Çekya'da Üniversite

Çekya; zengin tarihi, renkli kültürü ve canlı öğrenci hayatı ile sizi kendine hayran bırakacak!

Avrupa’nın kalbinde yer alan Çek Cumhuriyeti; 14 adet UNESCO Dünya Mirası Alanı, çok sayıda ortaçağ kalesi ve manastırı, büyüleyici manzarası, benzersiz cazibesi ile Avrupa’nın en güzel ülkelerden biri olarak kabul edilir.

Akademik mükemmellik arıyorsanız doğru yerdesiniz!

Çekya üniversiteleri, yüksek eğitim kalitesi, istisnai akademik fırsatları ve endüstri temelli eğitim yapısıyla tanınmaktadır. Ülke, akademik hayat ve bilimsel araştırma konularında haklı bir şöhrete sahiptir. Çekya’da bulunan birçok üniversite, Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk bin içinde yer almaktadır. Çek Cumhuriyeti’nin her yıl binlerce uluslararası öğrenciyi kendine çekmesi, popüler bir eğitim merkezi haline gelmesi hiç de şaşırtıcı değil.

Yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip olan Çekya, 2004 yılından beri Avrupa Birliği ülkesidir. Çek Cumhuriyetinde üniversite okumak isteyen öğrenciler için en önemli avantajlardan biri, ülkede yerel dil olan Çekçenin dışında bir çok üniversitede aynı zamanda İngilizce dilinde eğitim veriliyor olması.

Ülkenin en büyük üniversitelerinden bir tanesi, başkent Prag’da bulunan Prag Devlet Ekonomi Üniversitesidir. Çek Teknik Üniversitesi, Çek Ekonomi Üniversitesi ve Charles Üniversitesi öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır. Bunların dışında yine dünya film okulları arasında önemli bir yere sahip olan Prag Film Okulu da her yıl Türk sinema sektörü de dahil olmak üzere bir çok farklı sektör ve ülkeden sinema öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Aynı zamanda Türkiye’den ulaşımın kısa ve kolay olması da Çekya’da üniversite eğitimini Türk öğrenciler için cazip kılan sebeplerden biridir.

Çekya'da Üniversite Okumak

Çek Cumhuriyetinden Alacağınız Diplomanın YÖK tarafından tanınırlığı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından tanınan 5 farklı sıralama kuruluşunun oluşturduğu listelerde, dünya genelinde en iyi 1000 üniversite arasında birçok Çek üniversitesi yer almaktadır. Bu, Çek Cumhuriyeti’ndeki eğitim kurumlarının uluslararası düzeyde yüksek kalitede eğitim sunduğunu gösteren önemli bir göstergedir.

İlk bin içerisinde yer alan bir üniversitelerde eğitim almanız, mezuniyet sonrasında diploma denkliği konusunda sorun yaşamayacağınız anlamına gelir.

Çek Cumhuriyetinde Sınavsız Avrupa Birliği diplomasına sahip olmak

Eğitim hayatınız bittikten sonra rakiplerinizden bir adım önde olmak, Avrupa Birliği diplomasına sahip olmak mı istiyorsunuz? Çek Cumhuriyeti, Türkiye’den eğitim için gelecek öğrencilerde herhangi bir sınav zorunluluğu aramamaktadır. Türkiye’de herhangi bir sınava girmeden, lise diploma puanınız ve transkriptiniz ile Çek Cumhuriyetinde üniversite eğitimi almak için başvuru yapabilirsiniz.

Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Çek Cumhuriyeti her ne kadar Avrupa birliğinde olan bir ülke olsa da, ülke de kendi para birimleri olan Çek korunası kullanılmaktadır, ki bu durum da öğrencilere yaşam maliyetleri açısından çok büyük bir avantaj sağlar. Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ile karşılaştırıldığında çok daha uygun ücretlerle, orta Avrupa’nın kalbinde, köklü bir eğitim tarihine sahip olan Çek Cumhuriyetinde İngilizce hazırlık, lisans ya da yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

Çekya’da Çekçe eğitim ücretsizdir. Ancak Çekçenin öğrenilmesi zor bir dil olması ve kullanım alanının kısıtlı olması sebebiyle uluslararası öğrenciler İngilizce eğitim veren programlara daha fazla yönelmektedir. Çekya üniversiteleri yıllık eğitim ücretleri bölümlere göre değişmekle beraber 300€ ila 8.000€ arasındadır. Dilerseniz yıllık çok düşük maliyetlerle eğitim veren programlarda İngilizce eğitim alabilirsiniz. En çok tercih edilen bölümlerin yıllık ücretleri 4.000€ civarındadır. Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık gibi özel alanlarda yıllık eğitim fiyatı ortalama 12.000€’dur.

Prag Üniversiteleri Türk öğrencilere ilk senelerinde üniversite yurtlarında konaklama sağlamaktadır. Yurt odaları genellikle 2 ya da 3 kişiliktir. Aylık yurt ücretleri 200€ – 240€ arasındadır. Başkent Prag’ın Avrupa’nın en turistik şehirlerinden olması sebebiyle uluslararası öğrenciler, özellikle hazırlık öğrencileri ilk senelerinde yurtta kalmayı tercih etmektedirler. İlk yılını tamamlayan öğrenciler dilerlerse ev kiralayabilirler.

Çekya’da aylık ulaşım ve yeme-içme gibi maliyetler Türk öğrenciler için oldukça uygundur. Ulaşım ağının çok güçlü olduğu Prag’da indirimli ulaşım kartı ile öğrencilerimiz diledikleri yere rahatlıkla Metro, tramvay ve otobüsle seyahat edebilirler. Prag metrosu Avrupa’nın en yoğun 6. metrosudur ve oldukça gelişmiş bir ağa sahiptir. Aylık sınırsız ulaşım kartı 20€ civarındadır.

Üniversite kantinlerinde üç öğün yemek günlük 2,5€ – 4€ arasındadır. Prag’da çok fazla uluslararası öğrenci bulunduğundan yeme içme hizmetleri gelişmiştir ve her bütçeye uygun restoran ve fast food zincirlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Sonuç olarak Prag’da aylık 250€ gibi bir bütçeyle rahatlıkla ulaşım, yeme içme ve diğer yaşam giderlerinizi karşılayabilirsiniz.

Eğitim Süreniz Boyunca Schengen Birliği Ülkelerine Vizesiz Seyahat

Çek Cumhuriyetinde alacağınız üniversite eğitimi süresince sadece bulunduğunuz şehirde veya Çek cumhuriyeti sınırları içirişinde sıkışıp kalmak zorunda değilsiniz. Aktif bir uluslararası öğrenci olarak oturumunuz olduğu sürece Avrupa birliği ülkelerine rahatça vizesiz giriş yapabilir, boş zamanlarınızı, tatillerinizi arkadaşlarınızla Avrupa ülkelerini gezerek değerlendirebilirsiniz.

Başvuru ve Kabul İşlemlerinizi ELT ile Kolaylıkla Tamamlama

ELT Yurtdışı Eğitim aracılığı ile Çekya’nın köklü ve saygın üniversitelerine lisans veya yüksek lisans başvurularınızı başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. ELT bünyesindeki akademik danışmanlarımız sizlere uygun en iyi üniversite ve en uygun programların araştırmasını ve tespitini yapmakta, okul başvuruları ve kabulleriniz ile ilgili süreçleri yakından takip etmektedir. Çekya üniversitelerine başvurusunu yaptığımız öğrencilerimize vize randevuları, evrak ve başvuru süreçleri, okul kabulleri, konaklama ve uçuş organizasyonları, oryantasyon ve Çekya’ya gittikten sonra yapılması gereken prosedürlerinin tamamıyla ilgili geniş bir danışmanlık sunarak sorunsuz ve hızlı bir şekilde eğitim hayatlarına başlamalarını garanti ediyoruz.

Kültürel Gelişim

Orta Avrupa’nın kalbi olan Çek cumhuriyetinde üniversite eğitimi alarak, Avrupa’dan ve dünyanın birçok farklı bölgelerinden gelen uluslararası öğrencilerle tanışıp, arkadaşlık kurma şansını bulacaksınız. Farklı kültürlerden deneyimler elde edecek, belki de uzun yıllar sürdüreceğiniz arkadaşlıklar edineceksiniz. Aynı zamanda köklü bir tarihe ve mükemmel mimariye sahip olan Prag şehrinde kendinizi kültürel anlamda bol bol geliştirme imkanı bulacaksınız.

Çekya'da Üniversite

Çek Cumhuriyeti muhteşem mimarisi ve uygu yaşam koşullarıyla Avrupanın en güzel ülkelerinden biri olmasının yanı sıra Çekya üniversiteleri kaliteleriyle de ön plana çıkıyor. Yetmişten fazla üniversitede, binden fazla programda, her yıl kırk bin kadar öğrenci eğitim alıyor. Peki, Çekya’da kaliteli ve prestijli bir üniversitede başvuru ve kabul süreciniz nasıl işleyecek? Çekya’da üniversite okumak konusunda merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını videomuzda bulabilirsiniz.

Çekya'da Eğitim Alabileceğini Popüler Bölümler

Çek Cumhuriyeti üniversite eğitimine önem veren bir ülkedir ve ülke genelinde geniş bir yelpazede lisans programlarında eğitim seçeneği bulunmaktadır. Eğitim, yüksek kalitededir ve üniversiteler olanakları açısından modern tesislere sahiptir. Çek Cumhuriyetinde en çok tercih edilen bölümler:

  • Turizm
  • Ekonomi
  • Mimarlık
  • Mühendislik
  • Uluslararası İlişkiler
  • Sinema, Fotoğrafçılık
  • Sağlık Bilimleri, TIP

Çekya Üniversitelerinde İngilizce Hazırlık Eğitimi
İngilizceniz yeterli değilse ya da uluslararası bir İngilizce skorunuz yoksa üzülmeyin! Birçok Çek Üniversitesinin sunduğu İngilizce hazırlık programları sayesinde İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler, istedikleri lisans bölümüne başlamadan önce hazırlık programında aldıkları eğitimi başarılı bitirdikleri takdirde lisans eğitimlerine başlayabilirler.

Çekya Üniversiteleri

Prag'da üniversite okumak

Çekya Üniversiteleri

ÜniversiteŞehirAçıklama
Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (CULS)Prag1906 kuruluşlu üniversitede bir çok alanda İngilizce lisans eğitimi sunuluyor
Çek Teknik Üniversitesi (CTU)PragDünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi içerisinde yer alan teknik üniversitesi
Charles ÜniversitesiPrag1348 yılında kurulmuş Avrupa’nın en eski ve köklü üniversitelerinden
Prag Ekonomi ÜniversitesiPragÇekya’nın ekonomi alanında en büyük devlet üniversitesi
Prag Film Okulu (Prague Film School)PragAvrupa’nın en bilinen sinema ve fotoğrafçılık okullarından
Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi (UCT)PragÇekya’da kimya ve benzeri alanlardaki en kaliteli teknik üniversite
Masaryk ÜniversitesiBrnoÇekya’nın ikinci büyük şehri Brno’nun en büyük devlet okulu, yıllık 1900€’dan başlayan ücretler

Çekya'da konaklama

Çekya’da ücretsiz Çekçe eğitim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız

Eğitim Süreleri

Çekya’da üniversite eğitimi üç yıl, yüksek lisans eğitimi ise iki yıl sürmektedir. Eğer programa katılacak seviyede İngilizce bilmiyorsanız Çekya üniversitelerinde hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Hazırlık eğitimi bir yıl sürmektedir. Sağlık alanlarında alacağınız eğitimler için Tıp eğitiminiz 6 yıl, Eczacılık ve Diş Hekimliği bölümleri 5 yıl sürmektedir.

Eğitiminizi bitirip mezun olduktan sonra hem bir yabancı dili akademik anlamda çok iyi biliyor olacaksınız hem de eğitiminiz süresince katılacağınız değişim ya da staj programları sayesinde farklı tecrübeler elde edeceksiniz, bu da sizi sektörde rakiplerinizin bir adım önüne taşıyacak.

İlginizi Çekebilir

Prag’da üniversite okumak birçok açıdan eşsiz bir fırsattır. Prag, Avrupa’nın en gelişmiş ve akademik düzeyde en kaliteli ün

Çekya’da üniversite okumak birçok nedenle avantajlıdır. Çekya üniversiteleri, akademik alanda kendini ispatlamış olup, mezun

Avrupa’nın en zengin kültürel birikime sahip ülkelerinden eski adıyla Çek Cumhuriyeti ya da yeni adıyla Çekya, uluslararası

Çekya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de eğitim süreleri boyunca nerede konakl

Çekya’da Yüksek Lisans Uluslararası öğrencilere yıllardır ev sahipliği yapan Çekya, Orta Avrupa’da en çok tercih edile

Sık Sorulan Sorular

Çekya'da alacağınız Tıp eğitimi 6 yıl, Eczacılık ve Diş Hekimliği bölümleri beş yıl, diğer lisans programları üç yıl sürmektedir. Eğitiminize başlayacak seviyede İngilizce bilmiyorsanız bir yıl süreli hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Çekya'da yüksek lisans eğitimi iki yıl sürmektedir.
Çekya üniversitelerinde yıllık eğitim fiyatları bölümlere göre değişmekle beraber 300€ ila 8.000€ arasındadır. Dilerseniz yıllık çok düşük maliyetlerle eğitim veren programlarda İngilizce eğitim alabilirsiniz. En çok tercih edilen İngilizce bölümlerin yıllık ücretleri ortalama 4.000€ iken Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık gibi özel alanlarda yıllık eğitim ücretleri 12.000€ civarındadır.