CILS Sınavı Nedir?

Orijinal adıyla Certificazione di Italiano come Lingua Straniera (Certification of Italian as a Foreign Language), İtalyan Dışişleri ve Eğitim bakanlığınca da tanınan ve Siena Yabancılar Üniversitesi tarafından yapılan; İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin İtalyanca dil yeterliliklerini ölçen bir sınavdır. CILS Sertikası İtalya’da oturum izni alınırken, üniversite kabul süreçlerinde ve İtalya’da yapılan iş başvurularında avantaj sağladığından önemlidir.

CILS Sınavına CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı tarafından tanınan tüm altı seviye (A1-C2) için de girilebilir.

Başvuru ve Sonuçların Açıklanması

Sınava giren adaylar sınav sonuçlarına, sınav tarihinden itibaren 2-4 ay içerisinde Siena Üniversitesi’nin web sitesinden sınava girerken edindikleri kayıt numarasını kullanarak ulaşabilirler.

CILS Sınavına gireceklerin;

  • Sınav başvuru formu doldurması
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
  • Sınav ücretinin ödenmesi gerekir.

İtalyanca seviyesini ölçmek isteyen herkes CILS Sınavına girebilir.

CILS Sınavları; katılımcının dinleme, okuduğunu anlama, konuşma, yazma ve dil bilgisi becerilerini ölçen bölümlerinden oluşur. Her seviyede sınav içerikleri aynıdır ancak sınav süreleri farklıdır. A1 seviyesi iki saat C1 seviyesi beş saat civarındadır.

Sınavın sonucunun başarılı olabilmesi için her bir bölümünden ez 11 puan alınması ve toplamda minimum 55 puan alınması gerekmektedir.

CILS Sınav Tarhileri, 2022

2022 CILS sınav tarihleriSınav SeviyesiSon Kayıt Tarihi
31 Mayıs 2022A1-A2-B1-B2-C1-C221 Nisan 2022
20 Ekim 2022A2-B1(vatandaşlık için)10 Eylül 2022
15 AralıkA1-A2-B1-B2-C1-C25 Kasım 2022

*Yukarıdaki sınav tarihleri sınava yapılan başvuru sayısına ve mevcut olan boş alana göre değişiklik gösterebilir.

  • Sınavlar İtalya’da başta Ca’Foscari Venedik Üniversitesi olmak üzere farklı kurumlarda yapılmakla birlikte diğer ülkelerdeki sınavlar belirlenen yetkili sınav merkezlerinde yapılmaktadır. Pandemi dönemi öncesi İstanbul’da Galileo Galilei İtalyan Lisesi, Özel İtalyan Lisesi ve Özel Evrim okulları CILS Sınav yapılan kurumlardan birkaçıdır.
  • Sınavda siyah tükenmez kalem kullanılmalıdır ve adaylar kendilerine sınav salonunda verilecek olan kağıtları kullanmalıdır.
  • Yeterlilik seviyelerinden B1 Cittadinanza (vatandaşlık için) olan sınav sertifikası amacı dışında kullanılamaz (iş ve öğrencilik ile ilgili durumlar vb.)