Work and Study

Work and Study, farklı ülkelerde farklı koşullarla karşımıza çıkan ancak hepsinin ortak adı olan öğrencilere dil eğitimi almaya devam ederken resmi olarak çalışma izni veren programlardır. Work and Study programı, öğrencilere ekonomik destek sağlarken aynı zamanda dil becerilerini daha geniş bir alanda geliştirme fırsatı sunar.

Work and Study kapsamında öğrenciler ihtiyaçlarına, hedeflerine ve bütçlerine uygun bir dil okuluna kayıt olur ve okulun derslerine devam eder. Ayrıca öğrencilere çalışma izni verilir ve bu çalışma izninin süresi her ülkenin kendi koşullarına göre değişiklik gösterir. Genellikle yarı zamanlı çalışma izinleri değerlendirilirken bazı ülkelerde tam zamanlı çalışma da mümkün olabilir. Bu sayede öğrenciler dil öğrenimlerini sürdürürken günlük yaşam giderlerini karşılayacak kadar para kazanabilirler. Edinilen iş deneyimi, kazanılan paradan çok daha fazla değer taşır çünkü farklı bir kültürün içinde çalışma deneyimi elde edilir.

Work and Study programının içeriği ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Programın sağladığı avantajları göz önünde bulundurarak, diğer kısa veya uzun dönemli dil eğitimi programlarından farklı bir konuma sahip olduğunu görebiliriz. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır: Her ülkedeki Work and Study programının kuralları ve kapsamı farklı olduğu için öğrenciler, kendilerine en uygun programı seçmek için her biri hakkında detaylı bilgi edinmeli ve kararlarını buna göre vermelidirler.

Work and Study Nedir?

Work and Study, öğrencilere dil eğitimlerini sürdürürken çalışma fırsatı sunan bir programdır. Work and Study, öğrencilere bir iş yerinde çalışma imkanı sağlayarak hem maddi gelir elde etmelerini hem de mesleki deneyim kazanmalarını amaçlar.

Work and Study, dil okullarıyla işbirliği içinde yürütülür. Uluslararası öğrencilere, öğrenim süresi boyunca yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak çalışma fırsatı sunulur. Böylece, öğrenciler eğitimlerini finanse etme imkanına sahip olurken aynı zamanda çalışma hayatına adım atma şansını yakalarlar.

Work and Study ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Work and Study, birkaç farklı ülkede sunulmaktadır ve isimleri aynı başlıkta toplansa bile program içerikleri ve sağladığı çalışma izinleri farklılık gösterir. İrlanda, Avustralya, Malta ve Birleşik Arap Emirlikleri (Dubai) bu programın sunulduğu ülkelerdir. Kurallarını ve kapsamlarını ülkelerin kendilerinin belirlediği bu programa katılım için belirli akademik, sosyal ve ekonomik yeterlilik ve gereklilikler söz konusudur. Doğru programı seçmek için detaylar iyi bilinmelidir.

Hemen bir örnek vermek gerekirse; İrlanda Work and Study programına dahil olabilmek için 25 hafta ve üzeri bir eğitim planlaması yapmanız gerekmektedir, bu Malta’da 24 hafta, Avustralya’da 16 haftadır. Dubai’de 24 haftalık bir eğitim için dil okuluna kayıt olduğunuzda, bir yıllık oturum ve çalışma izni söz konusu olabilir, eğitiminiz bittikten sonra tam zamanlı olarak ta işinize devam edebilirsiniz. Kanada Work and Study programı, diploma ve sertifika eğitimi ile birleştirilir ve öğrencilere çalışma izni sağlar.

Work and Study 2023 hakkında detaylı bilgi edinmek, A’dan Z’ye başvuru sürecinizle alakalı yönlendirme almak isterseniz en yakın ELT ofisini ziyaret edebilir, ya da dilerseniz telefonla, mail veya Whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Work and Study Avustralya, İngilizce öğrenmek isteyenler için benzersiz fırsatlar sunuyor! “Work and Study Avustralya”

Work and Study İrlanda programı, öğrencilerin İrlanda’da hem çalışıp hem de dil eğitimi almasını sağlayan bir programdır. Bu

Work and Study Kanada programı, Kanada’da eğitim alırken çalışmak isteyen öğrencilere yönelik bir programdır. Program, serti

Work and Study Malta, öğrencilerin Malta’da dil eğitimi alırken aynı zamanda çalışarak harçlıklarını çıkarmalarına olanak sağlayan

Eğer sen de hayalindeki yurtdışı macerasına adım atmak ve aynı zamanda dil becerilerini geliştirmek istiyorsan, Dubai Work and Stu

Kimler Başvurabilir?

Hem öğren, hem kazan: Work and Study ile dil eğitimini çalışma fırsatıyla birleştir!

Work and Study programına katılabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı kriterler vardır. Yapılması ve sağlanması gerekenleri belirli başlıklarda incelebiliriz;

Bir eğitim programına kayıt olmak: Work and Study programı, öğrencilere yönelik olarak tasarlanmıştır. Bu sebeple programa dahil olmanın ilk şartı öğrenci pozisyonunda olmanızdır. Program öğrencilerin eğitimlerine devam ederken çalışmalarına olanak tanır. Bir eğitim programında aktif olarak öğrenci olmadığınız takdirde programa katılımınız mümkün değildir.

Yaş sınırı: Work and Study programına başvurmak için reşit olmak yani 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir. Programlarda belirtilen bir üst yaş sınırı söz konusu değildir, ancak bu ülkelerin vize prosedürlerine göre değişiklik gösterebilmektedir, kontrol edilmelidir.

Dil yeterliliği: Aslında programa katılım için belirtilen bir minimum dil yeterliliği söz konusu değildir. Fakat geniş çaplı baktığımızda, çalışma hayatınızda karşılaşacağınız kişilerle ve çalışma arkadaşlarınızla anlaşabilecek düzeyde dil yeterliliğine sahip olmanız gerekmektedir. Her zaman bunu tavsiye ederiz.

Finansal durum: Work and Study programı, öğrencilerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır, onlara bunu sağlamak adına olanak sağlar, resmi olarak sorun çıkmadan çalışabilecekleri bir ortam sunar. Ancak, program ve vize başvurusu için belirli finansal bir kaynağın olması şarttır. Bu şart sağlanmazsa ilgili maliyetler ödenemez, vize alınamaz ve programı hayata geçiremezsiniz.

Vize: Work and Study programına katılmak için uygun bir vizeye sahip olmanız gerekmektedir. Başvurmanız gereken vize türü, eğitim programı ve süresi ile eğitim alacağınız ülkeye göre değişiklik gösterecektir. Vize süreciniz bazen tam eğitiminiz süresince olur. Bazen programınızı uzatabilir, bazen yenileyebilir bu sayelerde vizenizi uzatabilirsiniz.

Sıraladığımız bu kriterler ülkelere göre değişebilir ve her ülkenin kendine özgü koşulları olabilir. Work and Study programı şartları ve size uygunluğu hakkında detaylı bilgi için tüm ofislerimizdeki danışmanlarımızdan ücretsiz bilgi edinebilirsiniz.

Hangi İşlerde Çalışabilirsiniz?

Work and Study, öğrencilere farklı sektörlerde iş fırsatları sunar. Bu iş olanakları öğrencilerin gidecekleri ülkeye, eğitim programlarına, sezona ve öğrencinin yeteneklerine, programa katıldığı zamana kadar edindiği deneyimlere, akademik geçmişine göre değişebilir. Genel olarak baktığımızda, Work and Study programına katılan öğrenciler arasında en çok çalışılan iş kategorileri şunlardır:

Fastfood, restoran ve kafe işleri: Öğrenciler; garson, barista, bulaşıkçı veya mutfak yardımcısı gibi pozisyonlarda çalışabilirler. Bazen karşılama görevi edinir, işletmede aktif rol oynar ve organizasyon da yaparlar.

Otel ve turizm işleri: Daha iyi dil seviyeleri ile tur rehberliği, resepsiyon gibi pozisyonlarda yer edinirken, kat görevlisi gibi işlerde de çalışılabilir.  

Market ve perakende satış: Öğrenciler, kasiyer, tezgahtar, stand görevlisi, mağaza veya satış elemanı olarak çalışabilirler.

Ofis işleri: Work and Study katılımcıları ofis asistanı, müşteri temsilcisi, veri girişi veya satış temsilcisi gibi işlerde çalışabilirler.

Work and Study, farklı sektörlerde farklı iş fırsatları sunabilir ve bu işler öğrencilerin ilgi alanlarına, becerilerine ve deneyimlerine göre değişebilir. Programın, hangi ülkede öğrencilere hangi iş fırsatlarını sunduğunu ve hangi iş koşullarını sağladığını danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

Work and Study Program Süresi

Work and Study programının süresi, programın değerlendirileceği ülkeye ve yapılan eğitim planlamasına göre değişebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de katılım için gerekli minimum sürenin yanı sıra, çalışma izinlerinin başladığı zamanlardır. Bazen vizenizin başlangıç tarihi aynı zamanda çalışabilirliğinizin göstergesidir, bazense bir süre beklemeli ya da gerekli oturum işlemleri için tamamlanması gereken prosedürleri bitirmelisiniz.

Programın süresi, öğrencilerin eğitim hedeflerine, maddi durumlarına ve diğer kişisel faktörlere bağlı olarak seçilebilir. Bu nedenle öğrencilerin kendi ihtiyaçlarına en uygun ülkeyi seçmeleri önemlidir.

Work and Study programı kapsamında ülkelerin sunduğu çalışma izinlerinin belirli sınırları vardır. Zaman zaman ihtiyaç dahilinde bu çalışma izinlerinin saatleri değiştirilebilir; bunun en yakın örneğini pandemi sürecinin sonlarına doğru, kapılarını açtıktan sonra Avustralya’da gördük; ülkedeki iş gücü ihtiyacından kaynaklı öğrenci vizesi sahipleri her iki haftalık periyotta maksimum 40 saat şeklinde çalışabiliyorlardı, akabinde bir tarihte bunu eski part-time haline getirmeye karar verildi ama onun da sonrasında yeterli iş gücü halen sağlanamadığından iki haftada 48 saat şeklinde yeniden güncellendi.

Bununla birlikte, bazı ülkeler eğitim süresini uzatma imkânı sunmaktadır. Örneğin İrlanda’da 25 haftalık Work and Study programınızı iki kez yenileyerek yaklaşık iki yıl ülkede kalabilir, dil eğitiminize devam edebilir ve çalışma izninizi de kullanabilirsiniz.

Work and Study ile ne kadar kazanırsınız?

Work and Study kapsamında kazanacağınız minimum ücret, eğitim aldığınız ülkenin saatlik asgari ücretine göre belirlenmektedir. Örneğin, saatlik asgari ücret Avustralya’da yaklaşık 20 AUD iken İrlanda’da 9,50 EUR civarındadır. Kesilecek vergilerin hariç ve dahili olma zamanlamalarına baktığımızda, bazen öğrenciler çok daha yüksek ücretler alabilmektedir. Akademik takvimlerin kapalı olduğu resmî tatillerde, standart part-time süreçlerinin çok daha üzerine rahatlıkla çıktıklarından, bu da yine başka bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

Birçok öğrenci, kazandığı paralarla dil eğitimi süresini uzatabilmekte, aile bütçelerine ek yük getirmeden uzattıkları bu süre boyunca konaklama ve günlük yaşam giderlerini karşılayabilmektedir. Bu sayede, öğrenciler gittikleri ülkede kendilerini finansal olarak desteklemekte ve uluslararası bir ortamda iş deneyimi kazanma süresini uzatabilmektedir.

Yurt dışında dil öğrenirken çalışmak istiyorsanız, Work and Study programı tam size göre! Hemen başvurun, hayallerinizi gerçekleştirin.

Work and Study Fiyatları

Work and Study fiyatları, eğitim programının türüne, süresine, okulun bulunduğu ülkeye, şehre, eğitim dönemine, seçilecek konaklama türüne ve sağlanacak diğer imkanlara bağlı olarak değişecektir.

Bir Work and Study programı için ödemeniz gereken toplam miktar, genellikle birkaç farklı bileşenden oluşur. Work and Study programlarının geçerli olduğu ülkelerde, dil okulları tarafından çıkarılan program maliyeti vize sürecinden önce ödenir, bunda genellikle eğitim ücreti, kayıt ücretleri, konaklama ücretleri, sigorta ve tercihen transfer maliyetleri olur. Daha sonrasında vize aşamasında da hükümetlerin uygun gördüğü ve ilan ettiği belirli miktarlardaki mali teminatlar banka hesaplarında gösterilerek kanıtlanır. Burada söz konusu olanlar da günlük yaşam giderleri, yeme-içme, ulaşım masrafları, oturum başvurusu için gerekli miktarlar gibi kalemlerdir.

Dil okulları sene içerisinde farklı zamanlarda promosyonlar yayınlayıp kampanyalar düzenlemektedirler, bunlara bağlı olarak toplamda hesaplanan miktarlar değişiklik göstermektedir.

ELT Yurtdışı Eğitim olarak, resmi temsilciliğini yaptığımız, farklı ülkedeki farklı şehirler ve dil okulları ile her ihtiyaç ve bütçeye cevap vermekteyiz. Sizlere en uygun yönlendirmeyi yapabilmek adına içinde bulunduğunuz şartların değerlendirilmesi gerekmektedir.

Work and Study programı hakkında ücretsiz danışmanlık almak için hemen size en yakında bulunan ofisimiz aracılığıyla bizimle iletişime geçin.

 

Ücretsiz Bilgi Al

Hangi ülkeler hakkında bilgi almak istiyorsunuz?