Budapeşte Film Akademisi

Budapeşte Film Akademisi (BFA), Budapest Film Academy ya da Macarca adıyla Budapest Film Akadémia ve Budapeşte Eötvös Loránd Üniversitesi (ELTE) güçlerini birleştirdi  Asya Film ve Televizyon Akademisi (Asian Academy of Film & TV) ortaklığında, Budapeşte’de İngilizce ve Macarca eğitim veren bir sinema akademisi kurdular. Akademi, film endüstrisinde profesyonel olmak isteyen öğrencilere uygulamalı sinema çalışmaları sunmayı hedeflemektedir. BFA’nın kurucusu, Jenő Hodi, yüksek lisans derecesini New York, Kolombiya Üniversitesi’nden, Milos Forman ve Brian De Palma rehberliğinde, sinema dalında almıştır. Mezuniyetinden sonra, uzun yıllar ABD’de ve Batı Avrupa’da yazar, yönetmen ve yapımcı olarak çalışmıştır.

Budapeşte Film Akademisi küresel bir perspektifle ve ELTE’nin akademik sistemiyle uyumlu biçimde akreditasyon ve diğer gereksinimleri sunmaktadır. Macaristan ve tüm dünyadan gelen öğrenciler ELTE’nin yeni ve pratik uygulamalara dayanan lisans derecesini kazanmak için çalışmaktadır.

BFA/ELTE dünya üzerindeki yüksek eğitim enstitüleriyle, film ve yapım sonrası stüdyolarıyla, yapım donanımı kiralama şirketleriyle, yapım ofisleriyle ve tüm bunların yanında yerel ve uluslar arası dağıtımcılarla yakın bir ilişki içinde çalışmaktadır.

Akademinin öğretim kadrosu, sadece bilgilerini değil aynı zamanda iletişim ağlarını da öğrencileriyle paylaşan yüksek seviyedeki akademik bilginler ve film endüstrisinin ödüllü isimlerinden oluşmuştur. Yetenekli öğrencilerin pek çoğu müthiş bir profesyonel özgeçmişe sahip yerli ve yabancı profesyonellerin akıl hocalığıyla hızla yükselmektedir. Ayrıca Akademi, Macaristan’da ve Macaristan dışında bulunan diğer ortak enstitülerde bir sömestri süreli program değişimlerinden faydalanma olanağı da sunmaktadır.

BFA, ELTE’nin Lisans Derecesine yönelik olarak ilave uygulama sınıfları sunmaktadır (BA Minor in Film Studies), ELTE’de herhangi bir programa kaydolarak ve BA Minor dersleri alınarak Lisans AKTS’leri de tamamlanabilir ve bununla birlikte ELTE aşağıdaki modülleri içeren Lisans Üstü Derecesi programlarına da sahiptir:

  • Yönetmenlik
  • Senaryo yazımı
  • Yapımcılık
  • Sinema çekim sanatı
  • Kurgu/düzenleme ve ses mühendisliği

ELTE’nin film analizi, film tarihi, tür teorisi ve estetik müfredatları Budapeşte Film Akademisi’nin uygulama dersleriyle mükemmel şekilde kapsanmış ve takdir edilmiştir. Akademi aynı zamanda film finansmanı ve ortak yapımlar konusunda da bilgi ve anlayış kazandırmayı da hedeflemektedir. BFA’nın ana amacı film yapımcılığına sadece bir sanat olarak değil aynı zamanda bir iş kolu olarak da bakmaktır.

BFA ve ELTE’nin ortak programına ilave olarak, her sömestr dünyaca ünlü sinema ustalarından birini özel, yaratıcı film yapımı atölyesinde ders vermek üzere davet edilmektedir.

Budapeşte Film Akademisi kendini sinema eğitimine adamıştır ve Hindistan’daki doğru ortağını bulmuştur. Asya Film ve Televizyon Akademisi ile birlikte, amaç Hindistan ve Macaristan’daki film eğitimini, öğrenimini ve endüstrisini yükseltmek, böylece karşılıklı güven ve ekip çalışmasına dayalı uzun vadeli kazan-kazan ilişkisini tesis edebilmektir.

Asya Film ve Televizyon Akademisi ile program, ortak eğitimleri ve öğrenci değişimlerini kapsamaktadır. Öğrencilerin Bollywood sinemasını tanıma fırsatı yakalayacak olmalarından ayrıca bir artıdır. Akademi ayrıca, pek çok genç Hintli film yapımcısını ağırlamayı hedeflemektedir.

Film yapımcılığı giderek artan bir şekilde küresel hale gelmektedir. En iyi sinema okulları bu gerçeği kabul etmiştir ve adapte olmayı öğrenmiştir. Budapeşte Film Akademisi mezunları profesyonel kariyerlerine hem kendi uzmanlık alanlarında hem de diğer film yapımcılığı alanlarında rekabet avantajına sahip olarak başlayacaklardır.

Budapeşte Film Akademisi Program Ücretleri

Bölümler (İngilizce)Ücret (Euro)
**Bölümler tek başına seçilebilir veya hepsine birden kayıt yaptırılabilir. Aşağıdaki tüm bölümleri seçen öğrencilerin eğitim ücretinin dönemlik toplamı 6690 €’dur. *Part-time öğrenci olarak eğitim almak isterseniz öğrenim ücreti, öğrencinin aldığı derslerin miktarına bağlıdır.
Screenwriting (Senaristlik)€ 1.388
Director (Yönetmenlik)€ 1.388
Cinematography (Sinematografi)€ 1.388
Creative Producing – Line Producing (Yaratıcı Yapımcılık)€ 1.266
Editor – Sound Engineer (Kurgu – Ses Mühendisliği)€ 1.266
Analysis of Film Language from the Filmmaker’s point of view (Sinemacının Gözünden Film Analizi)€ 798

**** Bu ücretler ELT tarafından talep edilen danışmanlık hizmet ücreti değildir. Belirtilen ücretler bilgilendirme amaçlı olarak sunulmakta olup, üniversitenin web sitesinden alınmıştır. Üniversiteler bu ücretlerde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bilgilerde farklılık olması durumunda üniversitenin resmi web sitesindeki güncel ücretler esas alınacaktır.