Yurtdışında İngilizce lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Macaristan, AB üyeliği ile birlikte öğrencilere geniş imkanlar sağlıyor. Dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak kabul edilen Budapeşte’de, Macaristan’ın ikinci büyük şehri Debrecen’de, Avrupa Kültür başkenti seçilen ve ortak tarihi değerlere sahip olduğumuz Pécs’te ya da festivaller şehri Szeged’de lisans ya da yüksek lisans eğitiminizi Türkiye’den daha ekonomik maliyetlerle ve daha kısa sürede alabilirsiniz.

Macaristan; Orta Avrupa’da kurulu ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Komşuları batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan’dır.

Macaristan Üniversitelerinde İngilizce Eğitim

Macaristan; Dünya üniversiteleri sıralamasında ilk binde yer alan çok sayıda üniversiteye ev sahipliği yapmasıyla, aynı zamanda eğitim alanında göstermiş olduğu ilerlemelerle son yıllarda yurtdışında üniversite eğitimi için tercih edilen ülkelerin başında yer almaktadır.

Macaristan’ın ana dili Macarca olmasına rağmen eğitim dil olarak yaygın şekilde İNGİLİZCE tercih edilir.

Eğitim dili İngilizce olan bölümlere, yurtdışından farklı ülkelerden gelen öğrenciler başvurmaktadır, bu da çok uluslu bir atmosferde eğitim almanızı sağlar. Macaristan’daki üniversite eğitiminde de bunun farklılıklarını görürüz. Eğitim dili İngilizce olduğu için alınan eğitimin kalitesini Avrupalı eğitmenler ile daha bir farklı boyuta taşıyabilirsiniz.

Macaristan üniversitelerinde Lisans ya da Yüksek lisans programlarına başvuru yaparken, dil yeterliliği olarak IELTS , TOEFL gibi uluslararası sınavlardan alınan skorlar istenir. Lisans eğitimi için genellikle 5.5 – 6 bandında İngilizce skoru aranırken yüksek lisans eğitiminde 6 – 6.5 skorları aranmaktadır. Bu sınavların dışında SAT, FCE, PTE gibi uluslararası dil skorları da üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber kabul edilebilmektedir.

Başvuracağınız Üniversite için yabancı dil skorunuz yoksa üzülmeyin!

Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için bazı üniversiteler, uluslararası bir dil skoru olmayan öğrencilere kendi bünyesinde dil sınavlarını yapmaktalar, online ya da ELT ofislerinde yapılan 50 soruluk İngilizce testinin ardından Skype görüşmesi yoluyla öğrenciyle tanışarak İngilizce speaking yeteneğine bakılır, öğrencinin yeterli bulunması halinde direkt olarak bölüme kabul edilir.

*Uluslararası İngilizce skoru olmadan lisans ve yüksek lisans başvurusu kabul eden üniversiteler için ELT ofisleriyle iletişime geçiniz.

İngilizce seviyeniz temel düzeyde ise okulların bünyesinde bulunan İngilizce hazırlık programlarına katılabilirsiniz

Yaygın olarak tercih edilen hazırlık eğitim süresi iki sömestr yani bir akademik yıldan oluşur. Öğrenci A1 yani başlangıç seviyesinde eğitime başlayacak ise, hazırlık yılının sonunda B2 seviyesini tamamlamış, üniversitede eğitim alabilecek seviyede İngilizce yeterliliği sahip olabilmelidir. Ancak birçok okulda başlangıç seviyesi olan A-1 seviyesinden lisans ya da yüksek lisans eğitimine başlayabilmek için gerekli olan B2 seviyesinin sonuna bir akademik yıl içerisinde ulaşılamamaktadır, bu sebeple öğrencilerimiz üniversite başvurularını yaptıktan sonra hemen İngilizce çalışmaya başlamalı, eğitimlerine başlayacakları tarihte minimum A-2 seviyesinde olmalıdırlar. Bunun asıl sebebi, yurtdışında İngilizce hazırlık eğitimi alacak öğrencilerin çoğunluğunun en azından “pre-intermediate” dediğimiz A-1/A-2 seviyelerinde İngilizce altyapılarının olmasıdır.

Bazı okullarda ise bir dönemlik yoğun İngilizce hazırlık programları bulunmaktadır, bu programlar İngilizce seviyesi A2 seviyesini tamamlamış ve üzerinde olan adaylar için uygundur.

İngilizce hazırlıkta alınacak eğitim, öğrencilerimiz için hem kariyer başlangıcı sayılmakta hem de yabancı bir ülkede yaşayacakları için okul arkadaşlarıyla iletişim kurarak sosyal ve kültürel anlamda gelişimlerini sağlamaktadır. Aynı zamanda eğitim aldığınız çevrede ve yaşadığınız ülkedeki insanlarla etkileşime girmenizde, bunun ile birlikte sosyal yetenekleriniz, kendinize olan güveniniz ve hayata bakış açısını geliştirip kişisel eğitiminize de katkı sağlayıp ufkunuzu genişletmektedir. Macaristan’da İngilizce hazırlık eğitimi alırken eğitmenleriniz de yabancı olacağı için İngilizceniz çok daha hızlı gelişecek, derste öğrendiklerinizi dışarıda da interaktif bir şekilde kullanabileceksiniz.

Macaristan’da üniversite eğitiminiz öncesi başvuru yapacağınız bölüme göre aşağıdaki hazırlık programlarına başvurabilirsiniz;

  • Üniversitelerin bünyesinde Combo Hazırlık (İngilizce Hazırlık + Bölüm Hazırlık)
  • Foundation (Bilimsel Bölüm Hazırlık)
  • Genel İngilizce Hazırlık

Foundation (Bölüm Hazırlık) Eğitimi

Öğrencilerin eğitim almak istediği lisans programına uygun temel derslerin verildiği eğitimdir. Bu eğitimin amacı; okumak istediğiniz bölüm için ihtiyacınız olacak Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Matematik gibi alanlarda destekleyici temel eğitimin verilmesidir. Foundation eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler, okumak istediği bölüme giriş için hazır olurlar.

Macaristan’da bazı üniversitelerin bünyesinde bulunan Bölüm hazırlık programına dahil olmak için, öğrencinin İngilizcesinin iyi seviyede olması gerekmektedir.

Bölüm hazırlık eğitimi genellikle, TIP, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislik, Mimarlık ve Psikoloji gibi alanlarda eğitim alacak öğrencilere verilmektedir. Bölüm hazırlık eğitiminden sonra üniversitelerin büyük çoğunluğu öğrencilerin eğitimlerinin yeterli olup olmadığını test etmek için bölüm hazır

Combo Hazırlık Programı

İki sömestr süren bu hazırlık yılında, ilk dönem sadece İngilizce dil eğitimi, diğer dönem ise bölüm derslerinin verildiği hazırlık birleşik programdır. Başvuru yapacak öğrenciler orta seviyede İngilizce bilmelidir.

Macaristan’da İngilizce hazırlık eğitimi ücreti eğitim alınacak üniversiteye göre 3.000 – 6.400 € arasında değişiklik göstermektedir.

Macaristan’da hazırlık eğitimi alabileceğiniz üniversiteler

PECS Üniversitesi:
Combo Hazırlık (Skype ile kabul edilir)
1 Dönem :B1 / 3,780€ / Ocak – Haziran
1 Yıl: A2 / 5,850€ / Eylül – Haziran
1,5 Yıl: A1 / 8,370€ / Ocak – Haziran

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi (BME):
Bölüm Hazırlık (Foundation – Sertifika istenir)
1 Akademik Yıl (2 Sömestr): 6,400 Euro
Eğitim Süresi: Eylül-Haziran
(minimum İngilizce seviyesi B2)

Budapeşte Metropolitan Uygulamalı Bilimler Üniversitesi:
1 Akademik Yıl İngilizce Hazırlık (Skype ile kabul edilir)
(2 sömestr) 4,800 Euro
Eğitim Süresi: Eylül-Haziran
(minimum İngilizce seviyesi A2)

1 Dönem Yoğun İngilizce Bölüm Hazırlık (Skype ile kabul edilir)
(1 sömestr) 2,400 Euro
Eğitim Süresi: Şubat-Haziran
(minimum B1 İngilizce seviyesi ile)

 1 Dönem Pre Master (Skype ile kabul edilir)
(1 sömestr) 2,400 Euro

1 Dönem Business Foundation
(1 sömestr) 2,400 Euro

IBS International Business School:
1 Akademik Yıl İngilizce Hazırlık (Online İngilizce test yapılır)
(2 sömestr) 5,500 Euro
Eğitim Süresi: Eylül-Haziran
(minimum A2 İngilizce seviyesi ile)

1 Dönem İngilizce Hazırlık (Online İngilizce test yapılır)
(1 sömestr) 2,750 Euro
Eğitim Süresi: Ocak-Haziran
(minimum B1 İngilizce seviyesi ile)

Debrecen Üniversitesi:
1 Akademik Yıl Bölüm Hazırlık (Skype ile kabul edilir)
(2 sömestr) 5,500 USD
Eğitim Süresi: Eylül-Haziran
(minimum A2 İngilizce seviyesi ile)

1 Dönem İngilizce Bölüm Hazırlık (Skype ile kabul edilir)
(1 sömestr) 3,300 USD
Eğitim Süresi: Ocak-Haziran
(minimum B1 İngilizce seviyesi ile)

Corvinus Üniversitesi:
1 Akademik Yıl Bölüm Hazırlık (Skype ile kabul edilir)
(2 sömestr) 4,500 Euro
Eğitim Süresi: Ekim-Haziran
(minimum A2/B1 İngilizce seviyesi ile)

1 Dönem İngilizce Bölüm Hazırlık (Skype ile kabul edilir)
(1 sömestr) 3,000 Euro
Eğitim Süresi: Şubat-Haziran
(minimum B1/B2 İngilizce seviyesi ile)

Nyireghaza Üniversitesi
1 Akademik Yıl İngilizce Hazırlık (Skype ile kabul edilir)
(2 sömestr) 3,600 Euro
Eğitim Süresi: Eylül-Haziran
(minimum A2 İngilizce seviyesi ile)

1 Dönem Yoğun İngilizce Bölüm Hazırlık (Skype ile kabul edilir)
(1 sömestr) 1,800 Euro
Eğitim Süresi: Ocak-Haziran
(minimum B1 İngilizce seviyesi ile)

Eötvös Loránd Üniversitesi (ELTE):
1 Akademik Yıl Bölüm Hazırlık (Skype ile kabul edilir)
(2 sömestr) 2,980 Euro
Eğitim Süresi: Eylül-Haziran
(minimum A2 İngilizce seviyesi ile)

Wekerle Business School:
(2 sömestr) 2,750 Euro
Eğitim Süresi: Eylül-Haziran
(minimum A2 İngilizce seviyesi ile)

Macaristan üniversitelerini daha detaylı incelemek, bölümler ve ücretlerine göz atmak için Macaristan’da üniversite ya da Macaristan’da yüksek lisans sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

Macaristan İngilizce Hazırlık