Yüksek Lisansa Başvuru ve Kabul Koşulları

Yüksek Lisansa Başvuru ve Kabul Koşulları

Amerikada yüksek lisans başvuru kabul şartları ve süreçleri

Amerika’da yüksek lisans yapmanın temel şartı üniversite mezunu olmaktır. Türkiye’de ayrıca ALES ya da benzeri bir sınava girmiş olma şartı aranmaz. Akademik ortalamanız 2.20 ve üzerinde ise, İngilizce eğitiminiz yeterli seviyede ise, Amerika’da size uygun bir üniversite bulunabilir.

Yeterliliklerinizi bilmeli, ona göre başvuru yapmalısınız.

Amerikada yüksek lisans başvurularında üniversitelerin kendi belirledikleri kabul kriterleri geçerlidir. Her üniversitenin yıllara ya da dönemlere göre değişebilen bir seçicilik kriteri (selectivity criteria) vardır. Kabul edilmek için kendi yeterliliklerinizi bilmeli, öz değerlendirmenizi gerçekçi yapmalı, yeterliliklerinizin uygun olacağı üniversitelere başvuru yapmalısınız. Bu konuda ELT size profesyonel akademik danışmanlık desteği sağlamaktadır

Seçicilik kriterleri genellikle şu temel başlıklara göre belirlenir.

  1. Mezuniyet not ortalamanız. (En önemli kriterlerden biri!)
  2. Aldığınız dersler ve geçiş notlarınız
  3. Ülkeniz ve mezun olduğunuz üniversite
  4. Bilgi ve yetenek testlerinin sonuçları
  5. Dil seviyeniz
  6. Maddi yeterlilikleriniz
  7. Referanslarınız ve niyet mektubunuz
  8. Başvuru yaptığınız tarihteki kontenjan durumu

Amerika’da yüksek lisans başvurularında en önemli kural: Doğru zamanda başvuru yapın!

Amerika’da yüksek lisans almayı düşünüyorsanız bunu üniversite son sınıfa geçtiğiniz andan itibaren planlamaya başlamalısınız. Birçok Amerikan üniversitesi Ağustos ayında başlayacak olan yüksek lisans programı için başvuruları bir önceki yılın Ekim ayından itibaren başlatır.

Amerikan üniversitelerine başvuru ve kabul uzmanlık isteyen bir süreçtir. ELT size bu alanda en güvenilir ve kaliteli danışmanlık desteğini sunuyor.

Doğru başvuru, öncelikle sizin iyi analiz edilmenizle başlar. Hedeflerinize, yeterliliklerinize, potansiyelinize ve bütçenize en uygun üniversite ve programın tespit edilmesinde tam destek alacaksınız. Amerika’da yüksek lisans için zaman planlaması ve süreç yönetimini ELT danışmanları sizin için en iyi biçimde yapacaklardır.