Polonya'da Üniversite Okumak

Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomi ve en genç nüfusuna sahip ülkelerinden olan Polonya’da üniversite okumak her geçen yıl daha fazla popüler hale gelmektedir. Çok sayıda üniversitenin İngilizce eğitim verdiği Polonya’da, eğitim ve yaşam giderleri oldukça ekonomiktir. Eğitim kalitesinin çok yüksek düzeyde olması, birçok değişik ülkeden uluslararası öğrenciyi Polonya’da eğitim almaya yöneltmektedir. Polonya’da konuşulan resmi dil Lehçe olmasına rağmen ülkenin birçok üniversitesinde Tıp, Mühendislik, İşletme, Eczacılık gibi bölümlerinde İngilizce eğitim verilmektedir.

Polonya’da üniversite okumak isteyen adayların lise mezunu olmaları yeterlidir. Öğrencilerin ayrıca Türkiye’de üniversite sınavında başarılı olmuş ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmaları şartı aranmamaktadır. Polonya üniversiteleri, başvuruda bulunan adayların lisede almış oldukları dersler, başarı durumları, yeterlilikleri ve tercihleri doğrultusunda kabul vermektedir. Polonya’da üniversite eğitimi İngilizce ya da Lehçe olarak tercih edilebilir. Polonya üniversitelerinde lisans eğitimi üç yıl sürer. Bazı mühendislik bölümlerinde ise bu süre 4 yıla çıkmaktadır. Polonya’da Tıp eğitimi altı, Eczacılık ve Diş Hekimliği eğitimi ise beş yıl sürmektedir.

Neden Polonya’da Üniversite Eğitimi?

Üniversite sınavı kaderiniz değildir. Polonya’da istediğiniz bölümü okuyun!

Polonyada üniversite okumak istiyorsanız, Türkiye’deki üniversite sınavı için endişelenmenize hiç gerek yok. Avrupa Birliği ülkelerinde eğitim almak için üniversite sınavında başarılı olmanız ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmiyor. Polonya’da lise eğitiminize, yeterlilik ve tercihlerinize en uygun bölümlere kayıt yaptırarak hemen üniversite eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

Yüksek Öğretim Kurulunun 12/02/2015 tarihli toplantısında; orta öğrenimini Türkiye’de tamamlayan ve yurtdışında eğitime başladığı yıl CWTS, Sanghai ve URAP tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 1.000 içerisindeki bir üniversiteye yerleşmeyen adayların, yurtdışında eğitime başlayacakları yıl Türkiye’de YGS ve LYS’ye girmeleri, Tıp doktorluğu alanında ilk 50 bin, Hukuk alanında ilk 190 bin, Mimarlık alanında ilk 250 bin ve Mühendislik alanında ilk 300 bin içerisinde yer almaları gerekmektedir.

Tıp ve Hukuk bölümleri haricinde ÖSYS kılavuzunda yer alan diğer alanlarda en az Türkiye’deki programlara yerleşmiş olan en son öğrencinin aldığı kadar puan almaları gerekmektedir.

Bu şartları sağlayamayan öğrenciler yurtdışında eğitim alabilirler ancak YÖK’ün bu öğrencilerin denklik işlemleri ile ilgili beyanı açıktır.

Yine bu karara göre yukarıdaki listelerde ilk 1.000 içerisinde yer alan üniversitelerin dışında yurtdışında tanınan bir yüksek öğretim kurumunda eğitim almak isteyen öğrencilerin kayıtlarını aşağıda sayılan muadil belgelerden biriyle yapmaları halinde denklik başvurularının bireysel olarak değerlendirileceği YÖK tarafından beyan edilmiştir.

Muadil belgeler:

  • SAT 1 : En az 1000 puan
  • ACT : En az 21 puan
  • Abitur: En az 4 puan
  • Fransız Bakaloryası : Diploma notu en az 12
  • GCE A Level Sertifikası : En az 2 dersten
  • Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureat IB) : En az 28
  • Avusturya Matura Diploması (Matura Reifezeugnis) : En çok 2
  • İtalya Maturita Diploması (Diploma di Maturita) : En az 70

Polonyada eğitiminizin YÖK onayı var.

Bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim aldığınız için diplomanız YÖK tarafından onaylanıyor. Polonya’da eğitim sürecinizin ardından mesleğinizi hem Türkiye’de hem de yurtdışında rahatça icra edebileceksiniz.

Polonyada eğitim dili İngilizce

Polonya üniversiteleri birçok farklı alanda ve bölümde İngilizce eğitim veriyor. İngilizce seviyeniz yeterli değilse ilk yıl İngilizce hazırlık eğitiminin ardından bölüme geçiş yapabilirsiniz. Dilerseniz eğitiminizi Lehçe olarak da almayı tercih edebilirsiniz. lehçeyi tercih etmeniz durumunda bölüm seçenekleriniz çok daha fazla olacaktır.

Türkiye maliyetleriyle Avrupa’da eğitim

Polonya’da alacak olduğunuz eğitimin toplam maliyetleri, Türkiye’de vakıf üniversitelerinde alacağınız eğitim maliyetlerinden çok daha uygundur. Yaşam ve konaklama giderleri ise Türkiye ile aynıdır. Bu nedenle her yıl çok sayıda öğrenci, bir Avrupa Birliği diplomasına sahip olmanın getireceği avantaj ve ayrıcalıkları düşünerek Polonya’da eğitim almayı tercih etmektedir.

Avrupa’da yaşayacak, Schengen vizeniz ile tüm Avrupa’da serbest dolaşım avantajını kullanacaksınız.

Eğitim aldığınız üniversite kadar yaşadığınız şehir ve o şehrin ve çevresinin size sunduğu kültürel olanaklar bireysel gelişim ve vizyon edinmeniz çok önemlidir. Polonyada çok uluslu bir ortamda, Avrupa’nın tam ortasında yaşayacak, birçok Avrupa ülkesinden arkadaşlar edinip, bu ülkelere şehirler arası yolculuk yapar gibi gidebileceksiniz. Üniversite eğitiminizin ardından bireysel gelişim, kültür ve vizyon bakımından Türkiye’de eğitim alan birçok öğrenciden daha üstün olacak, daha öncelikle tercih edileceksiniz.

Polonya Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi (SWPS) Varşova Psikoloji lisans ve master programlarında Polonya’nın en iyi özel üniversitesi
Varşova Üniversitesi Varşova Yüksek dünya sıralaması ile özellikle sosyal bilimlerde çok iyi
Varşova Teknoloji Üniversitesi Varşova Uçak ve uzay, mekatronik, bilgisayar ve enerji gibi alanlarda Avrupa’nın en iyi teknik üniversitelerinden
University of Economics and Human Sciences Warsaw Varşova Psikoloji, Bankacılık ve Bilgisayar Bilimleri alanında uygun maliyetli üniversite
Warsaw School of Applied Linguistics Varşova Polonya’nın dil bilimi ve tercümanlık gibi bölümler üzerine uzmanlaşmış en iyi üniversitelerinden
Collegium Civitas Varşova Siyasal Bilimlerde uzmanlaşmış en iyi Polonya üniversitelerinden
Varşova Kozminski Üniversitesi Varşova Doğu Avrupa’nın uluslararası ödüllü ve en iyi işletme ve ekonomi okulu
Varşova Ekonomi Üniversitesi Varşova Uluslararası işletme ve ekonomi bölümlerinde Polonya’nın en iyilerinden
Wroclaw Teknoloji Üniversitesi Wroclaw Yıllık 3.000 Euro maliyetle kaliteli mühendislik eğitimi alınabilen köklü üniversite
Wroclaw Üniversitesi Wroclaw Sosyal bilimler alanında Polonya’nın en köklü ve kaliteli devlet üniversitelerinden
Wroclaw Tıp Üniversitesi Wroclaw Polonya’nın en modern ve kaliteli TIP üniversitelerinden
Wroclaw Ekonomi Üniversitesi Wroclaw Yıllık 2.500 Euro maliyetle ekonomi ve işletme eğitimi alınabilen butik üniversite
Vincent Pol Üniversitesi Lublin Spor, Turizm, Fizyoterapi, Güzellik Bilimleri alanlarında profesyonelleşmiş üniversite
University of Information Technology and Management (UITM) Rzeszow Havacılık, Lojistik ve Bilgi Teknolojileri alanında Polonya’da öncelikli seçeneklerden
School of Form Varşova Endüstri ürünleri tasarımı ve görsel tasarımda çok kaliteli ve sevilen özel bir üniversite
Poznan Güzel Sanatlar Akademisi Poznan Resim, Heykel, Grafik alanlarında eğitim veren sanat akademisi
Poznan Tıp Üniversitesi Poznan TIP alanında Polonya’nın en büyük devlet üniversitelerinden
Poznan Teknoloji Üniversitesi Poznan Polonya’nın en iyi teknik üniversitelerinden
Poznan Ekonomi Üniversitesi Poznan Uygun maliyetle işletme, ticaret bölümlerinde eğitim sunuyor
Kracow Teknoloji Üniversitesi Krakow Mezunlarının Polonya’da çokça tercih edildiği kaliteli teknik üniversitelerden
Kracow Ekonomi Üniversitesi Krakow Finans, ekonomi ve işletme bölümlerinde eğitim veren Krakow üniversitelerinden
Jagiellonian Universitesi Krakow Dünya sıralamasında ilk 300 içerisindeki üniversite prestijli bir eğitim sunuyor
Lodz Üniversitesi Lodz 1945 kuruluşlu üniversite mühendislik ve sosyal bilimler eğitimi sunuyor
Lodz Teknik Üniversitesi Lodz İngilizce, Lehçe ve Fransızca eğitim veren okul, mühendislik bölümleriyle ön planda
Lodz Tıp Üniversitesi Lodz Medikal bölümlerde orta ölçekli bir TIP üniversitesi

Varşova Üniversiteleri

Konaklama Çözümleri

Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin en fazla merak ettiği konulardan biri de konaklama seçenekleri ve maliyetleridir. Avrupa’nın en fazla üniversite öğrencisi barındıran ülkelerinden Polonya’ya her sene dünyanın birçok ülkesinden lisans ve master başvuruları yapılmakta, aynı zamanda erasmus gibi değişim programları kapsamında binlerce öğrenci ülkeye akmaktadır. Polonya’da bazı üniversiteler ikinci dönem, yani şubat ayı başlangıçlı başvuruları da kabul etse de ülkenin genelindeki üniversitelerde lisans ve master eğitimi ekim ayında başlar. Bu sebeple eylül- ekim aylarında binlerce yabancı öğrenci yurt ve kiralık ev arayışına girer, bu da konaklama organizasyonunun önemini ve hızlı hareket kabiliyetini ön plana çıakrır. ELT, başvuru yaptığınız üniversite seçeneklerini de göz önünde bulundurarak size tüm konaklama seçenekleri ayrıntılı şekilde sunar ve en uygun maliyetli ve konforlu konaklama yerleştirmeleri için hızlı ve güvenli bir organizasyon sağlar.

Üniversite Yurtları

Polonya’da konaklama seçeneklerinden en çok tercih edilen ve başvurulanlar üniversite yurtlarıdır. Ancak Varşova dışındaki şehirlerdeki üniversiteler çoğunlukla yurt imkanı sağlasa da, Varşova üniversitelerinin bir çoğunun yurdu bulunmamakta ve öğrencileri anlaşmalı oldukları hostel/yurt tarzı konaklamalara yönlendirmektedirler. Yine yurt kapasiteleri kısıtlı olduğu için erken konaklama başvurusu çok önemlidir. Bu da erken üniversite başvurusunun önemlini ortaya çıkarmaktadır. ELT, öğrencilerine özel yurt, öğrenci rezidansı ve Student Stay isimli sadece öğrencilerin kaldığı öğrenci evleri hizmeti sunarak Polonya’da eğitim alacak öğrencilerine çok detaylı konaklama çözümü sunmaktadır. Polonya üniversitelerinin aylık yurt ücretleri 100€ ile 250€ arasında değişmektedir.

Öğrenci Evleri

Polonya’da üniversite eğitimi alacak öğrencilerimiz için Varşova’nın farklı bölgelerinde konuşlanmış, dünyanın farklı ülkelerinden sadece üniversite öğrencilerinin kalabileceği öğrenci evleri konaklamasıdır. Öğrencilerimize, eğitim alacakları üniversitenin lokasyonu göz önünde bulundurularak, tek, çift ya da 3-4 kişi kalabilecekleri öğrenci evlerinin ücretleri, fotoğrafları, üniversiteye olan uzaklıkları, ulaşım olanakları gibi ihtiyaç olan tüm bilgiler sunularak eğitim başlangıcından önce konaklama ayarlanır. Öğrenci evleri, tek kişilik ya da daha kalabalık oda seçeneklerine göre aylık 200€ ila 400€ arasında ücretlendirilir. Evlerin tüm elektrik, su, gaz ve internet ihtiyacı öğrenci evleri yönetimi tarafından karşılanır, öğrenci sadece faturalar için aylık ödeme yapmaktadır. Öğrenci evlerinde kalmak isteyen öğrenciler 6-7 aylık kontrat imzalayarak kontrat bitiminde evden çıkabilir ya da konaklamasına devam edebilir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Polonya’da Türkiye’den farklı olarak Kredi Yurtlar Kurumu ya da özel öğrenci yurdu gibi yurtlar çok fazla bulunmamaktadır. Bir çok özel hostel, sadece öğrencilere hizmet vermekte ve özel yurt işlevi görmektedir. Üniversite yurdu ya da öğrenci evlerinde kalmak istemeyen, yer bulamayan ya da geçici konaklama isteyen öğrencilerimize özel yurt ve hostel ayarlanır. Aylık ücreti 200€ ila maksimum 400€ arasında değişen özel yurtlarda kısa süreli konaklama mümkündür, öğrenci bir ay kadar konakladıktan sonra dilediği zaman başka bir konaklama seçeneği araştırabilir ve özel yurtlardan ayrılabilir. ELT, öğrencilerine hem geçici hem de kalıcı konaklama organizasyonu için servis sağlayıcıları aracılığıyla detaylı bilgi sunmaktadır.

Polonya'da konaklama

Polonya’da eğitiminizin YÖK onayı var

Bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim aldığınız için diplomanız YÖK tarafından onaylanıyor. Polonya’da eğitim sürecinizin ardından mesleğinizi hem Türkiye’de hem de yurtdışında rahatça icra edebileceksiniz. ELT, Polonya’da YÖK’ün tanıdığı kuruluşlarında yaptığı sıralamada ilk 1.000 içerisinde yer alan üniversitele başvurunuzu yapıyor, böylece Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek kalmadan denklik başvurusu yapma hakkına sahip olacaksınız. Yine ilk 1.000 içerisinde yer almayan üniversite başvurularında Türkiye’de sınava girip, eğitim almak istediğiniz bölüme vakıf ya da devlet farketmeksizin bir üniversitede yerleşecek kadar puan almanız yeterli olmaktadır.

Foto Galeri

Lodz Teknik Üniversitesi
Poznan Teknik Üniversitesi
swps Üniversitesi
Polonya Üniversiteleri
Wroclaw Tıp Üniversitesi
Polonya'da Üniversite
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank