrenciler, Ukraynaca ve Rusçayı ileri derecede öğrenmektedir. Rusça gerek bölgemizin gerekse dünyanın en önemli dilleri arasındadır. Ayrıca, üniversite eğitiminizi İngilizce almanız durumunda, mezuniyetinizin ardından kariyerinize üç yabancı dil ile başlamanın ayrıcalığını yakalayabileceksiniz.

Odessa Ulusal Mecnikov Üniversitesi denklik belgesi örneği için tıklayın

Odessa Hakkında

Odessa, Odessa Oblastı’nın idari merkezi olan Karadeniz’e kıyısı bulunan bir liman kentidir. Ekonomik, ticari ve turistik açıdan Ukrayna’nın en güzel şehirlerindendir. Kiev ve Kharkov’dan sonra gelen en büyük kentidir. Şehirde nüfusu bir milyonun üzerindedir.

Şehirdeki binalar İtalyan ve Fransız mimarisinin izleri taşır. Odessa’nın tarihi şehir merkezi, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Şehirde birçok sanat merkezi bulunmaktadır. Odessa’da yer alan Potemkin Merdivenleri Avrupa’da yer alan en güzel merdivenlerden biri olarak kabul görmektedir. Bu merdivenler birçok filme ev sahipliği yapmıştır. Şehir, aynı zamanda mizahın başkenti olarak adlandırılmaktadır. Her yıl mizah festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

Deniz kenarında yer alan şehir, birbirinde güzel plajları ile ünlüdür. Aynı zamanda sağlık turizmi de şehirde oldukça gelişmiştir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA