Havacılık için İngilizce Programları

Havacılık için İngilizce Programları

Havacılık için İngilizce Programları

Havacılık İngilizcesi, temel olarak havacılık endüstrisi çalışanlarına İngilizce iletişim becerileri kazandırmak için oluşturulmuş bir sistemdir. 2003 yılından bu yana, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), havacılık endüstrisinin dili olarak İngilizce’yi zorunlu kılmıştır. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü uluslararası geçerliliği olan İngilizce Dil Yeterlilik Şartları belirlemiştir.

Kimler İçin Uygun?

Havacılık İngilizcesi programı; havacılık endüstrisinde kariyer için eğitimlerine başlamayı amaçlayan, havacılık bilgisi sınırlı olan kişilere yöneliktir. Pilotlar, hava trafik kontrolörleri, uçak mühendisleri, uçak bakım teknisyenleri, kabin ekibi, havaalanı / havayolu personeli için uygundur. Bu programla havacılık dünyasının nasıl çalıştığına dair bir genel bakışa sahip olabilirler.

Havacılık İngilizcesi Öğrenmek Neden Gerekli?

İngilizce anadiliniz değilse, Havacılık İngilizcesine hâkim olmak pilot eğitim programına kabul edilmenin ilk adımıdır. Hava trafik kontrolörleri ve diğer pilotlarla iletişim kurabilecek kadar iyi İngilizce bilgisine sahip olmamak, birçok nitelikli öğrencinin uçuş okuluna başvurmasını engeller.
Son araştırmalar havacılık sektöründe iletişim eksikliğinden kaynaklanan kazaların önemli ölçüde arttığını göstermiştir. Bu tehdidi ortadan kaldırmak ve uçuş güvenliği için Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü, tüm pilotların ve hava trafik kontrolörlerinin en az ICAO Seviye 4 İngilizce Yeterliliği ‘ne sahip olması gerektiğini belirtiyor.

Havacılık endüstrisinin 20 yıldan daha kısa bir sürede iki katına çıkması, dünyanın yolcu trafiğinin neredeyse yarısını oluşturması ve yerel kaynaklı uçuş, teknik ve kabin ekibi için küresel bir talep olması bekleniyor. Bu da gelecekteki iş gücünün dörtte üçünün anadili İngilizce olmayan ülkelerden geleceği anlamına geliyor.

Havacılık İngilizcesi Program Detayları

Bu özel program, havacılık terminolojisini anlamayı ve havacılık dünyasına bir bakış açısı sağlarken aynı zamanda genel İngilizce bilgilerine de odaklanır. İngilizce’nin temellerini öğretir ve havacılığa özgü terimlerle güçlendirir. Uçuş öncesi, uçuşa hazırlık, kalkış, uçuş sırasında kuleyle iletişim kurma, hava koşulları, hava alanına yaklaşma, inme gibi konuları ve çalışmaları içerir. Havacılık İngilizcesi programına katılmak için kişinin minimum orta seviye İngilizce bilgisine sahip olması gereklidir.

Havacılık İngilizcesi için gerekli olan gramer yapılarına ve kelime bilgilerine ek olarak; eğitmenler, çeşitli vaka çalışmaları, telsiz telefon (radyo) konuşmaları ve birçok yazılı / görsel materyaller aracılığıyla, öğrencilerin dinleme ve konuşma becerilerini güçlendirmektedir.

Konaklama ve Diğer Hizmetler

Dil okulları, Havacılık İngilizcesi programına katılmak isteyen kişiler için aile yanı konaklama, öğrenci yurdu konaklaması ve otel gibi farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Anadili İngilizce olan bir ailenin yanında kalarak, genel İngilizce bilgilerinizle pratik yapabilir ve bulunduğunuz ülkenin kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz. Öğrenci yurdu konaklamasında, dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencilerle ortak iletişim diliniz olan İngilizce’yle pratik yapabilir, sosyalleşebilir, yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Programa ek olarak geziler ve aktiviteler düzenlenmektedir. Bazı dil okulları uçuş okullarına saha dışı geziler organize etmektedir. Uçuş simülatörleri ve sanal gerçeklik kullanımı ile teknolojik sınıflarda eğitim alabilirsiniz.

Havacılık İngilizcesi Eğitimi Alabileceğiniz Dil Okulları

İngiltere’de havacılık için İngilizce programı sunan popüler dil okulları;

OkullarŞehirAçıklama
Anglo ContinentalBournemouthHavacılık İngilizcesi programlarında İngiltere’nin en köklü okullarından
MLS International CollegeBournemouthPilotlar ve havaalanı çalışanları için kapsamlı İngilizce eğitimi