Tax Back

Tax Back

ABD’de çalışarak gelir elde eden herkes hangi ülke vatandaşı olursa olsun gelir vergisi ödemek zorundadır. Amerika’da Work and Travel katılımcısı olarak çalıştığınız sürece gelir sahibi olduğunuz için vergi ödemek zorundasınız. Bu vergiler işvereniniz tarafından maaşınızdan kesilerek sizin adınıza ödenecektir.

Work and Travel katılımcıları Amerika’da çalıştıkları sürece, Amerikan vatandaşlarının ödediği FUTA (işsizlik sigortası), Medicare (sağlık), Social Security (sosyal güvenlik) Primi gibi ödemelerden muaf olup sadece City, State ve Federal Tax ödemektedirler.

Her şehrin ve eyaletin vergi kesinti oranları farklı olduğu için ödenen ve program sonunda iadesi alınan vergi tutarı da farklı olmaktadır.

Gelirinizden düşülmesi gereken vergilerin herhangi bir şekilde ödenmemesi ileride Amerika’ya yapmayı planladığınız ziyaretlerin önünde engel olarak belirecektir. Program dahilinde Amerikalı yetkililere, kimlik, eğitim, ikamet ve iletişim bilgileriniz verdiğinizi unutmayınız.

Normal şartlarda işvereniniz tarafından gelir verginiz maaşınızdan kesilerek ödenir ve bunun yasalarla belirlenen kısmını Türkiye’ye döndükten sonra alırsınız.

Bu geri ödemeler programdan yaklaşık bir yıl sonra yapılır. Bunun için ihtiyaç duyacağınız form W-2’dir. Bu konuda size ücretsiz rehberlik hizmeti sunmaktayız.

W-2 Formu

Takvim yılının sonunda, işvereniniz size toplam kazandığınız miktarı ve kesilen vergi miktarı gibi detayları içeren bir W-2 formu gönderecektir. İşvereninizin ülkenizdeki sürekli adrese W-2 formunu göndermesi gerekmektedir. Birden fazla işte çalıştıysanız, tüm işyerlerinden W-2 formu almanız gerekmektedir. Vergi iadesi için bu formun kopyasını göndermeniz gerekmektedir. Bütün işverenlerinize ülkenizdeki sürekli adresinizi verdiğinizden emin olunuz, böylece bu formu size gönderebilirler.

Ülkenize döndükten sonra; Sosyal güvenlik kartınızın, pasaportunuzdaki Amerikan vizenizin ve son pay check’inizin ( son çekiniz yoksa ocak ayından sonra W-2 formunuzun gelmesini beklemek durumundasınız) kopyası ile birlikte ELT ofislerinden temin edeceğiniz Tax back formlarını doldurarak Tax Back başvurunuzu yaparak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.