Macaristan Dil Eğitimi

Türkiye ile önemli tarihsel bağları bulunan Macaristan, Avrupa’nın en önemli ülkeleri arasında yer alır. Lokasyonu sebebiyle dikkat çekicidir, tam bir köprü görevi görür; batısında Avusturya ve Slovenya, kuzeyinde Slovakya, doğusunda Romanya ve Ukrayna, güneyinde Sırbistan ve Hırvatistan bulunmaktadır. Son dönemde burada yer alan üniversiteler veya dil okulları, yabancı dil öğrenmek isteyen her yaştan insan için önemli fırsatlar sunmaktadır. Ülkenin resmi dili olan Macarcayı, son derece uygun fiyatlarla, nitelikli dil okullarında ve bizzat sosyal yaşama entegre olarak öğrenebilirsiniz. Macaristan dil okulları her sene Türkiye’den yüzlerce öğrenciyi kabul etmektedir. 2004 senesinden bu yana AB üyesi olan ülkenin başkenti Budapeşte, dil okullarının da merkezini oluşturur.

Macarca köken anlamında Ural-Altay dil ailesinden gelir. AB kapsamında olmasına rağmen kendi para birimini kullanmaya devam eden Macaristan, görece uygun ve avantajlı bir yerdir. Dil eğitimi için ülkede yer alan üniversiteler yaz aylarında kapılarını dışarıdan gelen öğrencilere açmaktadır. Bu süreç isteğe bağlı olarak 2 -8 hafta arasında değişebilir. Aynı zamanda Macaristan’da Almanca da yaygın şekilde kullanılan diller arasındadır. Macaristan’da dil eğitimi size hem Macarcanın kapılarını açacak hem de farklı bir kültürün izlerini sürme şansı verecektir.

Macaristan’da eğitim, sosyal aktivitelerle ve bazı özel çalışmalarla da desteklenmektedir. Macarca eğitim üniversitelerde yer alan nitelikli hocalar ya da dil konusunda yetkinleşmiş profesyonellerce verilir. Kısa süreye rağmen yüksek verimlilik sayesinde geri dönüşler son derece olumludur. Yaklaşık olarak 10 milyon civarında bir nüfusu bulunan ülkede dil eğitimi alarak, yaz aylarınızı değerlendirebilir, farklı bir kültüre yakından şahit olabilir ve yoğun geçen bir senenin sonunda burada geçireceğiniz keyifli eğitim ve sosyal yaşam ile kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Macaristan Dil Okulları

Macarca dilinin popülerliği son dönemlerde bariz şekilde artış gösterse de İngilizce, Çince, İspanyolca, İtalyanca gibi evrensel dillerin kullanım yoğunluklarından ötürü doğal olarak gerisindedir. Bu durumu esasen önemli bir avantaja çevirmek de sizin elinizdedir. Çünkü az kişi tarafından konuşulan dillerin popülerleşmesi, o dili konuşan kişilerin de değerini ve cazibesini artırmaktadır. Macarca bilmek kariyer planlarınıza da olumlu yönde yansıyacaktır. Macarcayı şu anda dünyada 14-15 milyon civarında insanın konuşabildiği bilinir. Türkçe üzerinden geçmiş olan çok sayıda sözcüğün olması,  dile adapte olmanızı kolaylaştıracaktır.

Macaristan dil kursları sayesinde siz de bu özel dili konuşabilen şanslı kişilerden biri olabilirsiniz. Macaristan’da dil okullarına gitmenin en önemli ayrıcalığı, bu az bilinen dilin size katacağı artı değerdir. Ayrıca Orta Avrupa’da konumlanmasından dolayı diğer ülkeleri de kolayca keşfetme şansına sahip olabilirsiniz. Özellikle Avusturya, Hırvatistan, Sırbistan gibi sevilen ülkelere komşu olması coğrafi anlamda bir ayrıcalık sunar. Budapeşte’nin UNESCO tarafından çok defa onurlandırıldığı da unutulmamalıdır. Dil okulları dışında buradaki yaşamsal maliyetler Türkiye’den giden öğrenciler için makul düzeydedir. Son olarak Türk öğrenciler burada son derece sıcak karşılanır. Ortak geçmişe sahip olmamız, bu durumun en önemli nedenidir.

Bir turizm ülkesi olan Macaristan’da dil eğitimi almak artık elinizde!  Şu anda Macaristan sınırları içinde en çok ilgi gören dil okulları arasında; Debrecen Üniversitesi Macarca Kursu, Pecs Üniversitesi Macarca Kursu ve Eötvös Lorand Üniversitesi Macarca Kursu rahatlıkla sıralanabilir.

Macaristan'da Macarca Dil Eğitimi

Her sene gerek Türkiye’den gerekse de diğer ülkelerden çok sayıda turist çekebilen Macaristan, eğitim konusunda da cazip ülkeler arasına girmeye başlamıştır. Macaristan denildiği zaman doğal olarak akla gelen ilk şehir, başkent Budapeşte oluyor. Avrupa’nın en görkemli başkentleri arasında kabul edilen Budapeşte, sosyal, kültürel ve turistik açıdan zirve noktasındadır. Avrupa’da pek çok ülkenin ve farklı şehirlerin içinden geçen Tuna Nehri, Budapeşte’yi ikiye ayırır, hatta şehrin tüm karakteristik özellikleri de bu duruma dayanır. İki milyon civarında insanın yaşadığı başkent, devrimler tarihiyle de ön plandadır. Yaşam kalitesi açısından dünyadaki 231 şehrin içinde 76. sırada olan bu özel şehir, özgün yapısıyla fark yaratır. Tarih boyunca değişik kültürlere ve milletlere ev sahipliği yapan başkent, biriktirdiklerini bugün turistik değer olarak insanlık tarihine yansıtır. Elbette buranın, Avrupa standartlarına sahip devlet üniversitelerine ev sahipliği yaptığını da ifade edebiliriz.

Budapeşte dışında Macaristan’da yer alan önemli şehirlerden biri de Debrecen’dir. Gezi programlarında her zaman yer edinmeyi başaran Debrecen, dil okulları konusunda size farklı opsiyonlar sunar. Bütçenize ve kişisel beklentilerinize uygun olarak Macarca dil eğitim veren bu okullara kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Pecs, Eger ve Szeged gibi başkente yakın diğer büyük şehirler de aynı şekilde dil eğitimi için uygun şehirler olarak sıralanabilir. Macaristan dil okulu ücretleri okulların nitelikleri kadar şehir kalitesine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Macaristan’da dil eğitimi için köklü üniversiteler yaz okullarında 2 hafta ila 2 ay arasında değişen sürelerde Macarca eğitim vermektedirler. Bu kurslara dünyanın birçok farklı ülkesinden öğrenciler ve profesyoneller katılmakta, Macarca dil eğitiminin yanı sıra Macar kültürü ile ilgili de birçok eğitim ve etkinliğe katılmaktadırlar.

ÜniversiteŞehirAçıklama
Eötvös Loránd Üniversitesi (ELTE) Macarca KursuBudapeşteMacaristan’da dil eğitimi için Budapeşte’nin en iyi üniversitesi
Pecs Üniversitesi (Pécs) Macarca KursuPecs1367’de kurulan ve Macaristan’ın en eski üniversitesi olan okuldaki Macarca yaz okulu paketi en kapsamlı ve eğlenceli Macarca dil paketidir.
Debrecen Üniversitesi Macarca KursuDebrecenMacaristan’ın ikinci büyük şehrinde Macarca öğrenmek isteyenler için uygun programlar

Macaristan Dil Okulu Fiyatları

Macaristan dil okulu fiyatları, eğitim sürenize ve eğitimin içeriğinde alacağınız ders saatine bağlı olarak değişir. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi burada da ücretler haftalık hesaplamalar üzerinden ilerler. Sadece birkaç haftalık bir program da tercih edebilirsiniz, iki ay süren bir programa da kaydınızı yapabilirsiniz. Diğer yandan haftalık ders saatleri ve hafta sayısı dışında, dil eğitimi veren üniversitenin kalitesi, konumu ve referansları da önemlidir. Devlet üniversiteleri kapsamında dil eğitimi verildiğinde, bu özel kurslara kıyasla daha uygun olabilmektedir. Başkent Budapeşte’de alacağınız eğitim, bu anlamda bir nebze daha pahalı olabilmektedir. Elbette sene boyunca karşınıza çıkabilecek özel promosyonları ve kampanyaları da kaçırmamalısınız. Bu tip kampanyalar büyük sürprizler barındırabiliyor.

Macaristan’da Dil Eğitimi Programları

Macaristan’da dil eğitimi almak isteyenleri kendi seviyelerine ya da motivasyonlarına bağlı olarak çeşitli programlar bekliyor. Macaristan’da dil eğitimleri burada yer alan üniversiteler üzerinden verildiği için bir nevi yaz okulu mantığıyla sunuluyor. Ülkemizdeki sistem gereği temel eğitimde çoğunlukla İngilizce ya da Almanca ikinci yabancı dil olarak verildiğinden ve bu diller daha çok rağbet gördüğünden, Macarca pek çok kişi için tamamen yabancısı olunan bir dil. Bu nedenle dil eğitimleri büyük ölçüde sıfırdan, yani temelden başlatılıyor.

Kaç haftalık bir eğitim almak istediğinize bağlı olarak gördüğünüz eğitimin ritmi, temposu değişebiliyor. Macaristan’da çalışmak, üniversite okumak, yeni kariyer planları yapmak ya da sadece kültürel bir yatırım yapmak adına dil okullarına insanlar ilgi gösterebiliyor. Eğitim programlarının yanında takviye niteliğine sahip olan programlar ve sosyal aktiviteler sayesinde Macarcanızı kısa sürede geliştirebilirsiniz.

Macaristan Dil Okulları Konaklama

Macaristan dil okullarında konaklama tamamen isteğe bağlıdır. Öğrenciler bu anlamda belli seçeneklere mecbur edilmez. Dil okulu için Macaristan’a gelenler devlet üniversiteleri tarafından kısa süreliğine çeşitli yurtlara yerleştirilebilir. Bunun dışında ev kiralayabilir ya da otelde kalmayı tercih edebilirsiniz. Macaristan’a giden Türk öğrenciler, kaynaşma ve adaptasyon sürecinde beraber hareket etmek adına aynı evlerde konaklayabiliyor.

İngilizce dil okullarının popüler olduğu kimi ülkelerdeki gibi konaklama modellemeleri yoktur. Örneğin bizzat ailelerin yanında konaklama, bu ülkede yaygın bir seçenek değildir. Macaristan’a gelen Türk öğrenciler çoğunlukla özel ya da devlet yurtlarına yöneliyor. Hangi seçeneğe yönelirseniz yönelin, bütçeniz ciddi düzeyde etkilenmeyecektir. Ülkedeki konaklama opsiyonları diğer ülkelere kıyasla son derece makul düzeydedir.

Macaristan Dil Okulu Vizesi

Macaristan dil eğitimi vizesi için vize başvuru formunun dikkatli bir şekilde doldurulması ve istenen belgelerin eksiksiz teslim edilmesi şarttır. Pek çok kişi bu süreçte yaptığı hatalardan dolayı ret alıyor ve ciddi zaman kayıpları yaşıyor. İki ülke arasındaki anlaşmaya göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize çıkarmak konusunda sorumlulukları bulunur. Öğrenci vizesi çıkarmak istiyorsanız minimum 3 hafta öncesinden süreci başlatmanız idealdir.

AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları (Türkiye gibi) 90 günden daha fazla kalmak istediklerinde uzun süreli öğrenci vizesine başvurmalıdır. Öğrenci vizeleri minimum bir hafta içinde sonuçlanmaktadır. Özel durumlar için konsolosluk başvuranlardan ek belgeler talep edebilir. Talep edilen belgeleri; finansal, mesleki ve kişisel evraklar olarak ayırmak mümkündür. Burada önemli olan, evrakların istenilen formatta, düzende ve tam olarak hazırlanmasıdır.

Macaristan’da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Diğer Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi Macaristan’daki eğitim kurumları da ülkelerine gelen uluslararası öğrencilere resmi anlamda çalışma imtiyazı tanır. Bu durum yüksek lisans ve lisans düzeyinde eğitim gören öğrenciler için geçerlidir. Dil eğitimi almak için buraya giden öğrencilerin ise ne yazık ki böyle bir hakkı yoktur. Macaristan’da dil eğitimi ve çalışma izni verilmemesi, büyük ölçüde eğitim süresinin kısalığıyla açıklanabilir.

Macaristan’da Yaşam Maliyetleri

Ekonomik açıdan Macaristan Avrupa’nın en cazip ülkeleri arasında yer alır. Bu durumun en önemli nedenlerinden birisi, bir Avrupa Birliği ülkesi olmasına yani Euro zone’da olmasına rağmen, ülke içinde hala kendi para birimleri olan Forint’i tercih etmeleridir. Forint’in Euro’ya göre döviz kuru olarak çok daha erişilebilir olması, Türk öğrenciler için Macaristan’ı her zaman cazip kılmaktadır. Yaşamsal masraflar bölgeden bölgeye farklılıklar gösterse de konaklama, sigorta, ulaşım, yeme-içme gibi kalemlerin öğrencileri çok zorlamadığı görülür. Ortalama bir bütçeyle dahi bir yandan dil eğitiminizi sürdürebilir, bir yandan da sosyal yaşantınızı aktif bir şekilde idame ettirebilir, Macaristan’da geçirdiğiniz zamanı dolu dolu yaşayabilirsiniz.

Macaristan’da Sosyal Hayat

Yaklaşık 1 saat 50 dakikalık uçak yolculuğuyla varabileceğiniz Macaristan’da tren ve bisiklet kültürü gelişmiştir. Tuna Nehri boyunca uzanan kafeler, restoranlar, kitapçılar, dükkanlar arasında gezinirken hem turistlerin hem de yerli insanların sıklıkla bisiklet kullandığına şahit olabilirsiniz. Tren ağı ise şehrin tüm yönlerine doğru genişlemiş, farklı lokasyonlara kolaylıkla ulaşım sağlamaktadır. İnsanlar genel olarak birbirine karşı nazik ve sabırlıdır. Macaristan yeme-içme kültüründe Osmanlı mutfağının çok net izleri görülür. Bu nedenle Türk öğrencilerin yemeklere adapte olması son derece kolaydır. Okuldan arta kalan zamanlarınızda tarihi mekanları ziyaret edebilir, okuldan arkadaşlarınızla şehrin tabiat güzelliklerini keşfedebilir, dil okulunun geniş spor ve sosyal faaliyetlerinden yararlanabilirsiniz.

Macaristan Dil Okulları Ücretsiz Danışmanlık

Macaristan’da dil eğitimi almak sağladığı ekonomik ve sosyo-kültürel avantajlardan dolayı pek çok kişinin talep ettiği bir durumdur. Sektörde 20 yıldan fazla deneyimi bulunan ELT Yurtdışı Eğitim’in ofislerini ziyaret edebilir ya da bizzat online olarak irtibata geçebilirsiniz. Deneyimli danışmanlarımızdan direkt olarak alacağınız güncel bilgiler çerçevesinde ELT, Macaristan’da alacağınız dil eğitiminin tüm aşamaları ile yakından ilgilenir ve size danışmanlık hizmeti sunar. İşi şansa bırakmamak ve her konuda bilgi almak adına bizi dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.