Avustralya Sertifika ve Diploma Programları

Avustralya sertifika programları, uluslararası iş dünyasının istek ve ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş, profesyonel iş dünyasına yönelik pratik bilgi ve tecrübelerin sunulduğu programlardır. Uzun bir eğitim hayatının ardından kariyerlerine başlamadan önce yurtdışı tecrübesi edinmek isteyen, profesyonel kariyerlerine yeni değerler katmak isteyen ya da hayatlarına daha iyi şartlarda yurtdışında devam etmek isteyen kişiler tarafından tercih edilen sertifika ve diploma programları, birçok meslek ve alana yönelik şekilde oluşturulmuştur. İş dünyasının önde gelen uzmanları tarafından eğitim verilen sertifika ve diploma programlarında doğrudan pratiğe ve uygulamaya önem verilmektedir. Pazarlama, İşletme, Muhasebe, Turizm, Aşçılık, Bilişim Teknolojileri, IT, İnsan Kaynakları gibi birçok farklı alanda oluşturulan Avustralya sertifika programları, programa katılan öğrencilere eğitim dönemlerinde yarı zamanlı çalışma izni, yaz döneminde de tam zamanlı olacak çalışma izni sağlamaktadırlar. Bu programlardan mezun olan öğrenciler Avustralya üniversitelerindeki lisans derecelerine doğrudan geçiş yapabilir (pathway) ya da 18 aya kadar Avustralya çalışma izni hakkına sahip olabilirler.

Avustralya’da TAFE sistemi, farklı bir kariyer olanağı sağlamak amacıyla, mesleki eğitim veren kuruluşlardan oluşmaktadır. Hem devlet üniversiteleri hem de özel kolejler tarafından desteklenen TAFE sistemi, Türkiye’deki ön lisans seviyesinde verilen eğitimlerdir. Avustralya TAFE programları, sertifika, diploma ve dereceli diploma düzeylerinde 150’den fazla bölüm ve meslek ile ilgili alanlarda sunulmaktadır. 6 ay ile 2 yıl arasında değişen sürelerde alınabilecek onlarca farklı mesleki eğitim, bu programlara katılan öğrencileri profesyonel iş yaşamlarına alıştırmaktadır. Eğitim sonunda alınan sertifika ve diplomalar yalnızca Avustralya’da değil, tüm dünya iş piyasasında kabul görmektedir. VET (Vocational Education Training) programı ya da TAFE Programlarına katılmak isteyen öğrencilerin en az lise mezunu olması ve IELTS 5,5 dil sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler, Avustralya dil okulları arasında herhangi birine kayıt yaptırarak 1 yıla kadar dil eğitimi alıp, sonrasında sertifika veya diploma programı eğitimlerine başlayabilirler.

Neden Avustralya’da Eğitim?

 • Avustralya; dünyada yaşam kalitesi en yüksek olan ülkelerden biridir. Son 20 yıldır sürekli gelişen ekonomisi, işsizlik ve suç oranlarının düşük olması, demokratik bir hukuk devleti olması, vatandaşlarına sunduğu kaliteli yaşam imkanları ve muhteşem doğası gibi nedenlerle birçok kişinin yaşamak istediği bir ülkedir. Yapılan araştırmalar, tüm bu imkanlara sahip olan Avustralya vatandaşlarının, birçok gelişmiş ülke vatandaşlarına göre daha uzun bir yaşam sürdüklerini ortaya çıkartmıştır.
 • Avustralya; halkının %99’unun okur-yazar olduğu ve eğitim sisteminin dünya eğitim sistemi kalitesi sıralamalarında ilk 10 içerisinde yer aldığı bir ülkedir. Uluslararası alanda tanınmış sertifika, diploma, lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunan Avustralya üniversiteleri, her yıl binlerce öğrenciyi mezun etmektedir. Dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi listesinde 30 adet üniversitesi bulunan Avustralya, birçok kez edebiyat, fizik, kimya ve tıp dallarında Nobel Ödülüne layık görülmüştür.
 • Avustralya; yüksek yaşam standartları nedeniyle farklı ülkelerde doğan birçok kişi tarafından yaşamak için tercih edilen bir ülkedir. Yıllar içerisinde bir göçmen ülkesi olarak gelişmeye devam eden Avustralya, birçok farklı gelenek ve kültürü içerisinde barındırmaktadır. Avustralya’da eğitim alan öğrenciler yalnızca Avustralya kültürünü değil, farklı ülkeden gelen ve bu ülkeye yerleşen kişilerle etkileşimde olacakları için, uluslararası jargona ve dünya vatandaşlığına alışkın bir yapıya bürüneceklerdir.
 • Avustralya; eğitim ve yaşam maliyetlerinin gelişmiş birçok ülkeye göre oldukça düşük olduğu bir ülkedir. Aynı zamanda öğrencilere verilen haftalık 20 saat yarı-zamanlı çalışma izni sayesinde, eğitim ve yaşam maliyetleri daha da aşağıya düşmektedir. Ayrıca, Avustralya Dolar ve Türk Lirası arasındaki kur farkı, yurtdışı eğitim konusunda popüler olan birçok ülkeye göre oldukça düşüktür. Bu da genel olarak eğitim ve yaşam maliyetlerinin daha da karşılanabilir olması demektir.
 • Avustralya; çeşitli göçmenlik kanunları olan ve kalifiye meslek sahiplerine kapılarını sonuna kadar açan bir ülkedir. Bulunduğu ülkeden daha iyi şartlarda ve daha yüksek standartlarda yaşamak isteyen kişiler için Avustralya genellikle ilk seçenekler arasında olmuştur. Farklı kültürlere alışkın olan ve kalifiye göçmen nüfusun her yıl giderek arttığı bir ülke olan Avustralya, mezuniyetten sonra 18 aya kadar oturma ve çalışma izni vermektedir. Avustralya’da yaşamak ve bu ülkeye yerleşmek isteyen kişiler için eğitim en çok tercih edilen yollardan biridir.

Avustralya’da Sertifika ve Diploma Programları Bölümleri

Türkiye’de en az lise ve üstü bir eğitim programından mezun olan öğrenciler, sınavsız bir şekilde;

 • İşletme ve Yönetim,
 • Finans ve Muhasebe,
 • Ekonomi,
 • Pazarlama,
 • İnsan Kaynakları,
 • Uluslararası Ticaret,
 • Turizm ve Otelcilik,
 • Aşçılık,
 • Bilgi Teknolojileri (IT),
 • Proje Yönetimi,
 • Yazılım,

gibi alanlarda sertifika ve diploma programları eğitimi alabilirler. ELT, en iyi okul ve bölümü seçme konusunda öğrencilerine tam destek vermektedir.

Avustralya’da Öğrenciyken Çalışmak / Avustralya’da Study Permit

Avustralya’da herhangi bir sertifika programı, diploma programı, lisans veya yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler haftada 20 saate kadar yarı zamanlı çalışma iznine sahip olabilirler. Bu çalışma izni yaz ayları ve tatil dönemlerinde tam zamanlı olmaktadır. Avustralya’da öğrenciyken çalışmak, dil seviyesinin gelişmesine fayda sağlamakla birlikte öğrencilerin iş hayatlarında tecrübe sahibi olmalarına ve özgeçmişlerini güçlendirmelerine destek vermektedir. Avustralya’da okurken çalışmak, aylık yaşam masraflarının belirli bir oranda azalmasında etkili olmaktadır.

Avustralya’da Oturma İzni / Avustralya’da Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni (PGWP)

Avustralya’da devlet üniversiteleri ya da TAFE Programları sunan eğitim kurumlarından mezun olan öğrenciler, eğitim aldıkları süre ve bölüme göre mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olmaktadırlar. Özellikle TAFE programlarında sertifika ve diploma programlarında eğitim alan öğrenciler, eğitim süreleri boyunca mesleki olarak staj yapma imkanına sahiptirler. Avustralya’da mezuniyet sonrası verilen çalışma izni, alınan eğitimin süresine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Avustralya’da sertifika ve diploma programından mezun olan öğrenciler 1 yıldan 3 yıla kadar oturma ve çalışma iznine sahip olabilmektedirler.

Avustralya’da Sertifika ve Diploma Programları Başvuru Süreci

Avustralya’da sertifika ve diploma programlarına başvuru sürecinde ELT öğrencilerine her konuda destek vermektedir. Danışmanınız ile birlikte belirlediğiniz sertifika programı ve üniversiteye başvuru için gerekli olan evraklar şunlardır;

 • Transkript
 • Diploma
 • CV
 • Niyet Mektubu
 • Referans Mektubu
 • TOEFL– IELTS Skoru
 • Banka Mektubu
 • Başvuru ücreti
 • Pasaport