ÜNİVERSİTE HAKKINDA

Nyireghaza Üniversitesi (NYE), bir eğitim kurumu olarak kuruluşu 1914’tür ancak György Bessenyei Öğretmenlik Yüksekokulu ve Budapeşte Gödöllő Tarım Bilimleri Üniversitesi’nin Nyíregyháza kampüslerini de 2000 yılında bünyesine kattıktan sonra yüksek okul statüsünden üniversiteye geçiş yapmıştır. Günümüzde tarım, spor bilimi, sosyal bilimler, mühendislik, sanat , öğretmenlik eğitimi, ekonomi, bilişim, sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarında eğitim verilmektedir.

Nyíregyháza Üniversitesi, bir devlet okuludur ve farklı disiplinlerde eğitim vermektedir. Macaristan’da uygun maliyetlerle İngilizce hazırlık, mühendislik, görsel tasarım, dil bilimi ve beden eğitimi alanında eğitim almak isteyen adayların rahatlıkla başvurabileceği bir üniversitedir.

İNGİLİZCE HAZIRLIK

Üniversite, BSc / BA derecesi kabulü için hazırlık sağlar. Başvuru sahiplerinin amacı, lisans başvurularında gerekli olan B2 İngilizce seviyesine ulaşmak için genel ve mesleki İngilizceyi, kelime ve gramer temellerini edinmenin yanı sıra, ilgili temel konulardan uygun hazırlık seviyesini elde etmektir.  Kursun bir kısmı, Macar dili ve kültürü dünyasına girişi de kapsamaktadır. Hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler, Nyíregyháza Üniversitesi’nde veya başka bir yüksek öğretim kurumunda eğitimlerine  başlayabilirler. “36 hafta / 2 sömestr / 9 ay / 720 saatlik” bir eğitimin sonunda sertifika alarak kursu başarılı bir şekilde tamamlayanlar Nyireghaza Üniversitesi bünyesindeki mühendislik ve işletme bölümlerinde okumak için tekrardan bir sınava girmeyecekler, doğrudan kabul alacaklardır. 

Değerlendirme ve derecelendirme kriterleri: Sertifika için, katılımcıların kursun en az yüzde 80’ine katılmaları gerekir. Final sınavı yazılı ve sözlü bölümlerden oluşur.  Modül final sınavları, en az yüzde 60 (sözlü ve yazılı kısımlar ayrı olmak üzere) puan alan her katılımcı için gereklidir. Modül final yeterlilik sınavı: başarılı / kaldı şeklinde olacak. Program bir AKTS kredisi sağlamaz.

BÖLÜMLER VE ÜCRETLER

Başvuru Ücreti: € 100

Bölümler (İngilizce)Süre (Sömestr)Ücret (Yıl/Euro)Başlangıç
Hazırlık Programları
1 Dönem İngilizce Hazırlık 1€ 1.400Eylül
İngilizce Hazırlık2€ 2.800Eylül
Lisans Bölümleri
Mechanical Engineering (Makine Mühendisliği)7€ 4.200Eylül
Computer Sciences (Bilgisayar Bilimleri)6€ 4.200Eylül
English and American Studies (İngilizce ve Amerikan Dilbilimi)6€ 3.000Eylül
Agricultural Engineer (Ziraat Mühendisliği)7€ 4.200Eylül
Applied Biology (Uygulamalı Biyoloji)6€ 4.200Eylül
Music Culture (Müzik Çalışmaları – Koro Şarkıcılığı)6€ 6.000Eylül
Business Administration and Management7€ 4.200Eylül
Chemistry6€ 4.200Eylül
Professional Pilot7€ 27.000Eylül
Yüksek Lisans Bölümleri
Environmental Science4€ 4.200Eylül
Social Pedagogy4€ 4.200Eylül

KONAKLAMA

Nyíregyháza Üniversitesi öğrencilerine 3 tip konaklama seçeneği sunmaktadır, yurtlar kampüs içerisinde okula yürüme mesafesindedir;

Standart Tek Kişilik Oda:
Tek kişilik oda, 2 odanın ortak kullandığı banyoya sahiptir. WC ve mutfak koridorda ortak kullanımdadır. Aylık ücreti : 80€

Twin Oda:
Tek kişilik oda, banyo, WC ve mutfak iki oda tarafından ortak kullanımdadır. Aylık ücreti : 100€

Superior Oda:
Tek kişilik oda, WC, banyo ve mutfak sadece oda sahibinin kullanımına açıktır. Aylık ücreti : 170€

VİDEO

ŞEHİR HAKKINDA

Nyíregyháza  (Nyiir-egg-haaza diye okunur) eski adı ile  Nyír’dir (Nyir Türkçe’de Huş Ağacı demektir). 896’da bölgeye Macarların gelmesi, daha sonra Macarların 1000 yılında hristiyan olmaları ile 1236’da şehre büyük bir kilise yapmaları ile (Macarca kilise egyház demektir) Nyir ve Egyhaz kelimeleri birleştirilerek  şehir Nyíregyháza adını almıştır.  Kuzeydoğu Macaristan’ın ve Szabolcs-Szatmár-Bereg Eyaletinin başkenti olan bir şehir. 120.000 nüfusu ile, Macaristan’ın yedinci büyük şehri ve Kuzey Macaristan ve Büyük Macar Ovası’nın (Alföld) kuzey kesiminin en önde gelen şehirlerinden biridir.

1850 lerden sonra Nyíregyháza daha da kentleşti ve 1858 yılında demiryolu hattı Nyíregyháza’ya ulaştı; birçok yeni binalar, bir telgraf ofisi, ana postane ve tiyatro da dahil olmak üzere çeşitli binalar inşa edildi. 1911 yılında tramvay yapımı tamamlandı.

1960’larda şehir iyice büyüdü ve hızlı bir şekilde gelişti. Günümüzde Nyíregyháza, bir eğitim ve popüler bir turizm merkezi ve de Macaristan’ın en zengin şehirlerinden biridir.

Şehirdeki En bilindik fabrikalar:

  • LEGO Oyuncak Fabrikası
  • Michelin Hungária Lastik Fabrikası

Macaristan’ın diğer şehirlerinde olduğu gibi Nyíregyháza’da da termal kaplıcalar ve aqua parklar revaçtadır. Bunlardan bazıları:

  • Sóstói ThermalPark
  • Júlia Termal
  • Nyíregyháza aquapark
  • Tófürdő
  • Sóstói Fürdő

Komşu ülkelerdeki bazı şehirlere uzaklıkları:
Ukrayna Mukaçeve – Nyireghaza: 116 km
Slovakya Kassa (Kösice) – Nyireghaza: 120 km
Romanya Kolozsvar (Cluj Napoca) – Nyireghaza: 250 km
Polonya Krakow – Nyireghaza: 385 km
Avusturya Viyana – Nyireghaza: 473 km
Sırbistan Belgrat – Nyireghaza: 500 km

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA