Ukrayna Yüksek Lisans: Programlar, Fiyatlar, Eğitim Dili

Ukrayna, uzun ve gurur verici bir yükseköğrenim öyküsüne sahiptir ve ülkedeki ilk yükseköğrenim kurumları 16. ve 17. yüzyıllarda kurulmuştur. 1991’den başlayarak, ülke, yeni bir eğitim sistemi adı altında, Avrupa’nın en iyi yükseköğrenim sistemlerinden birine sahip olarak köklerine dönmek için sistemini değiştirmeye ve modernize etmeye başlamıştır.

Bugün, ülke hem akademik hem de pratik eğitim açısından kendi çalışma alanına sahiptir. Eğitim ile ilgili tüm alanlarda yenilikçi düşünceyi hedefler ve daha önceki eğitim seviyeleri sırasında edinilen bilgilerden yararlanır. Master öğrencilerinin, mezun olabilmeleri için, bir konuda veri ve bilginin toplanması, birleştirilmesi ve sentezlenebilme becerisini gösteren orijinal bir tez yazıp sunmaları gerekmektedir.

Ukrayna yüksek lisans eğitimi, öğrencilerin seçtikleri bir alanda pratik mesleki deneyim kazanmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Ayrıca Ukrayna’da Rusça hazırlık eğitiminizi tamamladıktan sonra mesleki anlamda yeterliliklere sahip olmanızın yanında, Rusça diline çok yakın olan Ukraynacaya da hakim olarak mesleki kariyeriniz için çok önemli bir adım atmış olacaksınız.

Ukrayna’yı eğer turist olarak ziyaret ederseniz, birçok katedralin ve manastırın görkemli mimarilerini, kayak merkezleri ve yürüyüş ve dağ bisikleti gibi aktiviteleri yapabileceğiniz merkezleri görebilirsiniz.

Tarih tutkusu, doğa sevgisi, girişimcilik gibi bir çok şeyi Ukrayna’da yüksek lisans eğitiminiz sırasında bulabilirsiniz.

Ukrayna’da Yüksek Lisans Bölümlerine Başvurmak için Türkiye’de ALES Sınavına Girmenize Gerek Yok!

ALES sınavına girmeden, Ukrayna’da yüksek lisans bölümlerine başvuruda bulunup yüksek lisans eğitiminize başlayabilirsiniz.

Ukrayna’da Yüksek Lisans Eğitimi?

Ukrayna, Doğu Avrupa’daki en iyi yükseköğrenim kurumlarından bazılarına sahiptir. Öğrenciler, Kiev, Odessa, Kharkov gibi büyük şehirlerin yanı sıra daha uzak bölgelerden seçim yapabilecekleri 400’ün üzerinde üniversite ile hayallerindeki bölümlerde eğitim görebilirler. Kiev, Ukrayna’nın en büyük şehridir ve mesleki kariyere ve sanata adanmış bir düzineden fazla güzel üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Çoğunlukla Kiev, Odessa, Sumy, Zaporzhye, Dnipropetrovsk, Lviv ve gibi büyük şehirlerde Ukrayna’nın en önemli üniversiteleri yer alır. ELT olarak Ukrayna’da neredeyse tüm şehirlerde master bölümlerine yerleştirme yapmamıza rağmen, özellikle hazırlık bölümlerinde, yoğun olarak Kiev, Sumy ve Odessa şehirlerinde yerleştirme yapıyoruz. Kiev’de yerleştirme yaptığımız üniversitelerde alacağınız Rusça veya İngilizce hazırlık eğitiminden sonra, dilediğiniz üniversiteye geçiş yapabileceksiniz. Böylece hazırlık eğitimi aldığınız süre boyunca okuyacağınız bölümü ve üniversiteyi seçmek için bolca vaktiniz olacak.

Ukrayna’da alınan üniversite diplomaları hem Avrupa Birliğinde hem de Türkiye’de tanınıyor! Diplomanıza YÖK denkliği alabilirsiniz!

Avrupa ülkelerinde üniversiteler arası tanınma, işbirliği ve öğrenci değişimini mümkün kılan Bologna anlaşmasını imzalayan ülkelerden biri olan Ukrayna’da alacağınız master diplomaları tüm Avrupa’da geçerlidir. Bologna anlaşmasını Türkiye de imzaladığı için diplomanız Türkiye’de de geçerli olacaktır. Türkiye ve Ukrayna arasında gelişen ikili ilişkiler sonucunda YÖK, Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve hem lisans hem de yüksek lisans diplomalarına denklik vermektedir.

Ukrayna’da Yüksek Lisans Eğitim Fiyatları

Ukrayna, Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere ev sahipliği yapar. Öğrencilerin yaşam maliyetleri Türkiye’den bile daha uygundur. Kitaplar, barınma ve yemekler diğer ülkelere kıyasla çok daha uygun maliyetlidir. Ukrayna’da yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz birçok üniversitede eğitim maliyetleriniz, konaklama ve yaşam masraflarınız ile birlikte yıllık ortalama olarak 3.000 -3.500 USD arasındadır.

Ukrayna’da Akademik Yıl Takvimi

Ukrayna’da öğretim yılı 1 Eylül’den 30 Haziran’a kadar sürer. Akademik yıl dersler ve krediler aralarında eşit olarak bölünerek iki döneme ayrılır.

Çok Uygun Maliyetlerle Rusça Hazırlık Paket Programları!

Ukrayna’da eğitim dili çoğunlukla Rusça olduğu için öğrencilerimiz ilk senelerinde Rusça hazırlık eğitimi almaktadırlar. Aynı zamanda İngilizce eğitim almak isteyen öğrencilerimiz için bir çok üniversitede İngilizce hazırlık paketleri de oluşturulmuştur. ELT, öğrencilerine 3 farklı şehirde ve üniversitede hazırladığı ve tüm detayları düşünülmüş Rusça hazırlık paketlerini sunmaktadır.

Ukrayna E-Kataloğumuzu Görüntülemek için Tıklayınız!

Rusça Hazırlık Paketleri

ÜniversiteŞehirAçıklama
Odessa Politeknik ÜniversitesiOdessaİyi bir teknik ünivesitede, uygun fiyatlı ve en çok tercih edilen Rusça hazırlık programı
Odessa Tarım ÜniversitesiOdessaOdessa Şehrinde Tarım üzerine eğitim alabileceğiniz en iyi üniversitelerden birinde Rusça Dil Eğitimi
Odessa Mühendislik ve Mimarlık AkademisiOdessaİnşaat Mühendisliği ve Mimarlık alanında eğitim veren okulda bir akademik yıl süren Rusça kursu
Odessa Beşeri Bilimler AkademisiOdessaKurulduğu günden bugüne kadar sürekli gelişim sağlayan Odessa Beşeri Bilimler Akademisi paketi çok uygun maliyetlerle
Odessa Denizcilik ÜniversitesiOdessaDünyanın en iyi denizcilik okullarında biri olan Odessa Denizcilik Üniversitesinde Rusça dil kursu
Odessa Denizcilik AkademisiOdessaUkrayna’nın Denizcilik alanında eğitim veren en ünlü kurumunda Rusça Dil Eğitimi
Kiev Taras Shevchenko ÜniversitesiKievUkrayna’nın en iyi üniversitelerinden birinde hazırlanmış detaylı bir Rusça hazırlık programı
Kiev MAUP ÜniversitesiKievModern bir yapıya sahip. Hem özel hem de devlet üniversitesi özelliği taşımakta. Rusça dil eğitimi imkanı sunuyor.
Kiev Politeknik ÜniversitesiKievUkrayna’da mühendislik alanında en prestijli üniversitelerden biri
Kharkiv Karazin ÜniversitesiKharkivUkrayna’nın en iyi beş üniversitesinden birisinde Rusça dil eğitimi
Kharkiv Politeknik ÜniversitesiKharkivUygun maliyetli Rusça hazırlık paketi
Sumy Tarım ÜniversitesiSumyUkrayna’nın Tarım üzerine en iyi eğitim veren devlet üniversitelerinden birinde hazırlanmış detaylı Rusça dil eğitimi paketi
Sumy Devlet ÜniversitesiSumyÖzellikle Ukrayna’da TIP eğitimini uygun maliyetlerle almak isteyen öğrencilerin tercihi

İngilizce Hazırlık Paketleri

ÜniversiteŞehirAçıklama
Odessa Politeknik ÜniversitesiOdessaEn uygun fiyatlı ve en çok tercih edilen İngilizce hazırlık kursu
Odessa Beşeri Bilimler AkademisiOdessaGüney Şehri olan ve saygınlığıyla tanınan bu üniversitede alabileceğiniz İngilizce Hazırlık kursları
Kharkiv Karazin ÜniversitesiKievUkrayna’nın en iyi beş üniversitesinden biridir ve kaliteli eğitim verilmekte
Kharkiv Politeknik ÜniversitesiKharkivKharkiv şehrinde kaliteli bir mühendislik eğitimi veren kurumda alabileceğiniz İngilizce Hazırlık Paketi.
Kiev Politeknik ÜniversitesiKievUkrayna’daki Mühendislik alanında eğitim veren en prestijli üniversite olan Kiev Politeknik Üniversitesinde alacağınız İngilizce Hazırlık kursu.
Kiev Taras Shevcenko ÜniversitesiKievUkrayna’nın en iyi devlet üniversitelerinden biri olan Taras Shevchenko’da İngilizce Hazırlık paketi.

Ukrayna Üniversiteleri

ÜniversiteŞehirAçıklama
Kharkiv Karazin ÜniversitesiKharkivUkrayna’da İngilizce master eğitimi için uygun maliyetlerle çok kaliteli eğitim
Kiev Taras Shevchenko ÜniversitesiKievUkrayna’nın en saygın ve popüler üniversitelerinden
Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi (NAU)KievHavaclık eğitiinde uluslararası tanınırlık ve başarıi
Kiev Politeknik Üniversitesi (KPI)KievUkrayna’da mühendlislik eğitiminde en kaliteli okullardan
Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi (MAUP)KievBaşkent Kiev’de kaliteli ekonomi ve işletme eğitimi
Odessa Ulusal Denizcilik AkademisiOdessaDünyaca tanınırlığa sahip ulusal deniz akademisi
Odessa Milli Politeknik ÜniversitesiOdessaMühendislik eğitiminde kaliteli devlet üniversitelerinden
Odessa Milli Ekonomi ÜniversitesiOdessaUygun maliyetli bir devlet üniversitesi
Güney Ukrayna Pedagoji ÜniversitesiOdessaEğitim ve Psikolojide ön plana çıkmış köklü üniversite
Odessa Mühendislik ve Mimarlık AkademisiOdessaUkrayna’da mühendislik ve mimarlık denince ilk akla gelenlerden
Odessa Milli Mechnikov ÜniversitesiOdessaBir çok bölümde eğitim alabileceğiniz uygun maliyetli üniversite
Sumy Devlet ÜniversitesiSumyTIP ve diğer alanlarda öne çıkan ilk bindeki üniversite

Konaklama çözümleri

Ukrayna’da hemen hemen birçok üniversitenin yurdu bulunmakla beraber yurtlar Türkiye’deki öğrenci yurtlarına nazaran daha az konforludur. Genellikle 3-4 kişilik olan yurt odalarının ücretleri kişi başı yıllık 500$ ile 1500$ arasında değişmektedir, yani çok ucuzdur. Ukrayna’da lisans ya da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerimizin bir kısmı üniversite yurtlarında konaklamayı tercih ederken bir kısmı da ev kiralayarak konaklama yoluna gitmektedir.

Ukrayna Kiev’de ev kiraları diğer şehirlere oranlara biraz daha yüksek olmakla beraber Türkiye’de büyükşehirlerde yaşayan öğrenciler için alışılageldik fiyat aralıklarında durmaktadır. Şehir merkezine uzaklığı, evin genişliği, yaşı ve konforu gibi kriterler göz önüne alındığında iki odalı bir evin aylık kirası 250$ ile 750$ arasında değişecektir. ELT, öğrencilerine hem üniversite yurdu başvurusu hem de ev kiralama, kira kontratı çeviri ve imza, emlakçı işlemleri gibi prosedürlerde bire bir yardımcı olmakta, Ukrayna’daki ilk günlerinizde karşılaşacağınız tüm süreçlerde geniş bir danışmanlık hizmeti vermektedir. ELT, hazırlık paketleri içerisinde 1 akademik yıllık yurt konaklamalarını da öğrencilerine sunmaktadır.

Ukrayna’da Eğitim Fiyatları

Ukrayna üniversiteleri; yüksek kaliteli akademik eğitimi, çok ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle gerçekten de çok cazip. Ukraynada hem eğitim, hem konaklama, hem de sosyal gider maliyetleri, ülkemizdeki ailelerin rahatlıkla karşılayabilecekleri seviyede olup, birçok bölgemize kıyasla…

Eğitim Maliyetleri »

Neden Ukrayna’da Üniversite?

Ülkemizdeki üniversite sınavı her yıl yaklaşık iki milyon öğrenciyi dışarıda bıraktığından, yurtdışında eğitim seçeneklerinin önemi her geçen yıl artmaktadır. Değişik ülke ve maliyet kategorileri arasında Ukrayna, yabancı öğrencilere sunduğu ekonomik eğitim maliyetleri ve kolay kabul…

Neden Ukrayna »

Ukrayna’da Rusça Dil Okulları

Rusçayı Rusya’dan daha ekonomik olarak öğrenebilirsiniz. Ukrayna Üniversiteleri, Rusça öğrenmek isteyenler için kaliteli bir eğitim ve çok ekonomik koşullar öneriyor! Günümüzün en önemli ve ticari değere sahip dillerinden biri olan Rusçayı, Rusça konuşulan bir ülkede eğitim alarak…

Ukrayna’da Rusça »