Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi

Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi

Odessa State Academy of Civil Engineering and Architecture (Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi)

Ukrayna, Odessa’da yer alan okul ülkenin en saygın eğitim kuruluşlarından biridir. 1930 yılında Odessa İnşaat Mühendisliği Enstitüsü adı altında kurulmuştur. Ukrayna bağımsızlığını ilan ettikten sonra 1994 yılında Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi adını almıştır. 7 ayrı merkezde verdikleri eğitimler, öğrencilerin hizmetlerine sunulmuş laboratuarlar, kütüphaneler ve bilgisayar odaları ile son teknolojiyi kullanan sınıflarında eğitimler vermektedirler. Okulun kendine ait yurtlarında yabancı öğrenciler için ayrılmış olan bir bina da bulunmaktadır. Okulun içerisinde öğrencilerin kullanımına sunulan poliklinik sayesinde acil hallerde kolaylıkla tıbbi yardım alınabilmektedir. Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nde eğitim dili Rusçadır. 5 Fakülte bulunmaktadır.

Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Yüksek Lisans Programları

Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Yüksek Lisans Programları da veren kaliteli bir eğitim kuruluşudur. Ukrayna’da master eğitimini mühendislik, mimarlık ve benzeri alanlarda yapmak isteyen öğrenciler aşağıdaki bölümlere başvurabilirler;

  • Arazi Yönetimi ve Kadastro
  • Bilgisayar Bilimi ve Teknolojisi
  • İnşaat ve Bayındırlık
  • Karayolları Yapım ve Tasarım
  • Mimarlık ve Kentsel Planlama
  • Mühendislik Yönetimi

Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Öğrenci Kabul Şartları

Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi, liseyi başarılı bir şekilde bitiren her öğrenciyi kabul etmektedir. YÖK ile denkliği bulunmaktadır. Dileyen öğrenciler üniversite hayatlarının geri kalanında Ukrayna’yı tercih edebilirler. Okula başvuru sırasında doğum belgeniz, lise diplomanız, pasaport ve pasaportunuzun bir kopyası, sağlık raporu, 6 adet fotoğraf ve ülkenize dönüş için açık tarihli bir biletinizin olması şart koşulmaktadır. Bu belgelerin öğrencinin vatandaşı olduğu ülkenin Ukrayna konsolosluğunda onaylatılması gerekmektedir. ELT, öğrencilerinin yüksek lisans başvurularından konaklamalarına, vize süreçlerinden Ukrayna’ya varışta havalimanı karşılaması ve şehir/üniversite oryantasyonlarına kadar alacakları tüm hizmetleri kapsamlı bir danışmanlık içerisinde vermektedir.

Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Eğitim Süreci

Odessa’da eğitim süreci 4 ve 6 yıl olarak belirlenmiştir. Bunlara ek olarak ülkeye gelen her öğrencinin hazırlık sınıfına katılmaları gerekmektedir. 4 yıllık eğitimi tamamlayan öğrenciler mezun olabilmek için devletin yaptığı bir mezuniyet sınavına katılmak zorundadırlar. Yüksek lisans programları ise tezlidir. Ve yüksek lisansı tamamlayabilmeniz için jüri karşısında tezinizi savunmanız gerekir. Lisans programları 1 Eylül, Yüksek Lisans Programları ise 1 Ekim’de başlamaktadır. Hazırlık programları 10 ay sürmektedir. Hazırlık bölümünü tamamlayan öğrencilere OGASA (Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi) veya diğer üniversitelerde eğitime devam edebilmeleri için sertifika verilecektir. Yani hazırlık bölümünden sonra dileyen öğrenciler eğitimlerine başka üniversitelerde de devam edebilirler. Hazırlık sınıfı tamamlandıktan sonra öğrenciler bölüm seçmek için görüşmelere başlayacaklardır.

Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Konaklama

Odessa Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi, yabancı uyruklu öğrencilerine otele benzeyen yurtlarda konaklama hizmeti vermektedir. Bu yurtlarda odalar 2 veya 3 kişiliktir. Banyo ve mutfak gibi ortak alanlar diğer öğrenciler ile paylaşılmaktadır. Aylık 30 dolar gibi ucuz bir rakama hizmet verilmesine rağmen Odessa’da devlet kuruluşlarının sunduğu yurtlar eski ve ortak kullanımı mecbur bırakan yurtlar oldukları için genellikle öğrenciler tarafından tercih edilmezler. Öğrencilerin birçoğu şehir merkezinde yer alan eşyalı daireleri tercih etmektedirler. Bu daireler yurtlara göre daha konforlu ve temizdir. Aynı zamanda giriş çıkış saatlerinizde kendi inisiyatifinize kalmıştır. Kendi dairelerinizde yaşamak yurtlara göre biraz daha maliyetli olacaktır. Ancak Odessa genel anlamda ucuz bir şehirdir. İki kişilik bir dairede yaşamak yurtta yaşamak kadar düşük maliyetli olacaktır. Şehirde ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır. Yıllık 30 dolar ödeyeceğiniz ulaşım kartları ile şehrin her yerine gidebilirsiniz. Yeme-içme maliyetleri de oldukça ucuz olan şehirde aylık 600 dolara oldukça rahat yaşayabilirsiniz. Şehir öğrenci şehri olarak bilinmektedir. Bu sebeple şehirde yaşarken çalışmaya da başlayabilirsiniz. Böylelikle yaşam maliyetlerinizi de kendiniz karşılayabilirsiniz.