Amerikada Araba Kiralama – Araç Satın Alma

Amerikada Araba Kiralama – Araç Satın Alma

Work and Travel katılımcılarının en çok merak ettikleri konulardan biri de Amerika’da araba kiralama ya da satın alma koşullarıdır. Özellikle gezme zamanı geldiğinde bir arabanızın olması çok şeyi değiştirecektir. Amerika’da araba kiralayabilmeniz için temel şartlar en az 21 yaşında olmanız, ehliyetinizin ve kredi kartınızın olmasıdır. Bazı durumlarda 25 yaş şartı da aransa da bu çok sık olmaz. Araba kiralarken en çok dikkat etmeniz gereken husus sigorta kapsamı ve şartlarıdır. Araçlar size deposu dolu ve hasarsız olarak verilecektir ve aynı şekilde teslim etmeniz gerekecektir. Aracı sizden başka biri daha kullanacaksa o zaman bunun için de ek bir sigorta ücreti ödemeniz gerekebilir.

Amerika'da araba kiralamak

Amerika’da araba kiralamak için en uygun olan hava alanında bulunan ulusal rent a car şirketleridir. Birçok Work and Travel katılımcısı aracı aldıkları şehir ya da eyalette teslim etmezler. Bunun mümkün olabilmesi için gidecek olduğunuz hava alanında o şirketin ofisinin olması gerekir. Teslimatı farklı bir noktada yapacak olmanızın kiralama maliyetinize biraz ekleme yapacağını da hesaba katmalısınız.

Amerika’da kiralık araba ücretleri aracın boyutlarına, sezona, lokasyona ve rezervasyon tarihinize göre çok değişir. Normal bir aracı Günlük 60 – 120 USD civarında kiralayabilirsiniz. Araç kiralamak için önceden rezervasyon yaptırmanızı önemle tavsiye ederiz. www.sidestep.com gibi sitelerden, özel kampanya ve promosyonları takip ederseniz, 10-15 gün önceden rezervasyon yaparak %50’ye varan indirimlerle araç kiralayabilirsiniz.

Amerika’da araba satın almak ise daha komplike bir işlem olup, çoğu zaman kısa süre konaklayan Work and Travel katılımcıları için pek uygun değildir. Çok ucuz fiyata araçlar alınabilir, ancak bu araçların ne kadar sağlıklı ve sağlam olduklarını bilemezsiniz. Araba bakım ve onarım ücretlerinin ise Türkiye’ye kıyasla astronomik seviyede olduğunu, belki de araca vereceğiniz ücretten fazlasını tamir için verebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Araç satın almanın bir başka dezavantajı ise satmaktır. Satın aldığınız aracı satmak için yeterince zamanınız olmayabilir.