Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi

Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi

Odessa Yüksek Deniz Okulu olarak 1944 yılında eğitime açılan okul, 2002 tarihinde ise Akademi eğitim kalitesi ve Ukrayna denizciliğine sağladığı yüksek faydalar ile Ukrayna Başbakanı tarafından Ulusal statüsü ile ödüllendirilerek ismi Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi olarak düzenlenmiştir. Ukrayna’nın en güzel şehirlerinden Odessa’da kurulu üniversite, tüm dünyada ve Türkiye’de bilinirliğiyle de ön plana çıkmaktadır.

Akademi başta Sovyetler Birliği, Ukrayna ve diğer ülke donanmalarına 40.000 uzman yetiştirmesinin yanı sıra mezunları ulusal madalyalar ile ödüllendirilen başarılarıyla tanınmaktadır. Geleceğin denizcilerini yetiştiren akademide öncelikle denizcilik eğitimi, İngilizce, seyrüsefer, denizcilik astronomisi, pilotaj, uluslararası denizcilik hukuku, ekonomi, donanma, gemi kontrol ve taşımacılık teknolojisi gibi disiplinler ders olarak verilmektedir. 4 yıllık eğitim ve 12 aylık gemi stajından sonra öğrenciler fakülteden mezun olabilirler. Ayrıca tüm dünyada geçerliliği olan IMO standartlarında eğitim veren akademinin diploması da uluslararası geçerliliğe sahip olmakla birlikte deniz seyrüseferi için gerekli olan tüm sertifikaları da içerir. Uluslararası Denizcilik Üniversiteleri Birliği’ne üye olan akademi, ISO 9001 – 2000 standartlarına da sahiptir. Yurtdışında denizcilik eğitimi almak için en iyi seçeneklerden olan Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi, tüm dünyadan her yıl yüzlerce öğrenciye eğitim vermesinin yanı sıra çok sayıda Türk öğrenciye de eğitim vererek mezun etmiş, dünyanın farklı ülkelerinde iş imkanına kavuşmalarına aracı olmuştur.

Odessa Ulusal Denizlik Akademisinden mezun olan öğrencilerimiz YÖK’e denklik başvurularını yapmış, bir çok öğrenci denklik belgesine sahip olmuştur.

Odessa Denizcilik Akademisi denklik belgesi örneği için tıklayın

Akademi öğrencilerine, eğitim materyallerinin ve teknik ekipmanların teknolojik olarak en iyisini sunarken 4 bloklu kampüsünde 7 akademik binası yer alır. Gemicilik Fakültesi, Denizcilik ve Su Yolları Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği ve Radyo Elektronik Fakültesi ile Deniz Hukuku Fakültesi akademideki fakültelerdir. Ayrıca spor kompleksi, cafe, kulüp ve her türlü sağlık hizmetinin verildiği bir hastane bünyesinde yer almaktadır. Okulun eğitim dili ise Rusça ve Ukraynacadır. Dünyanın dört bir yanından pek çok öğrencinin hem ekonomik açıdan hem de uluslararası eğitim ile iş olanakları açısından tercih ettiği bir denizcilik akademisidir.

Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi Lisans Bölümleri

BölümDilÜcret
KaptanlıkRusça1950$
Gemi MühendisliğiRusça1950$
Gemi İnşaat MühendisliğiRusça1950$
Deniz HukukuRusça1950$

Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi Yüksek Lisans Bölümleri

BölümDilÜcret
Gemi KaptanlığıRusça2000$
Gemi Enerji Denetim İşletmeleriRusça2000$
Elektrik sistemleri ve Ulaştırma KompleksleriRusça2000$
Navigasyon TeknolojisiRusça2000$
Radyo-Elektronik Yapıları, Sistemleri ve Sistem KompleksleriRusça2000$
Deniz Hukuk BilimiRusça1700$
İşletme ve İktisatRusça2000$