Almanya’da Dil Eğitimi

Almanya’da Dil Eğitimi

Almanca Öğrenmenin Avantajları

Almanca, dünyada en çok konuşulan ikinci anadildir. İş dünyasında da İngilizcenin ardından en çok konuşulan dildir. 2020 itibariyle Türkiye’de yaklaşık 5.800 Alman firması mevcuttur. Bu sebeple Almanca öğrenmek ülkemizde ve diğer ülkelerdeki Alman firmalarıyla çalışma şansınızı çok büyük oranda yükseltecektir. Almanca ayrıca Avusturya, Lüksemburg, Lienchtenstein ve Belçika’da yaygın olarak konuşulur. Almanca, dünyanın en önemli ikinci bilim dili olmakla birlikte aynı zamanda dünyanın kültür dillerinden biridir. Goethe, Mozart, Beethoven, Freud, Einstein tarafından konuşulmuş ve yazılmıştır.

Almanya’da Dil Eğitimi

Türkiye’de dil okulunda öğrendiğiniz Almanca ile günlük hayatta konuşulan Almanca’nın birbirinden çok farklı olduğunu tahmin etmişsinizdir. Yani Türkiye’de Türkçe dersinde öğrendiğimiz içerik ve kurallar ile konuşmamızın birbirinden çok farklı olması gibidir. Türkiye’de gün içerisinde alacağınız maksimum 3-4 saatlik Almanca eğitiminden sonra, markette, sokakta, telefonda ya da arkadaşlarınızla buluştuğunuzda Türkçe konuşmaya başlarsınız ve Almanca pratik yapma şansınız yoktur. Fakat Almanya’da durum bu şekilde değildir, kapıdan çıktığınız andan itibaren hayat Almanca devam eder ve Almanca konuşmak zorunda kalırsınız. Bu zorunluluk sizi daha rahat, daha akıcı, daha kısa zamanda Almanca öğrenmeye iter. Türkiye’de Almanca kursunda B2 seviyesine gelen öğrenci bütün eğitimini Türkiye’de aldıysa akademik olarak bir başarı elde edebilir, ancak konuşma ve yazışma kısmında sıkıntı yaşaması muhtemeldir. Fakat Almanya’da dil eğitimi alan bir kişi daha düşük seviyelerde Almanca skoruna sahip olsa dahi bir Almanın ne söylediğini rahatlıkla anlayabilir, çünkü dile kulağı alışmıştır ve kültüre adapte olmuştur. Almanya dil okulları bir çok açıdan avantajlıdır. En büyük faydalarının başında dil eğitiminin Alman öğretmenlerden alınması, yoğun şekilde Almancaya maruz kalınması ve öğrendiklerini günlük hayatta pratik yapma zorunluluğudur. Kursun sosyal etkinlikleri de Almancayı günlük hayatta kullanmaya yönelik olacaktır. Almanca konuşma aktiviteleri, Alman öğretmenleriniz ile yapacağınız geziler, dünyanın farlı ülkelerinde Almanca öğrenmek için gelen arkadaşlarınız, günlük hayatta Almancaya maruz kalmanız… Bunların tümü Almancayı kaynağından doğru ve hızlı bir şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır.

Almanya’da Dil Okulu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Almanya’da birçok şehir bulunmakta. Bu nedenle öncelikle hem eğitim hem de konaklama açısından en doğru şehri seçmeniz çok önemlidir. Berlin, Köln, Frankfurt, Münih, Hannover, Duesseldorf, Dortmund, Heidelberg, Bremen gibi birçok şehirde Almanca dil okulu mevcuttur. Berlin gibi canlı ve eğlenceli bir şehirde mi yoksa Heidelberg gibi sakin ve romantik bir şehirde mi eğitim almak istiyorsunuz? Bu konuda bir fikriniz yoksa ELT danışmanlarından ücretsiz bilgi alabilir, dilediğiniz şehir ve kursu tercih edebilirsiniz. Almanya’da her bütçeye uygun dil okulu vardır. Bu sebeple bütçenize uygun bir dil okulunu istediğiniz şehirde ve şartlarda bulabilirsiniz.

Almanya Hakkında

Ülkenin asıl adı Almanya Federal Cumhuriyetidir. Pek çok küçük krallık olarak Batı Avrupa’da hüküm süren ülke, 1871 yılında ulusal birliğini sağlamıştır. Nüfusu yaklaşık 82 milyondur. ABD’den sonra en fazla göç alan ikinci ülkedir. 16 federal bileşenden oluşan Almanya’nın en büyük şehri olan Berlin aynı zamanda başkenttir.  Almanya dünyanın üçüncü en büyük ekonomisine sahiptir. Yüksek yaşam standartlarıyla birlikte en gelişmiş ülkeler arasında yer almaktadır. Çevre korumaya, düzene, güvenliğe, özel hayatın mahremiyetine ve dakikliğe çok önem veren Almanlar mükemmeliyetçi bir toplum yapısına sahiptir. Birçok film, müzik, sanat festivali, etkinlik ve uluslararası fuara ev sahipliği yapan Almanya sektörel planları ile ön plana çıkar.

Almanya Hakkında Dikkat Çeken Bilgiler

 • Almanya köklü tarihinden kaynaklı “şehirler ve düşünürler ülkesi” olarak bilinir.
 • Almanlar toplamda 102 Nobel Ödülüne sahiptir.
 • Bir Alman geleneği ve dünyanın en büyük halk festivali olan Oktoberfest Münih şehrinin simgelerindendir.
 • Dünyaca ünlü buluşlar ülkesi Ülkenin otomobil, aspirine, gramafon, röntgen cihazı, kontak lens, bisiklet, bilgisayar, faks cihazı,dergi, cep saati, LCD ekran, insülin ve kitap basımı en ünlü buluşlarındandır.
 • Dünya’nın en büyük hayvanat bahçesi Zoologischer Garten Almanya’dadır. Toplamda 400 hayvanat bahçesiyle dünyada en çok hayvanat bahçesine sahip ülke Almanya’dır.
 • Almanya, dünyanın en yüksek katedraline ev sahipliği yapar. 161 metre yüksekliğindeki Ulm Katedrali 768 basamağa sahiptir.
 • Dünyanın en büyük kalıntısı olarak kabul edilen Heidelberg Şatosu her yıl en az bir milyon ziyaretçi ağırlar.
 • Dünya’daki yaz saati uygulamasını ilk benimseyen ülkedir.
 • Bugünkü adıyla Regensburg Sosis Mutfağı olarak bilinen Regensburg Hanı MS. 1146 yılından beri hizmet vermesiyle dünyanın en uzun süredir açık olan ilk restorantıdır.
 • Almanya’da üniversite eğitimi ücretsizdir, yalnızca okul harcı ödenir.
 • Pazar günleri sessizlik günüdür, kimse gürültü yapmaz, yalnızca kiliseler açıktır.
 • Almanya iklim ve enerji politikalarında bir liderdir. 2022 yılında kadar tüm enerji santrallerini kapatıp bunları yenilenebilir enerjiye çevirmek için harekete geçmiştir.