Çalışma Saatleri ve Gelir

Çalışma Saatleri ve Gelir

Work and Travel kapsamında çalışma ve gelir beklentinizi doğru oluşturmalısınız?

Programa katılan öğrenci çalışma saatlerini ilk olarak is sözleşmesinde belirler. Bu sözleşmede is vereni ile anlaşarak kendisi ve is vereni için uygun minimum bir oran belirler. Bu genellikle haftada ortalama 32 saat olarak gerçekleşir.. Çalışma saatleri işverenin yoğunluğuna göre değişebilir. Özellikle sezonun yoğun olduğu dönemlerde işveren size ekstra çalışma saati verebilir. Eğer is vereniniz size ekstra çalışma imkanı vermiyor fakat siz çalışmak istiyorsanız bunu ikinci bir ise girerek tamamlayabilirsiniz. İkinci is de ilk isiniz gibi tamamı ile yasaldır.

Genel olarak Work and Travel öğrencileri saatte 7 – 8 USD arası kazanırlar. Bu da ortalama olarak tek işte çalışan bir öğrencinin 3 aylık Work and Travel dönemi boyunca yaklaşık 3000 – 3500 USD ciro yaptığını gösterir. Bu ücret ABD’de kalacağınız sürece ihtiyacınız olacak konaklama ve yaşam giderlerinizi karşılamaya fazlasıyla yetecektir.

Buna ek olarak, Work and Travel öğrencilerinin çoğu ikinci işlerde çalışmakta, bu sayede birçok öğrenci toplam kazançlarını toplamda 4500 – 5000 USD seviyelerine çıkartabilmektedirler.

Kazancım Amerika’daki giderlerimi karşılamaya yeter mi?

Evet. Work and Travel programının mantığı bunun üzerine kurulu. Çalışmanız karşılığında kazanacağınız para ile konaklama, beslenme, sosyal ihtiyaçlarınız ve gezilerinizi karşılayabilir, hesaplı davranırsanız dönerken bir miktar alışveriş dahi yapabilirsiniz.

Katılım için yaptığım harcamaları geri kazanabilir miyim?

Büyük olasılıkla kazanamazsınız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, 3 aylık çalışmanız karşılığında ortalama 3000 – 4000 USD civarında ciro yapabileceksiniz. Bu rakam sizin Amerika’daki giderlerinizi karşılamaya yetecektir ama programa katılım, vize, uçak bileti vs için yaptığınız masrafları geri kazanmanızı sağlamayacaktır. Bu çok hatalı bir beklentidir ve Work and Travel programına asla bu beklenti ile katılmamalısınız. Work and Travel programının 3 ay süreyle size bu para ile alabileceğinizden çok daha fazlasını verdiğini ve bu kazançlarınızdan yaşamınız boyunca istifade edeceğinizi unutmayınız.

“Şehir efsanelerine” itibar etmeyin. Çok para kazanma hırsından uzak durun!

Work and Travel programında gelir ve kazanç ile ilgili bunların dışında vaatlerde bulunan kişi ve kuruluşlara itibar etmeyiniz. Work and Travel’da sorun yaşayan, mutsuz olan katılımcıların büyük bölümü bu hatalı beklenti nedeniyle sorun yaşamıştır. Work and Travel programına banka kredisi ya da arkadaşlarınızdan borç alarak, ya da harcadığınız parayı geri kazanacağınızı hesaplayarak katılmanızı tavsiye etmiyoruz. Programa katılmış olan on binlerce öğrenci içinden çok az bir bölümü değişik nedenlerle normalin üzerinde kazanç elde etmiş olabilir, ama bunların genele oranı %2 civarından fazla değildir. Bunları genelleyip, örneklendirerek anlatan kişi ve kuruluşlara güvenmeyiniz. Ayrıca Amerikan Hükümetinin Work and Travel programını düzenleyen yetkili kuruluşunun (Department of State) son yıllarda programda daraltmaya gitmesiyle, programın ilk yıllarında olduğu gibi harcadığınız paranın bir kaç katını kazanmanız mümkün olmamaktadır. Son düzenlemelerle Alaska balık fabrikaları, çamaşırhaneler, fabrikalar, pedicab ve komisyonlu satış işleri Work and Travel kapsamından çıkartılarak programın tamamen bir kültürel değişim program olmasına çalışılmaktadır.