Macaristan'da Üniversite

Macaristan, Avrupa Birliğine 2004 yılında tam üye olduğundan beri, gerek uyum süreci gerekse AB fonlarından alınan desteklerle yüksek eğitim alanında büyük ilerlemeler kat etmiş; Macaristan üniversiteleri Avrupa’nın en yüksek standartlı eğitim kurumları arasında kendine yer edinmiştir.

Macaristan, bir Orta Avrupa ülkesidir ve nüfusu yaklaşık on milyondur. Başkent Budapeşte, dünyanın en önemli turistik merkezlerinden biri olup aynı zamanda çok önemli üniversitelere de ev sahipliği yapmaktadır.

Macaristan üniversiteleri Avrupa’nın en iyi yüksek öğretim kurumları arasındadır. Günümüze kadar 14 Macar bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçı Nobel ödülü almayı başarmıştır ki sadece bu bile Macaristan’da eğitim ve üniversite kültürünün ne kadar güçlü olduğunun ispatıdır. Budapeşte, Peç (Pécs) , Szeged ve Debrecen Macaristan’da önemli üniversite ve eğitim şehirleridir. Peç şehri 2010 yılında İstanbul ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir.

Macaristanda üniversite okumak ülkemizdeki öğrenciler için en iyi yurtdışı eğitim çözümlerinden biridir. Macaristanda eğitim ücretleri oldukça ekonomik olmakta beraber eğitim dili İngilizcedir.

YÖK denkliği konusunda ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız

Macaristan'da Üniversite Okumak

Macaristan’da üniversite okumak için YKS sınavına girip başarılı olmanız gerekmez. Macaristan üniversiteleri, uluslararası öğrencinin yeterliliklerine, lisede aldıkları derslere ve not ortalamalarına bakmaktadır. Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık gibi bölümlere doğrudan birinci sınıftan başlamak için adayların Biyoloji, Kimya, Genel İngilizce ve Tıbbi İngilizce sorularından oluşan çoktan seçmeli sınava girmeleri gerekir. Sınavda yeterli puan alamayan adaylar bir yıl hazırlık eğitiminden sonra bölümlerine başlarlar.

Macaristan’da Tıp eğitimi altı yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık beş yıl, diğer lisans bölümleri genel olarak üç yıldır. Bazı üniversitelerde Mühendislik eğitimleri 3,5 yıl (yedi sömestr) olabilmektedir.

Neden Macaristanda Üniversite?

Macaristanda üniversite eğitimi için sınav kazanmak zorunda değilsiniz!
Macaristan üniversiteleri size ideallerinizi gerçekleştirmeyi vaad ediyor. Macaristan’da eğitim alabilmek için lise diplomanız yeterli. Diploma ve not dökümünüz ile Macaristan üniversitelerine kaydınızı yaptırabilir, lisans eğitimine başlayabilirsiniz.

Macaristan üniversiteleri YÖK tarafından onaylanıyor
Macaristan bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu için, Macaristan üniversitelerinden alacağınız diplomalar YÖK tarafından onaylanıyor. Macaristanda eğitim sonrası alacağınız diplomanızla mesleğinizi hem Türkiye’de hem de yurtdışında rahatlıkla icra edebilirsiniz.

Macaristanda eğitim ve yaşam maliyetleri Türkiye ile aynı!
Macaristan’da üniversite eğitimi almanın maliyeti, Türkiye’de ya da KKTC’de bir vakıf üniversitesine gitmekten daha ekonomiktir. Yaşam giderleriniz ise Türkiye ile aynıdır. Eğitim ve diploma avantajları göz önünde bulundurulduğunda Macaristanda üniversite okumak çok daha mantıklıdır.

Schengen vizeniz ile Tüm Avrupa’da serbest dolaşım hakkınız olacak
Üniversite eğitimi almak sadece fakülte ile yurt binası arasında yaşamak değildir. Bulunduğunuz sosyal çevre, uluslararası ortam ve kültürel olanaklar kişisel gelişiminiz ve vizyonunuz için vazgeçilmez unsurlardır. Macaristan’da eğitim aldığınız sürece sahip olacağınız Schengen vizesi ile tüm Avrupa’da sınırsız seyahat özgürlüğünüz olacak; yeni ülkeler, farklı şehirler görecek ve birçok ülkeden arkadaşlar edineceksiniz.

Macaristan'da İngilizce Üniversite

Macaristan’da İngilizce eğitim alacaksınız
Macaristan’da eğitim dili İngilizce! Bu nedenle çok sayıda uluslararası öğrenci Macaristan üniversitelerini tercih etmektedir.

Üniversite eğitiminiz boyunca hem eğitim hem de sosyal hayatta aktif olarak İngilizce kullanacak ve anadil seviyesinde İngilizce konuşuyor olarak mezun olacaksınız.

İngilizce seviyesi yetersiz olan öğrencilerimiz Macaristan’da İngilizce hazırlık eğitimi sayfamıza göz atabilir ve hazırlıktaki eğitim modellerini inceleyebilirler.

Macaristan'da İngilizce

Macaristan Üniversiteleri

Macaristan üniversiteleri, yükseköğrenim konusunda ayrıcalıklı fırsatlar sunar. Tıptan İşletmeye, Yazılım Mühendisliğinden Psikolojiye kadar yüzlerce programda İngilizce eğitim almanız mümkündür. Macaristan üniversiteleri, yüzlerce yıldır; sanat, bilim ve teknolojinin Orta Avrupa’daki merkezi konumundadır.

ÜniversiteŞehirAçıklama
Peç Üniversitesi (Pécs)Peç1367’de kurulan, Macaristan’ın en eski üniversitesi. İngilizce Hazırlık, Tıp hazırlık, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi, Psikoloji, Mimarlık ve daha birçok bölüm.
IBS International Business SchoolBudapeşteMacaristan’ın genç ve dinamik özel üniversitesi IBS’te İngiltere Buckingham Üniversitesi Diploması ve İngilizce hazırlık eğitimi.
Budapeşte Metropolitan ÜniversitesiBudapeşteAnimasyon, sinema, medya, tasarım, turizm, fotoğrafçılık ve daha birçok bölüm…
Corvinus ÜniversitesiBudapeşteFinancial Times İşletme Master eğitimi sıralamasında dünyada ilk 25’te gösterilmiştir.
Eötvös Loránd Üniversitesi (ELTE)BudapeşteMacaristan’ın en iyi dil edebiyat üniversitesi
Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi (BME)BudapeşteAvrupanın en iyi teknik üniversitelerinden, Makina, Elektrik, İnşaat, Mimarlık ve daha birçok bölüm, mühendislik, mimarlık hazırlık.
Budapest Business University (BBU)BudapeşteMacaristan’ın en büyük uygulamalı bilimler üniversitelerinden
Budapeşte Veterinerlik ÜniversitesiBudapeşte1787’de kurulan okul Avrupa’nın en kaliteli ve dünyanın ilk veterinerlik üniversitelerinden
Wekerle Business SchoolBudapeşteBudapeşte’nin genç ve bir o kadar iddealı üniversitesinde Ticaret ve Pazarlama okuyun
Budapeşte Film Akademisi (BFA)BudapeşteHesaplı Film Eğitimi + Kamera Arkası Pratiği = BFA
Szeged ÜniversitesiSzegedDünyanın en iyi 500 üniversitesi içerisinde yer almakta.
Debrecen ÜniversitesiDebrecenZiraatten işletmeye, müzikten biokimyaya daha birçok bölüm
Dunaujvaros ÜniversitesiDunaujvarosBudapeşte’ye 40 dakika mesafede, Dunaujvaros şehrinde yer alan, hesaplı eğitimin adresi
Nyireghaza ÜniversitesiNyireghaza1914 yılında kurulan butik ve uygun maliyetli bir devlet üniversitesi

Konaklama Çözümleri

Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin en fazla merak ettiği konulardan biri de konaklama seçenekleri ve maliyetleridir. Avrupa’nın en fazla üniversite öğrencisi barındıran ülkelerinden Macaristan’a her sene dünyanın bir çok ülkesinden lisans ve master başvuruları yapılmakta, aynı zamanda erasmus gibi değişim programları kapsamında binlerce öğrenci ülkeye akmaktadır. Macaristan’da bazı üniversiteler ikinci dönem, yani şubat ayı başlangıçlı başvuruları da kabul etse de ülkenin genelindeki üniversitelerde lisans ve master eğitimi eylül ayında başlar. Bu sebeple Ağustos – Eylül aylarında binlerce yabancı öğrenci yurt ve kiralık ev arayışına girer, bu da konaklama organizasyonunun önemini ve hızlı hareket kabiliyetini ön plana çıkarır. ELT, başvuru yaptığınız üniversite seçeneklerini de göz önünde bulundurarak size tüm konaklama seçenekleri ayrıntılı şekilde sunar ve en uygun maliyetli ve konforlu konaklama yerleştirmeleri için hızlı ve güvenli bir organizasyon sağlar.

Üniversite Yurtları
Macaristan’da konaklama seçeneklerinden en çok tercih edilen ve başvurulanlar üniversite yurtlarıdır. Ancak Budapeşte dışındaki şehirlerdeki üniversiteler çoğunlukla yurt imkanı sağlasa da, Budapeşte üniversitelerinin bir çoğunun yurdu bulunmamakta ve öğrencileri anlaşmalı oldukları hostel/yurt tarzı konaklamalara yönlendirmektedirler. Yine yurt kapasiteleri kısıtlı olduğu için erken konaklama başvurusu çok önemlidir. Bu da erken üniversite başvurusunun önemlini ortaya çıkarmaktadır. ELT, öğrencilerine özel yurt, öğrenci rezidansı ve ev kiralama hizmeti sunarak Macaristan’da eğitim alacak öğrencilerine çok detaylı konaklama çözümü sunmaktadır. Macaristan Üniversitelerinin aylık yurt ücretleri 200 € ile 400 € arasında değişmektedir.

Kiralık Ev Konaklaması
ELT, Macaristan’da üniversite eğitimi alırken tek başına ya da arkadaşlarıyla ev kiralamak isteyen öğrencilerimize kiralık evler, emlakçı görüşmeleri, kontrat çevirileri ve kurallar gibi bir çok konuda bire bir danışmanlık yapmakta, öğrencinin bütçesine en uygun konaklama çözümünü sunmakta ve öğrenciyi kiralamak istediği eve yerleştirmektedir. Budapeşte’de ev kiraları iki odalı evler için 300€ ila 550€ arasında değişirken Pecs ve Debrecen şehirlerinde bu ücretler 250€ ila 450€ arasındadır.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları
Macaristan’da Türkiye’den farklı olarak Kredi Yurtlar Kurumu ya da özel öğrenci yurdu gibi yurtlar çok fazla bulunmamaktadır. Bir çok özel hostel, sadece öğrencilere hizmet vermekte ve özel yurt işlevi görmektedir. Üniversite yurdu ya da öğrenci evlerinde kalmak istemeyen, yer bulamayan ya da geçici konaklama isteyen öğrencilerimize özel yurt ve hostel ayarlanır. Aylık ücreti 200€ ila maksimum 400€ arasında değişen özel yurtlarda kısa süreli konaklama mümkündür, öğrenci 1 sömestr konakladıktan sonra dilediği zaman başka bir konaklama seçeneği araştırabilir ve özel yurtlardan ayrılabilir. ELT, öğrencilerine hem geçici hem de kalıcı konaklama organizasyonu için servis sağlayıcıları aracılığıyla detaylı bilgi sunmaktadır.

Budapeşte’de üniversite okumak ve Budapeşte üniversiteleri hakkında bilgi almak için tıklayınız

Stipendium Hungaricum Bursu

Macar Devlet Bursu

Türk öğrencilerin de başvurup faydalanabileceği Macar Devlet Bursu (Stipendium Hungaricum) hakkında detaylı bilgi almak, bölümleri ve son başvuru tarihlerini incelemek için görsele tıklayınız.

Ücretsiz Detaylı Bilgi Al

Hangi ülkeler hakkında bilgi almak istiyorsunuz?

Sık Sorulan Sorular

Macaristan'da TIP eğitimi altı yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık beş yıl, diğer lisans bölümleri genel olarak üç yıldır. Bazı üniversitelerde Mühendislik eğitimleri 3,5 yıl (yedi sömestr) olabilmektedir.
Macaristan üniversiteleri, okumak istediğiniz bölüme göre değişen koşullar aramaktadır. Birçok üniversite için lise not dökümünüz ve mülakat görüşmesi yeterli olmaktadır. Güzel Sanatlar bölümleri için portfolyo istenebilmekte; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık gibi bölümlere doğrudan başlayabilmeniz için uygulanacak testte başarılı olmanız gerekmektedir.