Yaz Okullarında Konaklama Seçenekleri

Yaz Okullarında Konaklama Seçenekleri

Konaklama genellikle iki farklı seçeneğe bağlıdır.

Aile Yanı Konaklama

Bu seçenekte çocuklar , güvenlik kontrolü yapılmış aileler yanında tek ya da iki kişilik odalarda konaklarlar. Odaların standart ölçülerde olması ve odalarda yatak, dolap, çalışma masası gibi temel mobilyaların olması zorunludur. Ev sahibi aileler misafir ettikleri öğrenciler için sabah kahvaltılarını ve akşam yemeklerini hazırlarlar. Yemek listelerinin hazırlanmasında çocukların yaşları, alerjileri ve dini kısıtlamaları mutlaka göz önüne alınmaktadır.

Özellikle 12 yaş ve üzeri gruplar için aile yanı konaklama çok idealdir. Aile yanı konaklama sisteminde öğrencilerin hiçbir güvenlik sorunu olmamaktadır.

Yaş grubuna ve yerleşim merkezine göre değişmekle birlikte, bazen öğrencilere okula servisi tahsis edilir, bazen de öğrencilerin kısa olan mesafeyi yürümeleri istenir. Aile yanı konaklamada odalar genellikle tek ya da çift kişilik olur. Bazı evlerde odadaki yatak sayısı 3 e çıkabilmektedir. Aile yanında konaklayan öğrencilere genellikle farklı ülkelerden oda arkadaşı verilir, bu sayede öğrencinin İngilizce’yi daha aktif kullanması sağlanır. Öğrenciler sabah kahvaltılarını ve akşam yemeklerini yanlarında kaldıkları ailelerle yerler. Öğrencilerin beraber yaşadıkları ailelerin ev kurallarına uygun hareket etmeleri istenir ve eve giriş çıkış saatleri aile tarafından takip edilerek ilgili program sorumlusuna iletilir.

Öğrenci yurdu / Residence

Konaklama için bir diğer alternatif ise öğrencilere toplu konaklama imkanı veren yurt tipi konaklamadır. Bunun için okullar genellikle üniversite yurtlarını ya da özel öğrenci yurtlarını kullanırlar. Bu sistemde öğrenciler , program fiyatına göre 1-8 kişilik odalarda kalırlar. Kız ve erkek öğrencilerin ayrı odalarda konakladığı bu sistemde tüm öğünleri de bu yurtlar hazırlar.

Yemek listelerinin hazırlanmasında çocukların yaşları, alerjileri ve dini kısıtlamaları mutlaka göz önüne alınmaktadır.

Yurtlarda oda yapıları değişiklik gösterir. Çok az sayıdaki yurtta tek kişilik oda bulunabilmektedir. 2-3 kişilik odaları olan yurtlar genellikle çoğunluktadır. Bazı yurtlar ise daha çok yataklı odalar içeride, bu yurtlarda yatak sayısı 8-10 arasında olabilir. Bazı yurtlarda odalarda hem banyo hem tuvalet bulunurken, bazı yurt odalarında sadece lavabo bulunur, tuvalet ve banyo, her kattaki odalar tarafından ortak kullanılır. Yurt yapısı program ücretini doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Yurtlarda genellikle kız ve erkek öğrenciler ayrı tutulur.Çoğu zaman değişik katlar verilirken, bazı yurtlarda ise kız ve erkek öğrencilere farklı odalar verilir. Oda arkadaşları genellikle farklı ülkelerden öğrencilerden oluşturulur. Bunda amaç, öğrencilerin kendi dillerinden çok , İngilizce kullanmaya zorlanmalarıdır.