Yurtdışında Tıp Okumak

Yurtdışında Tıp okumak, giriş şartları bazı zorlukları içerse de, gelecekte kazandıracağı prestijli kariyer ile muhteşem bir fırsattır.

Hayaliniz; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ya da Fizik Tedavi bölümünde eğitim almaksa, ELT ile ideallerinize çok yakınsınız. Avrupa Birliği ülkesinde, sınavsız, YÖK tanınırlığı olan bir üniversite eğitimi alabilir, Eylül ayında üniversiteli olabilirsiniz!

Yurtdışında Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık

Gelecekte doktor, diş hekimi ya da eczacı olmak istiyor fakat sınav engelleri nedeniyle ideallerinizden vazgeçmek zorunda kalıyorsanız size mükemmel bir teklifimiz var: Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan ve Polonya’da TIP eğitimini YKS sınavında başarılı olmak zorunda olmaksızın alabilirsiniz. Lise diplomanızla kayıt olup, YÖK tanınırlığı olan bir üniversitede, dilerseniz İngilizce eğitim alarak idealinize ulaşmak sizin elinizde. İhtiyacınız olan tüm desteği ELT size veriyor! Dilerseniz hemen işlemlerinize başlayarak Eylül ayında Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi ve Halk Sağlığı bölümlerinde eğitime başlayabilirsiniz…

Türkiye ve AB arasında eğitim denkliği (ECTS) sağlanmış durumda olduğu için öğrencilerimiz Erasmus gibi programlarla AB ülkelerinde bir dönem eğitim alıp, sonra eğitimlerine normal biçimde devam edebilirler. Aynı denklik anlaşması, öğrencilerin serbest dolaşımını da kapsadığı için, eğitiminize bir AB ülkesinde devam etmenizin önünde hiçbir engel yoktur. Öğrencilerin YÖK denkliği ile Avrupa Birliğinde, üniversite sınavına girmeden eğitim alabilecekleri resmen açıklanmıştır.

Yurtdışında Tıp Okumak Neden Avantajlı?

  1. Bir Avrupa Birliği üniversitesinden, mavi diploma alarak mezun olacaksınız ve mesleğinizi Türkiye ve tüm dünyada yapabileceksiniz.
  2. İdeallerinize ulaşmak sizin elinize olacak. Sınav engelleri yüzünden istemediğiniz bir hayatı yaşamak zorunda değilsiniz.
  3. Uluslararası bir ortamda eğitim alıp, yaşayacak, İngilizcenizi aktif olarak kullanacaksınız.
  4. Sahip olacağınız Schengen vizesi sayesinde tüm Avrupa’yı gezip görebilecek, eğitiminizin ardından Avrupa Birliğinde staj ve kariyer başlangıcı yapma hakkı elde edeceksiniz. (KKTC ve Türkiye’deki hiçbir üniversite size bu olanağı veremiyor!)
  5. Şu andaki ile aynı hatta daha az para harcayarak Avrupa Birliğinde eğitim almış olacaksınız.

Macaristan’da Tıp Eğitimi

Eğitim kalitesi çok yüksek olan Macaristan, tüm Avrupa’dan öğrencilerin tercih ettiği popüler ülkelerden biridir. Macaristan günümüze kadar çok sayıda bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçısıyla Nobel ödülü kazanmıştır. Öğrenciler için en popüler şehirler olan Budapeşte, Peç (Pécs) gerek ulaşım kolaylığı gerekse, yaşam kalitesi ve kültürel imkanlar bakımından birçok avantajlara sahiptir. Tarih boyunca Türklerle sıkı ilişkiler içinde olan Macaristan, Türk öğrenciler için Avrupa’daki en iyi seçeneklerden biridir. Macaristan Tıp bölümleri okumak isteyen öğrencilere Tıp Hazırlık Kursu imkanı vermekte olup, bu özelliği ile de yurtdışında tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi bölümler okumak isteyen öğrencilere büyük avantaj sağlamaktadır. Ünlü Osmanlı tarihçisi İbrahim Peçevinin doğduğu yer olan Peç (Pécs) ,2010 yılında İstanbul ile dünya kültür başkenti seçilmiştir ve 650 yıllık Peç Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu köklü üniversitede tıp, diş hekimliği, eczacılık, psikoloji, işletme bölümleri popüler bölümlerdir. Üniversite bünyesinde yer alan hazırlık okulu, İngilizce, kimya, biyoloji, matematik yönünden zayıf olan öğrencilerimize hazırlık eğitimi sunar.

Macaristan’da Tıp eğitimi ve Macaristan üniversiteleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Pecs Üniversitesi’nin 30 Nisan 2021’de online olarak yapacağı TIP, Diş Hekimliği ve Eczacılık sınav bilgileri için tıklayınız

Polonya’da Tıp Eğitimi

Yurtdışında Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık alanlarında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettikleri merkezlerden biri olan Polonya aynı zamanda günümüz Avrupa’sının da en aktif ve hızla gelişen ülkelerinden biridir. Varşova, Krakov, Poznan ve Wroclaw Polonya’nın en önemli eğitim şehirleridir. Polonya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencileri lisede Fen alanında eğitim almış olmaları gereklidir. Tıp için lisans eğitimi 6 yıl olup, TIP üniversitelerinin yıllık ortalama ücreti 11000 Euro civarındadır. Polonya’da bir öğrencinin, konaklama ve sosyal giderleri için aylık yaklaşık 500-600 Euro civarında masrafı olmaktadır.

Polonya’da tıp eğitimi ve Polonya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Ukrayna’da Tıp Eğitimi

Ukrayna, uygun yaşam maliyetleri ve düşük harç ücretleri ile son yıllarda uluslararası öğrencilerin TIP, Diş Hekimliği ve Eczacılık eğitimi için en çok tercih ettiği ülkelerdendir. Ülke Avrupa Birliği’ne üye olmamasına rağmen üniversite ve akademisyen sayısı, köklü eğitim geçmişi ve Rusçanın yanı sıra bu alanlarda İngilizce olarak da eğitim vermesiyle Türk öğrenciler için de ön plana çıkmaya başlamıştır. Yakın zamanda Avrupa Birliğine üye olma süreci de bu durumu destekler niteliktedir.

Ukrayna’da TIP eğitimi için genellikle Kiev, Odessa, Kharkov, Sumy gibi şehirler tercih edilmektedir. Dilerseniz Rusça dilerseniz İngilizce eğitim alabileceğiniz bu bölümler öncesinde yabancı dili yetersiz olan öğrencilerimiz 1 yıllık akademik hazırlık eğitimi de alabilirler.

TIP Fakültesi ücretlerinin yıllık 3500$ ile 5000$ arasında değiştiği Ukrayna’da TIP eğitimi Türkiye’de olduğu gibi 6 yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık eğitimi 5 yıl sürer.

Yaşam maliyetlerinin de oldukça uygun olduğu ülkede aylık konaklama, yeme-içme, ulaşım gibi masraflar ortalama 350$ gibi bir ücretle karşılanabilir. Bu durumda yurt ücretlerinin çok düşük olmasının etkisi büyüktür.

Yurtların çok konforlu olmadığı Ukrayna’da ev kiralamak isteyen öğrencilerimiz evin büyüklüğü ve lokasyonuna göre aylık kişi başı 150$ ile 250$ arasında bir ücret ödeyerek rahatlıkla bir evde kalabilirler.

Ukrayna’da Tıp eğitimi ve Ukrayna üniversiteleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Çekya’da Tıp Eğitimi

Özellikle başkent Prag’da Çekya’nın en büyük ve en yüksek sıralamalı üniversitesi olan Charles Üniversitesi, 5 farklı TIP fakültesinde TIP, Diş Hekimliği, Eczacılık, Fizyoterapi, Beden Eğitimi ve Spor gibi alanlarda eğitim vermektedir. Çekçe eğitimin ücretsiz olduğu ülkede İngilizce eğitim verilen bölümler diğer Avrupa ülkeleriyle hemen hemen aynı maliyetlerdedir. Charles Üniversitesi Çekya’nın en kaliteli üniversitesi olmasının yanı sıra Avrupa’nın da en iyi 100 üniversitesi içerisindedir. TIP fakültesine gitmek isteyen adayların ilk sene bölüm hazırlık (TIP ve Akademik İngilizce hazırlık) eğitimi almaları gerekmektedir. Hazırlık eğitiminin ardından adaylar, Biyoloji, Kimya, Anatomi gibi konuları içerecek bir yazılı ve sözlü sınava girerek bölümlere kabul edilirler. Çekçe bölümler Çek dilinin zorlukları ve uluslararası arenada sadece Çekya’da tanınmasından dolayı çok fazla tercih edilmezken uluslararası öğrencilerin çok büyük çoğunluğu İngilizce bölümlerde eğitim almaktadırlar.

Çekya’da Tıp eğitimi ve Çekya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

*** Belirtilen ücretler üniversiteler ve ilgili ülkedeki yaşam giderleri hakkında fikir edinmeniz için referans bilgi niteliğinde olup, ELT tarafından talep edilen danışmanlık hizmet ücretleri değildir.

Kimler yurtdışında TIP okumak için uygundur?

Yurtdışında Tıp, Diş Hekimliği ya da Eczacılık gibi zor bölümleri okumaya karar vermeden önce mutlaka kendinizi ve yeterliliklerinizi doğru biçimde değerlendirmelisiniz. Üniversiteye girmek değil, bitirip mezun olabilmek önemlidir. Bu üniversitelerin sizi sınavsız olarak kabul ediyor olması, üniversitede eğitiminizin kolay ve zahmetsiz olacağı anlamına gelmiyor. Avrupa birliği üniversitelerinde tıp grubu bölümlerde eğitim alacak olan adayların lise eğitimlerini fen ağırlıklı olarak almış olmaları, özellikle Biyoloji, Kimya ve biraz Fizik derslerinde kabiliyet ve bilgi dağarcıklarının üst seviyede olması çok önemlidir. Tıp eğitimleri daha ilk yıldan sizin tüm bu alanlarda yetkin ve bilgili olduğunuz varsayımıyla verilmektedir. Yani eksiklerinizi üniversiteyi okurken kapatmanız Dünyanın en zor ve en uzun süreli bölümlerini, farklı bir dilde öğrenmeye talip olduğunuzu unutmamalısınız. Gerekli yeterliliklere sahip olmadan Tıp bölümlerine girseniz dahi büyük olasılıkla daha ilk yıldan üniversiteyi bırakma kararı alabilir, hem paranızı hem de çok değerli bir yılınızı kaybedebilirsiniz.

ELT Akademik danışmanları sizin hakkınızda detaylı bir analiz yaparak, hangi üniversite ve bölümler için uygun olduğunuz ve nasıl başarılı olabileceğiniz hakkında profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu danışmanlık hizmetini almadan karar vermemelisiniz.

Ne zaman Başvurmalıyım?

Avrupa Birliği ülkelerinde Tıp, eczacılık ve diş hekimliği için tüm dünyadan yoğun talep olması ve üniversitelerin tıp fakültelerinde oldukça sınırlı kontenjan olması nedeniyle başvurunuzu mümkün olduğunca erken yapmalısınız. Erken başvuru çok önemlidir!! Genellikle üniversitelerin tıp fakültelerinin başvuruları Mart ayında başlar Temmuz ortasına kadar devam eder. Adayların başvuru belgelerini en geç Temmuz ayı ortasına kadar teslim etmelerini isterler. Bu nedenle kararınızı hızlı biçimde vermeli ve size en uygun üniversiteye başvurunuzu zaman geçirmeden yapmalısınız. Birinci sınıfı hedefleyenler için uygun başvuru Ocak-Nisan arasında yapılır. Tıp birinci sınıfta başlamadan önce İngilizce bilginizi geliştirmeye veya Kimya, Biyoloji gibi derslerde takviyeye ihtiyacınız varsa yılın 12 ayı ELT’ye başvurabilirsiniz.

Yurtdışında tıp okumak
Wroclaw Tıp Üniversitesi
Macaristan Tıp
Ukraynada Tıp
Yurtdışında Tıp okumak