Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi

Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi

Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi – MAUP

MAUP (Interregional Academy of Personnel Management), 1989 yılında Kiev’de kurulmuştur. Ukrayna’nın hem devlet hem de özel üniversite statüsünü taşıyan tek üniversitesidir. İşletme ve ekonomi alanında Dünyada ünlü bir okuldur. Her yıl 60.000’e yakın öğrenciye eğitim verirler. İşletme, ekonomi ve ticaret alanlarında profesyonel eğitimciler ile çalışmaktadırlar. Eğitim hayatına atılan öğrencilerin iş hayatlarında ön plana çıkmaları için çalışmalar yaparlar. Eğitim pratik ve teorik olarak iki alanda yürütülür. Türkiye’de sıkça tercih edilmesinin sebebi sınavsız öğrenci kabul etmeleridir. Yalnızca lise transkripti ile okula başvuru yapılabilir. Ülkemizde üniversite sınavında başarısız olmanız halinde ön kayıt yaptırarak Kiev Maup Üniversitesi’ne başvuru yapabilirsiniz. Yine Ukrayna’da yüksek lisans eğitimi alacak öğrenciler kolay kabul şartları nedeniyle MAUP’u tercih edebilirler. Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi sigortacılık, finans ve bankacılık bölümleri ile dünyaca ünlü bir üniversitedir. Bu bölümler en çok başvuru yapılan bölümlerdir. Mezunlarının iş dünyasında yerini hızla aldığı bu bölümlerde her yıl yurtdışından binlerce öğrenci eğitim görmektedir. Üniversitede lisans programları, yüksek lisans programları ve doktora programları bulunmaktadır. Yine ekonomi, işletme gibi alanlarda Ukrayna’da master başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin hem yıllık harç ücretleri hem de popülaritesi bakımından en fazla tercih ettiği üniversitelerden biri MAUP’tur.

Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi Fakülteleri

Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi Fakülteleri şunlardır; Ekonomi, Felsefe, Edebiyat, Pazarlama, İşletme, Turizm İşletmeciliği, Mütercim Tercümanlık, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Hukuk. Öğrencilerin Kiev Maup Üniversitesi’ne başlarken hazırlık sınıfı okumaları gerekmektedir. Öğrenim dili olan Ukraynaca ve Rusçada öğrencileri belirli bir seviyeye taşımayı hedefleyen hazırlık sınıfları öğrencilerin akademik hayattaki başarıları arttırmak için tasarlanmıştır. Ukrayna’da hazırlık sınıfını bitiren bir öğrenci dilerse başka bir üniversitede öğretim hayatına devam edebilir. Hazırlık sınıfları bütün Ukrayna için aynı seviyededir.

Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi Olanakları

Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi tarihi binası ile insanları oldukça fazla etkilemektedir. Öğrenciler için hazırlanan birçok hizmet merkezi bulunmaktadır. Kütüphane, bilgisayar odaları, spor salonları öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. Okuldaki kulüplerde öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirebilmeleri için oldukça güzel bir seçenektir. Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi kendi yurtlarına sahip Ukrayna üniversitelerinden biridir. Yurtlar var olan öğrenci sayısına denk düşecek oda sayısındadır. Odalar 2 ve 3 kişilik seçeneklerle mevcuttur. Yurtların genelinde 7/24 sıcak su bulunmaktadır. Yurtlarda tuvalet ve banyolar 2 veya 3 oda tarafından ortaklaşa kullanılacak sayıdadır. Yurtlarda Türk öğrencilere özel olarak hazırlanan bir yemekhane bulunmaktadır. Bu yemekhanede Türk mutfağına özgü lezzetler sunulmaktadır. Tüm bunların yanı sıra okula ait yurtların ücretleri 60 ila 100 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi Konaklama

Okula ait yurtları kullanmak istemeyen öğrenciler şehir merkezinde cazip fiyatlı evler ve başka yurtlarda bulabilirler. Yıllık konaklama ücretleriniz. 50 ila 200 dolar aralığında değişiklik gösterecektir. Kiev düzenli ve yaşaması kolay bir şehirdir. Şehrin neresinde konaklarsanız konaklayın okula kolayca ulaşabilirsiniz.

Kiev Şehri Hakkında

Okul metro hattı ile ulaşılabilir konumdadır. Aynı metro hattı şehrin her noktasına ulaşmaktadır. Metronun yanı sıra şehirde troleybüs ve taksi ulaşımı da vardır. Kiev’de kış ayları oldukça soğuk geçebilmektedir. Şehre öğrenci olarak gelenlerin bavullarını hava şartlarına uygun olarak düzenlemelerinde fayda vardır. Öğrenim yılı yaklaşık 10 ay sürmektedir. Bu da neredeyse her mevsimi göreceğiniz anlamına gelmektedir. Şehir meydanı uygun alışveriş fırsatları ile doludur. Meydanda yer alan Glabus AVM’den ihtiyaç duyacağınız tüm ürünleri satın alabilirsiniz. Kiev bir Avrupa şehri olarak tanıdığınız markalara da ulaşabileceğiniz bir şehirdir. MC Donald’s gibi yeme içme restoranları şehirde fazlaca bulunur. Dileyen öğrenciler okul hayatları sürerken aynı zamanda çalışma hayatına da atılabilmektedirler. Okul sırasında çalışmak isteyen öğrencilerin aylık çalışma saati sürelerini konsolosluklardan öğrenmeleri faydalı olacaktır.