Work And Study Başvuru Şartları

Work and Study, yurt dışında dil öğrenmek isteyen öğrenciler için oldukça avantajlıdır. Hem dil eğitimi alarak dil seviyelerini geliştirebilirler hem de yurt dışı deneyimi yaşayarak kültürler arası iletişim becerileri kazanabilirler. Ayrıca, programlar kapsamında çalışma izni de verildiği için öğrenciler eğitimleri süresince finansal açıdan da desteklenirler.

Work and Study programı farklı ülkelerde farklı koşullar ve avantajlar sunar. Öğrencilerin tercih ettikleri ülkeye ve program türüne göre farklı başvuru şartları ve katılım koşulları bulunmakla birlikte, programa katılabilmek için 18 yaşında büyük olmak gerekmektedir.

Work and Study başvuru şartları, yurt dışı dil okulu başvuru şartları gibidir ve genel olarak katılımcıların üniversite öğrencisi olma şartı yoktur. Katılımcının yabancı dil seviyeleri de önemli değildir, fakat yurtdışında iş bulmak için en az orta düzeyde bir İngilizce bilgisine sahip olması tavsiye edilir.

Öğrenciler, kayıt yaptırdıkları yurt dışı dil okulunun İngilizce seviye belirleme sınavına göre sınıflara yerleştirilir ve eğitimlerine başlarlar. Çalışma izni, tercih edilen ülkeye göre seyahatlerinden önce ya da ilgili ülkeye varışlarından sonra alınmaktadır.

İrlanda Work and Study programı için 25 haftalık bir dil eğitimi programına kayıt yaptırılması gerekmektedir. Öğrenim süresince yarı zamanlı olarak aylık en az 840 € kazanılabilir. Dil eğitimini takiben belirli tarih aralıklarındaki dönemde iki ay boyunca tam zamanlı olarak çalışabilir, aylık en az 1.680€ kazanabilirsiniz.

Avustralya Work and Study programı için 3 aylık bir dil eğitimi programına kayıt yaptırılması gerekmektedir. Öğrenim süresince yarı zamanlı olarak aylık en az 1.600 AUD kazanılabilir. Dil eğitimini takiben belirli tarih aralıklarındaki program için de 2 ay boyunca tam zamanlı olarak aylık en az 3.200 AUD kazanmaksınız.

Malta Work and Study programı için 25 haftalık bir dil eğitim programına kaydolunması gerekiyor. Öğrenciler, eğitimlerinin ilk üç aylık döneminden sonra çalışma iznine sahip olurlarlar. Çalışma izni başvuruları Malta’da iken yapılabilmektedir. Eğitim süresince yarı zamanlı olarak aylık 450 – 500 € kazanmanız mümkündür.

Dubai Work and Study programı için de bir dil eğitim programına kayıt olmanız gerekmektedir. Bir dil programına altı aylık kayıt yaptırmanız durumunda bir yıllık vize alırsınız. Eğitim süresince yarı zamanlı, eğitimiz bittikten sonraki altı aylık dönemde ise tam zamanlı çalışabilirsiniz. Dubai’de asgari ücret bulunmamaktadır. Hayat standartları oldukça yüksektir. Bu nedenle kazancınız, çalıştığınız işe, İngilizce seviyenize ve sahip olduğunuz yetenek ve becerilere göre değişecektir.

Kanada Work and Study programı, dil eğitimi sırasında çalışma izni vermemektedir. Ancak program, akademik eğitimlere odaklanmaktadır ve tercih ettiğiniz eğitim programına uygun mezuniyet ve İngilizce dil seviyesi şartlarını sağlamanız halinde faydalanabilirsiniz. İngilizce seviyesi orta veya üzeri olan ve en az altı aylık bir sertifika veya diploma programına kaydolan adaylar, işletme, satış-pazarlama, mühendislik, yazılım gibi birçok dalda uluslararası geçerliliği olan diploma veya sertifika programları süresince yarı zamanlı olarak çalışma fırsatı bulabilirler. Sertifika veya diploma eğitimlerinin ardından ve tatillerde tam zamanlı olarak çalışma izni elde edebilirsiniz. Kanada’da asgari ücret saatlik 13,00 – 16,50 CAD arasında değişmektedir ve eyaletlere göre farklılık göstermektedir.