Almanya'da Üniversite Okumak

Almanya’da üniversite okumak hayatınızın akışını değiştirecek, size güvenli ve nitelikli bir gelecek sağlayacak doğru bir tercihtir. Dünyaca saygı duyulan, prestijli Almanya üniversiteleri uluslararası öğrencilere kucak açıyor. Siz de üniversite eğitiminizi Almanya’da alabilirsiniz. Üstelik Almanya’da üniversite eğitimi hem çok kolay hem de çok ekonomik. Özellikle de ülkemizdeki ve Kıbrıs’ta bulunan vakıf üniversitelerinin eğitim ücretleri ile Almanya üniversite fiyatları kıyaslandığında Almanya’da eğitim almanın ne kadar doğru bir seçim olduğunu daha da kolay anlayacaksınız.

Almanya’da üniversite eğitimine kabul edilmeniz için gereken temel kriter oldukça basit: Üniversite sınavında Türkiye’deki üniversitelerin birinden 4 yıllık bir bölümde okumaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir. Kazandığınız bu bölümü Almanya’daki üniversitelerde okuyabilirsiniz. Almanca bilmiyorsanız bir yıl hazırlık eğitimi alarak daha sonra okulunuza devam edebilirsiniz. Tıp ve bazı ağır mühendisliklerde, Almanya’nın gözde üniversitelerde, bu kuralın yanında adayın lise not ortalamasına, ÖSYM puanına, Testdaf ya da DSH sınav skoruna, Türkiye’de kazandığı üniversitenin Türkiye sıralamasına bakılmaktadır.

Neden Almanya'da Üniversite?

Prestijli Eğitim
Dünyanın bilim, teknoloji ve ticaret alanında en ileri ülkelerinden birinde, çok prestijli ve kaliteli bir eğitim alacak, bu eğitim sonucunda her yerde aranan ve tercih edilen biri olabileceksiniz.

Ekonomik Eğitim
Almanya’da üniversite eğitimi büyük oranda devlet tarafından destekleniyor. En iyi üniversitelerin de arasında bulunduğu çok sayıda üniversite yıllık ortalama 350-500 Euro harç ödeyerek üniversite eğitimi alabilirsiniz.

Kolay Kabul
Almanya üniversitelerine başvuru ve kabul işlemleri birçok ülkeye (özellikle Avusturya’ya kıyasla) daha kolay ve kısa sürer. Avusturya’da eğitime başlamak için yaklaşık 1 yıl kaybederken, Almanya’da eğitime başvurduğunuz dönemde ya da bir sonraki dönemde başlayabiliyorsunuz.

Başvuru kolaylıkları
Almanya’da üniversite eğitimi almanı en temel kuralı ÖSYM sonucuna göre YÖK’e bağlı herhangi bir üniversitede eğitim almaya hak kazanmaktır. Almanya’da üniversite okuma şartları ülkemiz öğrencilerine uygundur.

Ekonomik yaşam giderleri
Almanya’da eğitim almanın Türkiye’de farklı bir şehirde eğitim almaktan çok bir farkı yoktur. Konaklama, beslenme ve sosyal giderler için bir öğrenciye aylık ortalama 700 Euro yeterli olmaktadır.

Daha kısa süreli eğitim
Almanya’da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi 2 yıl sürer. İlk yıl Almanca hazırlığı alınması durumunda bile, Türkiye’de de hazırlık eğitimi olduğu için yine 1 yıl avantaj sağlar. Ayrıca master yapmak isteyen öğrenciler, lisans bitiminde doğrudan master eğitimine başlayabilir. Bu da öğrencilere önemli bir zaman avantajı sağlar.

Mezuniyet sonrası çalışma ve ikamet izni
Mezun olduktan sonra bir yıl içinde kendinize iş bulmanız durumunda size Almanya’da ikamet ve çalışma izni verilir. Türkiye’deki üniversitelerden mezun olanların bu şansı bulunmamaktadır.

Almanya'da Ücretsiz Üniversite

Almanya üniversiteleri genel olarak ücretsizdir. Bazı ücret alan üniversitelerde ise yıllık harç miktarları 0 – 1.000 Euro arasında değişmektedir. Aylık yaşam giderleri ise 700 – 750 Euro civarındadır. Kolay kabul koşulları, diploma denkliği, mezuniyet sonrası çalışma ve ikamet izni gibi avantajlar düşünüldüğünde Almanya’da okumak gerçekten de çok avantajlı.

Almanya'da Üniversite Okumak

Almanya Devlet Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
Aachen Teknik RWTH (TU) Aachen Almanya’nın en büyük teknik üniversitesi
Aachen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (FH Aachen) Aachen Onlarca bölümde uygulamalı bilimler eğitimi
Bayreuth Üniversitesi Bayreuth 60’dan fazla bölümüyle dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında
Berlin Teknik Üniversitesi Berlin TU9 üniversiteleri içerisindeki dünyanın en iyi teknik üniversitelerinden
Berlin Wildau Teknik (TH) Berlin Raylı Sistemler alanında en iyilerden
Bremen Üniversitesi Bremen Kendi bünyesinde Almanca hazırlık kursu olan ödüllü üniversite
Clausthal Teknik (TU) Clausthal- Zellerfeld En iyi on teknik üniversite arasında
Cottbus BTU Teknik (TU) Senftenberg Küçük şehir, akşam eğitimi imkanı
Dortmund Teknik (TU) Dortmund Avrupa’nın en büyük teknoloji parklarından birine sahip
Dresden Teknik (TU) Dresden Araştırma ve geliştirme alanında Almanya’nın en iyilerinden
Duisburg Essen Üniversitesi Duisburg Almanya’nın en genç ve en fazla öğrenci barındıran üniversitelerinden
Erfurt Üniversitesi Erfurt 1392 yılında kurulmuş Almanya’nın en eski üniversitesi
Erfurt (FH) Erfurt Erfurt şehrinde uygulamalı bilimler üniversitesi
Giessen Üniversitesi Giessen Almanya’nın en eski ve prestijli üniversitelerinden
Goethe Frankfurt Üniversitesi Frankfurt Finans ve Ticaret merkezi Frankfurt’ta uluslararası bir üniversite
Hamburg Teknik Üniversitesi Hamburg Dünyanın en iyi 250 üniversitesi arasında yer almakta
Hannover Üniversitesi Hannover TU9 grubuna dahil üniversitede çok geniş bölüm yelpazesi
Heidelberg Üniversitesi Heidelberg 1386’da kurulmuş olan üniversite, Almanya’nın en köklü ve prestijli kurumları arasında
Jena FSU Jena 1558 kuruluşlu üniversite öğrenci şehri Jena’da
Jena (FH) Jena 30’dan fazla bölümde uygulamalı eğitim
Karlsruhe Institute of Technology Karlsruhe En iyi 9 teknik üniversite arasında, mükemmel bir araştırma enstitüsü
Mainz Üniversitesi JGU Mainz Almanya’da medyanın merkezi Mainz şehrinde onlarca bölümüyle
Nürnberg Erlangen Üniversitesi FAU Nürnberg Almanya’nın en iyi 10 üniversitesinden
Paderborn Üniversitesi Paderborn Devasa teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan Paderborn şehrinde
Ruhr Bochum Üniversitesi Bochum Almanya’nın beş büyük üniversitesinden biri
Siegen Üniversitesi Siegen Almanya’nın öğrenci şehirlerinden Siegen’de, Vestfalya’nın en kaliteli üniversitelerinden
Stuttgart Üniversitesi Stuttgart Dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden birisinde mükemmel bir üniversite
Wuppertal Üniversitesi Dortmund Almanya’da mimarlık ve mühendislik eğitiminde en kaliteli üniversitelerden
Würzburg Üniversitesi Würzburg 9 Nobel ödüllü bilim adamı yetiştirmiş en köklü üniversitelerden
Zittau/Görlitz (FH) Zittau-Görlitz Butik bir uygulamalı bilimler üniversitesi
Zwickau (FH) Zwickau Otomotiv endüstrisinin merkezinde uygulamalı bilimler üniversitesi

Almanya Özel Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
University of Applied Sciences Europe Berlin, Hamburg, Iserlohn Psikoloji’den Oyun Tasarımı’na Almanca ve İngilizce eğitim alabileceğiniz onlarca bölüm
Brand University of Applied Sciences Hamburg İletişim Tasarımı, Dijial Yönetim ve Uluslararası Marka Yönetimi alanlarında girişimciler ve iş adamlarıyla ortak çalışma yapılan yönetim okulu
Gisma University of Applied Sciences Berlin, Hannover Inovasyon, Girişimcilik, Marka Yönetimi ve Uluslararası Pazarlama gibi alanlarda Almanya’nın en iyilerinden
Berlin School of Business and Innovation (BSBI) Berlin Ekonomi ve İşletme gibi alanlarda İngilizce eğitim alabileceğiniz girişimcilik okulu
Berlin International University of Applied Sciences Berlin Almanya’da İngilizce Mimarlık, İç Mimarlık, Grafik Tasarım, İşletme gibi alanlarda eğitim alabileceğiniz özel üniversite
Cologne Business School (CBS) Köln 2019’da Almanya’nın en iyi İşletme okulu seçilen Köln merkezli üniversite
New European College Münih Uluslararası ve İşletme gibi bölümlerde lisans ve master düzeyinde eğitim alabilirsiniz.

Yaşam ve Eğitim Giderleri

Ortalama öğrencilerin %68’i çalışmakta ve kendi eğitimini finanse etmektedir. Almanya’da normal şartlarda tutumlu bir öğrenci 500 Euro ile geçinebilir. Bu miktar ülkemizde çoğu memurun maaşına tekabül ettiği ve bazen bunu aştığı göz önüne alınacak olduğunda belki yüksek görünebilir. Ancak insanların gelir düzeylerinin ülkemizden çok daha yüksek olduğu bir ülkede bu denli bir aylık harcama çok görülmemelidir. Çünkü Almanya da işçilere ücretleri saat başına verilir ve genelde saati 6 Euro dan düşük işler yok denecek kadar azdır.

Almanya’da öğrenciler yaz tatillerinde 12 Euro veya daha yüksek ücretlerle iş bulabilirler. Bu şekilde düşünüldüğünde Almanya’da uluslararası öğrencilere verilen çalışma izni ile (senede 90 tam veya 180 yarım gün) ihtiyaçlarınızı karşılamanız pek de zor değildir. Bu imkanı istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sağlık Sigortası

Almanya’da yaşayan herkes sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Şayet sigortanız yok ise ne vize ne de okullara kayıt yaptırabilirsiniz. Aidatınızı üst üste birkaç ay ödememeniz durumunda, Almanya’daki eğitim hayatınızın sona erebilir. Almanya bu konuda çok hassastır.

Üniversiteye kayıt esnasında sigorta belgesinin mutlaka sunulması lazımdır. Ayrıca sağlık masraflarının aşırı yüksekliği nedeniyle pratik olarak herkesin sigorta yaptırmasında menfaati vardır. Kişisel duruma bağlı olarak değişen sağlıklı bir sigorta aidatı 50 ile 100 Euro civarında değişir. AOK gibi Almanya’nın en büyük sigorta şirketinin öğrencilere uyguladığı miktar 56 Euro’dur.

Almanya Üniversiteleri Foto Galeri

Bremen Üniversitesi
Aachen Teknik Üniversitesi
Almanya'da Ücretsiz Üniversite
FAU Nurnberg Erlangen Üniversitesi
Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi
Clausthal Teknik Üniversitesi
Paderborn Üniversitesi
Almanya'da ücretsiz üniversiteler

Ücretsiz Detaylı Bilgi Al

Hangi ülkeler hakkında bilgi almak istiyorsunuz?

Sık Sorulan Sorular

Almanya'da üniversite eğitimi almanı temel kuralı, öğrencinin Türkiye'de üniversite sınavına girip YÖK'e bağlı herhangi bir üniversiteye yerleşmiş olmasıdır. Kazandığınız üniversitenin devlet ya da vakıf üniversitesi olması önem taşımaz. Önemli olan, Almanya'da okumak istediğiniz bölümün aynısı veya çok yakınını Türkiye'de kazanabilmiş olmanızdır.
Almanya'daki üniversiteler devlet tarafından desteklenmektedir ve genel olarak ücretsizdir. Bazı ücret alan üniversitelerde ise yıllık harç miktarları 0 – 1.000 Euro arasında değişmektedir. En iyi üniversitelerin de arasında bulunduğu çok sayıdaki devlet üniversitesinde, yıllık 350 - 500 Euro arasında eğitim harcı ödeyerek üniversite eğitimi alabilirsiniz.
Almanya'da lisans eğitimi üç yıl, yüksek lisans eğitimi iki yıl sürer. Almanca seviyeniz yeterli değilse bir yıl hazırlık eğitimi almanız gerekmektedir. Bazı özel üniversitelerde İngilizce eğitim almanız mümkündür. İngilizce seviyeniz yeterli ise doğrudan lisans eğitimine başlayabilir ve eğitiminizi üç yılda tamamlayabilirsiniz.
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank