Bilgi İste

Çekya'da Üniversite

Avrupa'nın en köklü üniversitlerinde, yüksek kaliteli ve çok uygun fiyatlarla eğitim fırsatı! Çekya'da üniversite eğitimi, eşsiz bir fırsat!

ÇEKYA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Çekya Hakkında

Çekya, eski adıyla Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa da bulunan ve oldukça zengin bir kültüre sahip bir Avrupa ülkesidir. Çek cumhuriyetinde ilk üniversite 1348 yılında, başkent Prag'da kurulmuştur. Prag,  Avrupa'nın en çok ziyaret edilen ve tarih kokan yapılarıyla turistlerin en fazla ilgisini çeken şehirlerden biridir. İlk üniversitenin kuruluş yılından da anlaşılacağı üzere Çekya'da eğitim çok köklü bir geçmişe sahiptir.

Yaklaşık 11 milyona yakın bir nüfusa sahip olan Çekya, 2004 yılından beri Avrupa Birliği ülkesidir. Çek cumhuriyetinde üniversite okumak isteyen öğrenciler için en önemli avantajlardan biri, ülkede yerel dil olan Çekçenin dışında bir çok üniversitede aynı zamanda İngilizce eğitim veriliyor olmasıdır.

Ülkenin en büyük üniversitelerinden bir tanesi, başkent Prag'da kurulan Prag Devlet Ekonomi Üniversitesidir. Çek Teknik Üniversitesi, Çek Ekonomi Üniversitesi ve Charles Üniversitesi öğrenciler tarafından en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır. Bunların dışında yine dünya film okulları arasında önemli bir yere sahip olan Prag Film Okulu da her yıl Türk sinema sektörü de dahil olmak üzere bir çok farklı sektör ve ülkeden sinema öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Aynı zamanda Türkiye'den ulaşımın kısa ve kolay olması da Çek cumhuriyeti'nde üniversite eğitimi almayı Türk öğrenciler için cazip kılan sebeplerden bir tanesidir.

Çek Cumhuriyetinde Eğitim Almanın Avantajları

Çek Cumhuriyetinden Alacağınız Diplomanın YÖK tarafından tanınırlığı

Yüksek Öğretim Kurumunun (YÖK) tanıdığı 5 farklı ranking (sıralama) kuruluşun oluşturduğu listelerde bulunan ve dünya üzerinde kurulu olan en iyi 1000 üniversite listesinin içerisinde birçok Çek Üniversitesi bulunmaktadır. İlk 1000 içerisinde olan okullarda eğitim almanın verdiği avantaj ile mezuniyet sonrasında herhangi bir diploma denkliği kaygınız olmayacaktır.

Çek Cumhuriyetinde Sınavsız Avrupa Birliği diplomasına sahip olmak

Eğitim hayatınız bittikten sonra rakiplerinizden bir adım önde olmak, Avrupa birliği diplomasına sahip olmak mı istiyorsunuz? Çek Cumhuriyeti, Türkiye'den eğitim için gelecek öğrencilerde herhangi bir sınav zorunluluğu aramamaktadır. Türkiye'de herhangi bir sınava girmeden, lise diploma puanınız ve transkriptiniz ile Çek Cumhuriyetinde eğitim almak için üniversite başvurusu yapabilirsiniz.

Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Çek Cumhuriyeti her ne kadar Avrupa birliğinde olan bir ülke olsa da, ülke de kendi para birimleri olan Çek korunası kullanılmaktadır, ki bu durum da öğrencilere yaşam maliyetleri açısından çok büyük bir avantaj sağlar. Türkiye'deki vakıf üniversiteleri ile karşılaştırıldığında çok daha uygun ücretlerle, orta Avrupa'nın kalbinde, köklü bir eğitim tarihine sahip olan Çek Cumhuriyetinde İngilizce hazırlık, lisans ya da yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

Eğitim Süreniz Boyunca Schengen Birliği Ülkelerine Vizesiz Seyahat

Çek Cumhuriyetinde alacağınız üniversite eğitimi süresince sadece bulunduğunuz şehirde veya Çek cumhuriyeti sınırları içirişinde sıkışıp kalmak zorunda değilsiniz. Aktif bir uluslararası öğrenci  olarak oturumunuz olduğu sürece Avrupa birliği ülkelerine rahatça vizesiz giriş yapabilir, boş zamanlarınızı, tatillerinizi arkadaşlarınızla Avrupa ülkelerini gezerek değerlendirebilirsiniz.

Başvuru ve Kabul İşlemlerinizi ELT ile Kolaylıkla Tamamlama

ELT Yurtdışı Eğitim aracılığı ile Çekya'nın köklü ve saygın üniversitelerine lisans veya yüksek lisans başvurularınızı başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. ELT bünyesindeki akademik danışmanlarımız sizlere uygun en iyi üniversite ve en uygun programların araştırmasını ve tespitini yapmakta, okul başvuruları ve kabulleriniz ile ilgili süreçleri yakından takip etmektedir. Çekya üniversitelerine başvurusunu yaptığımız öğrencilerimize vize randevuları, evrak ve başvuru süreçleri, okul kabulleri, konaklama ve uçuş organizasyonları, oryantasyon ve Çekya'ya gittikten sonra yapılması gereken prosedürlerinin tamamıyla ilgili geniş bir danışmanlık sunarak sorunsuz ve hızlı bir şekilde eğitim hayatlarına başlamalarını garanti ediyoruz.

Kültürel Gelişim

Orta Avrupa'nın kalbi olan Çek cumhuriyetinde üniversite eğitimi alarak,  Avrupa'dan ve dünyanın birçok farklı bölgelerinden gelen uluslararası öğrencilerle tanışıp, arkadaşlık kurma şansını bulacaksınız. Farklı kültürlerden deneyimler elde edecek, belki de uzun yıllar sürdüreceğiniz arkadaşlıklar edineceksiniz. Aynı zamanda köklü bir tarihe ve mükemmel mimariye sahip olan Prag şehrinde kendinizi kültürel anlamda bol bol geliştirme imkanı bulacaksınız.

Çek Cumhuriyetinde Eğitim Alabileceğini Bazı Popüler Bölümler

Çek cumhuriyeti eğitime çok önem veren bir ülkedir ve ülkedeki üniversitelerin çeşitli sayıda lisans programları vardır. Eğitim yüksek kalitededir ve üniversiteler olanakları açısından modern kurulu tesislere sahiptir. Çek Cumhuriyetinde şu alanlarda eğitimler popüler olarak tercih edilmektedir.

 • Turizm
 • Ekonomi
 • Mimarlık
 • Mühendislik
 • Uluslararası İlişkiler
 • Sinema, Fotoğrafçılık
 • Sağlık Bilimleri, TIP

Çekya Üniversitelerinde İngilizce Hazırlık Eğitimi İngilizceniz yeterli değilse ya da uluslararası bir İngilizce skorunuz yoksa üzülmeyin ! Birçok Çek Üniversitesinin sunduğu İngilizce hazırlık programları sayesinde İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler, istedikleri lisans bölümüne başlamadan önce hazırlık programında aldıkları eğitimi başarılı bitirdikleri takdirde lisans eğitimlerine başlayabilirler.

Eğitim Süreleri

Çek Cumhuriyetinde alacağınız lisans eğitimi 3 yıl, Yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Eğer programa katılacak seviyede yeterli İngilizceniz yoksa Çek Cumhuriyetindeki üniversitelerde hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Hazırlık eğitimi 1 yıl sürmektedir. Sağlık alanlarında alacağınız eğitimler için Tıp eğitiminiz 6 yıl, Eczacılık ve diş hekimi bölümleri 5 yıl sürmektedir. Eğitiminizi bitirip mezun olduktan sonra hem bir yabancı dili akademik anlamda çok iyi biliyor olacaksınız hem de eğitiminiz süresince katılacağınız değişim ya da staj programları sayesinde farklı tecrübeler elde edeceksiniz, bu da sizi sektörde rakiplerinizin bir adım önüne taşıyacak.

Çekya Üniversiteleri

Üniversite Şehir Açıklama
Prag Film Okulu (Prague Film School) Prag Avrupa'nın en bilinen sinema ve fotoğrafçılık okullarından
Charles Üniversitesi Prag 1348 yılında kurulmuş Avrupa'nın en eski ve köklü üniversitelerinden
Çek Teknik Üniversitesi (CTU) Prag Dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi içerisinde yer alan teknik üniversitesi
Prag Ekonomi Üniversitesi Prag Çekya'nın ekonomi alanında en büyük evlet üniversitesi
Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi (CULS) Prag 1906 kuruluşlu üniversitede bir çok alanda İngilizce lisans eğitimi sunuluyor
 • ELT, dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenciler için her gün farklı şeyler öğrendikleri, farklı kültürleri keşfettikleri bir ev gibi. Öğretmenlerle ilgili en güzel şey farklı seviyelerdeki

  Mesut Demirci - New York

 • Şimdi İngilizce konuşurken çekingen hissetmiyorum. Dahası, insanların önünde konuşma yapabiliyor ve şaka da yapabiliyorum. İngilizce yeteneklerim bana işimde yardımcı oluyor.

  Ümit Demirci - New York

 • Ders aralarında arkadaşlarınızla sohbet ediyorsunuz ve şakalar yapıyorsunuz, ve bütün arkadaşlarınızın farklı ülkelerden, kültürlerden ve

  Yiğit Demirci - New York

Senin için en uygun ülke hangisi?

Bilgi İste