Polonya'da Üniversite Okumak

Polonya’da üniversite okumak her geçen yıl daha fazla popüler hale gelmekte. Çok sayıda üniversitenin İngilizce eğitim verdiği Polonya’da, eğitim ve yaşam giderleri oldukça ekonomik. Eğitim kalitesinin yüksek düzeyde olması, dünyanın değişik yerlerinden binlerce uluslararası öğrenciyi Polonya’da üniversite eğitimi almaya yöneltmektedir. Polonya’da resmi dil Lehçe olmasına rağmen birçok üniversitede, özellikle de Tıp, Mühendislik, İşletme, Eczacılık gibi bölümlerde İngilizce eğitim verilmektedir.

Polonyada üniversite okumak isteyen adayların lise mezunu olmaları yeterlidir. Öğrencilerin Türkiye’de üniversite sınavında başarılı olmaları ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olma şartı aranmamaktadır.

Polonya üniversiteleri, başvuruda bulunan adayları; lisede aldıkları derslere, başarı durumlarına, yeterliliklerine ve tercihlerine göre değerlendirmekte, bu kriterlere göre kabul vermektedir.

Polonya’da üniversite eğitimi İngilizce ya da Lehçe dilinde tercih edilebilir. Ülkede lisans eğitimi üç yıl sürmektedir. Bazı mühendislik bölümlerinde bu süre üç buçuk ya da  dört yıla çıkmaktadır. Polonya’da Tıp eğitimi altı yıl, Eczacılık ve Diş Hekimliği ise beş yıl sürmektedir.

Polonya'da Üniversite

Üniversite sınavı tek seçeneğiniz değil! Polonya üniversitelerinde dilediğiniz bölümü okuyun!

Polonya’da üniversite okumak istiyorsanız, Türkiye’deki üniversite sınavı için endişelenmenize gerek yok. Avrupa Birliği ülkelerinde eğitim almak için üniversite sınavında başarılı olmanız ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmiyor. Lise eğitiminize, yeterlilik ve tercihlerinize en uygun bölüme kayıt yaptırarak Polonya’da üniversite okumaya başlayabilirsiniz.

Polonya’da üniversite eğitiminizin YÖK onayı var!

Bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim aldığınız için diplomanız YÖK tarafından onaylanır. Polonya’da üniversite eğitimi sürecinizin ardından gerek Türkiye’de gerekse Avrupa’da mesleğinizi yapabilirsiniz.

Polonya’da İngilizce Üniversite

Polonya üniversiteleri birçok farklı bölümde İngilizce eğitim veriyor. Hemen her üniversitede, özellikle de Tıp, Mühendislik, Mimarlık, Eczacılık, Diş Hekimliği, Psikoloji gibi bölümlerde İngilizce eğitimi almanız mümkün.

İngilizce seviyeniz yeterli değilse anlaşmalı dil okullarımızda İngilizce hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra üniversite eğitimine başlayabilirsiniz.

Dilerseniz, eğitiminizi Lehçe olarak da almayı tercih edebilirsiniz. Lehçe eğitim almayı tercih etmeniz durumunda bölüm seçeneğiniz biraz daha fazla olacaktır.

Türkiye maliyetleriyle Avrupa’da eğitim

Polonya’da üniversite eğitiminin toplam maliyeti, Türkiye’de vakıf üniversitelerinde alacağınız eğitim maliyetinden çok daha uygundur. Yaşam ve konaklama giderleri ise Türkiye ile aynıdır. Bu nedenle her yıl çok sayıda öğrenci, bir Avrupa Birliği diplomasına sahip olmanın getireceği avantaj ve ayrıcalıkları düşünerek Polonya’da üniversite eğitim almayı tercih etmektedir.

Avrupa’da yaşayacak, ulusal vizeniz ya da oturum kartınız  ile tüm Avrupa’da serbest dolaşım avantajını kullanacaksınız.

Eğitim aldığınız üniversite kadar yaşadığınız şehir ve o şehrin ve çevresinin size sunduğu kültürel olanaklar bireysel gelişim ve vizyon edinmeniz çok önemlidir. Polonya’da çok uluslu bir ortamda, Avrupa’nın tam ortasında yaşayacak, birçok Avrupa ülkesinden arkadaşlar edinip, bu ülkelere şehirler arası yolculuk yapar gibi gidebileceksiniz. Üniversite eğitiminizin ardından bireysel gelişim, kültür ve vizyon bakımından Türkiye’de eğitim alan birçok öğrenciden daha üstün olacak, daha öncelikle tercih edileceksiniz. Polonya’da hazırlık öğrencileri genelde uzun süreli (1 akademik yıl) ulusal vize ile diledikleri gibi AB ülkelerine ve Türkiye’ye seyahat edebilirken lisans ya da master başvurusu yapan öğrenciler kısa süreli vize + oturumlarını aldıktan sonra diledikleri Avrupa Birliği ülkesine vizesiz seyahat edebilirler.

Polonya'da üniversite

Polonya Üniversiteleri

ÜniversiteŞehirAçıklama
Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi (SWPS)VarşovaPsikoloji lisans ve master programlarında Polonya’nın en iyi özel üniversitesi
Varşova ÜniversitesiVarşovaYüksek dünya sıralaması ile özellikle sosyal bilimlerde çok iyi
Varşova Teknoloji ÜniversitesiVarşovaUçak ve uzay, mekatronik, bilgisayar ve enerji gibi alanlarda Avrupa’nın en iyi teknik üniversitelerinden
Varşova Ekonomi ve İnsan Bilimleri Üniversitesi (Vizja)VarşovaPsikoloji, Bankacılık ve Bilgisayar Bilimleri alanında uygun maliyetli üniversite
Varşova Uygulamalı Dilbilim Okulu (Warsaw School of Applied Linguistics)VarşovaPolonya’nın dil bilimi ve tercümanlık gibi bölümler üzerine uzmanlaşmış en iyi üniversitelerinden
Collegium CivitasVarşovaSiyasal Bilimlerde uzmanlaşmış en iyi Polonya üniversitelerinden
Varşova Ekoloji ve Yönetim Üniversitesi (University of Ecology and Management in Warsaw )VarşovaPolonya’nın en iyi teknik üniversitelerinden
Kozminski ÜniversitesiVarşovaDoğu Avrupa’nın uluslararası ödüllü ve en iyi işletme ve ekonomi okulu
Varşova Ekonomi ÜniversitesiVarşovaUluslararası işletme ve ekonomi bölümlerinde Polonya’nın en iyilerinden
Varşova Yaşam Bilimleri ÜniversitesiVarşovaVarşova’nın merkezinde geniş bir kampüse sahip bilim üniversitesi
Polish Japanese Academy of Information TechnologyVarşovaPolonya ve Japonya ortaklığında kurulmuş bir teknoloji üniversitesi
Wroclaw Teknoloji ÜniversitesiWroclawYıllık 3.000 Euro maliyetle kaliteli mühendislik eğitimi alınabilen köklü üniversite
Wroclaw ÜniversitesiWroclawSosyal bilimler alanında Polonya’nın en köklü ve kaliteli devlet üniversitelerinden
Wroclaw Tıp ÜniversitesiWroclawPolonya’nın en modern ve kaliteli TIP üniversitelerinden
Wroclaw Ekonomi ÜniversitesiWroclawYıllık 2.500 Euro maliyetle ekonomi ve işletme eğitimi alınabilen butik üniversite
Wroclaw Çevre ve Yaşam Bilimleri ÜniversitesiWroclawVeterinerlik alanında Polonya’nın en iyi üniversitelerinden
Vincent Pol ÜniversitesiLublinSpor, Turizm, Fizyoterapi, Güzellik Bilimleri alanlarında profesyonelleşmiş üniversite
 Bilgi Teknolojileri ve Yönetim Üniversitesi (UITM)RzeszowHavacılık, Lojistik ve Bilgi Teknolojileri alanında Polonya’da öncelikli seçeneklerden
School of FormVarşovaEndüstri ürünleri tasarımı ve görsel tasarımda çok kaliteli ve sevilen özel bir üniversite
Poznan Güzel Sanatlar AkademisiPoznanResim, Heykel, Grafik alanlarında eğitim veren sanat akademisi
Poznan Tıp ÜniversitesiPoznanTIP alanında Polonya’nın en büyük devlet üniversitelerinden
Poznan Teknoloji ÜniversitesiPoznanPolonya’nın en iyi teknik üniversitelerinden
Poznan Ekonomi ÜniversitesiPoznanUygun maliyetle işletme, ticaret bölümlerinde eğitim sunuyor
Kracow Teknoloji ÜniversitesiKrakowMezunlarının Polonya’da çokça tercih edildiği kaliteli teknik üniversitelerden
Kracow Ekonomi ÜniversitesiKrakowFinans, ekonomi ve işletme bölümlerinde eğitim veren Krakow üniversitelerinden
Jagiellonian ÜniversitesiKrakowDünya sıralamasında ilk 300 içerisindeki üniversite prestijli bir eğitim sunuyor
AGH Bilim ve Teknoloji ÜniversitesiKrakowMühendislik alanında en prestijli bir üniversitelerden biri
Lodz ÜniversitesiLodz1945 kuruluşlu üniversite mühendislik ve sosyal bilimler eğitimi sunuyor
Lodz Teknik ÜniversitesiLodzİngilizce, Lehçe ve Fransızca eğitim veren okul, mühendislik bölümleriyle ön planda
Lodz Tıp ÜniversitesiLodzMedikal bölümlerde orta ölçekli bir TIP üniversitesi
Opole Teknoloji ÜniversitesiOpoleElli yılı aşkın bir geleneğe ve modern laboratuvar olanaklarına sahip teknik üniversite
Gdansk Teknoloji ÜniversitesiGdanskPolonya’nın en köklü ve en kaliteli teknik üniversitelerinden biri
Silesian Teknoloji ÜniversitesiGliwiceMühendislik ve mimari alanında öne çıkan üniversite
Szczecin Denizcilik ÜniversitesiSzczecinDenizcilik alanında dünya standartlarında eğitim sunulmakta

Polonya'da İngilizce

Polonya Üniversite Fiyatları

Polonya üniversite fiyatları, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin fiyatları ile aynı, hatta daha da uygundur. Polonya üniversite ücretleri bölümlere göre değişmekle beraber 1.800€ ila 5.500€ arasında değişmektedir. Dilerseniz yıllık çok düşük maliyetlerle eğitim veren programlarda İngilizce eğitim almanız mümkündür. En çok tercih edilen bölümlerin yıllık ücretleri 3.500€ civarındadır. Bazı üniversiteler Polonya yerel para birimi olan Zloty (PLN) üzerinden eğitim ücretini fiyatlandırmaktadır, bu da eğitim ücretlerinin çok uygun maliyetlerle karşılanabilmesini sağlamaktadır.

Polonya’da yaşam ve konaklama giderleri ise Türkiye ile benzerdir. Bu nedenle her yıl binlerce uluslararası öğrenci, Avrupa Birliği diplomasına sahip olmanın ve yurtdışında İngilizce eğitim almanın sağlayacağı avantaj ve ayrıcalıklarından faydalanmak için Polonya’da üniversite eğitim almayı tercih etmektedir.

Polonya Üniversitelerine Başvuru Tarihleri

Polonya üniversitelerine başvuru tarihleri güz dönemi için genellikle Şubat – Mart aylarında başlar ve Temmuz ayının ortasına kadar devam eder.  Başvuruları daha uzun süren üniversiteler de vardır. Polonya üniversitelerinde eğitim genellikle Ekim ayının ilk haftasında başlamaktadır. Bazı  üniversite ve bölümler için bahar dönemi  başvuruları da mümkündür. Bahar dönemi başvuruları Kasım – Ocak aylarında olmakta ve eğitim Şubat ayı ortasında, bazı üniversitelerde mart ayında başlamaktadır. Bu da yılın büyük bir bölümünde başvuru yapabilecek bir üniversite ya da hazırlık programı bulabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Polonya Üniversiteleri Dünya Sıralaması

ÜniversiteQS 2024
Varşova Üniversitesi262
Jagiellonian Üniversitesi304
Varşova Teknoloji Üniversitesi571
Poznan Adam Mickiewicz Üniversitesi731-740
Poznan Yaşam Bilimleri Üniversitesi801-850
Gdańsk Teknoloji Üniversitesi851-900
Krakow AGH Üniversitesi901-950
Nicolaus Copernicus Üniversitesi901-950
Wroclaw Üniversitesi901-950
Wroclaw Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (WRUST)901-950
Gdansk Üniversitesi951-1000
Lodz Üniversitesi951-1000
Cracow Teknoloji Üniversitesi1001-1200
Lodz Teknoloji Üniversitesi1001-1200
Poznan Teknoloji Üniversitesi1001-1200
Silesian Teknoloji Üniversitesi1001-1200
Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi (WULS)1001-1200

Polonya'da Konaklama Çözümleri

Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin en fazla merak ettiği konulardan biri de konaklama seçenekleri ve maliyetleridir. Avrupa’nın en fazla üniversite öğrencisi barındıran ülkelerinden Polonya’ya her sene dünyanın birçok ülkesinden lisans ve master başvuruları yapılmakta, aynı zamanda Erasmus gibi değişim programları kapsamında binlerce öğrenci ülkeye gelmektedir. Polonya’da bazı üniversiteler ikinci dönem, yani şubat ayı başlangıçlı başvuruları kabul etse de ülke genelindeki üniversitelerde lisans ve master eğitimi ekim ayında başlar. Bu sebeple eylül- ekim aylarında binlerce yabancı öğrenci yurt ve kiralık ev arayışına girer, bu da konaklama organizasyonunun önemini ve hızlı hareket kabiliyetini ön plana çıkarır. ELT, başvuru yaptığınız üniversite seçeneklerini de göz önünde bulundurarak size tüm konaklama seçenekleri ayrıntılı şekilde sunar ve en uygun maliyetli ve konforlu konaklama yerleştirmeleri için hızlı ve güvenli bir organizasyon sağlar.

Üniversite Yurtları

 Üniversite yurtları, Polonya’da en çok tercih edilen konaklama seçeneğidir fakat Varşova haricindeki şehirlerde, üniversiteler çoğunlukla yurt imkanı sağlasa da, Varşova üniversitelerinin bir çoğunun öğrenci yurdu bulunmamakta ve öğrencileri anlaşmalı oldukları hostel/yurt tarzı konaklamalara yönlendirmektedirler. Yurtların kapasiteleri kısıtlı olduğu için erken konaklama başvurusu çok önemlidir. Bu da erken üniversite başvurusunun önemlini ortaya çıkarmaktadır. ELT, öğrencilerine özel yurt, öğrenci rezidansı ve Student Stay isimli sadece öğrencilerin kaldığı öğrenci evleri hizmeti sunarak Polonyada üniversite eğitimi alacak öğrencilerine çok detaylı konaklama çözümü sunmaktadır. Polonya üniversitelerinin aylık yurt ücretleri 130€ ile 400€ arasında değişmektedir.

Öğrenci Evleri

Polonyada üniversite okumak isteyen öğrencilerimiz için Varşova’nın farklı bölgelerinde bulunan, dünyanın farklı ülkelerinden sadece üniversite öğrencilerinin kalabileceği konaklama seçeneğidir. Öğrencilerimize, eğitim alacakları üniversitenin lokasyonu göz önünde bulundurularak; tek, iki ya da 3-4 kişi kalabilecekleri öğrenci evlerinin ücretleri, fotoğrafları, üniversiteye olan uzaklıkları, ulaşım olanakları gibi ihtiyaç olan tüm bilgiler sunularak eğitim başlangıcından önce konaklamaları ayarlanır. Öğrenci evleri, tek kişilik ya da daha kalabalık oda seçeneklerine göre aylık 260€ ila 400€ arasında ücretlendirilir. Evlerin tüm elektrik, su, gaz ve internet ihtiyacı öğrenci evleri yönetimi tarafından karşılanır, öğrenci sadece faturalar için aylık ödeme yapmaktadır. Öğrenci evlerinde kalmak isteyen öğrenciler 6-7 aylık kontrat imzalayarak kontrat bitiminde evden çıkabilir ya da konaklamasına devam edebilir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Polonya’da Türkiye’den farklı olarak Kredi Yurtlar Kurumu ya da özel öğrenci yurdu gibi yurtlar çok fazla bulunmamaktadır. Bir çok özel hostel, sadece öğrencilere hizmet vermekte ve özel yurt işlevi görmektedir. Üniversite yurdu ya da öğrenci evlerinde kalmak istemeyen, yer bulamayan ya da geçici konaklama isteyen öğrencilerimize özel yurt ve hostel ayarlanır. Aylık ücreti 200€ ila maksimum 400€ arasında değişen özel yurtlarda kısa süreli konaklama mümkündür, öğrenci bir ay kadar konakladıktan sonra dilediği zaman başka bir konaklama seçeneği araştırabilir ve özel yurtlardan ayrılabilir. ELT, öğrencilerine hem geçici hem de kalıcı konaklama organizasyonu için servis sağlayıcıları aracılığıyla detaylı bilgi sunmaktadır.

Polonya'da konaklama

Polonya YÖK Denkliği

Bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim aldığınız için diplomanızın YÖK tarafından onaylanıyor. Polonya’da eğitim sürecinizin ardından mesleğinizi hem Türkiye’de hem de yurtdışında rahatça icra edebileceksiniz. ELT, Polonya’da YÖK’ün tanıdığı kuruluşlarında yaptığı sıralamada ilk 1.000 içerisinde yer alan üniversitelerin temsilciliğini yapmaktadır. Böylece Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek kalmadan denklik başvurusu yapma hakkına sahip olacaksınız. Çoğu bölümde ilk 1000 içerisinde yer almayan bir üniversitede okusanız dahi, Türkiye’de STS sınavına girip taban puanı alarak denklik başvurusu yapabilirsiniz.

Varşova Üniversiteleri

Polonya'da Kültürel Hayat

Uzak Doğudan egzotik tınılar, Latin Amerika’nın ritimleri, Orta Doğulu dansçıların gösterişli şovları, Afrikalı müzisyenlerin coşkusu… Polonya’da yaz boyunca gerçekleşen geleneksen festivaller kapsamında izleyebileceğiniz performanslardan sadece birkaçı… Modern sokak tiyatrosu, dans, pandomim, kabare, stand-up ve illüzyon performansları bu festivallerde bir araya gelmekte. Heyecan verici ve sanat dolu bir yaz dönemi planlıyorsanız, Polonya’da üniersite eğitimi tam size göre. Yine kış döneminde Polonya’nın ünlü müzelerini ziyaret edebilir, Krakow gibi kültür başkenti şehirlerine yolculuk düzenleyebilir, ünlü tuz madenleri ve tarihi savaş kamplarını keşfedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

🏫 Polonya üniversiteleri, bünyelerinde bulunan İngilizce hazırlık programları ile, Polonya’da lisans veya yüksek lisans eğit

Eğitim Programı Seçimi Öğrencimizin Polonya macerası, Polonya’da okumaya heveslenmesiyle, bir yakınından Polonya ile ilgili

Hayaliniz Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ya da Fizik Tedavi bölümlerini okumaksa, ELT ile ideallerinize çok yakınsınız. Avrupa Birl

Polonyada Yüksek Lisans Eğitimine başlamak Türkiye’den çok daha kolay! Bologna anlaşması gereği Türkiye’de 4 yıllık bi

Polonya’daki üniversitelerin İngilizce hazırlık programları, İngilizce dil becerilerinizi hızla geliştirmenizi sağlar. Bu pr

Polonya üniversiteleri, yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyenlere mükemmel seçenekler sunuyor. Polonyada yüksek lisans e

Polonya’da Yüksek Lisans Yurt dışında yüksek lisans eğitimi mi düşünüyorsunuz? Bunun için Polonya’daki üniversiteleri

Polonya Üniversitelerine Başvuru ve Kabul koşulları Polonya, Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğu için Polonya üniversitelerine ba