Kanada Sertifika ve Diploma Programları

Kanada sertifika programları, genellikle akademik kariyerden ziyade, mesleki alanda kendini geliştirmek isteyen lise veya üniversite mezunları tarafından tercih edilmektedir. Kanada’da liseden sonra eğitim iki şekilde devam etmektedir; akademik eğitim veren üniversiteler ya da mesleki eğitim veren teknik yüksekokullar (kolejler). Üniversitelerde lisans eğitimi dört yıl, yüksek lisans eğitimi ise iki yıl sürmektedir. Yüksekokullar yani kolejler ise mesleki eğitim odaklı olup; bir, iki hatta üç yıl süren diploma programları ile; bir veya iki yıl süren sertifika programı eğitimleri vermektedirler.

Eğitim süresince verilen staj imkanları, öğrencilerin okulda almış oldukları teorik bilgileri, pratikte tecrübe edip, profesyonel iş hayatlarına katkı sağlamalarına yöneliktir.

Kanada Göçmenlik

Kanada göçmenlik politikaları, farklı bir ülkede yaşamak isteyenler için oldukça caziptir. Kanada göçmenlik politikalarının önemli bir kısmı eğitim odaklıdır. Kanada’da bir yıl süren sertifika programlarından sonra eğitimini bitiren öğrencilere +1 yıl oturma ve çalışma izni verilmektedir. 2 yıl ve daha fazla süren diploma programlarında ise mezun olan öğrenciye +3 yıl çalışma ve yaşama izni verilmektedir. Çalışma izni için öğrencilerin devlet tarafından onaylı özel kolejlerde ya da doğrudan devlet kolejlerinde eğitim almaları gerekmektedir.

Neden Kanada’da Sertifika Programı?

 • Kanada; son 25 yıldır BM ve EUI gibi kurumlar tarafından dünyanın en yaşanabilir ülkeleri listesinin ilk 10 arasında mutlaka kendisine yer bulan bir ülkedir. Yaşam kalitesi, muhteşem doğası, gelişmiş şehirleri, kozmopolit yapısı, doğal güzellikleri gibi nedenler Kanada’nın neden en yaşanabilir ülkeler arasında olduğunun en önemli göstergeleridir.
 • Kanada; son yıllarda fazlasıyla göçmen alması, ülkedeki farklı milletlerden gelen insan sayısının fazla olması, her yıl yüzbinlerce öğrencinin dil eğitimi, lise, üniversite, yüksek lisans ya da sertifika eğitimleri için tercih etmesi nedeniyle uluslararası öğrencilere alışkın, farklı kültürlerin kaynaştığı bir ülkedir. Bu nedenle bazı ülkelerde yaşanan ırkçılık problemleri, Kanada’da neredeyse hiç yaşanmamaktadır. Vatandaşlarının oldukça konuksever ve nazik olan Kanada, yurtdışı eğitimini tercih eden öğrencilerin en mutlu olduğu ülkelerin başındadır.
 • Kanada; eğitim seviyesinin oldukça yüksek ve kaliteli olduğu ülkelerden biridir. Dünyada okuma yazma oranının en yüksek olduğu 2. Ülke olan Kanada’da, nüfusun %51,3’ü en az bir üniversite veya yüksek lisans mezunudur. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk 100 içerisinde, 5 Kanada üniversitesi mevcuttur. Bu üniversiteler sırasıyla; University of Toronto, University of British Colombia, McGill University, McMaster University ve University of Montreal’dir.
 • Kanada; eğitim amacıyla tercih edilen ülkeler arasında yıllık harcamaların diğerlerine göre daha düşük olduğu bir ülkedir. Kanada’da sertifika programları, diploma programları, lisans ve yüksek lisans programlarının yıllık ücretleri diğer ülkelere göre oldukça uygun maliyetlidir. Ayrıca Türkiye’den gidecek olan öğrenciler için Kanada’nın bir diğer avantajlı yanı, Kanada Doları’nın, Amerika, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinin para birimlerine göre daha düşük olmasıdır.
 • Kanada; eğitim alan uluslararası öğrencilere haftada maksimum 20 saat olacak şekilde yarı zamanlı çalışma izni vermektedir. Eğitim alırken aynı zamanda çalışma imkanına sahip olan öğrenciler dil seviyelerini geliştirip, okudukları bölüm üzerine iş tecrübesi kazanırken aynı zamanda da masraflarının belirli bir kısmını çıkartabilmektedirler. Ayrıca Kanada’da belirli program ve okullardan mezun olan öğrencilere 1 yıldan 3 yıla kadar oturma ve çalışma izni verilmektedir.

Kanada’da Sertifika ve Diploma Programları Bölümleri;

Türkiye’de en az lise ve üstü bir eğitim programından mezun olan öğrenciler, sınavsız bir şekilde;

 • İşletme Yönetimi,
 • Uluslararası Ticaret – Pazarlama,
 • Lojistik,
 • Ekonomi ve Muhasebe,
 • Turizm ve Otelcilik,
 • Aşçılık ve Restoran Hizmetleri,
 • Mühendislik,
 • Sağlık,
 • Hukuk

gibi alanlarda sertifika ve diploma programları eğitimi alabilirler. ELT, en iyi okul ve bölümü seçme konusunda öğrencilerine tam destek vermektedir.

Kanada’da Öğrenciyken Çalışma & Kanada’da Study Permit

Kanada’da herhangi bir sertifika programı, diploma programı, lisans veya yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler haftada 20 saate kadar yarı zamanlı çalışma iznine sahip olabilirler. Kanada’da öğrenciyken çalışmak, dil seviyesinin gelişmesine fayda sağlamakla birlikte öğrencilerin iş hayatlarında tecrübe sahibi olmalarına ve özgeçmişlerini güçlendirmelerine destek vermektedir. Kanada’da okurken çalışmak, aylık yaşam masraflarının belirli bir oranda azalmasında etkili olmaktadır.

Kanada’da Oturma İzni & Kanada’da Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni (PGWP)

Kanada’da devlet tarafından onaylanmış olan eğitim kurumlarından mezun olan öğrenciler, eğitim aldıkları süre ve bölüme göre mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olmaktadırlar. Çalışma iznine sahip olabilmek için mezun olunan kolej veya üniversitenin, PGWP (Post Graduate Work Permit) programına dahil olması gerekmektedir. Kanada’da mezuniyet sonrasında verilen çalışma izni, alınan eğitimin süresine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kanada’da sertifika ve diploma programından mezun olan öğrenciler 1 yıldan 3 yıla kadar oturma ve çalışma iznine sahip olabilmektedirler.

Kanada’da Sertifika ve Diploma Programları Başvuru Süreci

Kanada’da sertifika ve diploma programlarına başvuru sürecinde ELT öğrencilerine her konuda destek vermektedir. Danışmanınız ile birlikte belirlediğiniz sertifika programı ve üniversiteye başvuru için gerekli olan evraklar şunlardır;

 • Transkript
 • Diploma
 • CV
 • Niyet Mektubu
 • Referans Mektubu
 • TOEFL– IELTS Skoru
 • Banka Mektubu
 • Başvuru ücreti
 • Pasaport