Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü

Yüzyıllık bir geçmişe sahip olan Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü (Transport and Telecommuniation Institute, TSI), 1999 yılında teknik kolej olarak eğitime başlamıştır. Üniversite, RKIIGA’nın (Riga Kızıl Bayraklı Sivil Havacılık Enstitüsü) ve RAU’nun (Riga Havacılık Enstitüsü) devamı niteliğindedir. TSI – Letonya’da Rusça, Letonca ve İngilizce dillerinde yükseköğrenim görebileceğiniz tek özel teknik üniversite konumundadır. Enstitü, Letonya’da bir yükseköğretim kurumu olarak sürekli akreditasyon almaya hak kazanmıştır.

2003 yılından itibaren Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü’nün Daugavpils’te ve Riga’da olmak üzere iki şubesi bulunmaktadır. Enstitü, yüksekokul, lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde yüksek eğitim programları sunmaktadır. Üniversite 7500’ün üzerinde mezun vermiştir. Şu andaki öğrenci sayısı ise 3.000 dolayındadır.

TSI’de, farklı araştırma ve bilimsel çalışmalar yürütülmektedir. Uzman derecelendirmeleriyle TSI, öncü bilimsel kurumlar listesine girebilmiş Letonya’daki tek özel üniversitedir.

Letonya’da üniversite okumak ya da Letonya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin uygun maliyetlerle teknik bölümlerde eğitim alabileceği okulda, eğitim hayatı boyunca bir çok özel teşebbüsle iç içe projeler uygulanarak öğrencinin lokal ve uluslararası imkanlardan faydalanması sağlanmaktadır.

Bölümler ve Fiyatları

Letonya’da İngilizce Pilotluk Eğitimi

Diğer üniversitelerin sunmuş olduğu programlardan farklı olarak Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsünde pilotluk üzerine lisans eğitimi verilmektedir. Bu programı tamamlayan öğrenciler, yardımcı pilot veya havacılık mühendisi olarak çalışma şansını elde edeceklerdir. Başarılı akademik kadrosuyla, en yeni teknolojilere uygun, uluslararası geçerliliği olan, bilim ve teknoloji tabanlı ve gelişmiş bir eğitim almak isteyen öğrenciler için tasarlanan program, Hava Taşımacılığı ve Uçuş Operasyonları lisans programı öğrencilerine 215 saat uçuş eğitimi dahil olmak üzere verilmektedir.
İkinci sınıftan itibaren uçuş eğitimlerinin de verilebildiği bölüm öğrencilerinin herhangi bir sağlık sorunu olmaması ve matematik, fizik, kimya gibi alanlarda başarılı olması gerekmektedir.

Dört yıllık lisans eğitimi ve diğer uçuş eğitimlerinin ardından öğrencilerimiz Ticari uçuş lisanslarına (FROZEN ATPL CPL) sahip olabilmektedirler.

CPL Nedir?

CPL, Ticari Pilot lisansıdır. Ticari pilot lisansına sahip bir pilot; aldığı eğitim ve kurs programına bağlı olarak aşağıda belirtilen imtiyazların tümünü veya bir kısmını kullanabilir:

 • PPL(A) imtiyazlarını kullanmak
 • Ticari hava taşımacılığı yapmayan herhangi bir uçakta sorumlu pilot veya ikinci pilot olarak uçmak
 • Tek pilota sertifikalı ticari hava taşımacılığı yapan hava araçlarında sorumlu pilot olarak uçmak
 • Ticari hava taşımacılığı yapan bir uçakta ikinci pilot olarak uçmak

Uçuş Eğitimi
Aday, Entegre Eğitim sonunda CPL sahibi olabilmek için Minimum 150 saat, Modüler Eğitim sonunda CPL sahibi olabilmek için Minimum 200 saat uçak uçuşunu tamamlamalıdır. Gece yetkisi için ilave olarak en az 5 saat gece uçuşu yapmalıdır.

FROZEN ATPL Nedir?

ATPL, Airline Transport Pilot License yani havayolu nakliye pilotu lisansı demektir. Frozen ATPL (donmuş ATPL), aşağıdaki lisans ve belgelerin hepsine sahip olma durumunu anlatan gayri resmi bir kavramdır:

+ Multi-Engine aircraft class ratingli CPL
+ Multi-Engine Instrument rating (IR) ve
+ Multi-Crew Cooperation (MCC) sertifikası

Frozen ATPL durumunda olan pilotlar pek çok ülkede -en az 500 saati ticarî olmak üzere- 1500 saat uçuşu tamamladıktan sonra ATPL yazılı sınavlarına katılabilirler.

Not: “ATP” kısaltması, isim önünde (bazı ülkelerde ismin ardında) unvan olarak kullanılabilir.

TSI’nin Yapısı

Geniş bir akademisyen kadrosuna sahip olan TSI bir tanesi Riga’da diğeri Daugavpils’te bulunan iki şubeden oluşmaktadır. Daugavpils’teki şube Latgalian olarak isimlendirilmektedir. Üniversite bünyesinde 3 farklı fakülte yer almaktadır. Bunlar;

 1. Bilgisayar Bilimleri ve Telekomünikasyon Fakültesi
 2. İşletme ve Ekonomi Fakültesi
 3. Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi’dir.

Üniversite bünyesinde iki farklı eğitim ve araştırma merkezi yer alır. Bunlar;

 1. Akademik ve Profesyonel Havacılık Merkezi (APAC)
 2. Telekomünikasyon, elektronik ve robot merkezi’dir.

Akademik ve Profesyonel Havacılık Merkezi (APAC)

APAC, Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsünün yapısal bir birimi olarak 2008 yılında faaliyete başlamıştır. Günümüzde havacılık sektörüne deneyimli elemanlar yetiştirmek amacıyla dünya çapında hizmet sunmaktadır. APAC 2016 yılında iki ortaklık anlaşması imzalamıştır. Airbus, Boeing, Bombardier ve Embraer ticari uçakları için eğitim çözümleri sunmak üzere Flight Path International (Kanada) ile kaynak ve uzmanlığı birleştiren ortaklık anlaşması ile Letonya CAA tarafından akredite edilen EASA merkezli uçuş operasyonları / sevk eğitim programları sağlamak için bir Boeing şirketi olan Jeppesen ile ortaklık anlaşması bulunmaktadır.

Telekomünikasyon, Elektronik ve Robot Merkezi

Telekomünikasyon, elektronik ve robotik merkezi 2013 yılında ERDF’in finansal desteği ile IKAR projesi çerçevesinde kurulmuştur. Merkez, akademik ve araştırma faaliyetlerinde yaygın olarak kullanılan en yeni yazılım ve donanımlarla donatılmış dokuz laboratuvardan oluşmaktadır. Her laboratuvar, öğrencilerle en üst düzeyde dersler sunan, çağdaş teknik, yazılım ve metodolojik bakımdan oluşan bir koleksiyona sahiptir. Aşağıdaki laboratuvarlar merkezin bir parçası olarak donatıldı:

 1. Fizik ve Elektrik Makinaları Laboratuvarı
 2. Elektronik Sistemlerin Modellenmesi Laboratuvarı
 3. Gömülü Sistemler Laboratuvarı ve Sayısal İşaret İşleme
 4. Endüstriyel Otomasyon Laboratuvarı
 5. Yeraltı Radyografisi Laboratuvarı
 6. Robotik Laboratuvarı ve Öğrencilerin Araştırma Çalışması
 7. Tasarım ve Prototipleme Laboratuvarı
 8. Telekomünikasyon ve Elektro-Optik Sistemler Laboratuvarı
 9. Elektronik Laboratuvarı

Transport and Telecommunication Institute Lisans Bölümleri ve Eğitim Ücretleri

BölümSömestrYıllık eğitim ücreti
Aviation Transport (Hava Taşımacılığı)8€ 3.000
Aviation Transport – Pilot (Hava Taşımacılığı – Pilot)
*Pratik eğitimler için ücret € 59.000
8€ 3.000
Kalan Yıllar € 4.400
Computer Science (Bilgisayar Bilimleri)8€ 3.000
Management of Transport Organizations (Yönetim ve Taşımacılık Organizasyonu)8€ 3.000
Transport and Business Logistics (İşletme Lojistiği ve Taşımacılık)8€ 3.000
Telecommunication Systems and Computer Networks (Telekomünikasyon Sistemleri ve Bilgisayar Ağları)8€ 3.000
Electronics (Elektronik)10€ 3.000
Electronics and Electrical Engineering (Elektronik ve Elektrik Mühendisliği)8€ 3.000
Robotics (Robotik)9€ 3.000

* Pilotluk programının ücretine uçuşlar, özel sınavlar ve CPL, ATPL lisansları dahildir.

Transport and Telecommunication Institute Yüksek Lisans Programları ve Eğitim Ücretleri

BölümSömestrYıllık eğitim ücreti
Engineering Sciences in Electronics (Elektronik Mühendisliği Bilimleri)4€ 3.500
Management of Information Systems (Bilgi Sistemleri Yönetimi)4€ 3.500
Computer Science (Bilgisayar Bilimleri)4€ 3.500
Social Sciences in Management (İşletme ve Sosyal Bilimler)4€ 3.200
Transport and Logistics (Ulaştırma ve Lojistik)4€ 3.500
Aviation Management (Havacılık Yönetimi)4€ 4.200

Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü 2019 kataloğunu görmek için tıklayınız

Başvuru ve Kayıt Koşulları

TSI’te kayıt olabilmek için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Kayıt ücretini ödemek – 200 Euro / 240 $ – NB Kayıt ücreti geri ödenmez.
 • Letonya’daki Akademik Bilgi Merkezi’nde eğitim belgelerinin doğrulanması;
 • Öğrenciyle eğitim hizmeti verilmesi konusunda anlaşmayı yapmak için gerekli belgeleri sunmak;
 • Sözleşmenin imzalanması, öğrenim ücretinin ödenmesi;
 • Letonya’da ikamet tezkeresi alacak belgelerin ibrazı;
 • Konaklama başvurusu ve ödemelerini yapılması
 • Riga’ya varış, ikamet izninin alınması

Danışmanlarımız, TSI’a başvuru, ön kabul ve kabul, ödemeler, konaklama rezervasyonu, vize süreci, gidiş organizasyonu ve Riga’da alacağınız tüm hizmetlerde birebir danışmanlık vererek baştan sona tüm süreçte öğrencilerimize geniş bir danışmanlık hizmeti vermektedirler.

Konaklama Seçenekleri

TSI’ın yurdu olmamakla birlikte öğrencileri için anlaşmalı otelinde konaklama imkanı sunmaktadır. Otel şehir merkezine yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesinde, tren istasyonuna ve güzel bir parka yakındır.

Otel’e yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesinde geleneksel Letonya yemeklerinin yapıldığı ünlü restoran LIDO yer almaktadır. LIDO’nun hemen yanında MOLS, SKY ve mc2 gibi alışveriş merkezleri bulunur ve 5 dakika yürüme mesafesinde RIMI isimli bir gıda marketi de bulunmaktadır.

Odaların içerisinde özel banyolar yer alır. Ödenen fiyata su, elektrik, Wi-Fi ve ısınma giderleri dahildir. Konaklama için 6 aylık, 10 Aylık ve 12 aylık sözleşme yapılabilir. Tek kişilik odalar 6 aylık 1300 Euro, 10 aylık 2100 Euro, 12 aylık 2400 Euro olarak fiyatlandırılmaktadır. Çift kişilik odalar 6 aylık 1000 Euro, 10 aylık 1600 Euro, 12 aylık 1800 Euro olarak fiyatlandırılmaktadır. Lüks odalar ise 6 aylık 2600 Euro, 10 aylık 4200 Euro, 12 aylık 4800 Euro olarak fiyatlandırılmaktadır. Lüks odalar 2 ya da 3 kişiyle paylaşılabilmektedir.

Ayrıca Riga’da ev kiralamak isteyen öğrencilerimize diledikleri türde ve fiyat aralığında ev kiralayabilmeler için tüm teknik desteği vererek ev kiralama sürecinde öğrencilerimize kapsamlı bir asistanlık hizmeti vermekteyiz.

Riga'da Yaşam

Letonya’nın başkenti olan Riga aynı zamanda ülkedeki en büyük şehirdir. Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler için sunduğu ekonomik ve sosyokültürel olanaklarla oldukça cazip olan Riga’da resmi dil Letoncadır. Ancak şehirdeki nüfus yoğunluğunun Ruslardan oluşması sebebiyle Rusça da sıklıkla kullanılan dillerden birisidir. Şehirde Euro para birimi kullanılmaktadır.

Kuzey Avrupa’daki en önemli liman kentlerinden birisi olan Riga, Daugava Nehri vasıtasıyla Baltık Denizi’ne açılır. Köklü bir tarihe sahip olan şehirde “Old Town” olarak isimlendirilen eski kent merkezi yer almaktadır. Eskiyle yeniyi buluşturan Riga’da modern mimari de sıklıkla kullanılmıştır. Karasal iklimin hakim olduğu şehirde, bahar ve yaz mevsimleri kısadır. Kış ise oldukça uzun ve soğuk geçer. Bir ticaret merkezi olmasıyla ön plana çıkan Riga’da lojistik, teknoloji ve gıda ürünleri gibi alanlar ekonomik faaliyetlerde ön plandadır. Öğrenciler açısından küçük bir şehir olması, yürüyerek ulaşım imkanı sağlamaktadır. Ayrıca şehirde troleybüs, tramvay, otobüs ve taksi gibi ulaşım imkanları da yer almaktadır. Konaklama için öğrenciler oda kiralayabilir ya da üniversitenin sunduğu yurt imkanlarından faydalanabilir.

Şehirde daha çok Polonya, Alman ve Rus mutfaklarına ait yemekler yer alır. Ancak kozmopolit bir şehir olan Riga’da dünyadaki tüm mutfaklardan yemekler bulunabilir. Şehirde birçok festival yapılmaktadır. Opera, dans, müzik gibi alanlarda düzenlenen festivallerin yanı sıra Riga’da bira festivali oldukça ünlüdür. Aynı zamanda Riga Şehri Günü etkinlikleri eğlenceli zaman geçirilebilecek başka bir törendir.

Daugava nehri kenti ikiye bölmektedir. Şehirdeki en önemli yapılar; Aziz Peter Kilisesi, Özgürlük Anıtı, Riga Kalesi, Riga Katedrali, Riga Bourse Sanat Müzesi’dir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA