IMAT Sınavı Nedir?

IMAT (The International Medical Admissions Test), İtalyan Yüksek Öğrenim ve Araştırma Bakanlığı tarafından, İtalya’da Tıp eğitimi almak isteyen öğrencilere uygulanan yazılı bir sınavdır. İtalya’da Uluslararası Tıp Eğitimi almak isteyen öğrencilerin IMAT sınavında başarılı olmaları gerekmektedir.

IMAT (The International Medical Admissions Test) İtalyan Yüksek Öğrenim ve Araştırma Bakanlığı’nın Cambridge Assesment iş birliğiyle yapılır. Sınav toplamda 4 bölümden oluşur, 60 çoktan seçmeli seçmeli soru bulunur ve sınav süresi ise 100 dakikadır.

Sınav Yapısı ve Değerlendirme

Genel Beceri

 1. Bölüm

Bu bölümde adayların; problem çözme, okuduğunu anlama ve genel kültür ile ilgili sorularla genel becerileri ölçülür.

 • Mantıksal Çıkarım – Çoktan seçmeli10 Soru
 • Genel Kültür-Çoktan seçmeli 12 Soru

Bilimsel Bilgi

Bu bölümlerde adayların; Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik olmak üzere temel bilimler ile ilgili yetisi ölçülür.

 1. Bölüm
 • Biyoloji- Çoktan seçmeli 18 Soru
 1. Bölüm
 • Kimya- Çoktan seçmeli 12 Soru
 1. Bölüm
 • Fizik ve Matematik- Çoktan seçmeli 8 Soru

Adayların Sınavları; her doğru cevap için 1.5 puan, her yanlış cevap için -0.4 puan, her boş cevap için 0 puan olacak şekilde hesaplanır. Tüm sorulara doğru cevap veren adaylar 90 puan alır. Bir adayın İtalya’daki üniversitelerde Tıp eğitimi alabilmek için en az 20 puan alması gerekmektedir. IMAT Sınavı orta zorluk derecesinde olup, en yüksek puanı alabilecek adayları etkili bir biçimde belirlemek amacıyla yapılır. İtalya’da Tıp eğitimi almak için sınava giren adaylar, sınavda aldıkları puana göre sıralanır ve yaptıkları okul başvurularına göre yerleştirilir.

Adaylar, Eylül ayında gerçekleşen IMAT Sınavına, İstanbul ya da Ankara’daki IMAT sınav merkezlerinde girebilirler.

Başvuru Tarihleri ve Sınav Ücreti

Sınav öncesi, İtalyanca “preiscrizione” denen ön kayıt yapılması gerekir. Lise mezuniyet diplomasının İtalya’daki tıp fakültelerine kayıt yaptırabilmek için yeterli ve geçerli olduğunu belirten, denklik belgesi diyebileceğimiz Dichiarazione di Valore (DV) belgesi almak gerekir. Bu belge IMAT sınavı başvuru belgesi değildir.

Başvurular genellikle temmuz ayına kadar, sınavlar ise eylül ayında yapılmakla birlikte; 2022 IMAT Sınavı için resmi başvuru tarihleri ise henüz belli değil.

IMAT Sınavı Başvuru Ücreti ise 130€’ dur.

Sınava Girerken Gerekli Olan Belgeler

 • Kayıt ve ödeme işlemlerinin çıktısı (ödeme makbuzu ile birlikte online kayıt belgesini getirmeyen adaylar sınava alınmaz.)
 • Fotoğraflı ve geçerli bir kimlik.
 • Başvurulan ilk üniversiteden alınan onay belgesi (sadece erişim düzenlemesi talebi olan adaylar için)
 • Siyah kalem
 • Sınav salonuna herhangi bir elektronik cihaz getirmek yasaktır.