Rusya Dil Okulları

Rusya’da dil okulları, Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde yaygın olarak bulunmaktadır. Rusya ve Türkiye arasında son yıllarda artan ticari ilişkiler nedeniyle Rusça eskisinden daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca ülkemize her yıl Rusya’dan binlerce turist gelmektedir. Turist rehberliği açısından da Rusça önemli bir dil haline gelmiştir.

Rusya’da Rusça eğitimi almak için, devlet üniversiteleri bünyesinde verilen kurslar ya da özel dil okulları tercih edilebilir. Haftada minimum 15 saatlik dersten oluşan bir kurs programı tercih edilebileceği gibi, 40 saatlik daha yoğun bir program da tercih edilebilir. Dil okullarında kurslar birebir verilebileceği gibi 12 kişilik sınıflarda da verilebilmektedir. Rusya’da hangi seviyeden başlayan bir kursa başvuracağınıza dair karar vermek için öncelikle Rusça dil bilgisi seviyenizi belirlemelisiniz. Seviyenizi belirlemek için internette bulunan bir seviye belirleme sınavına girebilir ya da başvurduğunuz dil okulu tarafından yapılacak bir seviye belirleme sınavına girebilirsiniz. Ve sınavınızın sonucuna göre de seviyenize en uygun sınıftan eğitiminize başlayabilirsiniz.

Rusya'da Dil Eğitimine Gidebileceğiniz Şehirler

Rusya’da dil eğitimi konusunda en çok tercih edilen şehirler Moskova ve St. Petersburg’dur. Aşağıda Rusya’da dil eğitimi alabileceğiniz şehirleri ve bu şehirlerde yer alan dil okullarını görebilirsiniz

Rusya Dil Okulu Fiyatları

Rusya para birimi Rus Rublesi’dir (RUB). Her ne kadar ülkenin para birimi Rus Rublesi olsa da, dil okulu fiyatlarının Euro üzerinden hesaplandığı durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Rusya’da 1 haftalık ya da 1 yıllık bir kurs programına başvurabilirsiniz. Rusya dil okulu ücretleri; eğitim alacağınız hafta sayısı, kayıt yaptırdığınız okul ve okulun yeri gibi faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Rusya’daki dil okulları, belirli tarihlerde ücretlerde indirim yapabilir. Güncel fiyatları ve yapılan indirimleri takip etmek için danışmanlarımızla görüşebilir, güncel fiyatları talep edebilirsiniz.

Rusya Dil Okulu Fiyatları 2024

Katalog Fiyatıdır İndirimli Fiyat Al
OkulProgram2 Hafta8 Hafta12 Hafta16 Hafta24 Hafta36 HaftaKur

Rusya Kampanyalı Dil Okulu Fiyatları

İster en iyi kalitede eğitim veren fakat fiyatı biraz pahalı olan, ister ortalama bir kalitede eğitim veren ve fiyatı uygun olan dil okulu olsun fark etmez. Yani Rusya’daki hangi dil okuldan eğitim almak isterseniz isteyin, aşağıdaki görsele tıklayarak detaylı fiyat tablolarını, güncel indirim ve kampanyaları görebilirsiniz. Böylece uygun olabilecek dil okulu fiyatlarını da kaçırmamış olursunuz.

Rusya’da Dil Eğitimi Programları

Rusya’da dil eğitimi alırken en önemli hususlardan biri de hangi program kapsamında eğitim alacağınıza karar vermenizdir. Eğer yoğun bir programla kısa sürede eğitiminizi tamamlamak istiyorsanız haftalık 30 ya da 40 ders saatinden oluşan bir programı tercih edebilirsiniz. Ya da eğitim için yeterli vaktiniz varsa ve eğitiminizi yavaş yavaş almak istiyorsanız haftalık 15 ya da 20 ders saatinden oluşan bir programı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca aldığınız eğitiminin özel bir amaca (bir sınava, bir işe vb.) yönelik olmasını istiyorsanız bu kapsamda bir programı da tercih edebilirsiniz. Program tercihiz ile ilgili aklınızda bir fikir oluşturması için Rusya’daki dil okullarında genellikle sunulan programları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • Genel Standart
 • Yoğun Standart
 • Rusça Üniversite Hazırlık
 • İş Adamları ve Yöneticiler İçin Rusça
 • Birebir Rusça
 • Sınavlara Hazırlık (TELC, TORFL)
 • Yaz Kursu
 • Akademik Rusça / İş Rusçası

Rusya Dil Okulları Konaklama

Rusya’da dil eğitimi alan öğrencilerin konaklama imkânları eğitim gördükleri dil okulları koordinesinde ayarlanabilmektedir. Dil okullarında öğrenci işleriyle ilgilenen bölümler, öğrencilerin konaklamalarının ayarlanmasında onlara yardımcı olmaktadırlar. ELT Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizlere konaklama seçenekleri ile ilgili sunacağımız ücretsiz hizmetimizden faydalanabilir, sizin için en uygun konaklamayı organize etmemize katkıda bulunabilirsiniz.

Aşağıdaki başlıklarda dil okullarında genellikle sunulan konaklama imkânlarına dair bilgiler verilmiştir.

Aile Yanı konaklama
Rus bir ailenin yanında yaşama imkânı sunan bir konaklama seçeneğidir. Bu konaklama imkânı sayesinde Rus kültürü ve aile yaşamı hakkında bilgi edinebilir ayrıca dil okulundan arta kalan zamanlarınızda evdeki aile ile Rusça konuşarak pratik yapabilirsiniz. Sağladığı pratik yapma imkânı ile öğrenciler tarafından her zaman en çok tercih edilen konaklama seçenekleri arasındadır.

Bu konaklama seçeneğinde genel olarak size evin içerisinde tek kişilik bir oda sunulur. Ek olarak; sabah kahvaltısı ve akşam yemeğini de evde yiyebilirsiniz. Yemekler ve çamaşır yıkama gibi hizmetler de konaklama fiyatına dâhil edilen hizmetler arasındadır.

Paylaşımlı Öğrenci Evleri ve Stüdyo Daireler
Paylaşımlı Öğrenci Evleri; iki kişi ya da dört kişi olarak kalabileceğiniz evlerdir. Bu konaklama seçeneğinde evin tüm masrafları evde kalan öğrenciler tarafından karşılanacaktır. Stüdyo daireler ise yalnız yaşayabileceğiniz bir konaklama seçeneğidir. Eğer özgürlüğünüze düşkün ve daha bireysel bir konaklama tercih ediyorsanız bu konaklama seçeneği size daha uygun olacaktır.

Oteller
Bir diğer konaklama seçeneği ise otellerdir. Bu seçenek kapsamında dil okullarıyla anlaşmalı olan otellerde kalabilirsiniz. Ancak bu konaklama seçeneği, diğer seçeneklere kıyasla daha maliyetli olacaktır. Bu konaklama seçeneğinin, “iş için Rusça öğrenen kişiler” diğer bir ifadeyle “çalışanlar” tarafından daha çok tercih edildiği söylenebilir.

Rusya Dil Okulu Vizesi

Rusya Öğrenci Vizesi
Rusya ile ülkemiz arasındaki anlaşmalar kapsamında Yeşil veya Gri pasaport sahibi bir Türk vatandaşı, ikamet süresi 180 günlük periyotta 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak Rusya’ya giriş yapabilir. Ancak Bordo pasaport sahibi olanlar vize almalıdırlar.

Rusya’da dil eğitimi alacak öğrenciler, Rusya öğrenci vizesine de başvurabilirler. 90 gün süreli olan bu öğrenci vizesi, bir girişli veya iki girişli olarak verilebilir. Rusya’ya giriş yapan öğrenciler, vizelerini öğrenim gördükleri süre boyunca uzattırabilirler. Rusya öğrenci vizesi başvurusu 10 iş günü içinde sonuçlanabilmektedir.

Rusya’da Çalışma İzni

Rusya’da dil eğitimi ve çalışma izni konusu eğer uygulamayı düşündüğünüz bir konuysa şimdi söyleyeceklerimiz sizin için faydalı olabilir. Rusya’da alacağınız dil eğitimi sonrasında; bir üniversitede okuyabilir veya bir iş bulup çalışabilirsiniz. Ancak dil eğitimi ya da üniversite hazırlık eğitimi alırken çalışma izni alamaz, dolayısıyla çalışamazsınız. Çünkü Rusya’da çalışma izni alabilmek için Rusça Dil Sertifikası alınması gerektiği belirtilmektedir. Sonuç olarak; üniversite birinci sınıfta, master yaparken ve doktora yaparken yılda 180 yarım gün (part- time) çalışabilirsiniz. Üniversite öğrencisiyken yaz tatilinde ise 90 gün tam zamanlı çalışabilirsiniz. Dil eğitiminiz ya da üniversite eğitiminiz bittikten sonra, tam zamanlı ve uzun süreli çalışma izni almak için başvurabilirsiniz.

Rusya'da Hayat Giderleri

Rusya para birimi Rus Rublesi’dir. 1 TL, yaklaşık olarak 10,46 Ruble’dir. Yani ilk bakışta 100TL ile yüzlerce şey alabileceğinizi düşünebilirsiniz ancak öncelikle fiyatlara göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Rusya’da üniversite eğitimi almak için yıllık ödeyeceğiniz para 122.500 (yaklaşık 12 bin TL) ila 880.000 Ruble arasında değişebilmektedir. Gönüllü sağlık sigortası poliçesi ise yıllık 4.000 ila 12.000 Ruble arasında değişebilmektedir. Rusya’da bir kişinin aylık market harcaması (ekmek, makarna, et, balık, sebze, meyve, süt dâhil) 4350 Ruble civarındadır. Moskova kafe ve restoranlarında bir öğle yemeği için ortalama hesap tutarı 800-2000 Ruble civarındadır. Fast food restoranlarda fiyatlar biraz daha düşüktür. Rusya’da metro, otobüs, tramvay ve troleybüs ile şehir içi ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Örnek olarak Moskova’da metroyla bir yolculuğun maliyeti 57 Ruble, St. Petersburg’da 55 Ruble, Yekateringburg’da 32 Ruble civarındadır. Otobüs, troleybüs ve tramvay için ise bu fiyatlar birkaç Ruble daha düşüktür. Rusya’da öğrenciler, “Öğrenci Sosyal Kartı” alarak 5 kat daha ucuza seyahat edebilirler. Bir üniversiteden veya dil okulundan öğrenci belgesi ya da öğrenci kartı almayı müteakip öğrenci sosyal kartı için başvurmanızı tavsiye ederiz.

Rusya’da öğrenciler için aylık konut kiraları, konut türüne ve yerine bağlı olarak 500 ila 35.000 Ruble arasında değişebilmektedir. Cep telefonları ve tabletler için satılan SIM kartlardan almayı düşünürseniz sokaktaki satıcılardan ziyade bir acenteden SIM kart almanızı tavsiye ederiz. SIM kart aldıktan sonra telefonunuza 1 aylık paket yüklenecektir. Daha sonra bu paketi yenilemek için aylık 300-400 Ruble civarında bir ödeme yapmalısınız.

Rusya’da Dil Eğitimi

16. yüzyılda kurulan Çarlık Rusya’sı ya da diğer bir ifadeyle Rusya Çarlığı, tarih sahnesine çıktığından bu yana hem dünya tarihinde hem de bizim tarihimizde önemli bir yere sahip olmuştur. Güçlü ekonomisi, büyük toprakları, sanayisi, teknolojisi, sanatı ve edebiyatı açısından Rusya birçok kişinin keşfetmek istediği bir ülkedir. Topraklarının yüzölçümü açısından dünyanın en büyük devleti olan Rusya, çokuluslu bir devlettir. Federal bir ülke olan Rusya’da halkın yaklaşık %77’si Rusça konuşmaktadır.

Rusya’da dil eğitimi hem devlet üniversiteleri hem de özel dil okulları tarafından verilebilmektedir. Ancak özel dil okulları, Avrupa’daki bazı ülkelerde olduğu kadar yaygın değildir. Rusça, Rusya’nın yanı sıra Türkî Cumhuriyetler, Ukrayna, Belarus ve Moldova gibi birçok ülkede kullanılan bir dildir. Dünya’da yaklaşık 160 milyon kişi Rusça konuşmaktadır.

Rusya'da Sosyal Hayat

Öncelikle yurt dışına çıktığınızda, gittiğiniz ya da gideceğiniz ülkedeki insanların inanışları ve davranışları hakkında bilgi edinmeniz size fayda sağlayabilir. Ancak giderek küreselleşen dünyada hem insanların batıl inançları hem de dini inanışları ne olursa olsun, artık birçok ülkedeki insan olaylara aynı şekilde ya da benzer bir şekilde tepki vermekte ve benzer bir hayat tarzı ile yaşamaktadır. Yani gittiğiniz yere bağlı olarak, yurt dışındayken bile ülkenizde gibi hissedebilirsiniz. Tabi gene de insanları tanıyana kadar dikkatli olmakta fayda var.

Rusya’nın birçok yerinde sert geçen kış mevsiminden dolayı Rusya’ya yaz ya da bahar aylarında gitmeniz sizin için daha iyi olabilir. Rusya’da dil eğitiminizden arta kalan vakitte; festivaller, tiyatro ve sinema gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Rusların eğlenceye ve lüks yaşamaya düşkün olduğu belirtilmektedir. Gece kulüpleri özellikle hafta sonları dolup taşmaktadır. Ancak çevreyi ve insanları hiç tanımadan gece kulübüne gitmeniz sizin için riskli olabilir.

Rusya’da katılabileceğiniz festivalleri şöyle sıralayabiliriz; Uluslararası Kar ve Buz Heykelleri Festivali, Maslenitsa Festivali, Beyaz Geceler Festivali, Moskova Uluslararası Film Festivali ve Rus Kış Festivali. Sonuç olarak; Rusya’da dil eğitimi almak Rusya’yı keşfetmeniz açısından size iyi bir fırsat sunacaktır.

Rusya Dil Okulları Ücretsiz Danışmanlık

Rusya’da dil eğitimi almak ve Rusya dil okulları için başvuru yapmak söz konusu olunca, sahip olduğu 20 yıllık tecrübeyle ELT daima hizmetinizdedir. ELT, Türkiye’nin 7 şehrindeki 8 şubesiyle yüz yüze yapabileceğiniz başvurularda sizlere yardımcı olmakta; güvenilir, hızlı ve profesyonel hizmet vermektedir. Her yıl, Türkiye’nin farklı şehirlerinde binlerce öğrenci yurtdışı eğitim amacıyla ELT başvuru yapmaktadır. ELT, başvurudan konaklamaya, vizeden varış sonrası acil yardıma kadar tüm hizmetleri ÜCRETSİZ sunmakta ve sizlere yardımcı olmaktadır. Sizlere sunduğumuz temel hizmetlerimizden bazıları:

 • Okula başvuru ve ödeme işlemleri
 • Konaklama seçimi
 • Evrak düzenleme ve evrakların takibi
 • Vize danışmanlığı
 • Sağlık sigortası asistanlığı
 • Rusya’ya gidiş öncesi oryantasyon
 • Uçuş organizasyonu ve Karşılanma
 • Varış sonrası takip ve acil destek hizmeti