MACARİSTAN HAKKINDA

Macaristan, Avrupa Birliğine tam anlamıyla 2004 yılında üye olmuştur. Macaristan’ın Başkenti Budapeşte şehri, Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehirlerinden bir tanesidir. Budapeşte, dünyanın en önemli turistik şehirlerinden biri olmakla beraber aynı zamanda bir çok büyük ve önemli üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.  Macaristan’ın ana dili Macarca’dır. Köken olarak Ural-Altay dil ailesinden gelmektedir. Ülke içerisinde Almanca, İngilizce ve Slovakça en çok konuşulan yabancı diller arasındadır. Ülkenin nüfusu ortalama 10 Milyon civarındadır. Macaristan Avrupa Birliğinde yer almasına rağmen Euro dışında kendi para birimi olan Macar Forinti’ni kullanmaktadır. Bu durum ülkeyi diğer Avrupa ülkelerine göre yaşam açısından daha uygun bir ülke haline getirmektedir.

Macaristan’ın en çok ziyaret edilen şehirleri Budapeşte, Pecs, Debrecen ve Szeged şehirledir. Bu şehirlerden Budapeşte, Pecs ve Debrecen şehirlerindeki Eötvös Lorand Üniversitesi, Pecs Üniversitesi ve Debrecen Üniversitesi, Macarca dili öğrenmek isteyen öğrenciler için uluslararası öğrencilere kapılarını açmaktadır.

MACARİSTAN'DA DİL EĞİTİMİ

Macaristan’da dil eğitimi için köklü üniversiteler yaz okullarında 2 hafta ila 2 ay arasında değişen sürelerde Macarca eğitim vermektedirler. Bu kurslara dünyanın birçok farklı ülkesinden öğrenciler ve profesyoneller katılmakta, Macarca dil eğitiminin yanı sıra Macar kültürü ile ilgili de birçok eğitim ve etkinliğe katılmaktadırlar.

Macaristan’da Macarca dil eğitimi almak için en iyi seçenek üniversitelerde verilen yaz okullarındaki dil eğitimleridir. Alacağınız Macarca eğitim, devlet üniversitelerindeki Macar hocalar tarafından verilmektedir. Üniversite’nin katılacağınız yaz okulunda hem Macarca dil eğitiminizi alarak dilinizi geliştirebilir hem de Macar kültürünü yakından tanıma imkanı bulabilirsiniz.

MACARİSTAN'DA YAŞAM GİDERLER

Avrupa’daki ülkelerden ücret ve yaşam bakımından en uygun ve ekonomik olan ülke Macaristan’dır. Ülkenin uygun ve ekonomik olmasının en büyük etkeni kendi para birimi olan Forint’i kullanmalarıdır. 1 TL yaklaşık 46 Macar Forinti değerindedir. Türkiye’de de olduğu gibi yaşam masrafları Anadolu bölgesindeki şehirlerde nasıl metropol şehri olan İstanbul’a oranla uygunsa, Macaristan’daki yaşam giderleri de aynı şekilde yaşam masrafları olarak değişkenlik gösterebilir. Başkent olan Budapeşte’deki sosyal yaşam Pecs, Debrecen, Szeged gibi şehirlere oranlara daha yüksektir.

ULAŞIM

Macaristan’a ulaşım genellikle Havayolları aracılığıyla yapılmaktadır. Dileyen öğrenciler özel araçları ile veya tren ile yolculuk yapabilirler. Macaristan’a uçuslar THY veya Pegasus ile gerçekleşmektedir. İstanbul’dan başkent Budapeşte’ye uçak yolculuğu ortalama 1 saat 50 dakika sürmektedir. Öğrenciler Budapeşte’de bulunan Ferenc Liszt Uluslararası Havaalanına uçuş gerçekleştirmektedir. Macaristan’ın diğer büyük şehirleri olan Pecs veDebrecen gibi şehirlere direkt uçuş bulunmamaktadır. Öğrenciler başkent Budapeşte’ye vardıktan sonra tren ile, özel araç ile veya shuttle minibüsler ile yolculuklarını gerçekleştirebilirler.

MACARİSTAN'DA YEME-İÇME

150 Yıllık Osmanlı geçmişi bulunan Macar mutfağı, Orta Avrupa’nın en özel ve çeşnili mutfaklarındandır. Osmanlı geçmişi bulunduğundan dolayı Macar mutfağı yemekleri, Türk yemeklerini yakındır. Macaristan Mutfağı denince ilk akla gelen yiyecek “Gulaş”tır. Macaristan’ın geleneksel yemeğidir. Gulaş, Dana eti, Soğan, kırmızı biber ve biberden yapılan bir haşlama yemeğidir. Mutlaka giden herkesin gulaşı deneyimlemesi gerekmektedir. Macar mutfağı denince ilk akıllara gelecek olan baharat paprikadır. Hemen hemen gittiğiniz her markette, hediyelik ürün satılan yerlerde farklı çeşitlerde Paprikalar bulabilirsiniz. Paprika, hem salça şeklinde hem de toz şeklinde satılmaktadır.

MACARİSTAN'DA MACARCA DİL EĞİTİMİ

Üniversite Şehir Açıklama
Eötvös Loránd Üniversitesi (ELTE) Macarca Kursu Budapeşte Macaristan’da dil eğitimi için Budapeşte’nin en iyi üniversitesi
Pecs Üniversitesi (Pécs) Macarca Kursu Pecs 1367’de kurulan ve Macaristan’ın en eski üniversitesi olan okuldaki Macarca yaz okulu paketi en kapsamlı ve eğlenceli Macarca dil paketidir.
Debrecen Üniversitesi Macarca Kursu Debrecen Macaristan’ın ikinci büyük şehrinde Macarca öğrenmek isteyenler için uygun programlar
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank