İspanya'da Üniversite Okumak

Neden mi İspanya’da üniversite okumak… Dost canlısı insanlar, rahat bir ortam ve yaşam tarzı, harika bir iklim, düşük yaşam ve eğitim maliyetleri, enfes lezzetler ve en önemlisi de dünya çapında tanınan bir diploma İspanya’da üniversite eğitimini en iyi seçeneklerden biri yapan sayısız nedenden sadece birkaçı.

İspanya Üniversiteleri

İspanya’da üniversite eğitimi, devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler aracılığıyla verilmektedir. Çoğu programda dört yıl olan eğitim süresi; mimarlık, tıp ve bazı mühendislik programlarında daha uzun olabilmektedir. Bazı özel enstitüler ile eğitim dili İngilizce olan İşletme üzerine verilen lisans eğitimlerinde üç yıllık süreler de söz konusu olmaktadır.

İspanya üniversitelerinde eğitim dili genel itibariyle İspanyolcadır. Birçok özel üniversitede eğitim İngilizce olarak da sunulmaktadır. İspanya’da eğitim almayı düşünen yabancı öğrencilerin bazı ön koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. İspanya’da eğitimlerini İspanyolca olarak almak isteyen öğrencilerin en az B2 seviyesinde İspanyolca bilmeleri gereklidir. İspanya’daki üniversitelerden birisine girmek için öğrenciler, mezun oldukları orta öğretim kurumlarından aldıkları diplomalarını İspanya’ya denk olduğunu onaylatmalıdır.

Neden İspanya’da Üniversite?

  • İspanyolca dünyada en fazla konuşulan ikinci dildir. ( 500 milyondan fazla insan)
  • İspanyolca Latin Amerika ülkeleri ile direkt kültür ve iş bağlantısı demektir.
  • İspanya, Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biridir ve diğer AB ülkelerine açılan kültürel bir kapıdır.
  • İspanya Avrupa’nın her yıl en fazla yabancı öğrenci kabul eden üçüncü ülkesidir.
  • Yüzlerce üniversitenin yer aldığı İspanya’da eğitim alırken aynı zamanda Erasmus programına katılabilirsiniz.
  • AB üyesi bir ülke olan İspanya’nın mezuniyet sonrası verdiği diplomalar tüm AB üyesi ülkeler, ve ABD gibi deniz aşırı ülkelerde geçerlidir.
  • İspanya, köklü tarihi ve kültürü, muhteşem doğası ve havası, dünyaca ünlü yemekleriyle Avrupa’nın en fazla ziyaret edilen ikinci, Dünyanın en fazla ziyaret edilen dördüncü ülkesidir.

İspanya’da Üniversite Seçme Sınavı

Bu sınav İspanya’daki üniversiteye giriş sınavıdır. İki yıllık meslek yüksek okuluna gitmek isteyen öğrenciler bu sınavdan muaftır. Güzel sanatlarla ilgili okullara gitmek isteyen öğrenciler, okulun kendi açtığı yetenek sınavlarına girmesi gereklidir. Selectividad sınavı iki aşamalıdır. İlk sınavda genel sorular yer alır. Genel sorular zorunlu dört kategoriden oluşmaktadır. Öğrenciler; İspanyol dili ve edebiyatı, bir başka Avrupa Birliği üyesi ülkenin dil bilgisi (İngilizce vb.), İspanyol tarihi gibi bölümlerden sorumludurlar. Ayrıca, öğrencinin girmek istediği bölüme göre Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler için soruları cevaplaması gerekmektedir. Selectividad sınavının ikinci aşaması, birinci aşamada alınan puanı yükseltme sınavı denilebilecek bir sınavdır. Bu sınava girmek tamamıyla isteğe bağlıdır. Sınav sonucunda elde edilen puanların %40’ı ve öğrencinin orta eğitim kurumu diploma notunun %60’ı alınarak Selectividad sınav sonucu hesaplanmaktadır.

Türkiye’de bulunan Fransız, İtalyan ve Alman liselerinden mezun olmuş öğrenciler, herhangi bir sınava girmeden veya denkliğe ihtiyaç duymayanların İspanya’daki üniversitelere Selectividad (PAU) sınavına girmeden başvuru yapmaları mümkündür. Ayrıca Avrupa Birliği’nde denkliği bulunan International Baccalaureate – Uluslararası Bakalorya (IB) diploması veren liselerden mezun olanların da Selectividad (PAU) sınavına girmelerini gerek yoktur. Tüm bu okullardan mezun olmuş ve Selectividad (PAU) sınavına girmelerine gerek olmayan öğrencilerin lisans yerleştirmelerinde dikkat edilen kriter; mezun oldukları okullar, mezuniyet not ortalaması ve lise eğitimleri sırasında seçecekleri bölümü ilgilendiren dersleri almış olmalarıdır.

Öğrenciler tüm şartları karşılamalarına rağmen dil yeterliliği taşımıyorlarsa, öncelikle Dil eğitimine ve Selectividad (PAU) hazırlık kursuna gitmeleri İspanya’da üniversite eğitimi için izlenecek doğru yoldur. Öğrenciler dil eğitimleri için İspanya’ya giderek B2 seviyesine gelecek şekilde İspanyolca öğrenirler. Bu öğrenciler şartlı kabul edilmiş sayılmaktadır. Dil kursun bitmesiyle birlikte Selctividad hazırlık kurslarına devam edeceklerdir. Öğrencilerin üniversite başvuru işlemleri Selctividad sınavı sonucuna göre belli olacaktır.

Mayıs ayının sonunda girilen Selectividad sınavının sonuçları genel itibariyle Haziran ayının sonunda açıklanır. Üniversiteler de Temmuz ayının başından itibaren öğrenci kabul etmeye başlarlar. Eğer öğrenciler Temmuz’da yerleştirilemezlerse, Eylül ayında ek kontenjanlardan tercih yapma hakkına sahiptirler.

İspanya Üniversitelerinin Türkiye'de Denkliği

İspanya’daki üniversitelerin birçoğu Türkiye’de Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından kabul edilmektedir. Avrupa Birliği tarafından yeni getirilen sistemle diploma modeli de değiştirilmiştir. Türkiye’nin de tarafı olduğu Bologna sürecine göre yeni diplomalar “Grado” adı verilen bir modeldedir. Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler lisans derecesine eşdeğer olan dört senelik lisans diploması olan “Grado” nun tamamlanmasından sonra, öğrenciler bir senelik yüksek lisans eğitimine devam edebilir veya 3-4 yıllık doktora programını alabilirler.

İspanya Üniversiteleri

ÜniversiteŞehirAçıklama
Universidad Católica San Antonio de Murcia (UCAM)MurciaBarcelona gibi ünlü kulüplerle işirliği içerisinde olan okulda spor yönetimi gibi bölümler ön plana çıkmakta
GBSB Global Business SchoolMadrid, Barcelonaİspanya’da lisans ya da master eğitimi için Barcelona ve Madrid kampüslerinde uygun maliyetli programlar

İspanya Lisans Başvuru İşlemleri

İspanya’da eğitim dönemi genel olarak Ekim ayının ilk haftasında başlamaktadır. Başvuru işlemleri Temmuz ayında başlar ve yerleştirilemeyen öğrenciler Eylül ayında ek kontenjanlara talepte bulunabilir. İspanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerden İspanyolca /İngilizce yeterlilik belgesi istenmektedir. İngilizce için TOEFL ve IBT sınavlarından 80 civarı ya da IELTS sınavından 5,5 -6,5 not alınması, İspanyolca için ise B2 seviye yeterliliği belgesi aranmaktadır. Türkiye’deki bazı okullardan mezun olan öğrencilerden dil yeterlilik belgesi aranmamaktadır. Bu okulların öğrencileri Selectividad sınavına girme mecburiyetine de sahip değildir. Diğer tüm öğrenciler dil yeterliliğini belgelemelerinin ardından Selectividad sınavına girmek zorundadırlar. Başvuru için istenen belgeler; orta öğretim diploması, transkript (Belgenin İngilizce ya da İspanyolca tercümesinin yapılmış olması gerekmektedir. Transkriptin not ortalaması ne kadar yüksekse o kadar iyi bir okul tercih edilebilir.), motivasyon mektubudur.

UCAM gibi İspanyol üniversiteleri ve bazı özel üniversiteler bu sınav şartını koşmamakta, İngilizce ya da İspanyolca hazırlık eğitimi sunarak öğrencinin sadece diploması ve diğer gerekli belgelerle başvurusunu kabul etmektedir. Bu sebeple yukarıdaki açıklamalar daha çok devlet üniversiteleri için geçerlidir.

İspanya'da Yaşam

İspanya; Avrupa’nın yanı sıra Latin ve Kuzey Amerika’da kültürel bakımdan önemli ülkelerden biridir. Ülke; coğrafi konumunun yanı sıra iklim, endüstri ve turizm olanakları ile daima çekim noktası olmuştur. İspanya yılda yaklaşık 60 milyon turisti ağırlamaktadır. Ülke, Fransa’dan sonra dünya üzerinde en fazla turist ağırlayan ülke konumundadır. Dünya üzerinden en fazla konuşulan diller arasında bulunan İspanyolca, 21 ülkenin resmi dilidir. İspanyolcanın yaklaşık olarak 400 milyon kişinin ana dili olduğu düşünülmektedir. İspanya’da bir eğitim dünya üzerindeki en yaygın dillerden birisini öğrenme ve iş yaşamında öne geçme fırsatını öğrencilere sunmaktadır. Ülkede eğitim kurumlarının tamamına yakını devlet tarafından desteklenmekte ve kontrol edilmektedir. Bu sebeple eğitim kalitesi oldukça yüksektir.

Ülkedeki birçok program yabancı uyruklu öğrencilerin katılabileceği de düşünülerek hem İspanyolca hem de İngilizce olarak düzenlenmektedir. İspanya’da eğitim alan öğrenciler dil öğrenmenin ve kaliteli bir eğitim görmenin yanı sıra ülkedeki sayısız güzellikle tanışma, yeni bir kültür öğrenme fırsatına da sahip olacaktır. Akdeniz insanı olan İspanyol halkı dışarıdan gelen öğrencilere çok sıcak ve misafirperver davranmaktadır. İspanya’da geçinebilmeniz için aylık 650 ile 700 Euro civarında bir para yeterli olacaktır. Ev kiraları aylık 500 ile 800 Euro dolayındadır. Aylık olarak ev faturalarınızın (ısınma, elektrik, su, çöp) toplamı 120 Euro dolayındadır. Bir restoranda yemek maliyetleri ortama 10 ile 25 Euro dolayındadır. Marketlerde dilediğiniz ürünleri rahatça bulabilirsiniz. Akdeniz mutfağı olması sebebiyle İspanya’da Türkiye’de bulunan pek çok meyve ve sebze yer almaktadır. Ülkenin hemen her şehrinde restoran açısından farklı mutfaklara rastlayabilirsiniz. Dünya çapında fast food zincirlerinden, yerel mutfağa kadar birçok sayısız seçenek sizi beklemektedir.

İspanya Üniversitelerine Dikey Geçiş ve Transfer

İspanya üniversitelerine dikey geçiş ve transfer yapılabilmesi mümkündür. Türkiye’de öğrenciler üniversitelerinde minimum 60 kredi saatini doldurmalarının ardından, İspanya’da yer alan 3 ya da 4 yıllık üniversitelerin aynı bölümlerine veya eğitim almayı sürdürdükleri alana çok yakın bir bölüme yatay geçiş gerçekleştirebilirler. 60 kredinin doldurulmasının ardından başvuru yapılan üniversitenin bu kredilerin tamamını onaylamasının ardından öğrenciler üçüncü sınıftan eğitimlerine başlamaktadır. Eğer sayılmayan kredilerin sayısı fazlaysa ikinci sınıftan eğitimlerine başlayabilirler.

İspanya'daki Eğitim Kurumları

Üniversiteler

İspanya’da üniversiteler otonom bir yapıya sahiptir. Bu nedenle üniversite statüsünde olan kurumlar; kendi okul aktivitelerini gerçekleştirebilir, ders müfredatlarını düzenleyebilirler ve uygulayabilirler. Eğitimde herkese eşit imkanın sağlanabilmesi ve herkesin derecelerinin resmi makamlarca tanınabilmesi için üniversitelerin müfredatlarında bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Bu sınırlamalarla ders konuları ve dönem içerisindeki derslerin ağırlıkları düzenlenmektedir.

İspanya’da 47 devlet üniversitesi ve 12 adet özel üniversite bulunmaktadır. Üniversitelerdeki eğitim kalitesinin ölçülebilmesi için yeni bir üniversitenin gereken standartları karşılaması için bazı yükümlülükler getirilmiştir. Üniversitelerde çalışmaları; öğretmenler, Escuelas Üniversitarias ve Escuelas Tecnicas Superiores yürütmektedir. Bu üç birimden başka üniversitelerde enstitüleri denetleyen birimler bulunmaktadır. Bu birimler aynı zamanda araştırmalardan ve doktora derslerini düzenlemekten sorumludurlar.

Üniversite Dışındaki Yüksek Öğrenim Kurumları

Üniversitelerden başka öğrenciler farklı yüksek öğrenim kurumlarında da eğitim alabilirler. Bu eğitimler genel itibariyle mesleki eğitimleri ve sanat eğitimlerini kapsamaktadır. İspanya’ya giden öğrenciler bazı özel alanlarda çalışmalar gerçekleştirebilirler. Bu eğitimlerden bazıları mezunlarında üniversite derecesinde sertifikalar vermektedir.

Sanat Eğitimleri

LOGSE Ensenanzas de Regimen Especial bünyesinde sanat öğrenimleri bulunmaktadır. Bu eğitim sonrasında öğrenciler üniversite derecesinde sertifika almaktadır. Bu alanlar; dans eğitimi, ileri müzik, sanatsal objelerin korunması ve restorasyonu ve tiyatro gibi alanlardır. Bu programlar arasında plastik sanatlar da bulunmaktadır. Tiyatro eğitimleri ise Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nca sağlanmaktadır. Bunlardan başka yüksek müzik ve dans programları olan devlete bağlı konservatuarlar da yer alır. Sanat eğitimi veren kurumlarda 240 müzik öğrencisinin yanı sıra 100 dans öğrencisi eğitim alabilir. Sanat eğitimi veren kurumlardan ön görülen dereceleri verebilmeleri için minimum şartların yerine getirmiş olmalıdır. Bunlar enstitünün sahip olduğu fiziksel koşullar, vermeleri gereken dersler ve kabul etmeleri gereken öğrenci sayıları gibi kriterlerdir.

İspanya’da lisans veya yüksek lisans konusunda doğru karar vermek için yardıma ihtiyacınız varsa, eğitim danışmanlarımızla mutlaka görüşün.