TestDaF Sınavı Nedir?

TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache), Federal Almanya Cumhuriyetinde yüksek öğrenim görmek isteyen ve anadilleri Almanca olmayan adayların dil düzeylerini gösteren bir sınavdır. Almanya’da lisans ya da yüksek lisans başvurusu için gerekli belgelerden biri de Almanca sertifikasıdır. Bu sertifikayı almak için TestDaf sınavında başarılı olmanız gerekmektedir.

TestDaF sınavı Hagen’deki TestDaF Enstitüsü tarafından merkezi şekilde geliştirilip, değerlendirilip yaklaşık 80 ülkede lisanslı test merkezleri tarafından uygulanmaktadır. Tüm sınav katılımcıları aynı soruları almaktadır. Sınavlar eğitilmiş sınav kontrol uzmanları tarafından değerlendirilmektedir.

TestDaF, ileri düzeyde bir dil sınavıdır. TestDaF sınavı okuma, dinleme, yazılı ifade, sözlü ifade gibi dört yetiyi ölçmekte ve her birini ayrı ayrı değerlendirmektedir. Bu bölümlerin her birinden TestDaf seviye 4 basamağını alan katılımcılar, Almanya’daki bütün üniversiteler için dil kabul şartını yerine getirmiş olurlar.

Sınav dört test bölümünden oluşur:

 • Okuma ve Anlama (süre 60 dak.)
  Toplam 30 maddeli 3 okuma metni
 • Duyma ve Anlama (süre 40 dak.)
  Toplam 25 maddeli 3 dinleme metni
 • Yazılı İfade (süre 60 dak.)
  1 bölümlük yazma soruları
 • Sözlü İfade (süre 30 dak.)
  7 bölümlük konuşma soruları

** Sınav, ara vermeden 3 saat 10 dakika sürmektedir.

Okuma Anlama
TestDaf’ın bu bölümünde öğrencinin, konusu ve dili eğitimle bağlantılı olan metinleri anlayabildiğini göstermesi gerekmektedir. Okuma parçasının tümünü veya ayrıntıyı, aynı zamanda doğrudan ifade edilmemiş bilgileri anlamayı gerektiren soruları yanıtlayacaktır. Bu bölümde zorluk dereceleri, soru şekilleri ve türleri birbirinden farklı üç okuma parçası vardır. (Öğrenim hayatı ile ilgili kısa parçalar, gazete ve dergi yazıları)

Dinleme Anlama
Adayın bu bölümde konusu ve dili eğitimle bağlantılı olan duyduğu metinleri anlayabildiğini göstermesi gerekmektedir. Üç dinleme metni vardır. Üniversitedeki günlük yaşamla ilgili bir diyalog, üç dört kişi ile yapılan bir radyo röportajı, bir konferans veya uzman röportajı. Bu metinlerin zorluk dereceleri ve soru türleri birbirinden farklıdır. Sorular, kişinin doğrudan ifade yeteneğini ölçer.

Yazılı Anlatım
Bu bölümde aday belirli bir konuda birbiriyle bağlantılı ve açık ifade edilmiş bir metin yazabildiğini göstermelidir. Metinin birinci bölümünde bir grafik veya tablonun istatistik verileri açıklanır. İkinci bölümde bir konu hakkında görüşler açıklanır.

Sözlü Anlatım
Bu bölümde çeşitli durumlarda sözlü ifade yeteneği ölçülmektedir. Sınavın bu kısmında farklı zorluk derecesinde yedi tane cevaplandırılması gereken bölüm vardır. Sözlü anlatım bölümünde istenilenler kaset veya CD’den dinlenir. Dinlerken söylenenleri aynı anda soru kitapçığından okuyabilirsiniz. Yanıtlarınız tarafınızdan kasete veya CD’ye kayıt edilir.

Sınav sonucu, 3 seviyeden oluşur:

 • TestDaF Seviye 5 (TDN 5)
 • TestDaF Seviye 4 (TDN 4)
 • TestDaF Seviye 3 (TDN 3)

Bu dil seviyeleri, Dil Seviyesi B2.1 ve C1.2 seviyelerine karşılık düşmektedir.

Almanya’da Üniversite Eğitimine Başlayabilmek için hangi TestDaF seviyesi gereklidir?

TestDaf seviyesi olarak dörde ulaştıysanız Almanya’da üniversite eğitimi almak için bir dil engeliniz kalmamış demektir.

Her üniversite için kabul koşulları farklılık gösterebilmektedir, bu koşullar okullara başvuru kriterleri arasında belirtilmektedir.

Kimler TestDaF sınavına katılabilir? Sınav nerede yapılır?

Almanca seviyesini ölçmek isteyen herkes sınava katılabilir.

Sınav sonuçları genellikle 6-8 hafta sonunda açıklanıp, tarafınıza bildirilmektedir.

TestDaf Sınavına Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Sınav başvuruları TestDaf Enstitü’nün internet sitesinden online olarak yapılmaktadır. Sayfada sizin için yakın sınav merkezini seçip, kayıt işlemi yapılabilmektedir. Sınav katılım ücreti 130€’dur ve kayıt olurken online olarak kredi kartı ya da master kart ile ödeme yapılabilir.

TestDaF sınavına girip eğitim alabileceğiniz Almanya üniversiteleri için Almanya’da üniversite sayfamıza göz atabilirsiniz.