Polonya'da Yüksek Lisans

Polonya’da yüksek lisans eğitimi her yıl daha fazla sayıda öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Yüksek kaliteli eğitim kurumlarına sahip olması, düşük yaşam ve konaklama giderleri, zengin program çeşitliliği, Avrupa’nın kalbinde yer alması Polonya’nın bu kadar popüler olmasının başlıca nedenleridir.

Polonya yüksek öğrenim kurumlarının çeşitliliği, farklı eğitim gereksinimlerine mükemmel bir şekilde yanıt vermektedir. Polonya üniversiteleri, İngilizce olarak iki yüzden fazla yüksek lisans programında eğitim imkanı sunmaktadır. Yüksek lisans programları; sanat, mühendislik, işletme, modern ve klasik diller, doğa bilimleri, sosyal bilimler ve tarım bilimleri dahil olmak üzere çok çeşitli akademik disiplinlerdedir. Bu programlar arasında en fazla Mühendislik (yaklaşık 70 program) ve İşletme (yaklaşık 50 program) bulunmaktadır. Bazı programlar İngilizcenin yanı sıra Almanca olarak da verilmektedir.

Polonya üniversiteleri, hem eğitim hem de araştırma olanakları açısından dünya çapında saygın bir yere sahiptir. İki Polonya üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi ve Varşova Üniversitesi, Dünya Üniversite Sıralamasında en iyi 400 üniversite arasındadır. Sıralamada ilk binde olan ondan fazla üniversite yer almaktadır.

Neden Polonya'da Yüksek Lisans?

Kalitesi ispatlanmış, dünya çapında üniversitelerde İngilizce eğitim alacaksınız!

Yüksek lisansınızı birkaç yıllık geçmişi olan, yeni açılmış bir üniversitede mi yapmayı tercih edersiniz, yoksa en az 100 yıllık geçmişi olan, akademik başarıları bulunan, dünya tarafından tanınmış, kalitesi onaylanmış, dev özel kuruluşlarla ortak çalışmalar içerisinde olan; öğrencilerini mezun olduktan sonra da yalnız bırakmayan, 4-5 kuşak öğrenci yetiştirmiş köklü bir üniversitede mi? Köklü üniversiteyi tercih ediyorsanız Polonya’da yüksek lisans programları tam size göre. Varşova Üniversitesi, Varşova Teknik üniversitesi, 600 yıllık geçmişiyle Jagiellonian Üniversitesi, Krakow Teknik Üniversitesi gibi dünyaca tanınmış üniversitelere ev sahipliği yapan Polonya, özellikle Avrupa Birliğinde eğitim almak isteyen dünyanın birçok ülkesinden öğrenci için en öncelikli seçeneklerden biridir.

Bütçenizi zorlamayacak eğitim ve yaşam giderleri

Polonya’da yüksek lisans fiyatları, İngilizce eğitim alabileceğiniz diğer seçeneklerle kıyaslandığında oldukça ekonomiktir. Polonya’da master fiyatları yıllık 3.000 – 4.000 Euro civarındadır. Oldukça ekonomik olmasının yanı sıra, Polonya üniversitelerinin çok geniş bir yelpazede master seçeneği sunması da diğer bir avantajdır.

Polonya’da konaklama giderleri, Türkiye ile aynı seviyedeyken yaşam maliyetleri ise –ki burada yaşam maliyetleri derken; yeme-içme, ulaşım ve kültürel faaliyetlerden bahsediyoruz- Türkiye’ye kıyasla oldukça ekonomiktir. Bu da Polonya’da yüksek lisans eğitimi almayı cazip kılan en önemli etmenlerden biridir.

Avrupa’nın dev şirketlerinde staj ve iş fırsatı

Genç nüfusu ve açık ekonomisiyle Avrupa ve dünyanın diğer ülkelerinden yatırımcıların gözdesi haline gelen Polonya, çok sayıda büyük endüstriyel kuruluşa da ev sahipliği yapmaktadır. Bu durumu mezunları için iş olanağı haline getiren Polonya üniversiteleri dünyaca ünlü pek çok şirketle staj anlaşmalarını yapmış, her yıl düzenlenen onlarca iş fuarında Polonya üniversitelerinden mezun olan öğrenciler çok uluslu şirketlerin yetkilileriyle buluşmakta, iş başvuruları yapıp işe kabul edilebilmektedirler. Sadece mezunlar düşünülmemiş, üniversite öğrencilerinin de stajlardan faydalanmaları sağlanmıştır. Bu çok önemli imkandan faydalanarak hem bir Avrupa Birliği üniversitesinde master yapmış olacaksınız hem de eğitiminizi bir Avrupa şirketinde yapacağınız stajla pekiştirip, çok önemli referanslar edineceksiniz.

Polonya devleti, Polonya’da yüksek lisans mezunlarını destekliyor

Polonya’da yüksek lisans sonrasında 2 yıl çalışma ve ikamet izni elde edebilirsiniz! Polonyada master eğitiminizin ardından iki yıl süreyle tam zamanlı ve profesyonel olarak master yaptığınız alanda çalışabilecek, hem deneyim elde edip hem de eğitim maliyetinizi geri kazanabileceksiniz. Yapacak olduğunuz bu çalışma dilerseniz size Avrupa Birliğinde farklı kariyer seçeneklerine de kapı açabilir. Polonya’da yüksek lisans yapmak size ve gelecek planlarınıza boyut kazandıracak.

Kültürel gelişim ve vizyon edinme

Polonya’da yüksek lisans yaparak Avrupa’nın kalbinde, Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinden öğrencilerin buluştuğu enternasyonel bir ortamda eğitim alacaksınız. Sahip olduğunuz Schengen vizesi ile tüm Avrupa Birliğinde serbestçe seyahat edebilecek, mükemmel bir eğitimin yanı sıra, hayatınız boyunca faydasını göreceğiniz üst düzey bir bireysel gelişim fırsatı da elde edeceksiniz.

Güvenlik endişesi bir kenara, insanlarla kaynaşacaksınız!

Polonya dünya suç istatistiklerinde ABD, İngiltere, Almanya, İtalya hatta Hollanda gibi büyük ülkelerin epey gerisinde kalarak ne kadar güvenli olduğunu ispatlamıştır. Polonya halkında Türk halkına karşı hiçbir önyargı bulunmamaktadır. Gayet sıcakkanlı ve güleryüzlü olan Polonya insanıyla kısa sürede kaynaşacak, İngilizce eğitimin çok yaygın olduğu ve uluslar arası öğrencilerin de yoğun olarak bulunduğu Polonya’da eğitim dışındaki özel yaşantınızda da bol bol İngilizce pratiği yapma imkanı da bulacaksınız.

Polonya'da Üniversite Okumak

Polonya'da üniversite

Başvuru ve Kabul Şartları

Polonya’da master başvurusu yapmak için lisans mezunu olmanız yeterlidir. Ayrıca ALES sınavına girmeniz gerekmiyor. Üniversite çıkış belgeniz ve lisans not dökümünüz ön kayıt için yeterli olmaktadır. İngilizce seviyeniz yeterli değilse önce şartlı kabul alınarak İngilizce eğitimine başlamanız sağlanır.

Başvuru ve kabul işlemlerini ELT ile kolaylıkla tamamlayacaksınız!

ELT ile Polonya’nın en prestijli üniversitelerine yüksek lisans başvurunuzu başarıyla gerçekleştirebilir, dilediğiniz alanda eğitim alabilirsiniz. ELT akademik danışmanları size ve tercihinize en uygun yüksek lisans programlarının tespiti yapmakta, başvuru ve kabul süreçlerinizi bu çalışma kapsamında tamamlamaktadır. ELT ile Polonya’da master hedefinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

İngilizce Hazırlık Programı

İngilizceniz yeterli değilse üzülmeyin! ELT size seçenekler sunuyor.

Polonyada master yapmak istiyor ancak bunun için İngilizcenizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız endişelenmeyin. ELT size önce İngilizce yeterliliği kazanıp, sonra da arzu ettiğiniz master programına başlayabileceğiniz Gateway Program seçeneği de sunuyor. Gateway Programı kapsamında önce master yapmak istediğiniz üniversiteden şartlı kabul belgeniz alınıyor ve sonra da ELT’nin üyesi olduğu uluslararası BluePoint Network kapsamındaki Gateway dil okullarında, İngiltere ya da Malta’da, çok ekonomik ve kaliteli bir İngilizce hazırlık eğitimine alınıyorsunuz. Bu sayede hem hayatınız boyunca ihtiyacınız olacak olan İngilizceyi anadil olarak konuşulduğu ülkelerde en iyi biçimde öğrenebilecek, hem de İngilizce eğitimi alırken Polonya’daki üniversiteniz ve master programınıza halihazırda kabul edilmiş olmanın rahatlığını yaşayacaksınız.

Varşova Üniversiteleri

Polonya Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi (SWPS) Varşova Psikoloji lisans ve master programlarında Polonya’nın en iyi özel üniversitesi
Varşova Üniversitesi Varşova Yüksek dünya sıralaması ile özellikle sosyal bilimlerde çok iyi
Varşova Teknoloji Üniversitesi Varşova Uçak ve uzay, mekatronik, bilgisayar ve enerji gibi alanlarda Avrupa’nın en iyi teknik üniversitelerinden
University of Economics and Human Sciences Warsaw Varşova Psikoloji, Bankacılık ve Bilgisayar Bilimleri alanında uygun maliyetli üniversite
Warsaw School of Applied Linguistics Varşova Polonya’nın dil bilimi ve tercümanlık gibi bölümler üzerine uzmanlaşmış en iyi üniversitelerinden
Collegium Civitas Varşova Siyasal Bilimlerde uzmanlaşmış en iyi Polonya üniversitelerinden
Varşova Kozminski Üniversitesi Varşova Doğu Avrupa’nın uluslararası ödüllü ve en iyi işletme ve ekonomi okulu
Varşova Ekonomi Üniversitesi Varşova Uluslararası işletme ve ekonomi bölümlerinde Polonya’nın en iyilerinden
Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi Varşova Varşova’nın merkezinde geniş bir kampüse sahip bilim üniversitesi
Polish Japanese Academy of Information Technology Varşova Polonya ve Japonya ortaklığında kurulmuş bir teknoloji üniversitesi
Wroclaw Teknoloji Üniversitesi Wroclaw Yıllık 3.000 Euro maliyetle kaliteli mühendislik eğitimi alınabilen köklü üniversite
Wroclaw Üniversitesi Wroclaw Sosyal bilimler alanında Polonya’nın en köklü ve kaliteli devlet üniversitelerinden
Wroclaw Tıp Üniversitesi Wroclaw Polonya’nın en modern ve kaliteli TIP üniversitelerinden
Wroclaw Ekonomi Üniversitesi Wroclaw Yıllık 2.500 Euro maliyetle ekonomi ve işletme eğitimi alınabilen butik üniversite
Vincent Pol Üniversitesi Lublin Spor, Turizm, Fizyoterapi, Güzellik Bilimleri alanlarında profesyonelleşmiş üniversite
University of Information Technology and Management (UITM) Rzesnow Havacılık, Lojistik ve Bilgi Teknolojileri alanında Polonya’da öncelikli seçeneklerden
 School of Form Varşova Endüstri ürünleri tasarımı ve görsel tasarımda çok kaliteli ve sevilen özel bir üniversite
Poznan Güzel Sanatlar Akademisi Poznan Resim, Heykel, Grafik alanlarında eğitim veren sanat akademisi
Poznan Tıp Üniversitesi Poznan TIP alanında Polonya’nın en büyük devlet üniversitelerinden
Poznan Teknoloji Üniversitesi Poznan Polonya’nın en iyi teknik üniversitelerinden
Poznan Ekonomi Üniversitesi Poznan Uygun maliyetle işletme, ticaret bölümlerinde eğitim sunuyor
Kracow Teknoloji Üniversitesi Krakow Mezunlarının Polonya’da çokça tercih edildiği kaliteli teknik üniversitelerden
Kracow Ekonomi Üniversitesi Krakow Finans, ekonomi ve işletme bölümlerinde eğitim veren Krakow üniversitelerinden
Jagiellonian Universitesi Krakow Dünya sıralamasında ilk 300 içerisindeki üniversite prestijli bir eğitim sunuyor
Lodz Üniversitesi Lodz 1945 kuruluşlu üniversite mühendislik ve sosyal bilimler eğitimi sunuyor
Lodz Teknik Üniversitesi Lodz İngilizce, Lehçe ve Fransızca eğitim veren okul, mühendislik bölümleriyle ön planda
Lodz Tıp Üniversitesi Lodz Medikal bölümlerde orta ölçekli bir TIP üniversitesi
Opole Teknoloji Üniversitesi Opole Elli yılı aşkın bir geleneğe ve modern laboratuvar olanaklarına sahip teknik üniversite
Gdansk Teknoloji Üniversitesi Gdansk Polonya’nın en köklü ve en kaliteli teknik üniversitelerinden biri
Silesian University of Technology Gliwice Mühendislik ve mimari alanında öne çıkan üniversite
Szczecin Denizcilik Üniversitesi Szczecin Denizcilik alanında dünya standartlarında eğitim sunulmakta

Varşova üniversiteleri ve Varşova’da üniversite okumak hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Polonya'da konaklama

feltom
Felca
EnglishUK
British Council
ialc
UED
Quality English
icef