Pecs Üniversitesi ve Pecs Şehri Hakkında

Pecs şehri, 2010 yılında İstanbul ile beraber Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş bir şehirdir. Pecs şehri, Macaristan’ın güneyinde yer alan, ortalama 150 bin nüfusa sahip bir şehirdir. Hem kültürel açıdan, hem de güvenlik açısından öğrenciler için Macaristan’ın en uygun şehirlerinden birisidir. Budapeşte’deki Ferenc Liszt havaalanından araçla 2,5 saatte ulaşabileceğiniz şehre ayrıca trenle ulaşım da mümkündür.

Macaristan’ın Pecs şehrinde bulunan Pecs üniversitesi, 1367 yılında kurulmuş bir devlet üniversitedir. Avrupa’nın en çok uluslararası öğrenci ağırlayan okullarından bir tanesidir. Üniversitede hazırlık, lisans ve yüksek lisans derecesinde eğitimler sunulmaktadır. Bunun yanı sıra okulda Macarca öğrenmek isteyen yabancı öğrenciler için yaz kursları da mevcuttur.

Pecs şehrinin en önemli kültürel ve tarihi miraslarından birisi şehir meydanındaki Gazi Kasım Paşa Camii’dir. Bu cami eski bir Osmanlı camisidir. 1702 yılında minaresinin yıktırılmasından sonra ayakta kalan caminin görüntüsü Barok mimarisiyle değiştirilmiş ve kiliseye çevrilmiştir.

Pecs Şehrinde İklim

Pecs şehrinde Akdeniz iklimi özellikleri mevcuttur. Genellikle yıl içerisinde hava yağışsız ve sıcaktır. Temmuz ve ağustos ayları, şehrin sıcaklığı en yüksek derecede gördüğü aylardır. Bu aylarda hava sıcaklığı 28-30 dereceye kadar çıkmaktadır. Şehrin en soğuk zamanını ise Ocak ayında yaşar. Bu dönemde sıcaklıklar -4’e kadar düşmektedir. Yağışlar genelde kasım ayında yaşanmaktadır. Bu sebeple Pecs şehrine gitmek için en uygun zaman ilkbahar ya da yaz aylarıdır.

Pecs Şehrinde Gezilecek Yerler

Pecs şehri, nüfusundan da anlaşılacağı gibi çok büyük bir şehir olmamakla beraber Macaristan’ın beşinci büyük şehridir. Ortalama 150 bin nüfusu bulunmaktadır. Pecs şehrinde gezilecek yerleri ele aldığımız zaman aklımıza gelecek ilk yer şehir merkezinin meydanında bulunan Gazi Kasım Paşa Camisidir. Osmanlı zamanından kalma olan bu cami zamanla şeklini değiştirmiş ve kiliseye dönüştürülmüştür. Günümüzde hem kilise olarak hem de camii olarak ibadete açık durumdadır. Bunun dışında Neo- Romaneks Katedrali de en çok turist alan yerlerden bir tanesidir.

Peçs meydanındaki bulunan cadde de bulunan restoranlarda güzel bir akşam yemeği yiyebilir, nefes almak için oturup bir şeyler içebilirsiniz. Cadde ve mağazalar, mimari yapısı itibariyle istiklal caddesini andırmaktadır.

Pecs şehrinin turistlerin ilgisini çeken bir diğer yapısı ise radyo kulesidir. Bu radyo kulesi, ülkenin özel kutlama günlerinde, Macar bayrağındaki renkleri alacak şekilde ışıklandırılmaktadır ve şehrin sembolüdür diyebiliriz. Yine şehirde Roma dönemine ait kalıntılar, sıcak su kaynakları ve mezarlar bulunmakta, bugün müze şeklinde bu alanlar gezilebilmektedir.

Şehrin en önemli değerlerinden biri de on yıllarca ülkeye ve tüm Avrupa’ya muhteşem seramiklerin imal edildiği, şimdi ise müzeye dönüştürlmüş Zsolnay Museum’dur.

VİDEO

Konaklama

Pecs şehrinde konaklamalar öğrenciler için genellikle devlet üniversitelerinin yurtlarında ve kiralık evlerde sağlanmaktadır. Üniversitelerin aylık ücretleri ortalama 130-150 Euro civarında olmaktadır. Ev konaklaması yapmak isteyen öğrencilerin masrafları ise 150-200 Euro’yu bulabilmektedir. Pecs Üniversitesi’nde Macarca yaz okuluna katılacak öğrenciler için üniversite yurtlarında konaklama ayarlanmaktadır. Tek ya da çift kişilik odalarda konaklayabileceğiniz yurtlar Macaristan devlet üniversitelerinin sahip olduğu en konforlu yurtlardır.

Yeme – İçme

Programda öğlen yemeği veya tam pansiyon şeklinde sabah-öğlen-akşam yemeği seçenekleri vardır. Vejetaryen öğrenci olması durumunda mutlaka okula bilgi vermek gerekir. Yiyecek planını seçen öğrencinin şunları dikkate alması gerekir.

*Macar yemekleri genellike etlidir.

Macarca Yaz Okulu – Dil ve Kültür Programı

Macarca dilini ilgi çekici ve etkili bir şekilde öğrenmek ister misiniz? Sadece dil eğitimi değil, aynı zamanda Macar kültürünü, mutfağını, geleneklerini ve çok daha fazlasını öğrenmek için Macar Dili ve Kültür Yaz Kursuna Pecs Üniversitesi’nde kayıt yaptırabilir ve yaz döneminizdeki boşluğu bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Küçük gruplar ve çok kültürlü öğrencilerden oluşan programda hem Macarca dilini ve kültürünü öğrenebilir, hem de farklı kültürlerden arkadaşlar edinerek bol bol Macarca pratik yapabilirsiniz. Öğrenciler, alacakları Macarca eğitim süresi içerinde aşağıda etkinliklere katılabilirler;

 • 2010 Yılında Kültür Başkenti seçilen Pecs şehrini gezme fırsatı
 • Dünya Mirası olan Zsolnay Kültür Bölgesini keşfetme
 • Macar mutfağı ve uluslar arası mutfaktan yiyecekleri tatma
 • Macar Halk müziği ve dansları
 • Geleneksel el sanatlarını deneme
 • Macarca pratik etkinlikleri

Macarca Kursu Pragram Ücretleri

Üniversitede sunulan 2 farklı eğitim süresine sahip Macarca kursu mevcuttur. Bu süreler 2 haftalık ve 4 haftalık programlar olarak değişiklik göstermektedir. Aşağıda programların ücretlendirmelerine ulaşabilirsiniz.

2 Haftalık Kurs

 • Kayıt Ücreti : 80 Euro
 • Eğitim Ücreti: 450 Euro
 • Geziler: 130 Euro
 • Öğle Yemeği: 70 Euro
 • Kahvaltı-Öğle Yemeği-Akşam Yemeği: 170 Euro
 • Yurt Odası – Çift kişilik: 150 Euro
 • Öğrenci Evi – Tek Kişilik: 300 Euro
 • Öğrenci Evi – Çift Kişilik: 210 Euro

Eğitim Süreleri: 19 Temmuz – 16 Ağustos

Başvurular Hakkında

Pecs Üniversitesi Macarca kurslarına son başvuru tarihi 1 Temmuz 2020’dir.

Pecs Üniversitesi Macarca kursları hakkında ücretsiz ve detaylı bilgi almak için size en yakın ELT şubesine ulaşabilirsiniz.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA