Work and Study Avustralya

Work and Study Avustralya, İngilizce öğrenmek isteyenler için benzersiz fırsatlar sunuyor!

“Work and Study Avustralya”, Avustralya’da dil eğitimi alan öğrencilere çalışma izni veren bir eğitim programıdır. Bu program, öğrencilerin Avustralya’da dil eğitimi almalarına ve aynı zamanda çalışmalarına olanak tanır.

Programın amacı, uluslararası öğrencilere, Avustralya kültürünü deneyimleme fırsatı sunarken, eğitimlerini finanse etmek için para kazanma fırsatı vermek ve iş tecrübesi edinmelerine yardımcı olmaktır. Program ayrıca, öğrencilerin İngilizce dil becerilerini geliştirmelerine ve uluslararası bağlantılar edinmelerine olanak sağlar.

Güncel olarak, Avustralya öğrenci vizesi sahipleri, her iki haftada bir toplamda 40 saat çalışma iznine sahiptir. Ancak, yakın zamanda yapılan resmi açıklamaya göre, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bu izin 2 haftada 48 saate çıkarılacaktır. Dil eğitimi yanı sıra, yüksek öğrenim düzeyinde çalışma izinleri için de durumu incelediğimizde, lisans mezuniyeti sonrası 2 yıllık çalışma izni süresi 4 yıla, yüksek lisans mezuniyeti sonrası 3 yıllık çalışma izni süresi 5 yıla, doktora sonrası 4 yıllık çalışma izni süresi ise 6 yıla çıkarılacaktır.

Neden Work and Study Avustralya?

Work and Study Avustralya programına katılmak için birçok geçerli sebebiniz var! İşte bunlardan bazıları:

Dil becerinizi geliştirin: Program, İngilizce dil becerilerinizin hızla gelişmesine yardımcı olur. Avustralya’da resmi dil İngilizcedir. Bu program sayesinde Avustralya’da yaşayacak, dil eğitimi alacak, ana dili İngilizce olan insanlarla etkileşimde bulunacak; günün her saati pratik yapacak, dil becerilerinizin hızla geliştiğine şahit olacaksınız.

Mesleki deneyim kazanın: Program, öğrencilere, uluslararası iş deneyimi kazanma fırsatı sunar. Avustralya’da çalışarak ve yerel iş kültürünü tanıyarak, iş deneyimi kazanacak, CV’nizi zenginleştirerek rakiplerinizi bir adım önüne geçeceksiniz.

Para kazanın: Program, öğrencilere haftada kırk saate kadar çalışma fırsatı sunar. Avustralya’da dil eğitimi alırken aynı zamanda part-time(yarı zamanlı?) çalışmanız durumunda, saatlik olarak yaklaşık 21 AUD ücret kazanırsınız. Bu da, haftada 20 saat çalışmanız durumunda, aylık olarak en az 1.600 AUD kazanmanız anlamına gelir. Bu sayede; eğitim, yaşam ve seyahat giderlerinizi karşılayabilir, ailenize yük olmadan eğitim sürenizi uzatabilirsiniz.

Kişisel gelişim: Program, öğrencilerin özgüvenlerini artırır ve kendilerine güvenli bir şekilde yeni deneyimlere açılmalarına yardımcı olur. Bu program sayesinde, yurt dışında yaşam ve çalışma deneyimi kazanacak, kendinize daha fazla güveneceksiniz.

Doğal güzellikler: Avustralya, muhteşem doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Özellikle Melbourne, Perth, Adelaide ve Sidney  doğal güzellikleri ve modern yaşamı birleştiren yerlerdir. Bu şehirler aynı zamanda “Dünyanın en yaşanabilir şehirleri” listesinde daima en üstlerde yer alır.

Yeni kültürler keşfedin: Work and Study Avustralya, öğrencilere Avustralya’nın yerel kültürü ve yaşam tarzını keşfetme fırsatı verir. Avustralyalılarla ve sınıfınızdaki diğer uluslararası öğrencilerle tanışarak onların geleneklerini, yemeklerini ve etkinliklerini deneyimleyeceksiniz.

Uzun süreli bir seyahat yapın: Work and Study Avustralya, uzun süreli bir seyahat fırsatı sunar. Bu program sayesinde Avustralya’nın farklı bölgelerini keşfedebilir, yeni arkadaşlıklar kurabilir ve unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

Work and Study Avustralya Programı Ne Kadar Sürer?

Work and Study Avustralya programı kapsamında çalışma iznine sahip olabilmeniz için en az 13 haftalık bir dil eğitimi programına kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta bulunmakta: Birincisi, kısa süreli eğitimler için aldığınız vizenizi uzatamazsınız, vizeniz bittiğinde Avustralya’dan ayrılmanız gerekir. İkincisi ise, vize sürecinizin olumlu sonuçlanması için kısa süreli dil eğitimlerine, aktif öğrencilik döneminde katılmalısınız. Mezuniyet sonrasında, kısa süreli dil eğitimleri için vize başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimale bir hayli düşecektir.

Dil eğitim sürenizi uzatmayı planlıyorsanız, en az 24 haftalık bir dil eğitimi planlamanız uygun olacaktır; bu durumda hem uzatma işlemlerini sorunsuzca gerçekleştirebilir hem de okulların uzun dönem öğrencilerine sundukları farklı avantajlardan da yararlanabilirsiniz.

Avustralya'da Ne Tür İşlerde Çalışabilirsiniz?

Work and Study Avustralya, öğrencilere geniş bir iş yelpazesi sunar. Bu iş fırsatları tercih edilen şehre, eğitim süresine, eğitim dönemine, öğrencinin yeteneklerine ve belki de en önemlisi dil seviyesine göre değişir.

Öğrenciler, özellikle turizm, perakende ve hizmet sektöründe çalışabilirler. İşverenler, öğrencilere esnek çalışma saatleri sunarlar, böylece öğrenciler, eğitimlerini ve çalışmalarını dengede yürütebilirler.

Öğrenciler, genellikle kafe, restoran ve fast food zincirlerinde, oteller ile market ve mağazalarda; barista, kasiyer, tezgahtar, kat görevlisi, kurye veya resepsiyonist gibi pozisyonlarda çalışmaktadırlar.

Sidney ve Melbourne ülkenin en büyük ve en gelişmiş şehirleridir. Bu şehirlerdeki iş olanakları diğer şehirlere göre daha fazladır.

Work and Study Avustralya programı, öğrencilerin, çalışma hayatını keşfederken aynı zamanda İngilizce becerilerini de geliştirmelerini sağlar. Bu deneyim, öğrencilerin gelecekteki kariyerleri için çok değerli bir avantaj sağlar.

Avustralya'da Work and Study ile Ne Kadar Kazanırsınız?

Avustralya’da Work and Study yapmak isteyen öğrencilerin kazanabileceği miktar birçok faktöre bağlıdır. Başlıca faktörler arasında; öğrencinin yetenekleri, dil seviyesi, çalışma süresi, yapılacak iş, bahşiş durumu hatta çalışılan sezon sıralanabilir.

Avustralya’da öğrencilerin tam zamanlı (haftada kırk saate kadar) çalışma izni bulunmaktadır. Öğrenciler genellikle part-time (haftada 20 saatlik) işlerde çalışır ve saatlik ücretleri 20-25 AUD arasında değişmektedir.

B1 ve üzeri İngilizce yeterliliğe sahip, mühendislik bölümü mezunu bir dil okulu öğrencisinin, kendi alanında iş bulması durumunda alacağı saatlik ücret çok daha yüksek olacaktır.

Otel, kafe, restoran gibi işletmelerde çalışmanız durumunda ise, alacağınız tipsler kimi zaman saat ücretinizi dahi geçebilecektir.

En Çok Tercih Edilen Şehirler

Avustralya, dünya genelinde Work and Study programı kapsamında en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Avustralya’nın Work and Study programıyla öne çıkan şehirleri arasında Sidney, Melbourne, Perth ve Adelaide bulunmaktadır.

Sidney, ülkenin en ünlü ve en popüler şehirlerinden biridir. Dil okulu kalitesi ve çeşitliliği açısından birçok seçeneğe sahiptir. Üstelik şehir, dünyaca ünlü üniversitelere ve yüksek öğrenim kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenciler, Sidney’de dil eğitimlerini sürdürürken aynı zamanda çeşitli çalışma imkanlarından da faydalanabilirler. Şehirdeki iş sektörleri oldukça çeşitlidir ve öğrenciler, çalışarak hem maddi gelir elde edebilir hem de kariyerlerini ilerletebilirler. Sidney ayrıca muhteşem plajları, etkileyici yapıları ve canlı sosyal hayatıyla da dikkat çekmektedir.

Melbourne, dil okulu açısından zengin bir çeşitlilik sunar ve kaliteli eğitim kurumlarına ev sahipliği yapar. Melbourne’de öğrenciler, çalışma imkanları açısından da birçok seçeneğe sahiptir. Şehir, geniş bir iş alanına sahip olmasıyla öne çıkar ve öğrenciler farklı sektörlerde staj yapma veya part-time çalışma fırsatı bulabilirler. Melbourne aynı zamanda kültürel etkinlikleri, sanat ve müzik festivalleriyle ünlüdür. Öğrenciler, boş zamanlarında şehrin enerjik atmosferinden ve çeşitli etkinliklerinden keyif alabilirler.

Perth, batı Avustralya’da olup Work and Study programı için bir diğer ideal seçenektir. Dil okulları ve yüksek öğrenim kurumlarıyla öğrencilere geniş bir eğitim yelpazesi sunar. Perth, aynı zamanda çalışma imkanları açısından da cazip bir şehirdir. Şehrin doğal güzellikleri de dikkat çekicidir. Sahip olduğu plajlar, parklar ve yeşil alanlar öğrencilere dinlenme ve boş zaman aktiviteleri için harika seçenekler sunar.

Adelaide, Work and Study programı için tercih edilen bir başka şehirdir. Dil okulu kalitesi ve çeşitliliği açısından öğrencilere geniş bir seçenek sunar. Aynı zamanda Adelaide Üniversitesi gibi prestijli yüksek öğrenim kurumlarına ev sahipliği yapar. Şehir, turizm, eğlence ve hizmet sektörlerinde fırsatlar sunar. Ayrıca Adelaide, parkları, bahçeleri ve tarihi mekanlarıyla da öğrenciler için keşfedilmeye değer bir şehirdir.

Work and Study Avustralya programı kapsamında Sidney, Melbourne, Perth ve Adelaide gibi şehirler, öğrencilere kaliteli eğitim imkanları, çalışma fırsatları ve güvenli bir yaşam sunar. Bu şehirler, öğrencilerin hem İngilizce hedeflerini gerçekleştirmelerine yardımcı olurken hem de unutulmaz bir deneyim yaşamalarını sağlar.

Work and Study Avustralya Vizesi

Avustralya’da eğitim almak isteyen öğrenciler, programlarına uygun bir vizeye başvuru yapmaları gerekir. Student Visa olarak geçen Subclass 500 vizesi Work and Study için seçilmesi gereken vize türüdür. Bu vize ile Avustralya’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin çalışma hakkı bulunmaktadır. Hatta yalnızca dil eğitiminde değil aynı zamanda sertifika eğitimi, lisans ve yüksek lisans eğitimlerinde de aynı vize türüne başvuru yapmalısınız. Henüz çok yeni açıklanan güncellenmiş yasalara göre, pandemi sonrasında sınırları esnetilmiş çalışma izinlerinin, ayrıcalıklı vaziyetleri devam etmektedir; Avustralya’da eğitim alırken çalışma izni, 1 Temmuz 2023’dan itibaren haftalık 24 saat olarak belirlenmiştir.

Avustralya’da 12 haftadan daha az bir süre eğitim alacak öğrenciler Visitor Visa (Subclass 600) ile ülkeye giriş yapmaktadır ve bu öğrencilerin çalışma izinleri bulunmamaktadır. 13 hafta ve üzerinde bir eğitim planlayan öğrenciler Student Visa alacaklardır; bu sayede amaçlandığı gibi, çalışma izinleriyle eğitim alırken bir yandan da masraflarını karşılama şansı elde etmektedirler.

Avustralya vizesine başvuru sürecinde birden fazla aşama vardır fakat elbette en önemlisi dosya hazırlığı kısmıdır. Burada, öğrenciler, Avustralya’ya gitme amaçlarını ve bunun için yaptıkları hazırlıklarını, akademik geçmişlerini, gelecek hedeflerini, maddi-manevi içinde bulundukları durumlarını net bir şekilde ve uygun formatlarda hazırlanmış dokümanlarla anlatmalıdırlar. ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak öğrencilerimize destek olurken, en kritik bulduğumuz ve en hassasiyet gösterdiğimiz kısmın bu olduğunu söyleyebiliriz. Tüm evraklar kontrolden geçer, gerekli başvuru formları da doldurulduktan sonra dijital olarak konsolosluğun sisteminde ilgili portala yüklenir, vize başvuru ücreti ödenir, güncel olarak bu 650 AUD’dır. Bu aşamadan sonra yetkili VFS Global ofislerinden birine – İstanbul ya da Ankara’ya- biyometri işlemi için gidilerek parmak izi verilir. Neredeyse aynı zamanlarda öğrenciler konsolosluk memurları tarafından telefonla aranarak, sözlü bir mülakata tabi tutulurlar, bu görüşme Türkçe gerçekleşir. Hem dosyada sunulan dokümanlar hem de bu mülakatın içeriği kümülatif olarak değerlendirilerek vize süreci sonuçlanır.

Alınabilecek en değerli vizelerden bir tanesi olan Avustralya vizesinin değerlendirilme süreci çok kritik ve detaylıdır, bu sebeple destek almanızı şiddetle öneririz. Size en yakın ofisimizdeki danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz; şehir, okul, program seçimlerinizden konaklama rezervasyonlarınıza, vize sürecinizden gidiş organizasyonunuza, her bir aşama ile detaylı bir şekilde ilgileneceklerdir.

Work and Study Avustralya Fiyatları

Avustralya  Work and Study fiyatları; programın süresi, tercih edilen şehir, seçilen okul, program türü, haftalık ders saati, eğitim dönemi, konaklama seçenekleri gibi birçok faktörlere bağlı olarak değişecektir.

Program ücretini belirleyen temel faktörler arasında şunlar yer alır:

Programın süresi: Eğitim süresi arttıkça haftalık birim ücret düşecektir.

Seçilen okul: Dil okullar arasında ücret farklılıkları bulunmaktadır. Hatta aynı zincir okulun farklı şehirlerdeki şubeleri arasında dahi önemli fiyat farklılıkları olabilmektedir.

Program türü: Dil eğitimi programının; genel, yoğun, akademik veya mesleki İngilizce olmasına göre fiyatı değişecektir.

Tercih edilen şehir: Sidney ve Melbourne dil okulu fiyatları bir miktar daha yüksek olmakta, bu da programın toplam maliyetini etkileyebilir.

Avustralya’da, haftada 20 saatlik bir Genel İngilizce eğitim programının haftalık ücreti 200-400 AUD arasında değişmektedir.

Avustralya’da Work and Study ile dil eğitimi almak istiyorsanız; ihtiyaç, beklenti ve bütçenize en uygun dil okulunu bulmanız konusunda daima yanınızdayız. Ücretsiz danışmanlık hizmeti için size en yakın ELT ofisine uğrayabilirsiniz.

Avustralya Work and Study Fiyatları 2024

Katalog Fiyatıdır İndirimli Fiyat Al
OkulProgram2 Hafta8 Hafta12 Hafta16 Hafta24 Hafta36 HaftaKur
LSI (Brisbane)
Eğitim
İş İngilizcesi 1180 4120 6060 8080 11400 17100AUD
Genel İngilizce (20) (Max. 17 Hafta) 820 3200 4680 6240AUD
Yarı Yoğun İngilizce (24) 960 3760 5520 7360 10440 15660AUD
Yoğun İngilizce (30) 1060 4120 6060 8080 11400 17100AUD
Akademik İngilizce 6360 8480 12360 18540AUD
Konaklama
Aile Yanı TK Oda - HB750300045006000900013500AUD
Aile Yanı TK Oda - BB600240036004800720010800AUD
Diğer
Zorunlu Sağlık Sigortası (Ortalama) 40 160 240 320 480 720AUD
Ders Materyal Ücreti 30 120 180 240 360 540AUD
Konaklama Kayıt Ücreti 300 300 300 300 300 300AUD
Kayıt Ücreti 260 260 260 260 260 260AUD
OXFORD HOUSE COLLEGE (Melbourne)
Eğitim
Genel İngilizce (09:00-13:30) 780 2920 4380 5600 8160 12060AUD
IELTS Hazırlık (09:00-13:30) 780 2920 4380AUD
High School Hazırlık (09:00-15:00) 850 3240 4860 6240 9120 13320AUD
Konaklama
Aile Yanı ÇK YP790316047406320948014220AUD
18 Yaş Altı Aile Yanı TK TP9003600540072001080016200AUD
Aile Yanı TK YP8603440516068801032015480AUD
Diğer
Konaklama Kayıt Ücreti 400 400 400 400 400 400AUD
Ders Materyalleri 100 100 190 190 230 270AUD
Zorunlu Sigorta Ücreti 30 120 180 240 360 540AUD
Turistik Vize İle Başvuracaklar İçin Kayıt Ücreti 100 100 100 100 100 100AUD
Kayıt Ücreti 250 250 250 250 250 250AUD
OXFORD HOUSE COLLEGE (Sidney)
Eğitim
Akademik İngilizce (09:00-13:30) 780 2920 4380 5600AUD
Genel İngilizce (09:00-13:30) 780 2920 4380 5600 8160 12060AUD
Konaklama
18 Yaş Altı Aile Yanı TK TP9003600540072001080016200AUD
Aile Yanı ÇK YP750300045006000900013500AUD
Aile Yanı TK YP830332049806640996014940AUD
Diğer
Zorunlu Sigorta Ücreti 30 120 180 240 360 540AUD
Konaklama Kayıt Ücreti 400 400 400 400 400 400AUD
Kayıt Ücreti 250 250 250 250 250 250AUD
Turistik Vize İle Başvuracaklar İçin Kayıt Ücreti 100 100 100 100 100 100AUD
Ders Materyalleri 100 100 190 190 230 270AUD
OXFORD HOUSE COLLEGE (Gold Coast)
Eğitim
Genel İngilizce (09:00-13:30) 760 2920 4380 5600 8040 11880AUD
Konaklama
Aile Yanı TK YP810324048606480972014580AUD
18 Yaş Altı Aile Yanı TK TP10504200630084001260018900AUD
Aile Yanı ÇK YP730292043805840876013140AUD
Diğer
Ders Materyalleri 100 100 190 190 230 270AUD
Turistik Vize İle Başvuracaklar İçin Kayıt Ücreti 100 100 100 100 100 100AUD
Kayıt Ücreti 250 250 250 250 250 250AUD
Zorunlu Sigorta Ücreti 30 120 180 240 360 540AUD
Konaklama Kayıt Ücreti 400 400 400 400 400 400AUD
OXFORD HOUSE COLLEGE (Cairns)
Eğitim
Genel İngilizce (09:00-13:30) 760 2920 4380 5600 8040 11880AUD
Konaklama
Aile Yanı TK YP700280042005600840012600AUD
Aile Yanı ÇK YP640256038405120768011520AUD
18 Yaş Altı Aile Yanı TK TP750300045006000900013500AUD
Diğer
Turistik Vize İle Başvuracaklar İçin Kayıt Ücreti 100 100 100 100 100 100AUD
Ders Materyalleri 100 100 190 190 230 270AUD
Zorunlu Sigorta Ücreti 30 120 180 240 360 540AUD
Kayıt Ücreti 250 250 250 250 250 250AUD
Konaklama Kayıt Ücreti 400 400 400 400 400 400AUD
OXFORD HOUSE COLLEGE (Brisbane)
Eğitim
Genel İngilizce (09:00-13:30) 760 2920 4380 5600 8040 11880AUD
Konaklama
18 Yaş Altı Aile Yanı TK TP10504200630084001260018900AUD
Aile Yanı TK YP760304045606080912013680AUD
Aile Yanı ÇK YP670268040205360804012060AUD
Diğer
Konaklama Kayıt Ücreti 400 400 400 400 400 400AUD
Ders Materyalleri 100 100 190 190 230 270AUD
Kayıt Ücreti 250 250 250 250 250 250AUD
Turistik Vize İle Başvuracaklar İçin Kayıt Ücreti 100 100 100 100 100 100AUD
Zorunlu Sigorta Ücreti 30 120 180 240 360 540AUD

Ücretsiz Bilgi Al

Hangi ülkeler hakkında bilgi almak istiyorsunuz?