İş başvurusu ve İşe Yerleşme

İş başvurusu ve İşe Yerleşme

ELT ile Work and Travel işlerine başvuru süreçlerinde kalite ve güvenlik standartları

Katılımcıların her şeyden önce anlaması ve kabullenmesi gereken basit bir gerçek vardır. Bu programda öğrenci işi değil, işveren çalıştıracağı öğrenciyi seçer. Bu nedenle sayfalar dolusu iş detaylarına bakıp iş seçmenin pratikte bir anlamı ve faydası olmayacaktır. Sponsor kuruluş ve danışmanlık şirketlerinin bu aşamadaki görevi katılımcıları, tercihleri ve yeterliliklerine en uygun olan işletmelerle eşleştirmeye çalışmaktır.

ELT ile Work and Travel programına başvuru yapan adayların, işe yerleştirilme süreçleriyle ilgili aşamalar ve detaylarını bu sayfada inceleyebilirsiniz.

1. Aşama:

Katılımcının tercih ve önceliklerinin belirlenmesi

Bu aşamada Work and Travel programından beklentileriniz, bölge, iş türü, tarihler vb tercihleriniz öğrenilir. Arkadaş grubu olarak katılıyorsanız grup olarak analiziniz yapılır. Ayrıca bu aşamada hatalı bilgi ya da beklentileriniz varsa bu konularda danışmanlık yapılarak doğru bilgi ve beklentilerle donatılmanız sağlanır.

2. Aşama:

Katılımcının yetenek ve yeterliliklerinin analizi

Hangi işleri isteyip tercih ettiğiniz kadar, sizin hangi tür işlere uygun karakter ve donanımda olduğunuzun da tespiti yapılmalıdır. Work and Travel programında sorun yaşanabilecek en önemli noktalardan biri adayların aslında kendilerine, yeterliliklerine ya da karakterlerine uygun olmayan işlere yerleştirilmesidir. ELT olarak en önem verdiğimiz aşamalardan biri bu olup, bu aşamada yetenek, yeterlilik ve karakter yapınıza en uygun iş seçeneklerinin belirlenmesi sağlanmaktadır. Bu sayede size uygun olmayacak iş seçenekleri doğrudan elenecek, sadece size uygun olan seçenekler üzerine yoğunlaşılacaktır.

3. Aşama:

Özgeçmiş hazırlama

Work and Travel programına para vererek katılıyor olmanız bir işi satın aldığınız anlamına gelmiyor. Amerikalı işverenler kendilerine gelen çok sayıda başvuruyu değerlendirmekte ve en uygun bulduklarını işe kabul etmektedir. Bu nedenle sizi işverene tanıtacak olan nitelikli bir özgeçmiş (resume) hazırlanması, işverenlere tanıtımınızın en iyi ve cazip biçimde yapılması gerekmektedir. Özgeçmişiniz ve özgeçmişinizde kullandığınız fotoğrafınız, size gelecek olan iş tekliflerinin sayısını ve kalitesini önemli oranda etkileyecektir. ELT danışmanları size bu konuda kaliteli bir destek hizmeti sunacaklardır.

4. Aşama:

Özgeçmişin resmi sponsor kuruluşların portföyündeki uygun işletmelere gönderilmesi

Özgeçmişiniz ve analiz raporunuz resmi sponsor kuruluşlarla paylaşılacak, sponsor kuruluşların protföyünde bulunan yüzlerce işletmeden size uygun olanlara tanıtım bilgileriniz gönderilecek ve adınıza iş başvurusu yapılacaktır. Bu işletmelerden sizi uygun bulanlar ve sizinle ilgilenenler belirlenmeye ve seçenekleriniz oluşturulmaya başlanacaktır.

5. Aşama:

Katılımcıya gelen tekliflerinin tanıtımı ve değerlendirilmesi

Tanıtımınızın ve iş başvurunuzun yapıldığı işletmelerden sizinle ilgilenen ve başvurunuzu uygun bulanlar size detaylı olarak tanıtılır, çalışma koşulları, tarihleri, konaklama ve kazanç durumu vs tüm bilgiler size verilir. Sizin de uygun bulduğunuz en iyi seçeneğiniz belirlenir ve bu işverenle yüz yüze görüşmek üzere mülakat ortamınız belirlenir.

6. Aşama:

İşverenle tanışma, mülakat ve iş sözleşmesi

Kalite, program güvenliği ve şeffaf hizmet anlayışı gereği tüm ELT öğrencileri gidecek oldukları işyerinin yöneticisi ya da işyerinin yetkilendirdiği resmi sponsor kuruluş yetkilisiyle yüz yüze görüştürülür. Bu görüşme ya iş fuarı ortamında ya da internet ortamında (webcam interview) gerçekleştirilir. Bu görüşmede hem öğrenci hem de işveren birbiri hakkındaki tüm detayları teyit eder, tüm sorularını sorarak birinci ağızdan bilgi alırlar ve onay verirler. Görüşme sonunda iş sözleşmesi taraflarca imzalanır ve resmi sponsor kuruluşa gönderilerek işe yerleştirme süreci tamamlanır.