Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi

Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi (University of Chemistry and Technology Prague – UCT Prag), 1952 yılında kurulmuştur. Prag Politeknik’in 1920’li yıllarda yeniden düzenlenmesi, kimya bölümünün Çek Teknik Üniversitesi’ndeki yedi bölümden biri olan Kimya Teknolojisi Okulu’na dönüştürülmesiyle sonuçlanmıştır. Kimya Teknolojisi Okulu da UCT Prag‘ın temelini oluşturmaktadır.

UCT Prag, Çekya’da eğitim veren üniversiteler arasında kimya alanında en iyi eğitim ve araştırma merkezidir. Kimya, biyokimyasal teknolojiler, teknik kimya, kimyasal malzemeler, gıda kimyası ve çevre gibi alanları odak noktası olarak belirlemiştir. Bu yönüyle de Çekya’daki önde gelen eğitim ve araştırma kurumlarındandır. Üniversite bu özelliğini üzerine kurulduğu köklü Kimya Teknolojisi Okulu’na borçludur.

Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi, dört farklı fakültede yaklaşık otuz kadar bölümde lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir. UCT Prag, lisans eğitimi gören yaklaşık 3.500 öğrencisiyle tam bir butik üniversite görünümüne sahiptir.

UCT Prag, dünya genelinde yüzden fazla üniversite ve bilim kuruluşuyla iş birliği yapmaktadır. Erasmus öğrenci değişim programındaki en aktif Çekya üniversitesidir. Bunun yanında EUREKA, COST ve Leonardo da Vinci gibi diğer programlara da katılımı ve desteği mevcuttur.

Kimya bilimi tarihinin belli başlı gelişmelerinde UCT Prag’da eğitim görmüş olan bilim insanlarının payı büyüktür. Otto Wichterle kontakt lenslerin mucidi olarak bilinirken, Vladimir Prelog 1975 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Prelog, UCT Prag’ın temelini oluşturan Kimya Teknolojisi Okulu’nda eğitim görmüştür.

University of Chemistry and Technology Prag, QS World University Rankings 2023 sıralamasında 358. sırada yer almaktadır. Ayrıca, Eurobachelor Chemistry derecesini vermeye yetkili Çek üniversitelerinden ilki olarak öne çıkmaktadır.

Prag Hakkında

Avrupa’nın en önemli kültür, sanat ve edebiyat merkezlerinden biri olan Prag’da eğitim görmek, sosyal yaşamı önemseyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsat niteliğindedir. Dünya edebiyatının önemli yazarlarından Franz Kafka’nın, Milan Kundera’nın ve Vaclav Havel’in memleketi olan Prag, Türkçe’nin usta şairi Nazım Hikmet ve dünyaca ünlü müzisyen Mozart’ı bir dönem misafir etmiştir.

Çekya’nın başkenti olan Prag, Orta Avrupa’nın kalbinde yer almaktadır ve Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ilk 3 şehrinden biridir. Gerek Avrupa’daki merkezi konumu gerekse farklı kültürleri bir arada barındırması nedeniyle yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler açısından en uygun maliyetli ve kaliteli seçeneklerdendir.

Prag’da günlük yaşam diğer Avrupa şehirlerine kıyasla oldukça ekonomiktir. Bir öğrencinin aylık konaklama, ulaşım ve yeme içme maliyeti ortalama 300 ile 500 Euro arasında değişmektedir.

 

Çekya’nın denize kıyısı olmadığı için ılıman bir iklime sahip değildir. Yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkı yüksektir.

University of Chemistry and Technology Bölümleri

UCT Prag, temel eğitim birimleri olarak Kimya Teknolojisi Fakültesi, Çevre Teknolojisi Fakültesi, Gıda ve Biyokimyasal Teknoloji Fakültesi ve Kimya Mühendisliği Fakültesi’nden oluşmaktadır. Bu dört fakültede 30 kadar lisans ve lisansüstü bölüm bulunmaktadır.

 • Faculty of Chemical Technology
 • Faculty of Environmental Technology
 • Faculty of Food and Biochemical Technology
 • Faculty of Chemical Engineering

Bölüm çeşitliliğinin ve akademik eğitimin kimya biliminin alt dalları üzerine yoğunlaştığı üniversitede doğal olarak bilimsel araştırmalar da çoğunlukla kimya bilim dalında ortaya çıkmaktadır. Özellikle gıda kalitesi projeleri, enerji ve hammadde tasarrufu ile sürdürülebilirlik üzerine projeler ön plandadır.

BölümSüre (Sömestr)Ücret (Yıl)Başlangıç
Hazırlık Programı
İngilizce Bölüm Hazırlık Programı 2€ 6.200Eylül
Lisans Bölümleri – BSc (İngilizce)
Chemical Technology (Kimyasal Teknoloji)6€ 3.150Eylül
Chemistry (Kimya)6€ 3.150Eylül
Chemistry and Technology of Materials (Kimya ve Malzeme Teknolojisi)6€ 3.150Eylül
Fuel Processing and Utilization (Yakıt İşleme ve Kullanım)6€ 3.150Eylül
Sustainability and Environmental Engineering (Sürdürülebilirlik ve Çevre Mühendisliği)6€ 3.150Eylül
Biochemistry and Biotechnology (Biyokimya ve Biyoteknoloji)6€ 3.150Eylül
Food Chemistry and Technology (Gıda Kimyası ve Teknolojisi)6€ 3.150Eylül
Chemical Engineering (Kimya Mühendisliği)6€ 3.150Eylül
Economy and Management (Ekonomi ve Yönetim)6€ 3.800Eylül
Yüksek Lisans Bölümleri (İngilizce)
Chemistry and Chemical Technology (Kimya ve Kimyasal Teknoloji)4€ 3.150Eylül
Materials Chemistry and Technology (Malzeme Kimyası ve Teknolojisi)4€ 3.150Eylül
Sustainability and Environmental Engineering (Sürdürülebilirlik ve Çevre Mühendisliği)4€ 3.150Eylül
Biotechnology and Food Science (Biyoteknoloji ve Gıda Bilimi)4€ 3.150Eylül
Chemical Engineering and Bioengineering (Kimya Mühendisliği ve Biyomühendislik)4€ 3.150Eylül
Chemistry (Kimya)4 € 3.800Eylül
Sectoral Management (Kimya Endüstrisinde Sektörel Yönetim)4 € 3.800Eylül
Inovation Project Management (İnovasyon Proje Yönetimi)4 € 3.800Eylül

Konaklama Seçenekleri

UCT Prag, şehrin güney kesiminde Chodov bölgesinde bulunan üniversite yurtlarında uluslararası öğrencilere konaklama imkânı sunmaktadır. İki veya üç kişilik odalara sahip her iki yurt binasında da odalarda banyo, tuvalet ve mini buzdolabı imkânları bulunmaktadır. Odalar gerekli mobilyalarla donatılmıştır. Üniversite yurtlarına başuru yapmak isteyen öğrenci adaylarının konaklama başvuruları, okul başvurularıyla birlikle ELT danışmanları aracılığıyla yapılmaktadır. Üniversite yurtlarında öğrencilere indirimli şekilde kahvaltı, öğle ve akşam yemeği imkânları da sunulmaktadır.

Başvuru ve Kabul Kriterleri

Üniversitenin kabul prosedürü giriş sınavı olmadan yürütülmektedir. Lisans başvuruları için öğrenci adaylarımızın liseden fen çıkışlı, master başvuruları için ise ilgili alanlardan birinden mezun olmuş olmaları gerekir. Başvuru evraklarının düzenlenmesi, başvuru, ön kabul ve esas kabul, konaklama başvurusu gibi tüm süreçleri ELT sizin adınıza yürütmektedir.

University of Chemistry and Technology lisans ve master başvuru evrakları;

 • Transkript
 • Diploma
 • Motivasyon mektubu
 • İngilizce dil bilgisi sertifikası
 • İmzalı Özgeçmiş
 • Pasaport kopyası
 • Doğum belgesi veya doğum tarihi ve doğum yerini kanıtlar bir belgenin onaylı çevirisi
 • Sağlık raporu

Tüm belgelerin asılları ve noter onaylı kopyaları ile birlikte İngilizce veya Çekçe noter onaylı tercümeleri de başvuruya eklenmelidir.

Anadili İngilizce ve Çekçe olmayan öğrencilerin UCT Prag’da üniversite eğitimi alabilmeleri için bir yıl hazırlık eğitimi görmeleri ve bunu başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. İngilizce ya da Çekçe hazırlık eğitimini Çek Yaşam Bilimleri ya da Çek Teknik Üniversitesi’nde alan uluslararası öğrenciler, diledikleri lisans ya da master bölümüne hazırlık eğitiminin ardından başvurabilirler.

Prag Kimya ve Teknoloji Üniversitesi Başvuru Tarihleri

UCT Prag’da üniversite eğitimi için başvurular 10 Ocak tarihinde başlamaktadır. Son başvuru tarihi ise 31 Mart olarak bildirilmiştir.

Tüm başvurular mayıs ayında değerlendirmeye tabi tutulmaktadır ve öğrencilerin gönderdikleri belgeler dikkate alınmaktadır. Başvuru sahiplerine 10 Hazirandan sonra haziran ayı sonuna kadar kabul etme (olumlu) veya kabul etmeme (olumsuz) durumları bildirilmektedir.

ELT’nin 20 yıllık tecrübesiyle UCT Prag’a başvuru süreciniz hiç ummadığınız kadar kolay olacak. Size özel atanacak yurt dışı eğitim danışmanınız ile Çekya’ya varıp kampüse adım atana kadarki tüm süreçleriniz profesyonel bir anlayışla planlanacak ve organize edilecektir.

SOKAK GÖRÜNTÜSÜ

HARİTA