Harçsız Pasaport

Harçsız Pasaport

WORK & TRAVEL’A KATILACAK ÖĞRENCİLER PASAPORT HARÇLARINDAN MUAFLAR

Work and Travel’a katılacak öğrenciler Üniversiteden alacakları ve ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı’na onaylatacakları harçsız pasaport talep yazısı ile Harçsız Pasaporta başvurabilirler. Ancak bu durumda Okul da sizden bu programa katıldığınıza dair bir belge talep edecektir.  Bu belgeyi ELT Danışmanınızdan edinebilirsiniz.

Work & Travel Programına katılacak ya da Eğitim ya da Kültürel Değişim amaçlı öğrenciler Pasaport kanununun 15. maddesinde belirtilen sürelerle sınırlı kalmak kaydıyla yurt dışına gidip gelecekleri süreler kadar harçsız pasaport tanzim edilir. 6 aydan daha az süreli belge getirenlere 6 ay; 6 aydan daha fazla süreli belge getirenlere 1 yıl; 1 yıldan daha fazla süreli belge getirenlere 2 yıl süreli harç muafiyeti uygulanır.

e-Pasaport başvurularınızı Türkiye’de 81 il ve 287 İlçe Emniyet Müdürlüğüne, yurt dışında ise bağlı bulunduğunuz konsolosluklara yapabilirsiniz.  Ancak gitmeden önce mutlaka aşağıdaki linkten bilgilerinizi girerek Randevu alınız.

https://epasaport.egm.gov.tr

Önemli Not:

Work & Travel Vizesi alabilmek için Umuma Mahsus (Eski ise Lacivert, yeni Pasaport ise Bordo Pasaport’unuzun) olması gerekmektedir. Diğer pasaportlar (Yeşil, Gri) kabul edilmemektedir.

Sadece Pasaport çıkartmak isteyen kişi Pasaporta başvurabilir, sizin yerinize başkası bu işlemi yapamaz, ve Emniyet sadece Pasaport sahibine geri iade eder.

İlk defa pasaport alacak öğrenciler sadece 72 TL “pasaport defter ücreti” öderler.

e-Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

SüreHarç BedeliDefter BedeliToplam
6 AY111,7087,50199,20
1 YIL163,3087,50250,80
2 YIL266,4087,50353,90
3 YIL378,3087,50465,80
4 – 10 YIL533,1087,50620,60

Başvuru için Gerekli Belgeler

 • Müracatlar şahsen yapılmalıdır. Müracat sırasında parmak izi alınacaktır.
 • Nüfus cüzdanının aslı (TC Kimlik numaralı)
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik vesikalı fotoğraf,- Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren
  – 50mm X 60mm ebatlarında
  – Arka Fonu Beyaz
  – Biyometrik özelliklere sahip
 • Varsa daha önceden alınmış pasaportlar
 • Pasaport cüzdan bedelinin yatırıldığına dair dekont (Yurt içinde yatırılacak defter ve harç bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir). (Yurt dışında, başvurulan konsolosluğa yatırılmaktadır)
 • Pasaport harç bedelinin yatırıldığına dair dekont (Yurt içinde yatırılacak defter ve harç bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir). (Yurt dışında, başvurulan konsolosluğa yatırılmaktadır).
 • Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı

Başvuru sahibinin durumuna göre talep edilebilecek diğer belgeler

 • Askerlik tecil veya terhis belgesi (yurt dışında yaşayan erkekler için)
 • Reşit olmayan çocuklardan, anne ve babaları ya da kanuni temsilcilerinin noterden veya pasaport şubesine bizzat gelerek verecekleri muvafakatname
 • Mahkeme yoluyla ad, soyad, yaş vb. değişiklikler yaptırmış veya nüfus nakli yaptırmış olan kişilerden ise kesinleşmiş mahkeme kararı veya vukuatlı nüfus kayıt örneği istenir.

Bu sayfa epasaport.gov.tr adresinden alınan bilgilerle derlenmiştir.

Son Güncelleme Tarihi: 4 Aralık 2013