Macaristanda Yüksek Lisans Eğitimi

Yüzyıllar öncesine dayanan yüksek eğitim geçmişiyle Avrupa’nın eğitim üssü olan Macaristan, Avrupada yüksek lisans yapmak isteyen adaylar için en ideal seçeneklerden biridir. Sayıları her geçen yıl artan İngilizce yüksek lisans programları ve uluslararası prestij ve kaliteye sahip üniversiteleriyle Macaristan, Türkiye’den öğrenciler için de çok uygun bir lokasyon.

Kökleri yüzlerce yıl öncesine dayanan prestijli üniversitelerde İngilizce eğitim alacaksınız.

Macaristanda yüksek lisans eğitimi alacağınız üniversiteler, tarihi yüzyıllar öncesine dayanan çoğu devlet üniversitesidir. Peç Üniversitesi, Debrecen Üniversitesi, Budapeşte Teknik Üniversitesi, Corvinus Üniversitesi, Eötvös Loránd Üniversitesi gibi dünyaca tanınmış, Macaristan’da eğitimin öncüleri olan bu üniversitelerde diğer uluslararası öğrencilerle birlikte İngilizce olarak yüksek lisans eğitimi alacaksınız.

Macaristan’da master eğitimi almak isteyen ancak bir dil hazırlığı eğitimine ihtiyaç duyan öğrencilerimiz çok kapsamlı hazırlık programlarını Macaristan’da İngilizce hazırlık eğitimi sayfasından inceleyebilirler.

Macaristanda yüksek lisans eğitimi ekonomiktir.

Macaristanda master yapmak, İngilizce eğitim alabilceğiniz diğer seçeneklere kıyasla oldukça ekonomiktir. Macaristanın dünyaca tanınmış prestijli üniversitelerinde 2.900 – 5.000 Euro aralığında birçok yüksek lisans programında eğitim alabilirsiniz. Macaristan’da konaklama ve yaşam giderleri de Türkiye’ye kıyasla yüksek değildir. Bu özellikleriyle Macaristan, Avrupada İngilizce master eğitimi almak için en ideal seçeneklerden biridir.

Macaristan, Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında yer almasına rağmen günlük yaşamda kendi para birimi olan Macar Fronti’ni kullanmaya devam etmektedir. Macar Forinti’nin Euro’ya kıyasla daha ekonomik olması Macaristan’da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilere yaşam maliyetlerinde büyük bir avantaj sağlamaktadır. Macaristan’da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin aylık yaşam masrafları konaklama dahil olmak üzere 350-600 Euro arasında değişmektedir.

Macaristan'da Master

Macaristan dünya birçok dev şirketin Avrupa merkezidir.

2004 yılında Avrupa Birliğine girmesiyle birlikte Avrupa’nın en cazip yatırım merkezlerinden biri haline gelen Macaristan, dünyanın önde gelen birçok markasına ev sahipliği yapmaktadır. General Motors, Ford Motor, Volkswagen, Siemens, Intel, IBM, Toyota, Sony, Daimler-Benz, Hewlett-Packard, Ericsson Telefon, Honda Motor, Pfizer, Microsoft, Boeing, Novartis, Robert Bosch gibi birçok dünyaca ünlü şirketin Avrupa merkezleri Macaristan’da bulunmaktadır. Bu özelliği Macaristan’ı aynı zamanda üniversite öğrencileri için de bir cazibe noktası haline getirmiştir. Macaristan’da birçok üniversite bu büyük global kuruluşlarla entegre olarak eğitim vermekte ve öğrenciler de bu kuruluşlarda staj ve pratik imkanları bulabilmektedir.

Macaristan'da Çalışma İzni

Macaristanda master eğitimi sonrasında iki yıl çalışma ve ikamet izni elde edebilirsiniz.

Macaristanda master eğitiminizin ardından iki yıl süreyle tam zamanlı ve profesyonel olarak master yaptığınız alanda çalışabilecek, hem deneyim elde edip hem de eğitim maliyetinizi geri kazanabileceksiniz. Yapacak olduğunuz bu çalışma dilerseniz size Avrupa Birliğinde farklı kariyer seçeneklerine de kapı açabilir. Macaristan’da yüksek lisans yapmak size ve gelecek planlarınıza boyut kazandıracak.

Kültürel gelişim ve vizyon edinme

Macaristan’da yüksek lisans yaparak birçok uluslararası öğrenci ile çok uluslu bir ortamda eğitim alacak, kültürel birikimlerin paylaşıldığı bir ortamda bulunmanın yanında Schengen vizesi ile, hemen hemen tüm Avrupa Birliğinde serbestçe seyahat etme hakkı elde edeceksiniz. Bu sayede sadece Macaristanla sınırlı kalmayıp istediğiniz zaman diğer Avrupa ülkelerini de tanıma fırsatı bulacaksınız. Macaristan Orta Avrupa’daki konumu itibari ile her yere kolay ulaşım sağlayan bir noktadadır. Üst düzey bir eğitimin yanı sıra enternasyonal bir bakış açısı elde edecek, edindiğiniz birikim sayesinde kariyeriniz açısından Türkiye sınırlarının dışındaki fırsatları da değerlendirir hale geleceksiniz.

Aynı zamanda Macar halkının eğitim düzeyi oldukça yüksektir. Başta başkent Budapeşte olmak üzere ülkedeki sanatsal etkinlikler öğrencilerin kültürel anlamda gelişimlerine olumlu katkıda bulunmaktadır.

Macaristan'da üniversite

Başvuru ve Kabul İşlemleri

Başvuru ve kabul işlemlerini ELT ile kolaylıkla tamamlayacaksınız.

ELT ile Macaristan’ın en prestijli üniversitelerine yüksek lisans başvurunuzu başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. ELT akademik danışmanları size ve tercihinize en uygun yüksek lisans programlarının tespiti yapmakta, başvuru ve kabul süreçlerinizi bu çalışma kapsamında tamamlamaktadır. ELT ile Macaristan’da master hedefinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

İngilizce’niz yeterli değilse üzülmeyin. ELT size seçenekler sunuyor.

Macaristanda master yapmak istiyor ancak bunun için İngilizcenizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız endişelenmeyin. ELT size önce İngilizce yeterliliği kazanıp, sonra da arzu ettiğiniz master programına başlayabileceğiniz Gateway Program seçeneği de sunuyor. Gateway Programı kapsamında önce master yapmak istediğiniz üniversiteden şartlı kabul belgeniz alınıyor ve sonra da ELT’nin üyesi olduğu uluslararası Gateway dil okullarında, İngiltere ya da Malta’da, çok ekonomik ve kaliteli bir İngilizce hazırlık eğitimine alınıyorsunuz. Bu sayede hem hayatınız boyunca ihtiyacınız olacak olan İngilizceyi anadil olarak konuşulduğu ülkelerde en iyi biçimde öğrenebilecek, hem de İngilizce eğitimi alırken Macaristan’daki üniversiteniz ve master programınıza hâli hazırda kabul edilmiş olmanın rahatlığını yaşayacaksınız.

Kolay başvuru ve kabul şartları

Macaristanda master başvurusu yapmak için lisans mezunu olmanız yeterlidir. Ayrıca ALES sınavına girmeniz gerekmiyor. Üniversite çıkış belgeniz ve lisans not dökümünüz ön kayıt için yeterli olmaktadır. İngilizce seviyeniz yeterli değilse önce şartlı kabul alınarak İngilizce eğitimine başlamanız sağlanır. Bu konuda en temel iki şarttan bir tanesi lisans diplomasına sahip olmak diğer ise Master yapacağınız alanla ilgili üniversitede dersler almış olmanızdır.

Aynı zamanda Macaristan, üniversite başvurularının ardından kabul belgeleri gelen öğrencilere diğer birçok ülkeye kıyasla ulusal vize sürecinde olabildiğince sorunsuz bir süreç sunmaktadır. ELT’nin profesyonel danışmanları tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanan vize dosyaları ile öğrencilerimiz vize sürecinde sorun yaşamamaktalar. ELT aracılığıyla 2008 yılından beri yapılan tüm D Tipi (Eğitim Vizesi) vize başvuruları olumlu sonuçlanmıştır.

Macaristan Üniversiteleri

ÜniversiteŞehirAçıklama
Peç Üniversitesi (Pécs)Peç1367’de kurulan, Macaristan’ın en eski üniversitesi. İngilizce Hazırlık, Tıp hazırlık, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi, Psikoloji, Mimarlık ve daha birçok bölüm.
IBS International Business SchoolBudapeşteMacaristan’ın genç ve dinamik özel üniversitesi IBS’te İngiltere Buckingham Üniversitesi Diploması ve İngilizce hazırlık eğitimi.
Budapest Metropolitan UniversityBudapeşteAnimasyon, sinema, medya, tasarım, turizm, fotoğrafçılık ve daha birçok bölüm…
Corvinus ÜniversitesiBudapeşteFinancial Times İşletme Master eğitimi sıralamasında dünyada ilk 25’te gösterilmiştir.
Eötvös Loránd Üniversitesi (ELTE)BudapeşteMacaristan’ın en iyi dil edebiyat üniversitesi
Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi (BME)BudapeşteAvrupanın en iyi teknik üniversitelerinden, Makina, Elektrik, İnşaat, Mimarlık ve daha birçok bölüm, mühendislik, mimarlık hazırlık.
Budapeşte Veterinerlik ÜniversitesiBudapeşte1787’de kurulan okul Avrupa’nın en kaliteli ve dünyanın ilk veterinerlik üniversitelerinden
Wekerle Business SchoolBudapeşteBudapeşte’nin genç ve bir o kadar iddealı üniversitesinde Ticaret ve Pazarlama okuyun
Budapeşte Film Akademisi (BFA)BudapeşteHesaplı Film Eğitimi + Kamera Arkası Pratiği = BFA
Szeged ÜniversitesiSzegedDünyanın en iyi 500 üniversitesi içerisinde yer almakta.
Debrecen ÜniversitesiDebrecenZiraatten işletmeye, müzikten biokimyaya daha birçok bölüm
Dunaujvaros ÜniversitesiDunaujvarosBudapeşte’ye 40 dakika mesafede Dunaujvaros şehrinde hesaplı eğitimin adresi.

Budapeşte’de üniversite okumak ve Budapeşte üniversiteleri hakkında bilgi almak için tıklayınız

STIPENDIUM HUNGARICUM BURSU

Macar Devlet Bursu

Türk öğrencilerin de başvurup faydalanabileceği Macar Devlet Bursu (Stipendium Hungaricum) hakkında detaylı bilgi almak, bölümleri ve son başvuru tarihlerini incelemek için görsele tıklayınız.