Bilgi İste

Letonya'da Üniversite

AB ülkesi olan "Baltık'ın Başkenti"nde kendinizi huzur ve güven içinde hissedeceksiniz!

Letonya'da Üniversite

Letonya, Baltık Denizi'nin doğu kıyısında, kavşak olarak kabul edilen bir bölgede yer almaktadır. Konumu sebebiyle çevre ülkelerin kültürlerinden de etkilenen Letonya'da, üniversite eğitimi gören öğrenciler, çok kültürlü bir deneyim yaşayacaklardır.

Başkenti Riga olan ülkenin nüfusu 1 milyon 953 bin 200 kişi civarındadır. Ülkede 130 bin öğrenci bulunmaktadır ve bu öğrencilerin 3 bin tanesi uluslararası öğrenci statüsündedir. Ülkenin para birimi Euro'dur. Baltık ülkelerinin incisi olarak tanımlanan Letonya,  Avrupa'nın en iyi korunan sırrı olarak nitelendirilmektedir. Oldukça geniş orman arazilerine sahip olan Letonya'da karmaşık bir nehir ağları sistemi bulunur ve muhteşem göller ülkeyi sarar.

Oldukça temiz bir havaya sahip olması ülkede yaşamak ve eğitim almak isteyenler için ayrı bir çekim alanıdır. Sıcaklıklar yıl boyunca ani değişimler yaşar. Sıcaklıklar yaz aylarında 20 dereceye kadar yükselir. Kış aylarında ise oldukça soğuk günler görülebilir.

AB, NATO ve BM üyesi olan Letonya, Avrupa'da üniversite eğitimi için çok kaliteli bir seçenektir.

Letonya'da Üniversite Okumak

Letonya eğitim sistemi, tıpkı kültürü gibi dış etkilere açıktır. Avrupa içerisinde ve dışında aktif personel değişimini savunan Avrupa Yüksek Öğretim Alanı'nın kurulması gibi pek çok uluslararası işbirliğinde aktif rol oynayan Letonya, çağdaş bir eğitim modelini benimsemiştir. Ülkedeki eğitim sistemi, sürekli yenilenen ve gelişen eğitim içeriğiyle öğrencilerin beklentilerine yüksek düzeyde cevap verebilmektedir.

Ülkedeki eğitim sistemi yerel düzeyde ve uluslararası boyutta iş piyasalarında öğrenci rekabet gücünü geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla ülkedeki eğitim kurumları, eğitim ve araştırma alanlarında çok uluslu işbirliğine büyük ölçüde dahildir.

Letonya'da üniversite eğitimi, Bologna sürecine bağlı olarak şekillenmiştir. Bu sistemde üç çalışma dönemi olan Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora dereceleri öğrencilere sunulmaktadır. Lisans programları üç ila dört yıl süresinde tamamlanabilir.

Letonya'da popüler yükseköğretim kurumları;  Mühendislik, Sağlık, Matematik, Yönetim, Bilgisayar Bilimi ve İşletme benzeri alanlara odaklanmaktadır.

Letonya'da Akademik Yılı

Letonya'da birçok yükseköğretim kurumunda akademik yıl ilk yarıyılı Eylülden başlayan ve iki yarıyıla bölünmüş 40 hafta şeklindedir. Sonbahar döneminde; Eylül ve Aralık arasında ders anlatımı ve Aralık ve Ocakta sınavlar şeklindedir. Noel zamanı tatil molası verilmesinin ardından Bahar Dönemi başlamaktadır. Bahar döneminde; sunumlar Mayıs sonuna kadar gerçekleştirilir ve sınavlar Mayıs ile Haziran aylarında gerçekleştirilir. Yaz tatili Temmuz ayına kadardır.

 • ELT, dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenciler için her gün farklı şeyler öğrendikleri, farklı kültürleri keşfettikleri bir ev gibi. Öğretmenlerle ilgili en güzel şey farklı seviyelerdeki

  Mesut Demirci - New York

 • Şimdi İngilizce konuşurken çekingen hissetmiyorum. Dahası, insanların önünde konuşma yapabiliyor ve şaka da yapabiliyorum. İngilizce yeteneklerim bana işimde yardımcı oluyor.

  Ümit Demirci - New York

 • Ders aralarında arkadaşlarınızla sohbet ediyorsunuz ve şakalar yapıyorsunuz, ve bütün arkadaşlarınızın farklı ülkelerden, kültürlerden ve

  Yiğit Demirci - New York

Letonya'da Yaşam Maliyetleri ve Öğrenci Konaklamaları

Letonya'da öğrenciler için birçok konaklama alternatifi bulunmaktadır. Öğrenci yurtları üniversiteler tarafından sağlanmaktadır. Bunun yanında isteyen öğrenciler Hostellerde konaklayabilir. Bazı üniversiteler tarafından konut yardımı sağlanabileceği gibi üniversite temsilcileri bu konuyla ilgili öğrencilere tavsiyelerde de bulunabilir.

Genel itibariyle öğrencilerin emlak piyasasını gezmeleri zor olabileceği için aday öğrenciler konaklama işlemleri seçmiş oldukları kurumla birlikte yürütmektedir.

Letonya'da Yaşam Maliyetleri

Letonya'da yaşam maliyetleri seçilen şehre, konaklama türüne ve öğrencinin yaşam tarzına bağlı olarak değişmektedir. Ancak genel olarak Letonya'da günlük masraflar birçok Avrupa ülkesine kıyasla daha uygundur.

Ulaşım, gıda, kamu hizmetleri ve 1 aylık konaklama giderlerinin karşılanması için bir öğrenci yaklaşık olarak 450 ile 700 Euro arasında değişen bedeller ödeyecektir. Letonya'da şehir bazında konaklama maliyetleri ise şu şekildedir;

Riga'da Maliyetler

Konaklama Giderleri /Aylık:

 • Öğrenci Yurtları: 70 – 120 Euro
 • Daire kiralama: 250 – 300 Euro
 • Paylaşımlı Daire: 100 – 200 Euro

Yemek Masrafları: 120 – 250 Euro

Ulaşım Giderleri:

 • Toplu taşıma (öğrenci indirimli): Tüm toplu taşıma araçlarında aylık 16 Euro
 • Toplu taşımada tek yönlü bilet: 1.15 Euro
 • Taksi: 7 ile 15 Euro/ sefer (banliyöler ile şehir merkezi arası)

Eğlence:

 • Sinema: 5 – 10 Euro
 • Opera: 7 – 42 Euro
 • Rock Konserleri: 7.5 – 30 Euro

Letonya'da Üniversite Fiyatları

Letonya'da üniversite fiyatları, diğer AB ülkeleriyle kıyaslandığında nispeten daha uygundur. Öğrenim ücretleri, seçilen üniversite ve programa göre değişiklik gösterecektir. Letonya'da lisans programları için ortalama öğrenim ücretleri 3 bin Euro ile 5 bin Euro arasında değişmektedir. Tıp dereceleri daha yükseköğrenim ücretine sahiptir. Tıp alanında öğrenim ücreti 15 bin Euro'ya kadar çıkabilmektedir.

Letonya'daki Uluslararası Öğrenciler için Vizeler

Letonya'da 90 günün üzerinde bulunmak isteyen tüm öğrencilerin ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. ELT danışmanları, tüm öğrencilerimizin vize başvuru evraklarının düzenlenmesi, randevularının alınması, vize sonuçlarının üniversitelere bildirilmesi için profesyonel bilgi aktarımı yapmaktadırlar.

Letonya'da Dil ve Kültür

Avrupa ülkeleri arasında bir kavşak konumunda olan Letonya'da kültür çeşitlilik göstermektedir. Diğer kültürleri başarıyla kucaklayan Letonya'da aynı zamanda geçmişten gelen yerel gelenekler de bulunmaktadır. Çeşitli Avrupa ülkelerinin kültürlerini bir arada yaşamak isteyen öğrenciler için Letonya oldukça uygun bir yerdir.

Letonya, güçlü sevgi bağları ile kendi folkloruna bağlıdır. Şarkı söyleyen ulus olarak adlandırılan ülkede Folksonglar ulusal hazine olarak kabul edilmektedir. Dünyaca ünlü koroların bulunduğu ülkede müzik ve dans etkinlikleri yılın hemen her dönemine yayılmış durumdadır. Ülke çapında 40 binin üzerinde sanatçıyı bir araya getiren büyük bir etkinlik 5 yılda bir yapılmaktadır.

Ülkenin ulusal dili Letonca olarak kabul edilmektedir. Bu dil Hint-Avrupa dil ailesine ait olup, Slav dili olmayan ve non-Germanic bir yapıdadır. Bu nedenle Letonca kendine has bir yapıdadır ve çevre ülkelerden farklılık gösterir. Sovyet dönemi sebebiyle ülkede en fazla konuşulan ikinci dil Rusçadır.

Letonya Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
Riga Teknik Üniversitesi Riga 1862'de kurulan üniversite Letonya'nın en eski ve köklü teknik okuludur
Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü (TSI) Riga Ulaştırma ve Lojistik alanında öne çıkan üniversitede Pilotaj programı da bulunmakta
Ekonomi ve Kültür Üniversitesi (EKA) Riga Yönetim, Bilgi Teknolojileri ve İç Mimarlık alanlarında uzmanlaşmış özel üniversite

Letonya Üniversitelerine Başvuru

Letonya'da bir üniversiteye başvuru şartları; üniversite, program türü ve ilgili programa ne kadar başvuru yapıldığına göre değişmektedir. Genel itibariyle yükseköğretim kurumlarına kabul süreci aşağıdaki şekildedir:

 1. Başvuru formu
 2. Bir liseden mezun olunduğuna dair kanıt sunma
 3. Giriş sınavlarına katılma
 4. Seçilen üniversite için kayıt
 5. İkamet izinleri
  Öğrenciler ya Letonya'da ikamet etmeli ya da yükseköğrenime devam etmelerine izin verecek bir daimi ikamet izni taşımalıdır.
 6. Genel orta öğretim bitirme belgesi ya da mesleki eğitim mezuniyet belgesi sunumu

Uluslararası öğrencilerin Letonya'da bir okula kabul edilebilmeleri için mezun oldukları orta öğretim programının Letonya şartlarına uygun olması koşulu aranır. Başarılı öğrencilerin kabul önceliği yüksektir.

Uluslararası başvuru yapacak olan aday öğrenciler, seçmiş oldukları bölümün öğretim dilinde yeterli dil seviyesine sahip olmalıdır. Ülkede yükseköğretim programlarının dili Letonca, Rusça ya da İngilizcedir.

Diğer ülkelerden farklı olarak Letonya'da yükseköğretim programlarının birçoğu uluslararası kabul gören dil sınavlarına ihtiyaç duymazlar. Belli bir dildeki beceriler genel itibariyle yabancı öğrenciyle yapılan görüşmelerde ya da kurum tarafından gerçekleştirilen dil sınavında ölçülür.

ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, Letonya üniversitelerine başvurunuzdan evrakların düzenlenmesine, vize sürecinin yönetilmesinden konaklama ayarlanmasına, Letonya'ya varıştan şehir oryantasyonuna, oturum kartı başvurusundan kadar birçok konuda profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir.

Senin için en uygun ülke hangisi?

Bilgi İste