Kharkiv Karazin Üniversitesi – V. N. Karazin Kharkiv National University

Kharkiv Karazin Üniversitesi veya kısaca Karazin Üniversitesi, Doğu Avrupa’daki en köklü üniversitelerden biridir. Okul, 210 yılı aşkın geçmişiyle Ukrayna’nın önde gelen araştırma ve eğitim kurumudur.

Karazin Üniversitesi, Ukrayna’nın ulusal rönesansına önemli bir katkı yapmış, Kharkiv’in büyük bir bilimsel, kültürel ve akademik merkez olmasına güçlü bir ivme kazandırmıştır. Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan okul, dünyada genelinde tanınan ve Ukrayna’da eğitim almak isteyen pek çok öğrencinin gözdesidir.

Karazin Üniversitesi, dünyanın en kaliteli üniversiteleri sıralamasında ilk 500’e ismini yazdırmayı başarmıştır. UNESCO Kürsüsü tarafından yapılan derecelendirmede, Ukrayna Yüksek Eğitim Kurumları arasında üçüncü sırada bulunmakta; dünyanın en büyük hakem denetimli literatür veritabanı olan Scopus’a göre, Ukrayna’daki araştırma ve eğitim kurumları arasında ilk üçte yer almaktadır.

Bugün en iyi Ukrayna klasik üniversiteleri arasında yer alan Karazin, dünya genelinde tanınan bir okuldur ve Ukrayna’da eğitim almak isteyen pek çok uluslararası öğrencinin ilk tercihi durumundadır. Karazin Üniversitesi, Ukrayna’da üniversite eğitimi düşünen Türk öğrenci tarafından da en fazla tercih edilen okullar arasındadır.

Klasik eğitim geleneğini koruyan ve geliştiren okul, Ukrayna’da; Ulusal Üniversite (1999), Bağımsız Üniversite (2003) ve Araştırma Üniversitesi (2010) statüsü kazanmıştır.

Üç Nobel Sahibi Üniversite

Karazin Üniversitesi Ukrayna’da üç Nobel Ödülü sahibi yetiştiren ve eğiten tek üniversitedir. Okul, kuruluşundan bugüne, 150 binden fazla öğrenciyi mezun etmiştir. Mezunların isimleri, yaptıkları bilimsel çalışma, buluş ve keşifleri nedeniyle; coğrafi isimler, uzay cisimleri isimleri, bitki ve mineral isimleri, yasa ve formüllerle anılmaktadır.

Kharkiv Karazin Üniversitesi, uluslararası çalışmalara büyük önem vermektedir ve bu konuda önemli işbirlikleri vardır. Üniversite öğretim üyeleri, uluslararası programlar kapsamında Almanya, ABD, Japonya, Kanada, Rusya, İsviçre ve diğer ülkelerden bilim insanları ile birlikte çok sayıda ortak proje yürütmektedir. Üniversitenin, öğrenci değişimi programları konusunda da dünya genelinde pek çok üniversite ile anlaşması bulunmaktadır. Son olarak, İstanbul Medipol Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

Karazin Üniversitesinde; Konfüçyüs Enstitüsü, Ukrayna-Afrika Eğitim Merkezi, Ukrayna-Alman Akademik Merkezi, Ukrayna-İtalyan Akademik Merkezi, Ukrayna-Polonya Bilim ve Kültür Akademik Merkezi, Ukraynaca-Fransız Akademik Merkezi, Ukrayna-Hint Akademik Merkezi, Ukrayna-Arap Akademik Merkezi ve Ukrayna-İsrail Akademik Merkezi başta olmak üzere birçok kurumun merkezi bulunmaktadır ve bu kurumlarla ortak çalışmalar yürütülmektedir.

Üniversite, çok sayıda bilim ve araştırma merkezi ile işbirliği içindedir. Bu kurumların başlıcaları: Ulusal İlaç Akademisi, Ulusal Hukuk Akademisi, Kharkiv Ekonomi Üniversitesi, Kharkiv Pedagoji Üniversitesi, Kharkiv Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kharkiv Kültür Akademisi, Kharkiv Veteriner Akademisidir.

Karazin Üniversitesi YÖK Denkliği

YÖK Denklik başvurusu için genel kural; üniversitenizin, eğitime başladığınız yıl; CWTS, Shanghai, URAP, QS World veya THE tarafından yapılan derecelendirme listesinde, dünyanın en iyi ilk bin üniversitesi arasında bulunması gerekir.

Karazin Üniversitesi, Urap ve QS World Dünya Üniversiteleri sıralamalarında ilk 1000, hatta ilk beş yüz üniversite içerisinde yer almaktadır. Alacağınız diplomanın YÖK denkliği olacak ve diplomanız Avrupa Birliği ülkeleri tarafından da tanınacaktır.

Karazin Üniversitesi Fiyatları

Karazin Üniversitesi fiyatları oldukça ekonomiktir. Eğitim ücretleri, bölüme ve eğitim diline göre değişiklik göstermektedir. Karazin Üniversitesi Tıp Fakültesi fiyatları, İngilizce eğitim almanız durumunda yıllık 4.500$, Rusça eğitimi almanız durumunda ise 4.000$’dır. Diğer lisans bölümlerinin yıllık ücretleri 1.800$ ila 2.600$ arasında değişmektedir. Yüksek lisans ücretleri ise yıllık 2.100 $ – 3.600 $ aralığındadır.

Kharkiv Karazin Üniversitesinin Bölümleri

Okul, bugün itibariyle on beşbinden fazla yerli ve uluslararası eğitim vermektedir. Bütün uluslararası öğrenciler için İngilizce veya Rusça hazırlık eğitimi verilmektedir.

120’den fazla bölümde eğitim veren üniversite; gözlemevi çalışmalarıyla, uluslararası uzay programı kuruluşları arasında öncü konumdadır.

V.N. Karazin Kharkiv Üniversitesi Bölümleri ve Ücretleri

Program AdıSüre (Sömestr)Ücret (Yıl/USD)
Hazırlık Programları
İngilizce Hazırlık2$ 3750
Rusça Hazırlık2$ 3650
Lisans Programları
Tıp (İngilizce)12$ 4500
Tıp (Rusça)12$ 4000
Hukuk (İngilizce)8$ 2600
Hukuk (Rusça)8$ 2000
Psikoloji (Rusça)8$ 2300
Felsefe (Rusça)8$ 2300
Sosyoloji (Rusça)8$ 2300
Yabancı Diller (Rusça)8$ 2600
Ekonomi (Rusça)8$ 2300
Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Turistik İşletme (Rusça)8$ 2600
Jeoloji ve Coğrafya (Rusça)8$ 1800
Tarih (Rusça)8$ 1800
Fizik (Rusça)8$ 1800
Kimya (Rusça)8$ 1800
Mekanik ve Matematik (Rusça)8$ 1800
Ekoloji (Rusça)8$ 1800
İngilizce Yüksek Lisans Programları
Hukuk (İngilizce)4$ 3600
Felsefe (İngilizce)4$ 2600
Turizm (İngilizce)4$ 3600
Gazetecilik (İngilizce)4$ 3050
Medya İletişimi (İngilizce)4$ 2600
Fizik (İngilizce)4$ 2100
Coğrafya (İngilizce)4$ 3000
Politika Bilimi (İngilizce)4$ 2600
Astronomi ve Uzay Bilişimi (İngilizce)4$ 2100
Sosyoloji (İngilizce)4$ 2600
Psikoloji (İngilizce)4$ 3050

Kharkiv’de Yaşam

Ukrayna’nın eski başkenti olan Kharkiv, 1,5 milyon nüfusu ile ülkenin ikinci büyük kentidir. Şehirde doksandan fazla üniversite bulunmaktadır. Bu nedenle şehir nüfusunun büyük çoğunluğu öğrencilerden oluşmaktadır. Kharkiv denildiğinde akla gelen iki şey bilim ve sanat olduğundan bu şehirde eğitim alacak öğrencileri çok sayıda araştırma ve sanat merkezi beklemektedir.

Şehir, yüzlerce sanayi firmasına ev sahipliği yapmaktadır.

Kharkiv’in en popüler simgesi olan Özgürlük Meydanı (Ploshcha Svobody), Avrupa’nın üçüncü büyük kent meydanı olarak bilinmektedir. Özgürlük Meydanı, Uspensky Katedrali, Kharkiv Sanat Müzesi, Tarih Müzesi, Botanik Bahçe, Sumskaya Caddesi, Shevchenko Parkı, Annunciation Katedrali, Maksim Gorky Parkı, Pokrovsky Manastırı, Hayvanat Bahçesi, Kozmos Müzesi, Mirror Fountain ve Aşk Anıtı şehrin ziyaret edilmesi gereken başlıca yerleri arasında bulunmaktadır.

Kharkiv Karazin Üniversitesi’nde Konaklama

Daha önce Ukrayna deneyimi olmayan öğrencilerin, ilk yıl için üniversite yurtlarından konaklamaları tavsiye edilmektedir. Karma sistemin uygulandığı yurtlarda iki seçenek mevcuttur. Bunlardan birincisi, her katında tuvalet, banyo ve mutfağın olduğu ortak kullanımlı koridor sistemli yurt tipidir. 2 – 3 kişinin paylaştığı odalarda diğer öğrencinin ücreti ödendiği takdirde tek başına kalma fırsatı da bulunmaktadır. İkinci yurt tipi ise ortak kullanımlı mutfakların olduğu her odada ayrı banyo ve tuvalete sahip blok şeklindeki odalardır. Temizlik işlemleri, görevliler tarafından gerçekleştirilmektedir. Kiraladığınız odayı rahatça düzenleyebilir, dilediğiniz tadilat işlemini yapabilirsiniz. Üniversite yurtlarında konaklama fiyatı aylık 50 $ civarındadır.

ELT Yurtdışı Eğitim olarak, öğrencilerimize devlet yurdu, özel yurt, ev kiralama ve hostel konusunda ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

ELT bünyesinde başvuru ve kayıt aşamasında alacağınız hizmetler

ELT olarak, Kharkiv Karazin Üniversitesi’ne başvuru işlemlerinizden öğrenci vizenize, Ukrayna’ya varışınızdan konaklama işlemlerinize kadar tüm süreci, size özel atanacak profesyonel ve deneyimli danışmanlarımız ile gerçekleştirmekteyiz.

 • Başvuru dosyasının hazırlanması ve resmi başvurunun yapılması
 • Kabul belgelerinin getirtilmesi ve ödeme işlemlerinde destek
 • Çeviri işlemlerinin ücretsiz yapılması
 • Vize işlemlerinin ücretsiz yapılması ve vize başvurusu
 • Özel konaklama ya da üniversite yurdu ayarlanması
 • Ukrayna’ya varışta havaalanı karşılaması ve transferler
 • Konaklama yerleşimi
 • Üniversite kaydının tamamlanması ve resmi işlemler
 • Sim card ve banka hesabı açılışında destek
 • Şehir oryantasyonu
 • ELT lokal destekçileri ile acil durum iletişim hattı

Kharkiv Karazin Üniversitesi Başvuru Tarihleri

Ukrayna’da üniversite okumak isteyen ve tercihini Karazin Üniversitesi‘nden yana kullanan öğrencilerin Ağustos ayının sonuna kadar süren başvuru tarihleri sonrası Eylül ayında dersleri başlamaktadır. ELT öğrencileri, üniversiteye başvurudan vize işlemlerine, Kharkiv’e varıştan konaklamaya kadar tüm işlemlerini kendileriyle ilgilenecek özel danışmanları ile birlikte profesyonelce yürütmektedir. Harkov üniversitesi için başvurular genellikle ocak ayında başlamakta ve ağustos – eylül ayına kadar devam etmektedir.

Kharkiv Karazin Üniversitesi Foto Galeri

Kharkiv Karazin Üniversitesi
Kharkiv Karazin Üniversitesi fiyatları
Karazin Üniversitesi YÖK Denklik
Karazin Üniversitesi YÖK Denkliği
Karazin Üniversitesi fiyatları
Harkov Karazin Üniversitesi
Harkov Karazin Üniversitesi Tıp Fakültesi
Harkov Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiyatları
Ukrayna Karazin Üniversitesi