Wroclaw Tıp Üniversitesi (Wroclaw Medical University, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

Wroclaw Tıp Üniversitesi; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri ve yüksek lisans programları olmak üzere beş ana fakülteden oluşmaktadır; yüz yetmişten fazla kliniğin bulunduğu üniversitede 1100’den fazla akademik personel görev yapmakta ve 5.600’den fazla öğrenci eğitim görmektedir.

Wroclaw Tıp Üniversitesi‘nin günümüze kadar yaptığı en büyük yatırımlarından birisi Klinik Merkezi’dir. Klinik merkezi 475.000 m2 alanıyla 9 binadan oluşmaktadır. Üniversite hastanesi, klinikler ve çeşitli çalışma atölyeleri bu tesis içinde bulunmaktadır. Modern yapısı ve yeni binasıyla öğrencilere çok daha yenilikçi bir ortamda eğitim verilmektedir.

Wroclaw, tarih boyunca Polonya’nın önde gelen tıp şehirlerinden biri olmuştur. Şehirde yapılan ilk hastane 13. yüzyılda yapılmış olup, şehirdeki ilk tıp eğitimi 1745 yılında verilmeye başlanmıştır. Günümüzde Wroclaw tıp öğrencilerinin ilk tercih ettiği şehirlerden birisidir. Yüksek kaliteli uzmanlar tarafından verilen eğitim sayesinde okul Polonya’nın önde gelen tıp üniversitelerinden birisi olmuştur. Okulda 99 profesör, 676 doktora derecesinde öğretim kadrosu personeli çalışmaktadır.

Wroclaw Tıp Üniversitesi; İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, İsveç, Hollanda ve İngiltere’de bulunan kırktan fazla üniversite ile iş birliği anlaşması yapmıştır ve bu üniversiteler ile ortak projeler yürütülmektedir.

Wroclaw Tıp Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim 6 yıl, Dişçilik bölümünde ise 5 yıl sürmektedir. Eğitim dili İngilizcedir. Eğitim, teorik sınıflarda 10-12 kişilik, pratik derslerde de 4-5 kişilik gruplarda verilmektedir. Bu sayede her öğrenciyle özel olarak ilgilenilmekte ve öğrencilerin konuya hakimiyeti sağlanmaktadır.

Wroclaw Tıp Üniversitesinde Polonyalı öğrencilerin yanında çok sayıda uluslararası öğrenci de bulunmakta, bu yönüyle okul küresel bir eğitim ortamı sunmaktadır. Okulda eğitim alan uluslararası öğrenciler ağırlıklı olarak İsveç, Norveç, Almanya, Amerika ve Kanada’dan gelmektedir. Her yıl çok sayıda yabancı öğrencinin Wroclaw Tıp Üniversitesi’ni tercih ediyor olması da üniversitenin verdiği eğitimin kalitesini ve uluslararası alandaki tanınırlığını göstermektedir.

Bugüne kadar Wroclaw Tıp Üniversitesinde eğitim almış ünlü tıp bilim adamları;

  • Alois Alzheimer – Nörolog, Psikiyatrist (Alzheimer’s hastalığını keşfetti)
  • Jan Ewangelista Purkyne – Fizyolog, Wroclaw’da dünyanın ilk Fizyoloji bölümünü kurmuştur. En bilinen çalışması 1837’deki Purkyne hücresini bulmasıdır.
  • Wiktor Bross – Cerrah, 1958 yılında Polonya’daki ilk açık kalp ameliyatını yapmıştır.
  • Ludwig Hirszfeld – Mikrobiolog. Kan grupları kuramını bulmuştur.
  • Jan Mikulicz-Radecki – Cerrah, göğüs ameliyatının öncülerindendir.
  • Robert Koch – Modern bakteriolojinin kurucularından (1905’te Nobel ödülü almıştır).
  • Paul Ehrlich – şu an tüm dünyada uygulanan kemoterapinin öncülerinden (1908’de Nobel ödülü almıştır).
  • Johan Pfannenstielow – St Elisabeth hastanesinde ilk sezeryan ameliyatı yapmıştır.
  • Albert Neisser – Dermatolog. Neisseria Gonorrhoeae adlı bakteriyi bulan kişi.

Wroclaw Tıp Üniversitesi Eğitim dili ve süresi

Üniversitenin Tıp Fakültesi 6 yıl, Dişçilik bölümü 5 yıldır.

Her iki bölümde de eğitim dili İngilizcedir.

Wroclaw Tıp Üniversitesinin Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

(Lisans Bölümleri – İngilizce)

BölümlerSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
Tıp1252.000 PLNEkim
Diş Hekimliği1061.000PLNEkim

*** Bu ücretler ELT tarafından talep edilen danışmanlık hizmet ücreti değildir.Belirtilen ücretler bilgilendirme amaçlı olarak sunulmakta olup, üniversitenin web sitesinden alınmıştır. Üniversiteler bu ücretlerde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bilgiler de farklılık olması durumunda üniversitenin resmi web sitesindeki güncel ücretler esas alınacaktır.

Wroclaw Tıp Üniversitesinden Görüntüler

Wroclaw Tıp Üniversitesi
Wroclaw Tıp Üniversitesi Polonya
Polonya Wroclaw Tıp Üniversitesi
Vroclav Tıp Üniversitesi
Wroclaw Medicine University
Wroclaw Medicine University
Wroclaw Medicine University
Wroclaw Tıp Üniversitesi
Wroclaw Tıp